لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ تهران ۲۳:۰۱

توئیتر ادعای خامنه‌ای درباره واکسن کرونا را از حساب‌های کاربری وی حدف کرد


تصویری از حساب توییتری آیت‌الله علی خامنه‌ای به زبان انگلیسی

توئیتر ادعای آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی را درباره واکسن‌های کرونای ساخت آمریکا و بریتانیا را از حساب‌های کاربری وی در زبان‌های انگلیسی، عربی، اسپانیایی، روسی و فرانسوی حذف کرد.

در حساب‌های کاربری آقای خامنه‌ای به چندین زبان، اظهارات روز جمعه ۱۹ دی‌ماه وی درباره واکسن تولیدی شرکت‌های آمریکایی با مشارکت نهادهای پژوهشی بریتانیایی بازتاب یافته بود.

آقای خامنه‌ای توئیت کرده بود که «ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است. اگر آمریکا توانسته بود واکسن تولید کند، این افتضاح کرونایی برایش پیش نمی‌آمد. به فرانسه هم به علت سابقه خون‌های آلوده خوشبین نیستیم. البته از جاهای دیگر اگر واکسن مطمئن تهیه کنند، هیچ اشکالی ندارد.»

این پیام وی در صفحه توئیتر فارسی کماکان باقی مانده است. اما توئیتر با حذف این اظهارات از دیگر صفحات وی، پیام داده که توئیت یاد شده قوانین این شرکت را نقض کرده است.

آقای خامنه‌ای بدون ارائه دلیل و شواهدی روز جمعه مدعی شده بود: «اگر آمریکایی‌ها توانسته بودند، واکسن درست کرده بودند، وضعیت خودشان این گونه نبود».

اشاره وی به افزایش شمار قربانیان روزانه ویروس کرونا در آمریکا به حدود چهار هزار نفر طی روزهای گذشته است.

این در حالی است که فایزر به عنوان یک کمپانی آمریکایی توانسته نخستین واکسن موثر برای ویروس کرونا را در مدتی بی‌سابقه یعنی کمتر از یک سال تولید کند و تزریق این واکسن با تایید کارشناسان جهان چند هفته‌ای است که در چندین کشور آغاز شده و باقی کشورها نیز در صف خرید آنها هستند.

علی خامنه‌ای در ادامه دو کشور آمریکا و بریتانیا را به «امتحان» کردن واکسن روی «ملت‌های دیگر» متهم کرده و افزود که «به این‌‌ها اعتماد و اطمینان هم نیست».

اما این مدعا در حالی بیان می‌شود که واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی روی هزاران نفر در این دو کشور و همچنین کشورهای دیگر که داوطلب شده‌اند امتحان شده است.

یک سخنگوی توئیتر به شبکه فاکس نیوز گفته است که توئیت آقای خامنه‌ای قوانین این شرکت را نقض کرده، خصوصا سیاست جلوگیری از انتشار اطلاعات گمراهکننده درباره واکسن کرونا. ‎

این گزارش می‌گوید یکی از اصول سیاسته‌ای توئیتر در رابطه با شیوع کرونا، جلوگیری از اطلاعات گمراه کننده درباره ادعاهایی است که می‌گویند هدف دولت‌ها از واکسیناسیون، کنترل یا آسیب رساندن به مردم است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG