لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۱۶

مجلس کلیات بودجه دولت برای سال آینده را رد کرد؛ دولت راضی است


عکس از آرشیو

نمایندگان مجلس ایران با ۱۴۸ رای مخالف از مجموع ۲۶۱ نماینده حاضر در جلسه علنی روز سه‌شنبه، ۱۴ بهمن، با لایحه کلیات بودجه سال ۱۴۰۰ مخالفت کردند.

همزمان با اعلام مخالفت مجلس با کلیات بودجه، حسن روحانی، رئيس‌ جمهور ایران، گفته است تغییر در شاکله بودجه «می‌تواند صدمات جدی به معیشت مردم و مسیر توسعه و مدیریت اقتصاد کشور وارد کند».

لایحه کلیات بودجه ۱۴۰۰ پس از آنکه در کمیسیون تلفیق بودجه مجلس اصلاحاتی در آن صورت گرفت، برای رای‌گیری به صحن علنی مجلس آورده شد و با مخالفت اکثریت نمایندگان مواجه شد که رویدادی کم‌سابقه در روند بررسی بودجه در مجلس محسوب می‌شود.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران گفته است شاکله بودجه در جریان بررسی آن توسط کمیسیون تلفیق مجلس به هم ریخته بود و از رد شدن کلیات آن ابراز رضایت کرده است.

در جلسه امروز مجلس، محمدباقر قالیباف، رئیس‌ مجلس گفت ۱۰ روز پیش از روحانی برای حضور در مجلس و دفاع از لایحه بودجه دعوت کرده، ولی این دعوت پذیرفته نشده است.

در هنگام رای‌گیری، برخی از چهره‌های فعال اصولگرا مانند الیاس نادران، رئيس کمیسیون تلفیق، احمد امیری ‌فراهانی، عضو هیئت رئيسه مجلس، و محمدرضا میرتاج‌الدینی، نایب رئیس کمسیون بودجه، با رد کلیات بودجه مخالفت کردند، ولی برخی از چهره‌های اقتصادی مجلس محمدرضا پورابراهیمی، رئيس‌ کمیسیون اقتصادی مجلس، با رد کلیات بودجه موافق بودند.

دولت ایران مدعی است که در جریان تنظیم بودجه به مواردی چون واقعی ‌بودن درآمدها، کاهش وابستگی به نفت، توجه به اقشار محروم و تورم‌زا نبودن بودجه پایبند بوده ولی نمایندگان مجلس می‌گویند در اصلاحاتی که در بودجه انجام داده‌اند، خواستار توجه به این موارد شده و دولت توجه نکرده است.

در جلسه امروز، همچنین احسان خاندوزی، نایب رئيس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت پس از رد کلیات بودجه، دولت دو هفته وقت دارد که لایحه بودجه را اصلاح کند و در غیر این صورت برای سال آینده «سه دوازدهم قانون بودجه ۹۹ [سه ماه] را با ۳۰ درصد افزایش درآمد تصویب خواهیم کرد».

منبع: خبرگزاری مجلس، ایرنا/ ر.ح/ف.دو

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG