لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۰۲

مجلس با ممنوعیت نامزدی نظامیان عالی‌رتبه در انتخابات مخالفت کرد؛‌ رفیق‌دوست: یک سپاهی رئیس‌جمهور شود


The Parliament of Iran

محسن رفیق دوست، از فرماندهان پیشین سپاه پاسداران با دفاع از انتخاب یکی از سپاهیان به عنوان رئیس‌جمهور گفته است اگر یک سپاهی رئيس‌جمهور ایران شود، «یک ساله مشکلات کشور حل می شود».

او در گفت‌وگویی که روز یک‌شنبه ۳۰ آذر در خبرگزاری برنا منتشر شده، تاکید کرده است که اگر یک «فرد نظامی» کاندیدا و انتخاب شود، با رهبر جمهوری اسلامی «زاویه نخواهد داشت» و «دستورات اجرا می شود».

آقای رفیق‌دوست گفته است که در جمهوری اسلامی «حاکم رهبر است» و هر کسی که با خامنه‌ای «زاویه دارد، نباید کاندیدا شود».

در ماه‌های اخیر اخبار و گمانه‌زنی مربوط به کاندیداتوری نظامیان برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ افزایش یافته است.

حسین دهقان، مشاور نظامی رهبر جمهوری اسلامی که از فرماندهان سابق سپاه است، به طور رسمی اعلام کرده است که در انتخابات سال آینده کاندیدا می‌شود.

علاوه بر این، در رسانه‌ها نام چهره‌هایی چون محمدباقر قالیباف، علی لاریجانی، پرویز فتاح، مهرداد بذرپاش، محسن رضایی و سعید محمد که همگی دارای سوابق نظامی و سپاهی هستند نیز در فهرست نامزدهای انتخابات به چشم می‌خورد.

در همین حال، در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مجلس با پیشنهاد یک نماینده مبنی بر ممنوعیت ثبت نام نظامیان عالی‌رتبه در انتخابات مخالفت کردند.

محمدباقر قالیباف، رئيس‌مجلس ایران در مخالفت با این پیشنهاد گفت اعضای نیروهای مسلح ایران می‌توانند پس از استعفا از منصب نظامی خود در انتخابات شرکت کنند.

او همچنین احتمال سوءاستفاده نظامیان از امکانات کشور را رد کرد و گفت: «کشور ضوابط و مقررات دارد».

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان نیز روز گذشته در اولین واکنش به حضور نظامیان در انتخابات گفت حضور در انتخابات «حق» افراد نظامی است و درجه نظامی این افراد در روند بررسی صلاحیت آنها تاثیری نخواهد داشت.

او در عین حال تاکید کرد که طبق مقررات، افرادی نظامی که قصد کاندیداتوری در انتخابات دارند، باید با نهاد مربوط به خود قطع ارتباط کنند.

منبع: خبرگزاری برنا، خبرگزاری ایسنا / ر.ح

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG