لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۰۱

آمارهای گمرک ایران؛ کاهش ۲۲ درصدی صادرات غیرنفتی در هشت ماه نخست سال


سخنگوی گمرک ایران روز شنبه صادرات غیرنفتی هشت ماهه سال جاری خورشیدی را ۲۱ میلیارد و ۴۴۸ میلیون دلار عنوان کرده که ۷۷ درصد آن راهی پنج کشور عراق، چین، امارات، ترکیه و افغانستان شده است.

سید روح‌اله لطیفی سخنگوی گمرک توضیح نداد که صادرات کشور نسبت به دور مشابه پارسال چه تغییری یافته، اما آرشیو آمارهای گمرکی نشان می‌دهد که صادرات غیرنفتی هشت ماهه کشور نسبت به دور مشابه سال ۹۸ بیش از ۲۲ درصد و نسبت به دور مشابه سال ۹۷ بیش از ۳۲ درصد افت کرده است.

ایران از ابتدای سال جاری بنزین را نیز در سبد صادرات غیرنفتی قرار داده و اکنون بنزین در صدر کالاهای صادرات غیرنفتی کشور قرار گرفته است.

جزئیاتی که آقای لطیفی عنوان کرده با آمارهایی که برخی شرکای اصلی ایران از جمله چین و ترکیه اعلام کرده‌اند، اختلاف فاحش دارد.

بر اساس آمارهای گمرکی چین، این کشور طی ۱۰ ماه ابتدایی سال جاری میلادی ۵ میلیارد و ۱۷۰ هزار دلار نفت، محصولات نفتی و کالاهای غیرنفتی از ایران وارد کرده است که نسبت به دور مشابه پارسال ۵۶ درصد کاهش یافته است.

اما آمارهای ارائه شده توسط آقای لطیفی، آن هم برای ۸ ماه گذشته نشان می‌دهد تنها صادرات غیرنفتی (و نه کل صادرات) کشور به چین ۵ میلیارد و ۳۵۱ میلیون دلار شده است.

این در حالی است که ارزش نفت صادراتی ایران به چین در ۱۰ ماه گذشته حدود یک میلیارد دلار بوده و بخش اعظمی از صادرات گازوئیل و نفت کوره ایران نیز راهی چین شده است که در آمارهای گمرکی ایران لحاظ نمی‌شود.

همچنین آمارهای سخنگوی گمرک ایران نشان می‌دهد صادرات ایران به ترکیه در ۸ ماه سال جاری خورشیدی بیش از ۱.۶ میلیارد دلار بوده، در حالی که آمارهای ۹ ماهه ۲۰۲۰ گمرکی ترکیه گویای آن است که کل واردات ترکیه از ایران تنها ۷۸۲ میلیون دلار بوده است.

عراق، افغانستان و امارات آمارهای گمرکی ماهانه منتشر نمی‌کنند تا بتوان با آمارهای رسمی ایران مقایسه کرد.

آقای لطیفی اشاره‌ای به آمارهای واردات از شرکای اصلی نکرده، اما مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران ۴ آذر ماه اعلام کرده بود واردات کشور در ۸ ماه ابتدایی سال جاری خورشیدی ۲۳.۱ میلیارد دلار بوده که ۶ میلیارد دلار آن مربوط به چین، ۵.۴ میلیارد دلار مربوط به امارات، ۲.۶ میلیارد دلار مربوط به ترکیه، ۱.۴ میلیارد دلار مربوط به هند و ۱.۱ میلیارد دلار هم مربوط به آلمان بوده است.

جزئیات آمارهای واردات ایران نیز در مورد ترکیه با آمارهای رسمی دولت آنکارا اختلاف فاحش دارد.

گزارش مرکز آمار ترکیه نشان می‌دهد که طی ۱۰ ماهه ابتدایی سال جاری میلادی صادراتش به ایران ۱.۵ میلیارد دلار بوده؛ اما آمارهای آقای میراشرفی نشان می‌دهد این رقم برای هشت ماه گذشته ۲.۶ میلیارد دلار بوده است.

این اختلاف در آمارهای رسمی دیگر کشورها چشمگیر نیست.

آمارهای وزارت اقتصاد هند نشان می‌دهد که صادراتش به ایران در ۱۰ ماه سال ۲۰۲۰ نزدیک ۲ میلیارد دلار بوده و آمارهای گمرکی چین نیز نشان می‌دهد صادراتش به ایران در ۱۰ ماه ابتدایی سال جاری میلادی ۷ میلیارد و ۲۴۶ میلیارد دلار بوده است.

در خصوص آلمان، آمارهای رسمی اتحادیه اروپا نشان می‌دهد صادرات این کشور به ایران در ۹ ماه ابتدایی ۲۰۲۰ کلا ۱.۱ میلیارد یورو بوده که معادل ۴۰ درصد از کل صادرات اتحادیه اورپا به جمهوری اسلامی در همین دوره زمانی است.

کل صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ۹ ماه ابتدایی سال جاری میلادی ۲.۷۳ میلیارد یورو بوده که نسبت به دور مشابه پارسال ۱۶ درصد و نسبت به دور مشابه سال ۲۰۱۸ حدود ۶۰ درصد افت داشته است.

منابع: آمارهای رسمی ایران، هند، چین، ترکیه و اتحادیه اروپا. ف.ق

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG