لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۳۵

مخالفت اکثر اعضای اوپک و کشورهای هم‌پیمان با افزایش تولید نفت


چهار منبع مطلع روز دوشنبه ۱۵ دی به خبرگزاری رویترز گفتند با توجه به کاهش تقاضا در ماه‌های آینده به دلیل تداوم محدودیت‌های ناشی از مقابله با شیوع ویروس کرونا اکثر اعضای اوپک و کشورهای هم‌پیمان با افزاش تولید نفت در ماه فوریه مخالفند.

جلسه اعضای اوپک و کشورهای هم‌پیمان از جمله روسیه حدود ساعت سه بعد از ظهر به وقت گرینویچ آغاز شد.

محمد بارکیندو ف دبیرکل اوپک روز یکشنبه در مورد مخاطراتی که بازار جهانی نفت با آن روبرو است هشدار داد.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت عربستان سعودی نیز روز دوشنبه گفت با وجود ابراز خوشبینی محتاطانه در مورد بازار نفت، اوپک باید در مورد بی‌ثباتی بازار تحت تاثیر محدودیت‌های ناشی از شیوع گونه جدید ویروس کرونا هوشیار باشد.

او افزود: «تحت تاثیر شیوع گونه جدید ویروس در بسیاری از نقاط جهان بار دیگر محدودیت‌های شدیدی به اجرا گذاشته شده و این روی سرعت احیای فعالیت‌های اقتصادی در آن کشورها تاثیر خواهد گذاشت.»

گونه جدید ویروس کرونا که ماه گذشته در بریتانیا کشف شد با سرعت در نقاط مختلف جهان در حال گسترش است و بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا روز دوشنبه اعلام کرد که به زودی محدودیت‌های بیشتری در آن کشور اعمال خواهد شد.

اوپک تحت تاثیر افزایش بهای نفت برنت به حدود ۵۰ دلار در هر بشکه در ماه جاری تصمیم گرفت میزان تولید خود را حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد.

اعضای اوپک و کشورهای هم‌پیمان از ابتدای سال ۲۰۱۷ با هدف مقابله با کاهش بهای نفت حجم تولید خود را کاهش داده‌اند و تحت تاثیر پیامدهای اقتصادی بحران کرونا روند کاهش تولید ادامه يافته است.

عربستان سعودی، بزرگ‌ترین تولیدکننده عضو اوپک در جلسات قبلی این سازمان همواره بر سیاست محتاطانه تاکید کرده است. ولی امارات متحده عربی و روسیه که هم‌پیمان اوپک است اعلام کرده‌اند که طرفدار افزایش تدریجی ولی سریع‌تر حجم تولید هستند.

الکساندر نوواک، معاون نخست وزیر روسیه گفت هنوز هم بازار نفت با عدم اطمینان روبرو است و اوپک در تصمیم‌گیری باید با انعطاف عمل کند.

به دنبال انتشار اخباری در مورد حفظ ميزان فعلی تولید نفت از سوی اوپک برای ماه فوریه، بهای نفت برنت روز دوشنبه به بالای ۵۳ دلار رسید که بالاترین قمیت از مارس سال گذشته است ولی این قیمت به فاصله چند ساعت کاهش یافت.

برخی از کارشناسان بازار نفت معتقدند که براساس حجم فعلی تولید اوپک طی ماه‌های فوریه تا آوریل میزان عرضه نفت بیشتر از تقاضا خواهد بود و به احتمال زیاد میزان تقاضا از ماه مه افزایش خواهد یافت. در نتیجه تصمیم احتمالی اوپک برای افزایش ندادن حجم تولید خود تعادل فعلی بین عرضه و تقاضا در بازار را در حد مطلوبی حفظ خواهد کرد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG