لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۸:۵۲

شیوع ویروس جهش‌یافته کرونا در شش استان؛ نمکی: به من بگویید مدیرکل مرده‌شور خانه 


پس از شیوع گسترده ویروس جهش‌یافته کرونا در استان خوزرستان، مقام‌های بهداشتی استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، گیلان و هرمزگان نیز گفته‌اند که بیماران مبتلا به ویروس کرونای جهش‌یافته در برخی از شهرهای این سه استان شناسایی شده‌اند.

به گفته فاطمه نوروزیان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان دو شهروند ساکن قشم و بندر لنگه که از امارات به ایران سفر کرده‌اند، به کرونای جهش‌یافته مبتلا شده‌اند.

ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز خبر داده است که یک پیرزن ۷۰ ساله در شهر منجیل به علت ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا جان خود را از دست داده است.

او گفت فردی که از استان البرز به گیلان سفر کرده است، عامل انتقال ویروس جهش‌یافته بوده است.

وزیر بهداشت ایران هم از شناسایی دو مورد جدید در بیرجند در استان خراسان جنوبی خبر داده است.

با احتساب این موارد فعلا شیوع ویروس جهش یافته در شش استان خوزستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، گیلان، هرمزگان و البرز گزارش شده است.

ویروس کرونای جهش یافته نخستین بار در بریتانیا شناسایی شده و از قدرت شیوع و ابتلای بالاتری برخوردار است.

همزمان با نگرانی درباره وضعیت استان‌های مختلف ایران، ایرج حریرچی، قائم مقام وزارت بهداشت با اشاره به بحرانی بودن وضعیت خوزستان گفت تعداد مراجعه‌کنندگان در این استان از ۲۰۰ نفر در روز به ۳۵۰۰ نفر در روز رسیده است.

در روزهای گذشته، شیوع ویروس جهش‌ یافته در این استان باعث شده است که وضعیت ۱۱ شهر در خوزستان دوباره قرمز شود و «تعداد مبتلایان ۶ تا ۱۴ ساله دو برابر شده است».

گمرگ ایران هم اعلام کرده است که با توجه به شیوع ویروس جهش یافته کرونا در ایران، تردد مسافر از پنج نقطه مرزی ایران و عراق ممنوع شده است.

وزیر بهداشت: به من بگویید مدیرکل مرده‌شور خانه

همزمان با افزایش مجدد آمار مبتلایان به کرونا در ایران، سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی انتقاد کرده و گفته است: «نام مرا به جای وزیر بهداشت بگذارید مدیرکل مرده شور خانه».

او از عدم هماهنگی با وزارت بهداشت هم گلایه کرده و گفته است این وزارتخانه برای « برای تردد از مرزها به سمت عتبات و برگشتش مجوز و اجازه» نداده است.

وزارت بهداشت در آخرین آمار رسمی که درباره مرگ و میر ناشی از کرونا داده است، گفته است که در طول ۲۴ ساعت گذشته ۸۹ نفر دیگر از بیماران مبتلا به کرونا قربانی‌ شده‌اند و ۸ هزار و ۲۶۳ بیمار جدید نیز شناسایی شده‌اند.

با احتساب آمار جدید، طبق گزارش وزارت بهداشت ایران تاکنون یک میلیون و ۵۸۲ هزار و ۲۷۵ نفر به کرونا مبتلا و ۵۹ هزار و ۵۷۲ نفر قربانی شده‌اند.

پیش از این برخی نهادهای رسمی از جمله سازمان نظام پزشکی ایران، آمار واقعی قربانیان کرونا در ایران را ۳ تا ۴ برابر آمار رسمی وزارت بهداشت برآورد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG