لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۴۴

مخالفت گمرک ایران با ترانزیت خودروهای لوکس و آمریکایی با استناد به دستور خامنه‌ای


معاون فنی گمرک ایران می‌گوید که این سازمان با استناد به دستور رهبر جمهوری اسلامی با ترانزیت خودروهای لوکس و آمریکایی از مناطق آزاد ایران به داخل کشور مخالف است.

مهرداد جمال ارونقی در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا گفته است علی خامنه‌ای، رهبر حکومت ایران، در اردیبهشت سال ۹۵ با ورود این نوع خودروها مخالفت کرده و گمرک ایران بر اساس این دستور عمل می‌کند.

او آمار دقیقی از خودروهای لوکس و آمریکایی موجود در مناطق آزاد ایران نداده است ولی با استناد به این دستور خواسته است «از ورود خودروهای سواری» ساخت آمریکا به مناطق آزاد نیز خودداری شود.

به گفته معاون کمرگ در بخشنامه‌ای که معاونت حقوقی دولت روحانی در شهریور سال ۹۸ تهیه شده، تاکید شده است که ورود خودروهای تولید آمریکا و همچنین خودروهایی که «دارای برند شرکت های آمریکایی، برای مصرف در کشور آمریکا ساخته شده و مستقیم از دلالان و توزیع کنندگان تبعۀ کشور آمریکا خریداری شده باشد» ممنوع است.

بر اساس این گزارش، گمرک ایران اعلام کرده است که «انتقال خودرو با برندهای لامبورگینی، فراری، پورشه، هامر، مازراتی و بوگاتی همچنین سایر خودروهای دارای برند آمریکایی، ساخت و یا با مبدا آمریکا امکان پذیر نیست».

رهبر جمهوری اسلامی ایران شهریور امسال نیز به دولت دستور داد که با واردات «گوشی لوکس آمریکایی (آیفون)‌ و خرید ملک در خارج» برخورد کند.

با ابراز نگرانی از واردات گوشی آیفون گفت: در سال ۹۸ «نیم میلیارد دلار» صرف واردات این نوع گوشی شده که به گفته او «هیچ نیازی» به آن نیست.

رهبر جمهوری اسلامی تاکید کرد که این واردات توسط بخش خصوصی انجام شده ولی دولت باید جلوی آن را بگیرد.

در هفته‌های گذشته نیز خبر مخالفت علی خامنه‌ای با واردات واکسن آمریکایی و بریتانیایی کرونا بحث برانگیز شد.

XS
SM
MD
LG