لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ تیر ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۰۲

تویوتا خودروی سال ۲۰۲۱ اروپا شد


تویوتا یاریس در مراسم اعلام خودروی سال در ژنو، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ (یکم مارس ۲۰۲۱)

در مراسم خودروی سال اروپا که از مهم‌ترین جوایز خودرویی سال جهان است، تویوتا با خودروی یاریس بیشترین امتیاز را کسب کرد و خودروی سال ۲۰۲۱ اروپا شد. فیات ۵۰۰ جدید هم در رتبهٔ دوم قرار گرفت.

هر سال خودروی سال اروپا یک روز پیش از شروع نمایشگاه خودروی ژنو بر اساس نظر روزنامه‌نگاران حوزه اتومبیل در اروپا برگزیده می‌شود و این انتخاب تأثیر زیادی در فروش آن سال دارد.

امسال برای سال دوم نمایشگاه خودروی ژنو به دلیل کرونا برگزار نمی‌شود و برنامهٔ انتخاب خودروی سال اروپا هم بدون حضور نمایندگان رسانه‌ها و شرکت‌های خودروسازی و به‌صورت ویدئویی و مجازی برگزار شد.

در مراسم امسال خودروهای فولکس واگن آی‌دی سه، فیات ۵۰۰، کوپرا فورمنتور، اشکودا اوکتاویا، لندرور دیفندر و سیتروئن سی چهار به همراه تویوتا یاریس جدید به فینال رسیده بودند.

در نهایت تویوتا یاریس توانست با کسب بیشترین امتیاز از هیئت داوران حائز رتبهٔ نخست شود و پس از این خودرو نیز فیات ۵۰۰ جدید قرار گرفت.

تویوتا یاریس خودروی کوچک شهری شرکت تویوتاست که در اروپا بسیار پرطرفدار است و در بخش خودروهای با صرفهٔ اقتصادی با خودروهای ساخت ایتالیا و فرانسه رقابت می‌کند. رقیب مستقیم این خودرو در این رقابت هم که فیات ۵۰۰ جدید بود، توانست در جایگاه دوم قرار بگیرد.

از نظر برخی رسانه‌های اروپایی تویوتا یاریس دارای دوام و مصرف سوخت مناسبی است و نسخهٔ هیبریدی آن هم کارایی مناسبی دارد. البته از نظر طراحی همچنان فیات ۵۰۰ جدید جذاب‌تر به نظر می‌رسد.

فیات ۵۰۰ یکی از خودروهای مشهور تاریخ صنعت خودروی جهان است . این خودروی کوچک پس از جنگ جهانی دوم برای طبقه کارگر در ایتالیا و اروپا طراحی شد و بسیاری در اروپا با نسل اول فیات ۵۰۰ بود که توانایی خرید خودرو را به دست آورده بودند.

یک فیات ۵۰۰ مدل قدیمی در خیابا‌های رم، ۲۰۱۷
یک فیات ۵۰۰ مدل قدیمی در خیابا‌های رم، ۲۰۱۷

فولکس واگن آی‌دی سه یکی دیگر از خودروهای فینالیست بود که نتوانست به رتبهٔ خودروی سال اروپا برسد.

آی‌دی سه اولین خودروی فولکس واگن است که در آن از پلت‌فرم الکتریکی استفاده شده است. چند خودروی الکتریکی دیگر فولکس‌ واگن هم روی این پلت‌فرم ساخته خواهند شد.

فولکس واگن این خودرو را سومین خودروی انقلابی این شرکت می‌داند؛ خودرویی که می‌تواند سبب همه‌گیر شدن خودروهای الکتریکی شود. با این حال، برخی رسانه‌ها می‌گویند این خودرو چندان جذاب نیست و برای همه‌گیر شدن همچنان گران است و مشکلات زیادی مانند زمان شارژ طولانی دارد.

نسخهٔ‌ پایهٔ این خودرو دارای بورد ۳۳۰ کیلومتری با یک ‌بار شارژ است. نسخهٔ دوم ۴۲۰ کیلومتر و نسخهٔ سوم که گران‌ترین نسخه است با یک بار شارژ توانایی طی کردن ۵۵۰ کیلومتر را دارد.

پیشتر یوهان تیکوته، سخنگوی فولکس واگن، به رادیو فردا گفته بود: «ما برنامه داریم تا به بزرگ‌ترین تولیدکننده خودروهای برقی تا سال ۲۰۲۵ تبدیل شویم و بتوانیم یک میلیون خودروی الکتریکی تولید کنیم. آی‌دی سه آغاز این داستان است، اما باید سعی کنیم قیمت خودروهای الکتریکی را کاهش دهیم.»

فولکس واگن آی‌دی سه نخستین بار سال ۲۰۱۹ در نمایشگاه اتومبیل فرانکفورت رونمایی شد
فولکس واگن آی‌دی سه نخستین بار سال ۲۰۱۹ در نمایشگاه اتومبیل فرانکفورت رونمایی شد

فولکس واگن برنامهٔ گسترده‌ای برای تولید و توسعهٔ خودروهای برقی دارد، اما تا کنون موفقیت چندانی به دست نیاورده است.

لندرور دیفندر از دیگر خودروهایی بود که به مرحلهٔ نهایی رسیده بود. این خودرو بر اساس مدل مشهور دیفندر بازطراحی شده است. دیفندر خودرویی است که مورد استفاده بسیاری از کشاورزان در جهان قرار گرفته بود اما مدل جدید بسیار لوکس شده و قیمت بالایی دارد.

این خودرو در زمینهٔ خودروهای آفرود با ماشین‌های ساخت جیپ مانند جیپ رانگلر رقابت می‌کند. البته به‌تازگی فورد هم مدل برانکوِ خود را احیا کرده است که این خودرو هم با لندرور دیفندر رقابت می‌کند.

فورد برانکو دارای سیستم تعلیق طراحی‌شده برای طی کردن مسیرهای سخت است. این سیستم تعلیق حتی نسبت به بهترین خودروی این کلاس (جیپ رانگلر) بیش از ۱۰ درصد امکان جابه‌جایی بیشتری دارد.

در این خودرو از یک سیستم جدید با نام رانندگی با یک پدال استفاده شده است. با فعال کردن این سیستم، وقتی راننده در مسیرهای سخت و کوهستانی پا را از روی گاز بردارد، خودرو به طور خودکار ترمز می‌کند.

سال گذشتهٔ میلادی پژو ۲۰۸ جدید که خودرویی اقتصادی است، خودرو سال اروپا شده بود. خبرنگاران رسانه‌های خودرویی در اروپا به خاطر شرایط بازار اروپا علاقهٔ زیادی به خودروهای شهری و با صرفهٔ اقتصادی دارند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG