لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۵۰

خبرخوان

انتقاد گروهی از نمایندگان اصولگرای مجلس از اظهارات حسن روحانی

گروهی از نمایندگان مجلس یازدهم که وابسته به جریان اصولگرای جمهوری اسلامی هستند به بخشی از اظهارات اخیر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، انتقاد کرده و آن را رد کردند.

حسن روحانی روز دوشنبه ۲۴ آذر در یک نشست مطبوعاتی گفته بود که «مجلس متأسفانه به طرح‌های خودش اهمیت می‌دهد، به لوایح دولت اهمیت نمی‌دهد که این به نفع ما و کشور نیست».

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رئیسه مجلس از این سخنان رئیس‌جمهوری ایران به صراحت انتقاد کرد و گفت که «آقای رئیس‌جمهور این قدر کم لطفی نکنند».

او روز سه‌شنبه ۲۵ آذر گفت: «در این دوره مجلس ۹۳ لایحه از طرف دولت ارائه شده، تنها ۷۰ لایحه از مجلس قبل مانده بود که در یک نامه به مجلس ارسال شد و ما آن‌ها را اعلام وصول کردیم و به کمیسیون‌ها ارجاع دادیم».

این عضو هیات رئیسه مجلس یازدهم از حسن روحانی خواست «لوایحی که مشکلات اساسی مردم را حل می‌کند» به مجلس بفرستد و گفت او مطمئن باشد که «ما براساس آیین‌نامه داخلی مجلس لوایح را مورد رسیدگی قرار می‌دهیم».

انتقاد دیگر به اظهارات روحانی از سوی علیرضا سلیمی، دیگر عضو هیات رئیسه مجلس، مطرح شد که گفته است دولت نمی‌تواند قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» را با تفسیر خود اجرا کند.

رئیس‌جمهوری ایران در نشست مطبوعاتی خود در واکنش به این قانون گفته بود که به وزرا و معاونین مربوطه دستور داده است آیین‌نامه اجرایی این قانون را تهیه کنند و «تفسیری که ما از این قانون برای اجرا داریم و آیین‌نامه‌اش را بر همان مبنا خواهیم نوشت در چارچوب آن عنوان است یعنی قانونی که می‌خواهد تحریم را بردارد، نه قانونی که تحریم را تأخیر بیندازد».

علیرضا سلیمی در پاسخ گفته است: «این‌که برخی می‌گویند می‌خواهیم قانون مجلس شورای اسلامی را به تفسیر خود اجرا کنیم و براساس آن آیین‌نامه بنویسیم حتما مغایر اصل ۷۳ است».

او افزوده که «ای کاش به خاطر اشتغالات‌شان فرصت پیدا می‌کردند و اصول را دوباره از نو می‌خواندند و می‌فهمیدند» تفسیر قانون عادی بر عهده مجلس و قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است.

مقام‌های دولت حسن روحانی با تصویب این طرح مخالف هستند و زمان‌بندی اجرای آن- دو ماه- را مغایر با «تلاش‌های خود برای لغو تحریم‌ها» می‌دانند.

علی یزدی‌خواه، دیگر نماینده مجلس، به رئیس‌جمهوری ایران توصیه کرد تا «سری به مردم بزند و درد مردم از حیث بیکاری و فقر را بشنود».

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های ایرنا، ایسنا و فارس/ ک.ر

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

هشدار کاهش تولید شیر خشک در ایران؛ ۴۰ درصد خطوط تولید متوقف شده است

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیر خشک روز دوشنبه ۲۴ مرداد در مورد کاهش تولید داخلی این ماده غذایی کودکان در ماه‌های آینده هشدار داد.

هانی تحویل‌زاده در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، با اشاره به توقف ۴۰ درصدی خط تولید شیر خشک، از جمله دلایل آن را «افزایش هزینه‌های گمرک پس از نیمایی شدن عوارض» عنوان کرد و افزود: «در حال حاضر هزینه ترخیص مواد اولیه از گمرک با هزینه خرید مواد اولیه برابری می‌کند.»

کاهش تولید داخلی شیر خشک در حالی است که واردات این محصول از دی‌ماه گذشته مشمول مالیات ۹ درصدی شده و پیشتر نیز رئیس انجمن تولیدکنندگان شیر خشک گفته بود واردات سه تا چهار یورو ارزبری دارد اما تولید دو تا دو و نیم یورو هزینه می‌برد.

این مسئول صنفی قبلاً این را هم اعلام کرده بود که ظرفیت تولید شیر خشک در ایران ۹۵ درصد نیاز کشور است اما دولت به واردات این محصولات تمایل دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، قیمت هر قوطی ۴۵۰ گرمی شیر خشک در فروردین امسال در مقایسه با زمان مشابه پارسال حدود ۲۷ درصد افزایش یافته است.

مقاومت سازمان غذا و دارو با درخواست افزایش ۵۰ درصدی بهای شیر خشک به چالش جدی وزارت بهداشت و بخش خصوصی تولید شیر خشک در کشور در یک سال گذشته منجر شده است.

پیشتر رئیس انجمن تولیدکنندگان شیر خشک با اشاره به ظرفیت تولید ۹۵ درصد نیاز کشور در داخل و تمایل دولت به واردات این محصولات گفته بود که واردات سه تا چهار یورو ارزبری دارد این در حالی است که تولید دو تا دو و نیم یورو هزینه می‌برد.

در همین حال برخی فعالان حوزه دارو در یک سال گذشته از کمبود بسیاری از داروها در کشور به دلیل «کاهش تخصیص ارز دولتی» هشدار داده و از قاچاق دارو به کشورهای همسایه انتقاد کرده بودند.

رحیم بنامولایی، رئیس سابق انجمن تولیدکنندگان شیر خشک و غذای کودک، پیشتر گفته بود که سختگیری‌های بانک مرکزی و گمرک موجب رشد صادرات غیرقانونی شیر خشک شده و «۴۰ تا ۵۰ درصد از صادرات به کشورهای همسایه به‌صورت قاچاق و غیررسمی انجام می‌شود».

نام یکتا جمالی در فهرست وزنه‌برداران ایرانی تحت کنترل دوپینگ با وجود حذف از تیم ملی

یکتا جمالی، نخستین مدال‌آور جهانی وزنه‌برداری زنان ایران

یکتا جمالی، نخستین مدال‌آور جهانی وزنه‌برداری زنان ایران در حالی در فهرست وزنه‌برداران ایرانی تحت کنترل دوپینگ فدراسیون جهانی قرار گرفته که ماه‌ها است به دلیل پناهندگی از تیم ملی ایران حذف شده است.

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه، ۲۴ مرداد در گزارشی اسامی ده نفر از وزنه‌برداران ایرانی که فدراسیون جهانی وزنه‌برداری در فهرست «کنترل دوپینگ» قرار داده است، منتشر کرد. در این فهرست نام تنها یک زن ایرانی و آن هم یکتا جمالی پدیده وزنه‌برداری ایران به چشم می‌خورد.

پیش از این سایت خبری- ورزشی «میدان» در فروردین امسال و قبل از اعزام تیم ملی ایران به رقابت‌های قهرمانی وزنه‌برداری دختران جوانان جهان اعلام کرده بود که «موفقیت‌های یکتا جمالی و شانس بسیار بالای او برای کسب مدال در مسابقات» باعث شده تا آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ درباره او حساس شده و او را در فهرست ورزشکارانی که زیاد از آنها تست دوپینگ گرفته می‌شود، قرار دهد.

تداوم قرار گرفتن نام خانم جمالی در فهرست وزنه‌برداران ایرانی تحت کنترل دوپینگ فدراسیون جهانی در حالی است که این ورزشکار پس از جدا شدن از اردوی تیم ملی ایران در رقابت‌های قهرمانی وزنه‌برداری دختران جوانان جهان در آتن در اردیبهشت‌ امسال وپناهنده شدن به آلمان از تیم ملی ایران حذف شد.

پیشتر در اواسط مرداد، وب سایت خبری المپیک اعلام کرده بود که فدراسیون جهانی وزنه‌برداری قرار است نسبت به گرفتن تست‌های دوپینگ خارج از مسابقه قوانین سختگیرانه‌تری اعمال کند و سرپیچی از انجام این تست‌ها به منزله حذف از المپیک پاریس خواهد بود.

افزایش سخت‌گیری‌ها درباره تست‌های دوپینگ به دلیل افزایش انتقادها از برخی کشورها از جمله کره شمالی صورت گرفته است که امکان انجام آزمایش‌های دوپینگ خارج از مسابقه را برای فدارسیون‌های جهانی فراهم نمی‌کنند.

یک کارمند بازنشسته صداوسیما در جام‌جم «خودکشی کرد»

سیدعباس موسوی

بر اساس خبر رسیده به رادیو فردا، یک کارمند جمعدار اموال بازنشسته صداوسیما روز شنبه ۲۲ مرداد در یکی از ساختمان‌های فنی صداوسیما در جام‌جم خودکشی کرد.

بر اساس این خبر، سیدعباس موسوی که یکی از جمعداران اموال در معاونت فنی سازمان صداوسیما، سال گذشته بازنشسته شده بود، به‌دلیل «مشکلات مالی ناشی از قطع حقوق» دست به این اقدام زده است.

رادیو فردا مستقلاً قادر به تأیید جزئیات این خبر نیست، اما گفته می‌شود ناتوانی او در تحویل لیست اموال و مخالفت سازمان صداوسیما با تمدید مهلت مجدد منجر به قطع حقوق ماهانه او از چند ماه پیش شده بود.

صداوسیما هنوز توضیحی در این مورد این اتفاق منتشر نکرده است.

ماه گذشته نیز العین فارسی از خودکشی یکی از کارکنان مجموعه سعادت‌آباد صداوسیما به نام مجید منصوری به‌دلیل مشکلات معیشتی خبر داده بود.

از تعداد دقیق کارمندان صداوسیما آمار دقیقی در دست نیست، اما برخی منابع شمار کارکنان این سازمان در سراسر ایران را بین ۳۰ تا ۵۰ هزار نفر تخمین زده‌اند.

کویت پس از شش سال در ایران سفیر منصوب کرد

کویت شش سال پس از فراخواندن سفیر خود از تهران به نشانه همبستگی با عربستان سعودی، سرانجام سفیر جدیدی در ایران منصوب کرد.

رسانه‌های ایران روز یکشنبه گزارش دادند که بدر عبدالله المنیخ، سفیر جدید دولت کویت، استوارنامه خود را روز شنبه تحویل حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران، داده است. وزارت خارجه کویت نیز تایید کرد که المنیخ به سفارت این کشور در تهران منصوب شده است.

این اقدام در حالی است که عربستان سعودی تلاش می‌کند روابط خود را با ایران بهبود ببخشد، دو کشور رقیب که در منطقه به جنگ نیابتی مشغول هستند.

ریاض پس از حمله طرفداران رهبر جمهوری اسلامی به سفارت عربستان سعودی در تهران در دی ۱۳۹۴ روابط خود را با تهران قطع کرد. کویت نیز همان زمان همراه دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس سفیر خود را از تهران فراخواند و سطح روابطش با ایران را تنزل داد.

با این حال کویت همراه روابط نسبتا خوبی با تهران داشته که ناشی از سیاست خارجی آن برای ایجاد موازنه بین همسایگان است. ایران در حال حاضر در کویت سفیر دارد.

یک مقام امارات متحده عربی نیز ماه پیش گفت که این کشور در صدد است تا یک سفیر در تهران منصوب کند.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری رویترز و ایرنا؛ س.ن

قرار بازداشت سعید مدنی برای بار چهارم تمدید شد

خانواده سعید مدنی، پژوهش‌گر علوم اجتماعی، روز یکشنبه اعلام کردند که قرار بازداشت موقت او برای بار چهارم تمدید شد و او این مدت فرصت دفاع از خود را نیافته است.

پایگاه خبری امتداد به نقل از خانواده آقای مدنی گزارش داد که او بعد از ۶۰ روز بازجویی فشرده، یک ماه پیش به بند ۴ زندان اوین منتقل شد، اما در این یک ماه فقط یک جلسه بازپرسی برگزار شده است و بعد از آن هیچ تصمیمی دربارۀ وضعیت او نگرفته‌اند.

سعید مدنی روز ۲۶ اردیبهشت به اتهام «ارتباط مشکوک خارجی» و «اقدامات ضدامنیتی» بازداشت شد. این جامعه‌شناس قبلا نیز چندین بار در سال‌های ۱۳۷۳، ۱۳۷۹، ۱۳۸۰ و ۱۳۹۰ به اتهام‌های سیاسی بازداشت و محکوم شده بود.

خانواده آقای مدنی می‌گویند که او در تمام این سه ماه در انتظار فرصت دفاع آخر در برابر اتهامات خود پیش از ارسال پرونده‌اش به دادگاه بوده‌است.

به نوشته امتداد، خانوادۀ سعید مدنی در طول ۹۰ روز گذشته بارها به شعبۀ ۲ بازپرسی دادسرای شهید مقدس مراجعه و هر بار درخواست کردند وضعیت آقای مدنی مشخص شود و تا زمان برگزاری دادگاه با قرار وثیقه آزاد بشود، اما تا کنون دربارۀ نحوۀ تعیین تکلیف او پاسخ روشنی نگرفته‌اند.

پیش از این ده‌ها تن از مددکاران اجتماعی، جامعه‌شناسان، انسان‌شناسان، اقتصاددانان و متخصصان علوم ارتباطات با امضای بیانیه‌ای خواستار آزادی سعید مدنی شده بودند.

بیانیه یادشده می‌گوید، آقای مدنی «با کارهای پژوهشی خود در زمینه‌های اعتیاد، خشونت، روسپیگری، و دیگر آسیب‌های اجتماعی نشان داده است که سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی تا چه حد در ایجاد این معضلات موثرند ... او مجموعه‌ای از سیاست‌های عدالت‌خواهانه، دمکراتیک، و مشارکت‌جویانه را راه حل مشکلاتی می‌داند که جامعه‌ ایران را به مرزهای فروپاشی اجتماعی رسانده است».

با استفاده از گزارش‌های وبسایت امتداد و رادیو فردا؛ س.ن

واشینگتن حمله در اورشلیم را که به مجروح شدن پنج آمریکایی انجامید، محکوم کرد

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده

ایالات متحده آن‌چه را که «حمله تروریستی» در بیرون از شهر قدیم اورشلیم/بیت‌المقدس نامیده و به مجروح شدن هشت نفر، از جمله پنج آمریکایی انجامیده است، محکوم کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، روز یکشنبه در بیانیه‌ای گفت: «سفیر ما در اسرائیل و مقامات ایالات متحده در اورشلیم با خانواده قربانیان آمریکایی در تماس هستند و ما همدلی و حمایت خود از آنها را به اطلاعشان رسانده‌ایم.»

آقای پرایس افزود: «گروه ما در اورشلیم شبانه‌روز جهت حمایت از قربانیان و خانواده‌های آنها تلاش می‌کند و شرایط را همچنان از نزدیک دنبال خواهد کرد.»

مقام‌های اسرائیلی بامداد یکشنبه اعلام کردند در تیراندازی در بیت‌المقدس/اورشلیم دست‌کم هشت نفر مجروح شدند که جراحات دو تن از آنها شدید است.

گزارش‌ها حاکی است که عاملان این تیراندازی به سمت محله سیلوان در بیت‌المقدس شرقی گریختند.

پلیس اسرائیل هم اعلام کرده است که با این تیراندازی به مثابه یک «حمله تروریستی مشکوک» برخورد می‌کند و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری رویترز و رادیو فردا؛ س.ن

پوتین می‌گوید روسیه و کره شمالی روابط دوجانبه خود را گسترش خواهند داد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، به کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، گفت که این دو کشور «روابط دوجانبه سازنده و جامع خود را با تلاش مشترک گسترش خواهند داد».

به گزارش رسانه‌های دولتی کره شمالی، آقای پوتین در نامه‌ای به کیم جونگ اون به مناسبت «روز آزادی» در این کشور تاکید کرد که روابط نزدیک‌تر به نفع هر دو کشور خواهد بود و به تقویت امنیت و ثبات شبه‌جزیره کره و منطقه شمال شرقی آسیا کمک می‌کند.

طی روزهای اخیر گزارش‌هایی درباره بیماری کیم جونگ اون منتشر شده بود که خواهر او آن را تایید کرد. کیم یو جونگ گفت که برادرش بر اثر ویروس کرونا به «تب شدید» دچار شده بود، اما از آن رهایی یافته است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن

هیاتی از کنگره آمریکا در سفری از پیش اعلام نشده وارد تایوان شد

کمتر از دو هفته پس از سفر مناقشه‌‌انگیز نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به تایوان یک هیات پنج نفره از کنگره ایالات متحده روز یکشنبه ۲۳ مرداد در سفری از پیش اعلام نشده وارد تایپه شد.

بنابر اعلام وزارت خارجه تایوان، هیات پنج نفره آمریکایی به رهبری سناتور اِد مارکی با رئیس‌جمهوری این کشور دیدار خواهند کرد.

روابط ایالات متحده و تایوان، امنیت منطقه‌ای، تجارت و سرمایه‌گذاری، زنجیره تامین جهانی و تغییرات اقلیمی از جمله محورهای بحث و گفت‌وگو میان این هیات و مقام‌های تایوانی است.

چین که سفر نانسی پلوسی به این جزیره خودمختار را «به شدت تحریک‌آمیز» و «بازی کردن آمریکا با آتش» خوانده بود، این‌بار نیز به دیدار هیات آمریکایی از تایوان واکنشی تند نشان داده و گفته است که در رابطه با مسئله تایوان، «سیاستمداران آمریکایی باید از بازی با آتش دست بکشند».

در پی سفر خانم پلوسی، چین بزرگ‌ترین رزمایش خود تا به امروز را در اطراف تایوان برگزار و ضمنا اعلام کرد که در چند حوزه از جمله «دیالوگ میان فرماندهان نظامی عالی‌رتبه» به همکاری خود با ایالات متحده پایان می‌دهد.

براساس قوانین و معاهدات بین‌المللی، پکن نماینده مشروع چین محسوب می‌شود ولی بسیاری از کشورها از جمله آمریکا با دولت تایوان مناسبات دیپلماتیک غیررسمی دارند.

از نظر حکومت چین که سیاست آن منزوی کردن تایوان است سفر مقامات ارشد کشورهای دیگر به معنای به رسمیت شناختن استقلال تایوان تلقی می‌شود.

با استفاده از خبرگزاری فرانسه و گزارش‌های رادیو فردا/ آ.ت./ک.ر

هشدار جمهوریخواهان نسبت به بهره‌برداری ایران، چین و روسیه از فرماندهان نظامی سابق افغان

در آستانه اولین سالگرد به قدرت رسیدن طالبان بعد از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، انتقادها از عمکرد ایالات متحده افزایش یافته است

جمعی از قانونگذاران جمهوریخواه آمریکا نسبت به امکان بهره‌برداری روسیه، ایران و چین از فرماندهان نظامی سابق افغانستان با اطلاعات حساس درباره عملیات‌های نظامی آمریکا قبل از خروج از افغانستان هشدار دادند.

این نمایندگان کنگره روز یکشنبه ۲۳ مرداد اعلام کردند دولت جو بایدن در اولویت‌بخشی به فرایند تخلیه افراد در زمان خروج از افغانستان شکست خورده است.

برخی نمایندگان در کمیته روابط خارجی کنگره به انتشار گزارش‌هایی از فرار برخی فرماندهان ارشد ارتش افغانستان به ایران بعد از قدرت‌گیری طالبان اشاره کرده‌اند.

در آستانه اولین سالگرد به قدرت رسیدن طالبان بعد از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، انتقادها از عمکرد ایالات متحده افزایش یافته و حتی وزیر کشور آلمان نیز روز یکشنبه اعلام کرد دولت این کشور تلاش خواهد کرد همه پرسنل افغانستانی که با دولت آلمان همکاری داشته‌اند را از این کشور خارج کند.

نمایندگان جمهوریخواه در ادامه گفته‌اند که در جریان خروج نیروهای آمریکایی ۱۳ سرباز این کشور کشته شدند، صدها شهروند آمریکایی و ده‌ها هزار شهروند در معرض خطر افغانی پشت سر رها شدند.

با این‌حال، دولت جو بایدن می‌گوید عملیات خروج، «فوق‌العاده موفق» بوده و ۱۲۴ هزار آمریکایی و شهروند افغانستان به سلامت از جنگ «بی‌پایان» افغانستان بیرون آمدند.

از زمان حمله آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ تا خروج نظامیان آمریکایی، ۳۵۰۰ سرباز این کشور و نیروهای متحد آن به همراه صدها هزار شهروند افغانستان کشته شدند.

با این‌حال صدها فرمانده ارتش و امنیتی آموزش دیده افغان توسط آمریکا و خانواده‌های آن‌ها هنوز هم در افغانستان باقی مانده و یا به کشورهای همسایه فرار کرده‌اند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز و رادیو فردا/د.خ/ک.ر

توقف طرح واردات خودرو؛ «صرفا تلنگری به خودروسازان داخلی بود»

در حالی که با گذشت پنج ماه از سال جاری هنوز واردات خودرو انجام نشده است، یک نماینده مجلس گفته که این طرح «صرفا تلنگری به خودروسازان داخلی بود».

نشریه «تجارت‌نیوز» روز یکشنبه ۲۳ مرداد از قول نصراله پژمانفر رئیس کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی نوشت که «پیش کشیدن مسئله واردات خودرو تنها تلنگری به خودروسازان بود تا کیفیت خودروهای خود را بالا ببرند».

این گزارش می‌افزاید معنی گفته‌های آقای پژمانفر این است که خبری از واردات خودرو نیست: در واقع این همه هیاهو و گمانه‌زنی تنها برای این بوده که خودروسازان احساس خطر کنند و بخواهند کیفیت خودروهای خود را بالا ببرند.

آقای پژمانفر در ادامه گفته که واردات خودرو مشروط به این است که خودروسازهای داخلی نتوانند نیاز مردم را تامین کنند.

جلال رشیدی کوچی نماینده مجلس اردیبهشت امسال گفته بود: «در تنظیم آئین نامه واردات خودرو با تکیه بر کلمه خودروی اقتصادی دو شرط در نظر گرفته شده؛ سقف قیمت ۷۰۰۰ دلار و حجم موتور ۱۰۰۰ سی‌سی!»

از آن زمان مقامات رسمی و نمایندگان مجلس سخنان متناقضی درباره شرایط واردات خودرو بیان کرده‌اند.

واردات خودرو از سال ۱۳۹۷ ممنوع شده و کیفیت پایین، ناایمنی و جهش قیمت خودروهای ساخت داخل انتقادات گسترده‌ای در پی داشته است.

با استفاده از گزارش تجارت‌نیوز، رادیو فردا/د.خ/ک.ر

بیش از «۷۰ درصد» گردشگران ورودی به استان وان ترکیه، «ایرانی» بوده‌اند

یک مقام محلی وان، استان مرزی ترکیه با ایران، از ورود ۲۲۶ هزار و ۴۳۵ شهروند ایرانی به این استان طی هفت ماهه سال جاری میلادی خبر داد.

ارول اوسلو، مدیر اداره فرهنگ و گردشگری استان وان، در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی گفت: در هفت ماهه گذشته در مجموع ۳۱۷ هزار و ۲۹۲ گردشگر خارجی وارد استان وان شدند که بیش از ۷۰ درصد آن‌ها ایرانی بوده‌اند.

به‌گفته وی، در بیشتر ایام سال بیش از ۹۵ درصد ظرفیت هتل‌های وان پر است و گردشگران را می‌توان در چهار گوشه شهر دید.

آقای اوسلو افزود: پیش‌بینی‌ می‌‌کنیم که استقبال ایرانی‌ها از سفر به وان تا پایان سال ادامه داشته باشد. علاوه بر ایرانی‌ها گردشگران زیادی نیز از کره جنوبی، عراق و ارمنستان در سال جاری از وان بازدید کرده‌اند.

وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه هنوز آمارهای ماه ژوئیه را منتشر نکرده، اما آمارهای شش ماهه این نهاد رسمی نشان می‌دهد که شمار گردشگران ایرانی در ترکیه در شش ماه نخست سال ۲۰۲۲ بیش از سه برابر دور مشابه پارسال بوده و از یک میلیون گردشگر فراتر رفته است.

در مجموع طی نیمه ابتدایی سال جاری میلادی ۱۶.۵ میلیون گردشگر خارجی وارد این کشور شده که تقریبا دو برابر سال گذشته و بیش از ۳.۵ برابر دور مشابه سال ۲۰۲۰ است. بیشترین شمار گردشگران خارجی از کشورهای آلمان، روسیه، بریتانیا، بلغارستان و سپس ایران بوده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های آناتولی و وزارت فرهنگ‌وگردشگری ترکیه/د.خ/ک.ر

بیش از ۴۰ تن در پی آتش‌سوزی در یک کلیسا در پایتخت مصر کشته شدند

نمایی از محل آتش‌سوزی در قاهره

آتش‌سوزی در کلیسای ابوسفیه در شمال غربی قاهره، پایتخت مصر، در روز یکشنبه بیش از ۴۰ کشته بر جای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه،‌ هنوز دلیل این آتش‌سوزی معلوم نشده است.

کلیسای قبطی مصر در بیانیه‌ای، به نقل از وزارت بهداشت این کشور، از ۴۱ کشته و ۱۴ زخمی خبر داده است.

در واکنش به این حادثه، عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر، در صفحه فیس‌بوک خود نوشت که تمام دستگاه‌های دولتی را بسیج کرده است تا اطمینان یابد که همه اقدامات لازم در این مورد انجام شده است.

در این ارتباط، دادستانی مصر اعلام کرد که تحقیقات را آغاز کرده و تیمی را برای تعیین علت آتش‌سوزی به محل اعزام کرده است.

قبطی‌ها، بزرگترین جامعه مسیحی در خاورمیانه هستند. شمار آن‌ها ۱۰ میلیون تن است. آن‌ها پیش از این، بارها هدف حملات اسلام‌گرایان بوده‌اند.

«۳۴ خبرنگار» در یک سال حکومت طالبان بر افغانستان بازداشت شده‌اند

کارکنان مرد تلویزیون «طلوع» افغانستان در همبستگی با همکاران زن خود که مجبور به رعایت حجاب شده‌اند، ماسک به صورت زده‌اند

دست‌کم ۳۴ خبرنگار طی یک سال حکومت طالبان بر افغانستان، بازداشت شده و ‌۱۳ خبرنگار مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

رادیو آزادی،‌ متعلق به رادیو اروپای آزاد، با اعلام این آمار گفت که کابل، پایخت افغانستان، با ۲۰ خبرنگار بازداشتی در صدر این فهرست قرار دارد.

بر اساس این گزارش، ممکن است شمار بازداشت‌شدگان بیشتر باشد.

پیشتر دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان در گزارشی گفته بود: بیش از ۱۶۰ مورد بدرفتاری حکومت طالبان با خبرنگاران ثبت شده است.

در این ارتباط، اتحادیه ژورنالیست‌های آزاد افغانستان هشدار داد که در صورت ادامه فشار بر رسانه‌ها و خبرنگاران، ممکن است بسیاری از رسانه‌ها از کار باز بمانند.

حجت‌الله مجددی، رئیس این اتحادیه، به رادیو آزادی گفت: از ۵۴۳ رسانه، حدود ۲۲۰ رسانه تعطیل و حدود هفت هزار نیروی کار آن‌ها بیکار شده‌اند.

اقدامات رئیس جدید مؤسسۀ لغت‌نامۀ دهخدا جنجالی شد

حمیرا زمردی از نیمه تیرماه ۱۴۰۱ به ریاست مؤسسۀ لغت‌نامۀ دهخدا و مرکز آموزش بین‌المللی زبان فارسی منصوب شده است

پس از آن‌که حسن انوری، استاد سرشناس ادبیات، در اعتراض به برکناری سرپرست تألیف مؤسسه لغت‌نامۀ دهخدا از این مؤسسه کناره‌گیری کرد، هیئت مؤلفان لغت‌نامۀ بزرگ فارسی نیز روز شنبه ۲۲ مرداد اعلام کرد همکاری خود را موقتاً با این مؤسسه قطع می‌کند.

هیئت مؤلفان در این بیانیه با انتقاد از اقدام رئیس تازه‌منصوب مؤسسه در برکناری اکرم سلطانی، سرپرست تألیف لغت‌نامه، دلیل تصمیم برای توقف همکاری خود را «بی‌توجهی به درخواست مکتوب مؤلفان و بی‌حرمتی به دکتر حسن انوری» اعلام کردند.

رئیس جدید مؤسسۀ لغت‌نامۀ دهخدا حمیرا زمردی است که ماه گذشته با حکم رئیس دانشگاه تهران به ریاست این مؤسسه منصوب شد؛ انتصابی که به‌دلیل نوع سابقۀ علمی زمردی انتقادهای بسیاری هم در پی داشت.

حسن انوری در این مورد به خبرگزاری تسنیم گفت که خداحافظی او از مؤسسه پس از ۶۰ سال همکاری با آن به‌دلیل بی‌توجهی رئیس جدید مؤسسه به اعتراض او در برکناری اکرم سلطانی از سرپرستی تألیف مؤسسه بوده است.

خانم سلطانی که سابقه ۳۰ سال کار در مؤسسۀ لغت‌نامۀ دهخدا را دارد، با حکم حمیرا زمردی به کتابخانۀ مرکزی دانشگاه تهران منتقل شده‌ است.

خانم زمردی در واکنش به این رویدادها، ضمن تکذیب خداحافظی دکتر انوری و حواشی ایجادشده گفته است که «آقای دکتر انوری کارمند این مؤسسه نیست که بخواهد استعفا دهد».

علاوه بر حسن انوری، برخی استادان دیگر این مؤسسه، از جمله سعید نجفی اسداللهی، نیز در اعتراض به اقدامات حمیرا زمردی اعلام کرده‌اند که دیگر با این مؤسسه همکاری نمی‌کنند.

مرگ ۸۳ ایرانی دیگر بر اثر کرونا؛ پیش‌بینی افزایش «۱۰۰ درصدی» ترددهای مرزی اربعین

تجمع شهروندان ایرانی در مرز شلمچه، اربعین ۱۴۰۰

وزارت بهداشت ایران روز یک‌شنبه، ۲۳ مرداد اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته، ۸۳ بیمار مبتلا به کرونا در ایران جان باخته‌اند و مجموع جان‌باختگان این بیماری، به حدود ۱۴۳ هزار تن رسید.

بر اساس این آمار، در همین مدت نیز نزدیک به ۶ هزار و ۳۰۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی و حدود ۸۰۰ تن از آنها بستری شدند.

بر اساس این گزارش، مجموع بیماران مبتلا به کرونا، از زمان اعلام شیوع آن در ایران، به بیش از ۷ میلیون و ۴۷۵ هزار نفر رسیده است.

آمارهای رسمی کرونا در حالی هم‌چنان به‌ صورت روزانه منتشر می‌شود که منابع مستقل پیشتر آمار واقعی را سه تا چهار برابر این آمار اعلام کرده بودند.

هم‌زمان با افزایش آمار کرونا و تداوم هشدارها درباره برگزاری تجمع‌های مذهبی بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی، مدیر کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای خوزستان پیش‌بینی کرد که آمار تردد افراد در ارتباط با انجام مراسم دینی در پایانه‌های مرزی این استان در مقایسه با سال ۱۳۹۸ صد در صد افزایش یابد.

داریوش امانی، معاون وزیر راه و رئیس سازمان راهداری نیز پیشتر اعلام کرده بود که بر اساس پیش‌بینی، بیش از پنج میلیون نفر به مناسبت اربعین از مرزهای کشور تردد خواهند کرد و آمار تردد در برخی مرزها بین پنج تا هشت برابر بیشتر می‌شود.

بیشتر

XS
SM
MD
LG