لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۱۸

خبرخوان

علی مطهری برای انتخابات ریاست ‌جمهوری ۱۴۰۰ نامزد می‌شود

علی مطهری، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ در ایران اعلام نامزدی کرد.

خبرگزاری ایسنا روز پنج‌شنبه، هفتم اسفند، این خبر را منتشر کرد.

آقای مطهری در دوره‌های هشتم، نهم و دهم مجلس شورای اسلامی، نماینده تهران بود، اما در یازدهمین دوره انتخابات مجلس، رد صلاحیت شد.

وی که در حوزه فرهنگی و حجاب از چهره‌های محافظه‌کار به شمار می‌رود، در سال‌های گذشته از سیاست‌های حاکمیت، انتقادهای صریحی کرده و در عرصه سیاسی، از محافظه‌کاران فاصله گرفته است.

قرار است سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران، ۲۸ خرداد سال ۱۴۰۰، همزمان با ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلام شهر و روستا در ایران برگزار شود.

بر اساس قانون، حسن روحانی به دلیل دو دوره پیاپی ریاست‌ جمهوری در ایران، حق شرکت در این انتخابات را ندارد.

پیش از این حسین دهقان، وزیر پیشین دفاع و مشاور نظامی رهبر جمهوری اسلامی و مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردمسالاری نیز به طور رسمی برای شرکت در این دوره از انتخابات، اعلام نامزدی کرده‌اند.

از محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و سعید محمد، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا نیز به عنوان دیگر نامزدهای احتمالی یاد می‌شود.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

فشار بر روزنامه‌نگارانی که فساد حکومت ایران را گزارش می‌دهند «افزایش یافته است»

فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران از افزایش پیگرد قضایی و فشار امنیتی بر روزنامه نگاران و خبرنگارانی که فساد در حکومت در ایران را گزارش می دهند به ویژه در سطح محلی خبر داده است.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران از افزایش پیگرد قضایی و فشار امنیتی بر روزنامه‌نگاران و خبرنگاران بویژه در سطح محلی خبر داد که فساد در حکومت ایران را گزارش می‌دهند.

این فدراسیون اعلام کرده که این فشارها از زمان شیوع کرونا بیشتر شده است.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در این زمینه به مهدی سهرابی، روزنامه‌نگار محلی در زنجان، اشاره کرده که در ارتباط با گزارش‌هایش درباره فساد در نهادهای این استان از جمله شهرداری و شورای شهر به بیش از ۱۳ ماه زندان، ممنوعیت یک ساله فعالیت از فعالیت رسانه‌ای و مجازات نقدی محکوم شده است.

امیرعباس دهباشی‌نژاد دیگر روزنامه‌نگاری است که در استان بوشهر و با شکایت استانداری این استان، به ۲۱ ماه حبس و همچنین شلاق محکوم شده است و از اسفند ۹۸ در زندان به سر می برد.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران از حکومت ایران خواسته است که فورا سرکوب رسانه‌ها را متوقف کرده و به پیگردهای قضایی علیه کارکنان رسانه‌ها پایان دهند.

این فدراسیون از الهه موسوی،‌ روزنامه‌نگار حوزه محیط زیست، نیز نام برده که دی ماه ۹۸ در ارتباط با پرونده‌ای با شکایت سازمان جنگل‌ها و همچنین اداره کل منابع طبیعی گلستان احضار شده بود. همچنین الهه رمضان‌پور،‌ خبرنگار روزنامه همشهری در استان گلستان که در ارتباط با گزارش‌های مربوط به وضعیت بحران کرونا با شکایت قضایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی مواجه شده است.

شهرام صفری،‌ روزنامه‌نگار کرد در استان کرمانشاه هم به ۹۱ روز حبس محکوم شد. آقای صفری به «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی»، «بدبین کردن مردم به جامعه روحانیت و حوزه علمیه قم» و «انتشار آمار مبتلایان به ویروس کرونا» متهم شده است.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران نوشته است که با تشدید همه‌گیری ویروس کرونا در استان‌هایی از جمله گلستان و کرمانشاه هم پرونده قضایی علیه روزنامه‌نگاران گزارش شده است.

۱۷ زندانی سیاسی و عقیدتی علیه سلول انفرادی دادخواست رسمی دادند

Radio Farda enferadi banner, سلول انفرادی, radiofarda banner

۱۷ زندانی سیاسی و عقیدتی زندان‌های اوین و رجایی‌شهر با ثبت دادخواستی رسمی در دفاتر بندهای این زندان ها نسبت به حبس در «سلول انفرادی» شکایت کردند. 

۱۷ زندانی سیاسی و عقیدتی زندان‌های اوین و رجایی‌شهر با ثبت دادخواستی رسمی در دفاتر بندهای این زندان‌ها نسبت به حبس در «سلول انفرادی» شکایت کردند.

یک منبع مطلب در این زمینه به رادیو فردا گفت: این زندانیان سیاسی و عقیدتی با ذکر ایام حبس خود، خواهان مجازات عاملان و آمران و صادرکنندگان بازداشت و نگهداری‌شان در سلول‌های انفرادی شده‌اند.

این زندانیان که در میان آن‌ها نام‌های کیوان صمیمی، فرهاد میثمی، آرش صادقی، سعید اقبالی و رضا محمدحسینی به چشم می‌خورد با استناد به رای وحدت رویه دیوان عدالت اداری در سال ۸۲ و قانون آیین دادرسی کیفری، سلول انفرادی را «مصداق بارز شکنجه» خوانده و از کلیه ضابطین قضایی، آمران، عاملان و کسانی که دستور نگهداری آن‌ها را در سلول انفرادی صادر کردند، شکایت کرده و خواهان رسیدگی شده‌اند.

پیمان پورداد، صادق عباسی، پژمان عباد، بهزاد همایونی، امیرحسین میرخلیلی، ابوالفضل غسالی، پارسا گلشنی، مصطفی خسروی بابادی، مطلب احمدیان، آرشام رضایی، نصرالله لشنی و مهدی مسکین‌نواز دیگر زندانیان زندان‌های اوین و رجایی شهر هستند که دادخواست علیه سلول انفرادی را در دفاتر این زندان‌ها به ثبت رسانده‌اند.

یازدهم اسفند پارسال نیز بیش از ۲۹ فعال سیاسی و مدنی ساکن ایران که در دوران بازداشت خود مدت‌ها در سلول‌ انفرادی محبوس بودند، اقدام به «ثبت دادخواست علیه آمران، عاملان و مامورانی» کرده بودند که در این روند مشارکت داشته‌اند.

این فعالان که در میان آن‌ها چهره‌هایی چون نرگس محمدی، ابوالفضل قدیانی، جعفر پناهی، فائزه هاشمی رفسنجانی، ژیلا بنی‌یعقوب، بهمن احمدی امویی، سعید مدنی،‌ رسول بداغی و ... حضور داشتند، سلول انفرادی را «مصداق بازر شکنجه» دانسته و خواستار توقف آن شده‌ بودند.

نهادهای بین‌المللی حقوق‌بشری از جمله سازمان عفو بین‌الملل بارها در اطلاعیه‌های خود درباره زندانیان سیاسی و عقیدتی ایران، سلول‌های انفرادی را خلاف قوانین بین‌المللی و مصداق بازر شکنجه دانسته و خواستار توقف حبس زندانیان در سلول‌های انفرادی شده‌اند.

مقام‌های قضایی ایران در سال‌های اخیر به نقل از رهبر جمهوری اسلامی اعلام کرده‌‌اند که «گذران یک ماه در سلول انفرادی مساوی با یک سال در زندان عمومی است».

مهرماه سال ۹۲ نیز نعمت احمدی، سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی، گفت رهبر جمهوری اسلامی فتوایی به شورای نگهبان داده و گفته است «حبس در سلول انفرادی شکنجه است».

با وجود چنین سوابقی، نگهداری زندانیان در سلول‌های انفرادی طولانی‌مدت و بازجویی و شکنجه‌ آن‌ها یک رویکرد معمول مقام‌های امنیتی و قضایی در ایران است.

چند باشگاه بزرگ ایتالیایی و اسپانیایی هم از سوپرلیگ اروپایی انصراف دادند

تصمیم ۱۲ تیم برای تشکیل سوپرلیگ با مخالفت شدید طرفداران مواجه شد

پس از آن‌که اعلام شد هر شش باشگاه لیگ برتر فوتبال انگلیس از شرکت در سوپرلیگ اروپا انصراف داده‌اند، روز چهارشنبه، اول اردیبهشت، باشگاه‌های بزرگ آتلتیکو مادرید، اینترمیلان، آ.س میلان و یوونتوس هم خروج خود را از این لیگ اعلام کردند.

به نوشته خبرگزاری‌ها، در حال حاضر فقط باشگاه‌های رئال مادرید و بارسلونا در سوپرلیگ باقی مانده‌اند اما انصراف دیگر باشگاه‌ها به این معنی است که این تورنمنت عملاً پیش از شروع لغو شده است.

پروژه برگزاری سوپرلیگ اروپایی یک طرح نوپا است که تحت نظارت فلورنتینو پرز، رئیس باشگاه رئال مادرید اداره می‌شود.

این طرح با وعده ۳۵۰ میلیون یورو درآمد برای باشگاه‌های شرکت‌کننده، به عنوان راهی برای «نجات فوتبال» و باشگاه‌هایی ارائه شده است که به گفته فلورنتینو پرز، به خاطر بحران کرونا از نظر اقتصادی با مشکل روبه‌رو هستند.

اما پس از اعلام تشکیل این سوپرلیگ، هم فیفا و یوفا و هم برخی لیگ‌های داخلی و بسیاری از هواداران فوتبال به سرعت مخالفت خود را با برگزاری آن اعلام کردند.

مخالفان عقیده دارند که ۱۲ تیم مؤسس سوپرلیگ اروپایی با تشکیل چنین گروهی می‌توانند به خاطر توان مالی خود موقعیتی انحصاری پیدا کرده و از این راه قدرت در اختیار چند تیم خاص قرار بگیرد.

شش باشگاه انگلیسی که جزو مؤسسان سوپرلیگ بودند و روز سه‌شنبه در پی واکنش شدید طرفداران خود و هشدارهای دولت از این لیگ انصراف دادند عبارتند از آرسنال، چلسی، لیورپول، منچستر یونایتد، منچسترسیتی و تاتنهام.

با استفاده از آسوشیتدپرس و خبرگزاری فرانسه/پ.پ/ک.ر

تورم نقطه به نقطه در فروردین به ۵۰ درصد رسید

بررسی سبد خوراکی خانوارها شامل ۱۶۴ قلم کالای مصرفی، نشان می‌دهد نرخ این اقلام ۴۳.۵ درصد رشد کرده است.

جواد حسین‌زاده، رئیس مرکز آمار ایران، روز چهارشنبه اول اردیبهشت اعلام کرد نرخ تورم نقطه‌ به نقطه در فروردین امسال به حدود ۵۰ درصد رسیده و مواد خوراکی نیز بیش از ۴۳ درصد افرایش قیمت داشته است.

ایران یکی از بالاترین نرخ تورم‌ را در جهان دارد و تنها چند کشور انگشت شمار بیش از ایران با افزایش قیمت‌ها مواجه هستند.

صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود از اقتصاد جهانی اعلام کرده که انتظار می‌رود نرخ تورم در ایران در سال جاری به ۳۹ درصد برسد.

رئیس مرکز آمار ایران گفته که هر سه نوع تورم سالانه،‌ نقطه به نقطه و ماهانه در فروردین «افزایش» یافته است.

به گفته آقای حسین‌زاده، تورم ماهانه در فروردین به ۲.۷ دهم درصد، تورم نقطه‌ به نقطه به ۴۹.۵ درصد و تورم سالانه به ۳۸.۹ درصد رسید.

بر اساس اظهارات وی، رسیدن نرخ تورم نقطه به نقطه به میزان ۴۹.۵ درصد، «نشان می‌دهد که میانگین قیمت‌ها نسبت به ماه مشابه پارسال رشد کرده است».

نرخ تورم سالانه هم در فروردین ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۳۹.۹ درصد رشد نشان می‌دهد.

آقای حسین‌زاده درباره تورم نرخ مواد خوراکی‌ نیز گفته که بررسی سبد خوراکی خانوارها شامل ۱۶۴ قلم کالای مصرفی، نشان می‌دهد نرخ این اقلام ۴۳.۵ درصد رشد کرده است.

وی همچنین نرخ رشد کالاهای غیر خوراکی و خدمات خانوار شامل ۳۱۱ قلم کالا و خدمات را ۳۶.۷ درصد عنوان کرده است.

بر اساس این گزارش، نرخ تورم خوراکی‌ها نسبت به غیر خوراکی‌ها بیشتر بوده و این رقم در مناطق شهری ۳۸.۶ و در مناطق روستایی ۴۰.۶ درصد بوده است.

وب‌سایت مرکز آمار ایران نوشته که در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزیجات»، گروه «گوشت قرمز و سفيد و فرآورده‌های آن‌ها» و گروه «آشامیدنی‌ها» است.

در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه «کالا و خدمات متفرقه» (حق بیمه اتومبیل)، گروه «خدمات نگهداری و تعمير واحد مسكونی» و گروه «هتل و رستوران» بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

صندوق بین‌المللی پول در عین حال اعلام کرده انتظار می‌رود نرخ بیکاری نیز در ایران در سال ۱۴۰۰ از ۱۱.۲ درصد در سال ۱۳۹۹ به ۱۱.۷ درصد برسد.

بر اساس گزارش‌ها، فشار اقتصادی در ایران به حدی است که کیفیت زندگی و خوراک مردم به شدت تغییر یافته است.

با استفاده از گزارش‌های مرکز آمار ایران، خبرگزاری فارس و رادیو فردا/ب.ب/ک.ر

بازگشت ۳۰ میلیون دلار از پول بلوکه شده ایران در کره جنوبی در قالب «مصارف درمانی»

رئیس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی روز چهارشنبه خبر داد که ۳۰ میلیون دلار از پول بلوکه شده ایران در کره جنوبی «برای مصارف بهداشتی و درمانی» استفاده شده و احتمالا بخشی از آن «به خرید واکسن کرونا تخصیص می‌یابد».

حسین تنهایی به خبرگزاری ایلنا گفت که قرار است که از این پول‌ها برای کالاهای دیگر هم استفاده شود، «اما منتظر هستند تا ببینند نتیجه مذاکرات برجام چه می‌شود».

به گفته او، اگر مذاکرات به نتیجه برسد ایران می‌تواند کل پول را دریافت کند.

پول بلوکه شده ایران در کره جنوبی به گفته رئیس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی ۸ و نیم میلیارد دلار بوده، اما بانک مرکزی ایران این رقم را ۷ میلیارد دلار اعلام کرده است.

چانگ سای کِیون، نخست ‌وزیر کره جنوبی روز ۲۲ فروردین به ایران سفر کرده بود. این دیدار نخستین سفر یک نخست ‌وزیر کره جنوبی به کشور در ۴۴ سال گذشته است.

چند روز پیش از سفر آقای کیون، ایران یک کشتی کره جنوبی را که سه ماه پیش به اتهام «آلوده کردن آب‌های خلیج فارس» توقیف کرده بود، آزاد کرد.

دولت سئول و شرکت صاحب کشتی این اتهام را رد کرده بودند و خبرگزاری یونهاپ این کشور از قول یک مقام آگاه گزارش داده بود ایران با توقیف کشتی، در صدد فشار به کره جنوبی برای آزاد کردن میلیاردها دلار دارایی مسدود شده جمهوری اسلامی در بانک‌های سئول است.

خبرگزاری رویترز نیز از قول یک منبع کره جنوبی گزارش داده بود «بعد از این‌که دولت سئول به ایران قول داد تا برای آزاد کردن دارایی‌های مسدود شده تلاش کند، ایران کشتی یاد شده را آزاد کرد».

سوریه از حق رأی در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی محروم شد

مقر سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در لاهه هلند

در پی یک رأی‌گیری از اعضای سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در آمستردام، سوریه حق رأی خود در این نهاد را از دست داد.

اکثریت اعضای سازمان منع سلاح‌های شیمیایی تصمیم گرفتند فوراً حق رأی سوریه از این کشور گرفته شود.

پیشنهاد این رأی‌گیری توسط ۴۶ عضو از ۱۹۳ عضو این سازمان، از جمله بریتانیا، فرانسه و ایالات متحده، داده شده بود. ۸۷ کشور به این پیشنهاد رای موافق دادند و ۱۵ کشور از جمله ایران، روسیه و خود سوریه با آن مخالفت کردند.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد اگرچه این اقدام بیشتر جنبه نمادین دارد، اما این پیام سیاسی را به سوریه می‌دهد که نقض کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی ناپذیرفتنی است.

تحقیقات نهادهای بین‌المللی نشان می‌دهد که دولت سوریه در فاصله سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸، در اوج جنگ داخلی، از گاز اعصاب سارین و بمب‌های کلورین استفاده کرده که هزاران نفر کشته و مجروح بر جا گذاشته است.

کشورهای اروپایی تزریق واکسن جانسون و جانسون را از سر می‌گیرند

پس از اعلام تأیید سازمان داروی اروپا، کشورهای اروپایی روز چهارشنبه از آمادگی خود برای از سرگیری تزریق واکسن کرونای جانسون و جانسون خبر دادند.

سازمان داروی اروپا روز سه‌شنبه اعلام کرد که ارتباط احتمالی که بین استفاده از واکسن جانسون و جانسون و لخته شدن خون در افراد دیده شده «بسیار نادر» است و فواید این واکسن از خطرات آن بیشتر است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در پی این اعلام نظر، وزارت بهداشت آلمان گفت که به‌زودی تحویل این نوع از واکسن به ایالت‌های فدرال را برای استفاده در مراکز واکسیناسیون آغاز می‌کند و پزشکان خانواده باید واکسن را از هفته بعد دریافت کنند.

وزارت بهداشت جمهوری چک نیز می‌گوید اکنون ۱۴٬۴۰۰ دوز اول از واکسن جانسون و جانسون برای پزشکان عمومی در سراسر کشور فرستاده می‌شود و انتظار می‌رود ۲۴ هزار دوز دیگر از این واکسن هفته آینده تحویل داده شود.

تا روز سه‌شنبه، ۳۱ فروردین، تقریباً ۲.۶ میلیون نفر از جمعیت ۱۰.۷ میلیون نفری جمهوری چک دست‌کم یک دوز واکسن ضدکرونا دریافت کرده‌اند که از انواع واکسن‌های مدرنا، فایزر و آسترازنکا بوده است.

همه‌گیری کرونا باعث مرگ بیش از ۳.۱ میلیون نفر و آلوده شدن ۱۴۲.۱ میلیون نفر در سراسر جهان شده است.

کرونا در ایران؛ آمار قربانیان به ۶۸ هزار نفر نزدیک شد

با جان باختن ۳۸۸ نفر دیگر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان‌باختگان کرونا در ایران به ۶۷ هزار و ۹۱۳ نفر رسیده است.

مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت روز چهارشنبه گزارش داد که طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۴۸۸۶ نفر مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شده‌اند که از این میان سه هزار و ۵۸۵ تن در مراکز درمانی بستری شده اند.

بر اساس همین گزارش، مجموع بیماران کرونا در کشور به دو میلیون و ۳۱۱ هزار و ۸۱۳ نفر رسید.

وزارت بهداشت ایران در حالی که از ارائه آمار تفکیکی خودداری می‌کند، به طور روزانه آمار مربوط به ابتلا و مرگ ناشی از کرونا را در اختیار رسانه‌های قرار می‌دهد،‌ آماری که منابع مستقل درباره درستی آن تردید دارند.

آن طور که وزارت بهداشت ایران اعلام کرده، اکنون وضعیت ۳۰۱ شهرستان قرمز و ۹۵ شهرستان نارنجی است. همچنین ۴۵ شهرستان در وضعیت زرد و فقط ۷ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

شمار مبتلایان و قربانیان کرونا در ایران در شرایطی پس از تعطیلات نوروزی افزایش یافته که مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا به خبرگزاری میزان گفته حتی با آغاز ماه رمضان در ایران نیز «اوضاع همچنان تغییر نکرده و خیابان‌ها بسیار شلوغ هستند.»

خانم محرز خواستار اعمال محدودیت‌های شدیدتر و جدی‌تر شده و افزود: ‌«اگر محدودیت‌ها را در همین حد ادامه دهیم بی‌فایده است... بیمارستان‌ها مملو از بیمار هستند و جای خالی ندارند و به محض این که فردی مرخص می‌شود بیمار دیگری به جای او بستری می‌شود و به وضعیت فاجعه‌باری رسیده‌ایم.»

دولت حسن روحانی از اعمال مقررات سخت پیشگیرانه برای جلوگیری از سفرهای نوروزی خودداری کرد و پس از تعطیلات نوروز، آمارهای مربوط به کرونا به شدت افزایش یافت.

دستگیری هواداران ناوالنی همزمان با آغاز سخنرانی سالانه پوتین

سخنرانی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه با موضوع «وضعیت کشور»، یکم اردیبهشت

بنا بر گزارش‌ها، روز چهارشنبه در آستانه سخنرانی سالانه ولادیمیر پوتین، رئیس ‌جمهور روسیه و شکل‌گیری تجمعات اعتراضی در همین روز در سراسر روسیه، مأموران دولتی اقدام به دستگیری شماری از منتقدان حکومتی کرده‌اند.

این تجمعات اعتراضی در پیوند با شرایط وخیم الکسی ناوالنی، منتقد کرملین، در زندان و انتخابات ۱۹ سپتامبر پارلمان روسیه برگزار می‌شود.

خبرها حاکی است که مأموران دو تن از دستیاران الکسی ناوالنی را در مسکو بازداشت کرده و به دفاتر ناوالنی در سن‌پترزبورگ هم حمله کرده و شماری از طرفداران او را هم در سراسر کشور، ازجمله در خاور دور روسیه، بازداشت کرده‌اند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه امروز چهارشنبه، اول اردیبهشت، برای هفدهمین بار در نشست مشترک پارلمان روسیه در حضور جمعی سخنرانی کرد که فاصله اجتماعی در آن رعایت نشده و شمار کمی از حاضران نیز ماسک زده بودند، امری که نقض آیین‌نامه کووید ۱۹ مسکو به‌شمار می‌آید.

رئیس‌ جمهوری روسیه در سخنرانی خود از مقامات خواست تا برنامه واکسیناسیون این کشور را که در مقایسه با غرب کُند پیش می‌رود، سرعت ببخشند.

او همچنین قول اقدامات جدید برای تشویق به زاد و ولد بیشتر و کمک‌های اقتصادی بیشتر به شهروندان را داد.

مراسم سخنرانی سالانه «وضعیت کشور» از سوی پوتین در حالی برگزار می‌شود که حکومت مسکو در داخل و خارج از کشور با چالش روبه‌رو است.

در زمینه بین‌المللی، تنش میان روسیه و غرب بالا گرفته و درگیری نظامی روسیه در شرق اوکراین و بحران سیاسی در بلاروس از مهم‌ترین چالش‌های ولادیمیر پوتین است.

روز پیش از سخنرانی پوتین و به دنبال اعمال تحریم‌های جدید ایالات متحده به خاطر حملات سایبری و دخالت‌های روسیه در انتخابات آمریکا، جان سالیوان، سفیر آمریکا در روسیه، اعلام کرد برای مشورت به واشینگتن بازمی‌گردد.

ناهید تقوی، شهروند ایرانی-آلمانی، هفته آینده محاکمه می‌شود

ناهید تقوی یکی از چند شهروند دوتابعیتی زندانی در ایران است

خانواده ناهید تقوی، شهروند ایرانی-آلمانی، خبر دادند که قرار است پس از شش ماه که از زندانی شدن او می‌گذرد، جلسه محاکمه‌ای برای او برگزار شود.

بنا بر بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در اختیار رادیوفردا قرار گرفته، خانم تقوی که ۶۶ سال دارد، قرار است روز هشتم اردیبهشت در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب محاکمه شود.

وکلای ناهید تقوی همچنان به پرونده او دسترسی ندارند و مشخص نیست که به آنان اجازه دیدار با موکل‌شان پیش از برگزاری جلسه دادگاه داده خواهد شد یا خیر. اتهامات این معمار بازنشسته نیز مشخص نیست.

خانم تقوی که بیشتر دوران بازداشت را در سلول انفرادی به سر برده، پس از وقفه‌ای کوتاه، حدود سه هفته پیش بار دیگر به انفرادی بند دو الف زندان اوین منتقل شد.

ناهید تقوی یکی از چند شهروند دوتابعیتی زندانی در ایران است.

جمهوری اسلامی متهم است که از این زندانیان به عنوان گروگان و برای امتیازگیری در مذاکره با کشورهای غربی استفاده می‌کند، اتهامی که تهران آن را رد می‌کند.

ترکیه: اقدام احتمالی دولت آمریکا درباره کشتار ارامنه به رابطه دوکشور لطمه می‌زند

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز سه‌شنبه هشدار هرگونه اقدام احتمالی دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن کشتار ارامنه در سال ۱۹۱۵ به عنوان «نسل کشی» به روابط دو کشور لطمه می‌زند.

مولود چاووش‌اوغلو در مصاحبه با شبکه تلویزیونی خبر تُرک در پاسخ به پرسشی در خصوص موضع‌گیری احتمالی دولت بایدن گفت، بیانیه‌هایی که پایه و اساسی قانونی نداشته باشند، الزام آور نخواهند بود و سودی هم نخواهند داشت، اما به رابطه صدمه می‌زنند.

وزیر خارجه ترکیه اضافه کرد: اگر آمریکایی‌ها می‌خواهند رابطه بین دو کشور را خراب‌تر کنند، تصمیم با خودشان است.

در سال ۲۰۱۹ اعضای مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت آرا در قطعنامه‌ای وقوع نسل‌کشی ارمنی‌ها در اوایل سده بیستم، در دوران امپراطوری عثمانی، را تایید کردند. این قطعنامه واکنش ترکیه را همراه داشته که در مورد پیامدهای آن «هشدار» داد.

به گزارش رویترز، ترکیه اذعان می‌کند که شمار زیادی از ارامنه در دوران جنگ جهانی اول در این کشور کشته شدند، اما هرگونه «نسل کشی» سیستماتیک را رد می‌کند و می‌گوید شمار ارمنی‌های کشته‌شده بسيار کمتر از اين است و رخدادها یک اقدام طرح‌ریزی‌شده هم نبود.

به گفته ارمنی‌ها و نیز شماری از پژوهشگران و مورخان، بین سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۸، حدود يک ميليون و ۵۰۰ هزار نفر از ارامنه ساکن قلمرو ترکيه عثمانی قتل‌عام شدند.

ارمنی‌ها روز ۲۴ آوریل/۴ اردیبهشت را سالگرد نمادین اين «نسل کشی» می‌دانند.

افت ۱۷ درصدی تجارت ایران و چین در سه ماهه اول ۲۰۲۱

آمارهای رسمی گمرک چین نشان می‌دهد که در سه ماهه ابتدایی سال جاری تجارت دوجانبه‌ این کشور با ایران نسبت به دور مشابه سال ۲۰۲۰ حدود ۱۷ درصد افت داشته است.

چین در سه ماهه ابتدایی ۲۰۲۱ حدود ۱.۵ میلیارد دلار واردات از ایران داشته که نسبت به دور مشابه پارسال ۱۹ درصد کاهش یافته است.

صادرات چین به ایران نیز با افتی ۱۶ درصدی به ۳.۲۶ میلیارد دلار رسیده است.

بدین ترتیب صادرات چین به ایران بیش از ۲ برابر وارداتش از جمهوری اسلامی بوده است.

چین قبل از تحریم‌ها در سال ۲۰۱۸ بیش از ۲۱ میلیارد دلار واردات و ۱۴ میلیارد دلار صادرات به ایران داشت.

همچنین آمارهای گمرک چین نشان می‌دهد که در سه ماهه ابتدایی سال جاری هیچ میزان نفت به صورت مستقیم از ایران وارد نکرده است.

در دور مشابه پارسال چین روزانه حدود ۸۰ هزار بشکه واردات نفت از ایران داشت.

با این حال، خبرگزاریهای رویترز، بلومبرگ، و همچنین برخی شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها می‌گویند نفت ایران تحت نام نفت امارات، عمان و مالزی راهی چین می‌شود و متوسط صادرات نفت ایران به چین در سه ماهه ابتدایی سال جاری حدود ۷۰۰ هزار بشکه در روز بوده است.

آمارهای گمرکی چین نیز نشان می‌دهد واردات نفت این کشور از امارات و عمان به ترتیب ۸۶ درصد و ۶۰ درصد افزایش یافته است.

با استفاده از گزارش گمرک چین و رویترز؛ ف.ق/س.ن

سفیر ایران: از میانجی‌گری بغداد بین ما و کشورهای منطقه استقبال می‌کنیم

ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق

پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر دیدار مقام‌های ارشد ایران و عربستان در عراق، سفیر ایران در عراق گفت که جمهوری اسلامی از میانجی‌گری بغداد بین ایران و کشورهای عرب منطقه استقبال می‌کند.

ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق، روز سه‌شنبه، ۳۱ فروردین به خبرگزاری ایرنا گفت: «جمهوری اسلامی از میانجی‌گری بغداد برای نزدیک کردن تهران به کشورهایی که با آنان دچار چالش شده‌ایم یا روابط با آنها به سردی گراییده است حمایت می‌کند و این موضوع به اطلاع مقامات عراقی هم رسیده است.»

ایرج مسجدی گفت که برخی کشورهای منطقه «برای رفع تنش‌ها تمایل نشان داده‌اند» و افزود: «جمهوری اسلامی ایران به دولت عراق این موضوع را بیان کرده که اگر آنها بتوانند در اینجا نقشی را ایفا کنند، تحرکی داشته باشند، تلاشی داشته باشند؛ ما نه تنها استقبال می‌کنیم بلکه خوشحال هم می‌شویم.»

روزنامه فایننشال تایمز روز ۲۹ فروردین گزارش داد که مقام‌های ارشد عربستان سعودی و ایران، شش سال پس از قطع روابط دیپلماتیک بین دو کشور، اوایل ماه جاری میلادی در بغداد مذاکرات مستقیمی انجام داده‌اند.

این روزنامه از قول «یک منبع آگاه» نوشت که در آن روز دو کشور در باب موضوع حملات ادامه‌دار گروه شیعه حوثی به عربستان سعودی گفت‌وگو کرده‌اند و این مذاکرات «مثبت» بوده است.

یک مقام ارشد عراقی هم به فایننشال تایمز گفته است که بغداد «کانال‌های ارتباطی» بین ایران و مصر و ایران و اردن را نیز تسهیل کرده است.

به گفته او، «نخست وزیر عراق بسیار مایل است شخصاً به عنوان پلی بین قدرت‌های متضاد در منطقه نقش داشته باشد.»

ریاض پس از حمله به اماکن دیپلماتیکش در تهران و مشهد در دی‌ماه ۹۴، روابط خود را با تهران قطع کرد و روابط دو کشور در سال‌های اخیر و به‌ دنبال درگیری‌ها در سوریه و یمن و افزایش رقابت‌های منطقه‌ای تیره‌تر شده است.

ممانعت دوباره روسیه از دسترسی پزشکان به آلکسی ناوالنی

پزشکان بار دیگر اعلام کردند با وجود وخیم ‌شدن شرایط جسمی آلکسی ناوالنی، منتقد سرسخت ولادیمیر پوتین، اجازه دسترسی به وی را ندارند.

شرایط جسمی وی زمانی رو به وخامت گذاشت که از روز ۱۰ فروردین در اعتراض به محرومیت از خدمات پزشکی برای درمان درد شدید در ناحیه کمر و پاهایش اعتصاب غذای خود را شروع کرد.

روز گذشته نیز وکیل ناوالنی و اداره زندان‌های روسیه اعلام کرده بودند که او به بیمارستان زندان منتقل شده است.

پس از اعتصاب غذای ناوالنی، یک تیم پزشکی چهار نفره از اوایل ماه جاری میلادی در تلاش هستند که این معترض سیاسی ۴۴ ساله را در زندان ملاقات کنند.

پزشک ناوالنی به خبرگزاری فرانسه گفته خودداری اداره زندان‌های روسیه از ملاقات ناوالنی «توهین‌آمیز» است و آنها قرار است در حال حاضر تنها درباره «زندگی و سلامتی» او صحبت کنند.

سه هفته پس از آغاز اعتصاب غذا، پزشکان این معترض هشدار می‌دهند که احتمال مرگ وی وجود دارد؛ آمریکا نیز روسیه را تهدید کرده که مرگ احتمالی ناوالنی برای این کشور، «عواقبی» در پی خواهد داشت.

آلمان نیز خواستار نظارت اتحادیه اروپا بر دسترسی مناسب ناوالنی به امکانات درمانی مناسب شده و بریتانیا نیز درخواست آزادی فوری وی را مطرح کرده است.

آلکسی ناوالنی منتقد سرسخت حکومت روسیه اوایل ژانویه پس از مدتی درمان در آلمان به دلیل مسمومیت با ماده مخرب اعصاب «نوویچوک» به روسیه بازگشت. او در فرودگاه مسکو بازداشت شد و دادگاه حکم دو سال و نیم حبس تعلیقی او را به زندان تبدیل کرد.

این حکم مربوط به یک پرونده اختلاس بود که در سال ۲۰۱۴ صادر شده است. آقای ناوالنی و مدافعان او در همان زمان نیز اعلام کرده بودند که این پرونده انگیزه سیاسی داشته و دادگاه حقوق بشر اروپا آن را فاقد مشروعیت اعلام کرده بود.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فرانسه و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

کرونا در ایران؛ مرگ ۳۹۵ تن دیگر و هشدار درباره پر شدن ظرفیت سردخانه‌های تهران

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران می‌گوید «در صورت بدتر شدن شرایط کرونایی، ظرفیت سردخانه‌ها احتمالا دیگر کفایت متوفی‌ها را نمی‌کند.»

وزارت بهداشت ایران از جان ‌باختن ۳۹۵ نفر دیگر در کشور بر اثر کرونا طی ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز آخر فروردین خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، تا ظهر روز سه‌شنبه، ۳۱ فروردین، ۲۵ هزار و ۴۹۲ بیمار جدید کرونا نیز شناسایی شد که ۳۳۶۵ تن از آنها در مراکز درمانی نقاط مختلف ایران بستری شدند.

بر اساس گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت، با احتساب آمار امروز، شمار رسمی مبتلایان و قربانیان کرونا در ایران به ترتیب به دو میلیون و ۲۸۶ هزار و ۹۲۷ نفر و ۶۷ هزار و ۵۲۵ نفر رسید.

این گزارش حاکی است در حال حاضر، ۴۹۱۱ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ایران در شرایط وخیمی به سر می‌برند.

آن طور که وزارت بهداشت ایران اعلام کرده، اکنون وضعیت ۲۵۷ شهرستان کشور، قرمز و ۱۲۹ شهرستان نارنجی است. همچنین ۵۱ شهرستان در وضعیت زرد و فقط ۱۱ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

وزارت بهداشت ایران در حالی که از ارائه آمار تفکیکی خودداری می‌کند، به طور روزانه آمار مربوط به ابتلا و مرگ ناشی از کرونا را در اختیار رسانه‌های قرار می‌دهد؛‌ آماری که منابع مستقل درباره درستی آن تردید دارند.

خبرگزاری ایلنا نیز به نقل از رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران نوشت: «در صورت بدتر شدن شرایط کرونایی، ظرفیت سردخانه‌ها احتمالا دیگر کفایت متوفی‌ها را نمی‌کند.»

رضا کرمی محمدی به صراحت گفت:‌ «در شرایطی که تعداد متوفیان زیاد شود، [ممکن است کارکنان آرامستان‌ها] نتوانند تدفین را همان روز انجام دهند و به روز بعد منتقل شود.»

شمار مبتلایان و قربانیان کرونا در ایران در شرایطی پس از تعطیلات نوروزی افزایش یافته که مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا به خبرگزاری میزان گفته حتی با آغاز ماه رمضان در ایران نیز «اوضاع همچنان تغییر نکرده و خیابان‌ها بسیار شلوغ هستند.»

خانم محرز خواستار اعمال محدودیت‌های شدیدتر و جدی‌تر شده و افزود: ‌«اگر محدودیت‌ها را در همین حد ادامه دهیم بی‌فایده است... بیمارستان‌ها مملو از بیمار هستند و جای خالی ندارند و به محض این که فردی مرخص می‌شود بیمار دیگری به جای او بستری می‌شود و به وضعیت فاجعه‌باری رسیده‌ایم.»

دولت حسن روحانی از اعمال مقررات سخت پیشگیرانه برای جلوگیری از سفرهای نوروزی خودداری کرد و پس از تعطیلات نوروز، آمارهای مربوط به کرونا به شدت افزایش یافت.

با استفاده از گزارش‌های ایرنا، ایلنا و میزان/ ب. ب./ ف. دو.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG