لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۵۸

کرونا در خوزستان؛ وزیر کشور اعلام وضعیت ویژه کرد


با ادامه بحران ویروس کرونا در استان خوزستان، وزیر کشور اعلام وضعیت ویژه کرد و خواستار آن شد که همه دستگاه‌های دولتی ایران «فرصت‌ها، منابع و امکانات خود را به سمت این استان روان کنند».

عبدالرضا رحمانی فضلی روز سه‌شنبه ۱۲ اسفند با اشاره به اعلام وضعیت قرمز در استان خوزستان گفت که در همه استان‌ها به جز خوزستان، «موارد ابتلا به ویروس کرونا کاهش یافته است».

این مقام دولت ایران می‌گوید که مرزهای استان خوزستان هم‌اکنون بسته است و تنها ایرانی‌هایی که به عراق سفر کرده بودند می‌توانند به آن‌جا بازگردند که از آن‌ها نیز تست کرونا گرفته می‌شود.

خوزستان در روزهای اخیر شاهد موج گسترده‌ای از ابتلای به ویروس کرونا بود به طوری که منابع درمانی استان اعلام کرده‌اند که با کمبود پرستار و تخت برای رسیدگی به بیماران مواجه هستند. این شرایط در نهایت منجر به اعلام وضعیت ویژه در استان خوزستان از روز سه‌شنبه شد.

آقای رحمانی فضلی نیز در اظهارات روز سه‌شنبه خود با اشاره به ممنوعیت تردد در استان خوزستان تاکید کرد که این وضعیت تا دو هفته دیگر ادامه پیدا می‌کند.

وی اظهار داشت: «تلاش ما بازگشت وضعیت عادی به خوزستان است و به دنبال تغییر روند هستیم. ۱۲ هزار و ۵۰۰ تست روزانه توسط وزارت بهداشت انجام می‌شود و نیروهای مسلح نیز آمادگی خود را برای در اختیار گذاشتن ظرفیت‌ها و امکانات اعلام کرده‌اند».

بر اساس گزارش دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، شمار تست‌های کرونا که روز سه‌شنبه از ساکنان خوزستان گرفته شد، رکورد جدیدی بر جای گذاشته است به طوری که طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۴ هزار تست از افراد مشکوک به کرونا گرفته شده است.

سخنگوی ستاد مدیریت کرونای استان خوزستان نیز آماری از میزان سرایت ویروس کرونا در استان داد و گفت که هر بیمار مبتلا به کرونا در استان، ۱۲۳ نفر دیگر را بیمار می‌کند و تا زمانی که این عدد به کمتر ۱۰۰ نرسد، شیب بیماری در خوزستان نزولی نمی‌شود.

از شهرستان‌های خوزستان هم‌اکنون ۱۲ شهر در وضعیت قرمز قرار دارند که عبارتند از اهواز، کارون، شوشتر، شادگان، خرمشهر، دزفول، سوسنگرد، آبادان، ماهشهر، رامهرمز، دشت‌آزادگان و هویزه.

طبق آمار رسمی ایران تاکنون در سراسر کشور یک میلیون و ۶۴۸ هزار و ۱۷۴ نفر به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و شمار قربانیان این ویروس نیز به ۶۰ هزار و ۲۶۷ نفر رسیده است.

با این حال، آمار یاد شده محل شک‌وتردید است و علاوه بر کارشناسان برخی از نهادهای دیگر در ایران آمار واقعی ابتلا به کرونا و قربانیان را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری‌های ایرنا، ایسنا، و وبسایت انتخاب؛ س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG