لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۲۷

بنیامین نتانیاهو: طی هشت روز گذشته ۳۸۰ هزار اسرائیلی واکسن کرونا زده‌اند


بعد از اسرائیل، به‌ترتیب بحرین، بریتانیا، آمریکا، روسیه، کانادا و چین بیشترین میزان واکسیناسیون را انجام داده‌اند.

نخست‌وزیر اسرائیل روز دوشنبه هشتم دی خبر داد در هشت روزی که از آغاز تزریق واکسن ضد کرونا به مردم کشورش می‌گذرد، ۳۷۹ هزار اسرائیلی واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

بنیامین نتانیاهو گفت: «اسرائیل قهرمان جهان در واکسیناسیون است و با کمک همدیگر اولین کشوری خواهیم بود که کرونا را پشت سر می‌گذاریم و اقتصادمان را توسعه می‌دهیم».

وزارت بهداشت اسرائیل اعلام کرده است که ۱۰۰ هزار نفر فقط در ۲۴ ساعت گذشته واکسن زده‌اند.

با این وصف، تعداد افراد واکسن‌زده به حدود سه‌ونیم درصد از جمعیت اسرائیل که ۹ میلیون و ۲۵۰ هزار نفر است، بالغ می‌شود.

بعد از اسرائیل و بر اساس گزارش‌ها به‌ترتیب بحرین، بریتانیا، آمریکا، روسیه، کانادا و چین نسبت به درصد جمعیت خود بیشترین میزان واکسیناسیون را در روزهای اخیر انجام داده‌اند.

یولی ادلشتین، وزیر بهداشت اسرائیل، دستور داده که از همین هفته هر روز ۱۵۰ هزار اسرائیلی واکسن بزنند.

برای افزایش سریع شمار دریافت‌کنندگان واکسن، غیر از صدها مرکز درمانیِ وابسته به بیمه‌های بهداشت دولتی، بیمارستان‌های متعدد اسرائیلی نیز سالن‌های ویژه واکسیناسیون افتتاح کرده‌اند.

به دستور وزارت بهداشت اسرائیل، قرار شده است که طرح واکسیناسیون در ۲۴ ساعت شبانه‌روز و هفت روز هفته بدون وقفه ادامه یابد.

از آن‌جا که دولت اسرائیل موظف به رعایت مقررات مذهبی «شبات» است که در آن روز کار انجام نمی‌شود، دولت و روحانیون مذهبی اتفاق نظر دارند که واکسیناسیون برای حفظ جان انسان‌ها بر امور مذهبی تقدم دارد.

رهبران مذهبی نیز به پیروان خود توصیه اکید کرده‌اند که به خاطر حفظ جان‌شان حتماً واکسن بزنند.

صف‌های طولانی از مردم، عمدتاً افراد بالای ۶۰ سال، در مراکز درمانی تشکیل شده و هزاران پرستار و بهیار برای اجرای واکسیناسیون به خدمت گرفته شده‌اند.

هیجان بزرگی در سراسر شهرهای اسرائیل، از جمله شهرهای فلسطینی‌نشین، حاکم شده و مردم در ساعات غیرعادی با اتومبیل به سوی مراکزی می‌روند که ازدحام جمعیت برای واکسن زدن در آن‌ها کمتر است.

در طرح واکسیناسیون، غیر از افراد بالای ۶۰ سال، بیماران زمینه‌ای و همه افراد دیگری که در ده ماه اخیر مبتلا به کرونا تشخیص داده شده‌اند، در صدر فهرست دارای اولویت بودند.

مقامات اسرائیل گفته‌اند که کودکان و نوجوانان زیر ۱۶ سال نیازی به واکسن ندارند.

اسرائیل ارائه واکسن رایگان به پرستاران خارجی که از سالمندان اسرائیلی نگاهداری می‌کنند و سایر افراد غیراسرائیلی مقیم را شامل کرده و برای دادن واکسن ساخت خود به فلسطینیان کرانه باختری نیز «قول داده است».

وزارت بهداشت اسرائیل دو هفته پیش در پی رسیدن نخستین محموله‌های واکسن شرکت آمریکایی فایزر ارزیابی کرده بود که طی سه ماه حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد مردم واکسن دریافت کنند و کشور به «مصونیت جمعی» برسد.

با این حال پروفسور خزی لوی، مدیر کل وزارت بهداشت اسرائیل، روز دوشنبه هشتم دی به شبکه دولتی «کان» گفت که تقاضای مردم فراتر از تمامی ارزیابی‌های پیشین است.

به گفته پرفسور لوی، با ادامه روند کنونی واکسیناسیون بعید نیست که تا دو ماه و حتی کمتر از آن اسرائیل کار واکسیناسیون را به پایان رسانده باشد.

برخی مقامات اسرائیل گفته‌اند شمار واکسن‌هایی که این کشور از شرکت فایزر دریافت کرده محرمانه است تا کشورهای دیگر «حسادت نکنند».

آنان همچنین خبر داده‌اند که واکسن شرکت آمریکایی مدرنا نیز از اوایل اسفند به اسرائیل خواهد رسید.

با این حال، اسرائیل از شامگاه یک‌شنبه سومین دوره «شهربندان» را برقرار کرد تا از افزایش شمار مبتلایان جلوگیری کند. در چارچوب شهربندان جدید، ورود هر خارجی به اسرائیل نیز تا اطلاع ثانوی دوباره ممنوع و پروازها از مقصد اسرائیل از تنها فرودگاه بین‌المللی آن به‌شدت محدود شده است.

تا ظهر روز دوشنبه، از میان حدود ۴۰۴ هزار اسرائیلی مبتلا به ویروس کرونا، دست‌کم ۳۲۲۶ تن جان داده‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG