لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۵۹

بنیامین نتانیاهو در آغاز دور جدید محاکمه‌اش خود را «بی‌گناه» دانست


بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل همراه با وکلایش در جلسه دادگاه

همزمان با آغاز مرحله جدیدی از محاکمه نخست‌وزیر اسرائیل در سه پرونده اتهامی «فساد، خیانت در امانت و رشوه‌خواری»، او خود را «بی‌گناه» دانست.

بنیامین نتانیاهو که روز دوشنبه ۲۰ بهمن در برابر قضات دادگاه استان اورشلیم حضور یافته بود، خواهان لغو روند محاکمه شد.

این دومین بار پس از ارائه کیفرخواست علیه نخست‌وزیر اسرائیل در سال گذشته است که دادگاه او را به حضور در روند محاکمه ملزم کرد. جلسه قبلی این محاکمه ۹ ماه پیش برگزار شد و دادگاه او از آن زمان، از جمله به دلیل شهربندان ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، دچار وقفه شده بود.

آقای نتانیاهو هنگام ورود به جلسه دادگاه به دوربین‌ها پشت کرد تا از چهره او کمتر عکس و فیلم گرفته شود.

او دقایقی پس از «بی‌گناه» دانستن خود جلسه دادگاه را ترک کرد تا با نخست‌وزیر یونان که برای دیدار رسمی به اسرائیل رفته است، ملاقات کند و سپس نشست هیات دولت را اداره کند.

اما با خروج وی از دادگاه، وکلای آقای نتانیاهو خواستار آن شدند که محاکمه او به مدت سه ماه تعلیق شود.

یاریو لوین، رئیس کنست و سیاستمدار حزب حاکم لیکود، نیز در روزهای گذشته پیشنهاد کرد که محاکمه آقای نتانیاهو تا بعد از انتخابات پارلمانی اسرائیل در روز سوم فروردین ۱۴۰۰ به تعویق بیفتد.

قضات دادگاه هنوز در این زمینه تصمیم‌گیری نکرده‌اند.

صدها تن از اسرائیلی‌های مخالف آقای نتانیاهو روز دوشنبه در برابر دادگاه اورشلیم تجمع کردند و ضمن «فاسد» خواندن او، خواستار برکناری نخست وزیر اسرائیل شدند.

تظاهرکنندگان یاد شده گروه کوچکی از صدها هزار اسرائیلی بودند که در یک سال اخیر، و با وجود بحران همه‌گیری ویروس کرونا، به تظاهرات هفتگی در برابر دفتر نخست‌وزیری در اورشلیم و سایر شهرهای دیگر اسرائیل، ادامه داده‌اند و خواهان تغییر دولت و کناره‌گیری بنیامین نتانیاهو هستند.

اما بنیامین نتانیاهو در پیامی ویدئویی از حامیان خود خواسته بود به دلیل کرونا از برگزاری هر نوع تجمعی خودداری کنند.

هر چند اهود اولمرت، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل سال‌ها پیش در ارتباط با فساد مالی مربوط به دهه‌های قبل از نخست‌وزیری‌اش محاکمه و به ۱۹ ماه حبس محکوم شد، اما بنیامین نتانیاهو اولین نخست‌وزیر در قدرت است که همزمان با ادامه این مقام، پای میز محاکمه آورده می‌شود.

قوانین اسرائیل کناره‌گیری نخست‌وزیر را در صورت محاکماتی از این دست، الزامی نکرده است.

از سال گذشته که دادستان اسرائیل بر اساس پرونده‌های تحقیقاتی پلیس نظر داد که می‌توان بنیامین نتانیاهو را محاکمه کرد، جامعه این کشور دچار شکاف عمیق شده است.

از سوی دیگر، نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که محاکمه آقای نتانیاهو تاثیر چندانی روی ریزش حامیان او نداشته است؛ این سیاستمدار ۷۱ ساله، بر اساس نظرسنجی‌ها، همچنان بیش از همه سزاوار تصدی مقام نخست‌وزیری است.

حامیان او تاکید دارند که سرعت عمل بنیامین نتانیاهو در وارد کردن محموله‌های عظیم واکسن‌های آمریکایی فایزر و مدرنا به اسرائیل مثال‌زدنی است، چرا که تاکنون تقریبا نیمی از جمعیت این کشور واکسینه شده‌اند.

اسرائیل در زمینه پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا، از کشورهای پیشگام دنیا در اجرای طرح واکسیناسیون همگانی به شمار می‌رود و همین امر بزرگ‌ترین دلیل ادامه حمایت افکار عمومی از ادامه نخست‌وزیری آقای نتانیاهو عنوان شده است.

ناظران سیاسی بسیاری در رسانه‌های اسرائیل تاکید دارند که بنیامین نتانیاهو توانسته حتی از محاکمه خود به عنوان برگ برنده در کارزار فعلی انتخابات استفاده کند، به‌گونه‌ای که احتمال می‌رود حزب لیکود به رهبری او، تنها با کاهش نسبی شمار کرسی‌ها روبه‌رو شود.

گفته می‌شود چنانچه محاکمه آقای نتانیاهو ادامه یابد، روند آن بسیار کند و زمان‌بر خواهد بود تا جایی‌که احتمال می‌رود به دوران بعدی نخست‌وزیری او نیز برسد.

با وجود این، سیاستمداران مخالف مدعی هستند که آقای نتانیاهو به «پایان کار خود رسیده» و بعد از انتخابات پیش رو که چهارمین انتخابات در دو سال گذشته است، قادر به تشکیل دولت نخواهد بود و حتی ممکن است زندانی شود.

برخی نیز بر این باورند که بنیامین نتانیاهو در صورت محکومیت، به دلیل خدمات گسترده‌ای که به کشور کرده، ممکن است از سوی رئیس‌جمهوری مشمول عفو شود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG