لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۱۶

اعتراض مقام‌های افغان به سیلی خوردن «زن افغانستانی» در ایران: «شرم بر این رژیم باد»


عبدالکبیر واثق، مشاور سیاسی و مردمی شورای امنیت ملی افغانستان

در پی انتشار خبر سیلی خوردن یک زن افغانستانی از یک «مامور انتظامی» در یک اردوگاه پناهجویان در استان تهران، دو تن از مقام‌های شورای امنیت ملی افغانستان به این خبر واکنش نشان دادند.

سفارت افغانستان در ایران نیز با انتشار بیانیه‌ای این اقدام را «نادرست و توهین‌آمیز» خوانده و گفته است که مسئولان ایرانی وعده «بررسی جدی و قانونی» داده‌اند.

این سفارتخانه تاکید کرده است که «شماری از نمایندگان مهاجران افغان مقیم ایران در این زمینه شکایت» کرده‌اند و پیگیر ماجرا هستند.

در همین حال، باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صداوسیما خبر داده است که دادستان نظامی استان تهران دستور بازداشت ماموری که به این زن سیلی زده است را صادر کرده است.

در واکنشی دیگر، عبدالکبیر واثق، مشاور سیاسی و مردمی شورای امنیت ملی افغانستان، روز پنج‌شنبه ۱۱ دی، درباره این خبر نوشت «شرم باد بر مردی و بر رژیمی» که بر روی زن دست بلند می‌کند.

او با اشاره به مصاحبه اخیر محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران خطاب به حکومت جمهوری اسلامی گفت: «شما از میزبانی و مهمان‌داری گفتید، شما لاف از حقوق زن در اسلام می‌گوید، شما از همسایگی خوب‌ بیان می‌کنید، همین است منت و رفتار ذلت‌تان.»

در همین روز، جاوید فیصل، مشاور امور استراتژیک شورای امنیت ملی افغانستان، نیز خطاب به محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، این سوال را مطرح کرد که «آیا از مهمانداری که یاد کردید، همین است.»

یک روز پیش از این، در شبکه‌های اجتماعی ویدئویی منتشر شده است که نشان می‌دهد یک مامور پلیس به یک زن سیلی می‌زند.

در گزارش‌های مرتبط با این ویدئو، زمان وقوع این اتفاق دو هفته پیش اعلام شده و گفته شده است که این زن یک «مادر افغانستانی»‌ است که برای پیگیری‌های کارهای فرزندش که در اردوگاه پناهجویان عسگرآباد است، به شهرستان پیشوا در استان تهران رفته بود و مامور پلیس او را کتک زده است.

انتشار این ویدئو واکنش بسیاری را در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی به همراه داشته است.

معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی شرق استان تهران اعلام کرده است که «دستور بررسی دقیق و سریع» موضوع سیلی خوردن یک زن افغانستانی از یک «مامور انتظامی» در اردوگاه عسگرآباد شهرستان پیشوا صادر شده است.

هفته گذشته نیز یک اظهارات محمدجواد ظریف در مورد اعزام شهروندان افغان مقیم ایران به جنگ سوریه با واکنش منفی و انتقاد تحلیلگران افغان مواجه شده بود.

در حالی که گزارش‌های متعددی درباره اعزام اجباری شهروندان افغان مقیم ایران به جنگ سوریه منتشر شده است،‌ وزیر امورخارجه ایران در گفت‌وگویی که روز سه‌شنبه دوم آذر از شبکه «طلوع‌نیوز» افغانستان پخش شد، مدعی شد که این افراد «به صورت داوطلبانه رفتند» و حکومت ایران «کسی را به سوریه» نمی‌فرستد.

نیروهای افغان در جنگ سوریه تحت عنوان لشکر «فاطمیون» در جنگ حضور داشتند و زیر نظر نیروی قدس سپاه پاسداران به سوریه اعزام شدند.

مقام‌های جمهوری اسلامی پیش از این اعلام کرده‌اند که حضور افغان‌های مهاجر در ایران را «تحمیلی» می‌دانند و غرب را در این امر «مقصر» عنوان می‌کنند.

در همین زمینه، محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری پیشین ایران، تیرماه ۹۱ در کنفرانس مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی در تهران گفت: «قدرت‌های بزرگ، سه میلیون میهمان افغان را بر ما تحمیل کرده‌اند که اگر این تعداد افغان نباشند، آمار بیکاری کشور به صفر می‌رسد.»

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین، نیز بارها مسئله اخراج تمامی افغان‌ها از ایران را پیش کشیده بود.

با استفاده از شبکه‌های اجتماعی و ایسنا / پ.پ /ر.ح

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG