لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۲۰

خبرخوان

کشته شدن ده‌ها نفر در حمله اسلام‌گرایان افراطی در موزامبیک

سربازان موزامبیکی در حال گشت‌زنی در منطقه مورد تهدید از سوی اسلام‌گرایان

دولت موزامبیک روز یکشنبه تأیید کرد که در حملات اسلام‌گرایان افراطی به شهر پالما ده‌ها نفر کشته شده و شمار مفقودین نیز چشمگیر است. حملات اسلام‌گرایان افراطی روز چهارشنبه آغاز شد و در میان کشته‌شده‌ها، شهروندان خارجی نیز وجود دارد.

دیدبان حقوق بشر روز شنبه با انتشار گزارشی از مرگ شمار زیادی از مردم در حملات یاد شده، گفته بود این گروه احتمالاً وابسته به القاعده باشد.

عمر سرنگا، سخنگوی وزارت دفاع موزامبیک، نیز یکشنبه بدون اشاره به ملیت شهروندان خارجی گفت در میان کشته‌شدگان، خارجی‌ها نیز هستند. وی گفت برخی از آنها در حالی که تلاش کرده بودند از هتل فرار کنند، کشته شدند.

به‌گفته وی نیروهای امنیتی و نظامی کشور طی روزهای گذشته صدها نفر را از شهر تخلیه کرده‌اند.

گزارش رسانه‌های بین‌المللی حاکی است که برخی از ساکنان شهر پالما در حال فرار از شهر کشته شده‌اند و شاهدان عینی که با قایق از شهر فرار کرده‌اند، می‌گویند اجساد بدون سر را در ساحل دیده‌اند.

سی‌ان‌ان می‌نویسد روز جمعه ۱۷ خودرو برای انتقال شهروندان فراری، از جمله خارجی‌ها تلاش کرده‌اند، اما تنها هفت خودرو جان سالم به در برده و بقیه به کمین نیروهای اسلامی افراطی گرفتار شده‌اند.

حملات اسلام‌گرایان افراطی از چهار سال پیش در موزامبیک شدت گرفته و باعث آواره شدن ۷۰۰ هزار نفر در کشور شده‌است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

خرید ۱۶۰۰ خانه توسط ایرانی‌ها در ترکیه طی سه ماه گذشته

اداره آمار ترکیه جمعه ۲۷ فروردین گزارش داد که ایرانی‌ها با خرید ۱۵۹۹ خانه در این کشور طی سه ماهه ابتدایی سال، باز هم صدرنشین خرید مسکن در میان خارجی‌ها شدند.

بیشترین خانه‌های فروخته شده به خارجی‌ها به ترتیب در استانبول، قلب اقتصادی ترکیه، منطقه توریستی آنتالیا و همچنین آنکارا، پایتخت کشور بوده است.

سه شهر یاد شده، بیش از سه چهارم کل خانه‌های فروخته شده به خارجی‌ها در ترکیه طی ماه‌های ژانویه تا مارس سال ۲۰۲۱ را داشته‌اند.

با شروع گسترده تزریق واکسن به شهروندان ترکیه و آزادسازی مرزها برای ورود شهروندان خارجی، خرید مسکن در ترکیه قوت گرفته است. فروش مسکن به خارجی‌ها در ماه مارس نسبت به دو ماه ابتدایی سال ۳۷ درصد رشد داشته است.

بعد از ایران، شهروندان عراق، روسیه، افغانستان، قزاقستان و آلمان بیشترین خرید مسکن از ترکیه را داشته‌اند.

در کل، حدود ۱۰ هزار مسکن در ترکیه طی سه ماه گذشته به شهروندان خارجی فروخته شده است.

ایرانی‌ها تا سال ۲۰۱۷ و قبل از خروج آمریکا از برجام، رتبه هشتم را در میان شهروندان خارجی خریدار مسکن در ترکیه داشتند، اما در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به رتبه دوم رسبدند و از سال گذشته تاکنون نیز هر ماه بیشترین خرید خانه را در میان شهروندان خارجی در ترکیه داشته‌اند.

مقامات ایذه: مجاز به ارائه آمار قربانیان کرونا نیستیم

یک مقام فرمانداری ایذه در استان خوزستان می‌گوید بر اساس «قانون»، مجاز به ارائه آمار قربانیان کرونا در این منطقه نیست.

اظهارات وی در شرایطی بیان می‌شود که گزارش‌ رسانه‌های ایران حاکی از وضعیت بحرانی شهرستان ایذه در خوزستان و حضور مشاور وزیر بهداشت و تشکیل جلسه فوری درباره وضعیت شیوع ویروس کرونا در این منطقه است.

با این حال به گزارش روز جمعه ۲۷ فروردین خبرگزاری ایلنا، حسن نبوتی، سرپرست فرمانداری ایذه درباره شمار قربانیان کرونا در این شهرستان گفته: «هیچ شهرستانی مجاز به ارائه آمار فوتی‌های خود نخواهد بود و این‌ یک قانون است.»

مقام‌های وزارت بهداشت ایران از ارائه آمار تفکیکی در زمینه ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در استان‌های مختلف ایران خودداری می‌کنند و درستی آمارهای آنها نیز از سوی منابع مستقل، مورد تردید جدی قرار دارد.

با این حال این برای نخستین‌بار است که یک مقام رسمی می‌گوید بر اساس «قانون»، مجاز به ارائه آمار نیست.

یازدهم فروردین‌ماه امرالله اورکی، رئیس بیمارستان «شهدای ایذه» گفته بود «آمار فوت شدگان بر اثر بیماری کووید ۱۹ در این شهرستان به نحو نگران کننده‌ای روند صعودی درپیش گرفته است.»

ایذه در استان خوزستان از مناطقی است که با وجود هشدارهای وزارت بهداشت، فیلم‌های متعددی از آن که نشان‌دهنده حضور پرشمار اهالی این شهرستان در مراسم تشییع و عروسی است، منتشر شده است.

با استفاده از گزارش‌های ایلنا و ایرنا؛ ب.ب/س.ن

استفاده برخی اعضای شورای شهر و شهرداری آبادان از سهمیه واکسن کرونای پاکبان‌ها

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان می‌گوید که برخی از اعضای شورای شهر و شهرداری این شهر از سهمیه واکسن کرونای پاکبان‌ها استفاده کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، شکرالله سلمان‌زاده روز جمعه ۲۷ فروردین ماه ضمن اعلام این خبر گفت که چون این افراد ماسک بر چهره داشتند، شناسایی آن‌ها برای کادر درمان امکان پذیر نبوده، اما نام این افراد در فهرست ارسالی از سوی شهرداری موجود است.

آقای سلمان‌زاده به تعداد این مدیران شهری اشاره نکرده است.

رییس مرکز بهداشت آبادان، هشتم فروردین ماه امسال از تزریق واکسن کرونا به ۲۱۹ پاکبان شهرداری این شهر خبر داده بود.

پیشتر نیز در اسفند ۹۹ خبری از تزریق واکسن کرونا از سهمیه تطهیرکنندگان بهشت زهرا به یکی از مدیران شهرداری تهران منتشر شده بود.

پس از آغاز واکسیناسیون کرونا با اولویت کادر درمان و گروه‌های شغلی آسیب‌پذیر، برخی گزارش‌ها حاکی از تزریق خارج از نوبت این واکسن منتشر شده است.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران هم اسفند ۹۹ بر «لزوم شفاف‌سازی وزارت بهداشت در زمینه روند واکسیناسیون براساس اولویت‌های تعیین شده در سند ملی» تاکید کرده بود.

در ماه‌های گذشته انتقادهای بسیاری از روند کُند خرید واکسن کرونا و ابهام در چگونگی توزیع آن از سوی شهروندان، کارشناسان و مسئولان درمانی مطرح شده است.

محمد میرزابیگی، رئیس سازمان نظام پرستاری ایران ۲۰ فروردن ماه ضمن انتقاد از «بی‌عدالتی» در روند توزیع واکسن کرونا در کشور گفته بود که وزارت بهداشت ۴۵ هزار واکسن از حدود صد هزار واکسن را به یک سازمان به نام نظام پزشکی داده است.

بنا بر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران در روز پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ماه ۳۷۲ هزار و ۳۶۲ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۱۱۲ هزار و ۱۰۸ نفر نیز دُز دوم این واکسن را در کشور تزریق کرده‌اند.

نخست وزیر کره جنوبی حدود یک هفته پس از سفر به تهران برکنار شد

چانگ سای کِیون، نخست‌وزیر پیشین کره جنوبی، در کنار اسحاق جهانگیری (راست)

نخست وزیر کره جنوبی که به‌تازگی با هدف مذاکره درباره مسایل دوجانبه از جمله آزادسازی منابع ارزی ایران در بانک‌های کره به تهران سفر کرده بود، از سِمت خود برکنار شد.

گزارش‌ها حاکی است که رئیس جمهوری کره جنوبی، روز جمعه ۲۷ فروردین‌ماه، در پی شکست حزبش در انتخابات محلی اقدام به برکناری چانگ سای کِیون، نخست وزیر و شش نفر از اعضای کابینه خود کرد.

رسانه‌ها دلیل برکناری این هفت مقام کره‌ای را تصمیم به «ترمیم» کابینه از سوی مون جائه این، رئیس جمهوری این کشور، عنوان کردند.

در همین راستا، کیم بو کیوم، وزیر پیشین و قانون‌گذار کره جنوبی در چهار دوره به‌عنوان نخست وزیر جدید این کشور معرفی شد.

حدود یک هفته پیش، «حزب دموکراتیک» وابسته به رئیس جمهوری کره جنوبی در انتخاباتی ویژه به‌منظور تعیین پُست‌های کلیدی همچون شهرداری متحمل شکستی سنگین شد.

چند روز پیش از سفر آقای کیون، نخست وزیر برکنار شده کره، جمهوری اسلامی یک کشتی کره جنوبی را که سه ماه پیش به اتهام «آلوده کردن آب‌های خلیج فارس» توقیف کرده بود، آزاد کرد.

دولت سئول و شرکت مالک کشتی این اتهام را رد کرده بودند. خبرگزاری یونهاپ نیز گزارش داده بود که ایران با توقیف کشتی، در صدد فشار به کره جنوبی برای آزاد کردن میلیاردها دلار دارایی مسدود شده جمهوری اسلامی در بانک‌های سئول است.

دولت ایران می‌گوید ۷ میلیارد دلار پول ناشی از فروش نفت به کره جنوبی به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران در بانک‌های این کشور بلوکه شده و امکان جابجایی آن وجود ندارد.

نخست‌وزیر برکنارشده کره جنوبی پس از سفر به تهران در نشستی رسانه‌ای این سفر را نشانه «اراده محکم کره جنوبی برای آینده‌نگری دوجانبه» میان دو کشور خواند و بر آزادسازی سریع منابع مالی بلوکه شده ایران در کره جنوبی تاکید کرد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز و سایت رادیو فردا/ آ.ت/ ر.ح

دولت پاکستان شبکه‌های اجتماعی را به صورت موقت مسدود کرد

با افزایش دامنه‌ اعتراض‌های ضد فرانسوی در پاکستان، دولت این کشور روز جمعه، ۲۷ فروردین ماه دستور توقف چندساعته شبکه‌های اجتماعی را صادر کرد.

به گزارش فرانسه ۲۴، وزارت کشور پاکستان به اداره مخابرات این کشور دستور داده تا شبکه‌های اجتماعی توییتر، فیس‌بوک، واتساپ، یوتیوب و تلگرام را تا ساعت سه بعدازظهر به وقت محلی به صورت کامل مسدود کند.

احزاب سیاسی در پاکستان از شبکه‌های اجتماعی برای تجمع و سازماندهی طرفداران خود استفاده می‌کنند.

در روزهای اخیر پس از بازداشت خادم حسین ریزاوی، رهبر گروه افراطی «تحریک لبایک پاکستان» و اعلام ممنوعیت فعالیت این حزب، اعتراض‌های خیابانی شروع شد.

آقای ریزاوی خواهان اخراج سفیر فرانسه از پاکستان بود. هزاران نفر از هواداران گروه «تحریک لبایک پاکستان» با اعتراض‌های خیابانی به تصمیم دولت پاکستان و همچنین سیاست‌های دولت فرانسه اعتراض کردند.

در جریان اعتراض‌های روزهای گذشته در پاکستان، دو مامور پلیس کشته شدند.

روز گذشته سفارت فرانسه به شهروندان و شرکت‌های فرانسوی در پاکستان توصیه کرد که به طور موقت این کشور را ترک کنند.

از سال گذشته که امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، از حق مجله طنز شارلی ابدو برای بازنشر کاریکاتورهای پیامبر اسلام حمایت کرده، احساسات ضد فرانسوی در پاکستان به شدت افزایش یافته است.

شارلی ابدو، مجله طنز فرانسوی که سال ۲۰۱۵ به خاطر چاپ کاریکاتورهای پیامبر اسلام مورد حمله اسلام‌گرایان تندرو قرار گرفته بود، ۱۱ شهریورماه سال گذشته دوباره این کاریکاتورها را با تیتر «تاریخ را نمی توان بازنویسی و یا پاک کرد» چاپ کرد.

این مجله در سرمقاله خود دلیل بازنشر این کاریکاتورها هم‌زمان با آغاز محاکمه مهاجمان به دفتر این مجله را «تن ندادن به بزدلی سیاسی و روزنامه‌نگاری» عنوان کرده بود.

ایمانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، نیز از حق استفاده مجله شارلی ابدو از این کاریکاتورها در چارچوب «حق آزادی بیان» دفاع کرده بود.

کرونا در ایران؛ شمار قربانیان از ۶۶ هزار گذشت، مبتلایان جدید هم‌چنان بالای ۲۵ هزار

به گزارش وزارت بهداشت ایران در روز جمعه، ۲۷ فروردین، طی یک شبانه‌روز گذشته، ۳۲۸ نفر دیگر در کشور جان خود را بر اثر کرونا از دست دادند و بیش از ۲۵ هزار مبتلای جدید شناسایی شد.

به این ترتیب شمار کل جان‌باختگان کرونا در ایران به ۶۶ هزار و ۸ نفر و آمار کل مبتلایان به دو میلیون و ۱۹۴ هزار و ۱۳۳ نفر رسید.

به گفته سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، ۴۶۵۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران از ارائه آمار تفکیکی ابتلا به کرونا و مرگ ناشی از کرونا در کشور خودداری می‌کنند و درستی آمارهای آنها به ویژه در زمینه شمار قربانیان، از سوی منابع مستقل مورد تردید قرار دارد.

وزارت بهداشت ایران روز جمعه گزارشی از وضعیت کرونا در نقاط مختلف کشور ارائه نداد.

اما بر اساس آخرین گزارش این وزارتخانه که روز پنج‌شنبه در اپلیکشن «ماسک» منتشر شده بود، وضعیت ۶۳ شهرستان «سیاه» و ۸۵ شهرستان «فوق قرمز» اعلام شده بود.

چند ساعت پس از انتشار این خبر، سخنگوی ستاد کرونا وضعیت سیاه در برخی نقاط کشور را تکذیب کرد و وضعیت این شهرستان‌ها را «فراتر از قرمز» توصیف کرد.

درخواست حامیان حقوق کودک از فیس‌بوک برای لغو طرح اینستاگرامِ کودکان

بیش از صد سازمان و کارشناس حقوق کودکان از فیس‌بوک خواستند که راه‌اندازی نسخه اینستاگرام برای کودکان را متوقف کند.

به گزارش رویترز، گروهی متشکل از ۳۵ سازمان و ۶۴ کارشناس حوزه بهداشت عمومی و ایمنی کودک روز پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین‌ماه، در نامه‌ای به مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک درباره مخاطرات جسمی و روانی اینستاگرام برای کودکان هشدار دادند.

این گروه‌ها و کارشناسان در این نامه درباره موضوع‌هایی چون حریم خصوصی، زمان نمایش، سلامت روان، عزت نفس و فشار تجاری ایجادشده برای کودکان در صورت راه‌اندازی این برنامه ابراز نگرانی کرده‌اند.

در این نامه آمده است که شبکه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام از ترس جوانان برای از دست دادن تأیید همسالان استفاده و آن‌ها را تشویق می‌کنند تا به طور دائم چشم به وسایل ارتباطی خود بدوزند.

در این نامه همچنین با اشاره به توانایی کم کودکان برای مواجهه با چالش‌های شبکه‌های اجتماعی گفته شده که کودکان با اشتراک‌گذاری عکس‌های خود بر روی ظاهر و نحوه معرفی خود متمرکز می‌شوند و این موضوع‌ها، چالش‌هایی برای حریم خصوصی و سلامت آن‌ها ایجاد می‌کند.

نشریه دیجیتالی «بازفید» ماه گذشته از راه‌اندازی نسخه اینستاگرام برای کودکان زیر ۱۳ سال در شرکت فیس‌بوک خبر داده بود.

استفانی اوتوِی، سخنگوی اینستاگرام در واکنش به انتشار زودهنگام این خبر، آن را تائید کرده و گفت که این شرکت در راه‌اندازی این برنامه با متخصصان رشد، ایمنی و بهداشت روانی کودکان و حامیان حریم خصوصی مشورت خواهد کرد.

شرکت فیس‌بوک در سال ۲۰۱۷ هم نسخه‌ای از برنامه مسنجر را با نام «مسنجر برای کودکان» ساخته بود که با واکنش گروه‌های حامی حقوق کودکان روبه‌رو شد.

این برنامه برای اطمینان از این که کودکان با کاربرانی که والدین‌شان تأیید نکرده‌اند صحبت نکنند، ساخته شده بود.

ایرانی‌ها، «بزرگ‌ترین گروه» خریدار خارجی خانه در ترکیه در سه ماه گذشته

به گزارش مرکز آمار ترکیه، در سه ماه نخست سال ۲۰۲۱ ایرانی‌ها با خرید نزدیک به ۱۶۰۰ خانه در ترکیه، به‌ عنوان بزرگ‌ترین گروه از خریداران خارجی خانه در این کشور معرفی شدند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی که روز پنج‌شنبه منتشر شد، در سه ماه نخست سال میلادی پس از ایرانی‌ها، اتباع عراقی و روسی بیشترین خریداران خارجی خانه در ترکیه بوده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده است که تنها در ماه مارس، ماه گذشته میلادی، میزان خرید خانه توسط اتباع خارجی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳.۲ درصد افزایش داشته است.

گفته می‌شود که تمایل خارجی‌ها به خرید خانه در ترکیه در ماه‌های گذشته به دنبال کاهش محدودیت‌های کرونایی و کاهش ارزش پول ملی این کشور افزایش یافته است.

در ادامه گزارش مرکز آمار ترکیه، استانبول و آنتالیا و ازمیر به ترتیب محبوب‌ترین شهرها برای خرید خانه از سوی خارجی‌ها اعلام شده است.

شهروندان ایرانی پارسال به رغم کرونا و بسته بودن مرزها با ترکیه، با خرید ۷۱۸۹ مسکن، رکورد سالانه خرید مسکن در ترکیه را شکستند و حدود ۲۰ درصد از کل خانه‌های فروخته شده به خارجی‌ها در ترکیه را خریداری کردند.

خرید خانه توسط ایرانی‌ها در ترکیه طی ۱۱ ماهه ۲۰۲۰ نسبت به دوره مشابه در سال ۲۰۱۸ دو برابر و نسبت به دوره مشابه در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۰ برابر شده است.

بر اساس قوانین ترکیه در سال‌های اخیر، اتباع خارجی با خرید خانه‌ای به ارزش ۲۵۰ هزار دلار و بالاتر می‌توانند شهروندی و تابعیت ترکیه را به دست آورند.

از زمان تصویب این قانون، خرید خانه توسط خارجی‌ها به‌ویژه ایرانی‌ها رونق زیادی گرفته است.

تیراندازی در ایالات متحده بار دیگر قربانی گرفت

تیراندازی در شهر ایندیاناپولیس آمریکا که پنج‌شنبه شب، ۲۶ فروردین، رخ داد دست‌کم هشت کشته بر جای گذاشت.

خبرگزاری فرانسه به نقل از پلیس این شهر می‌گوید که فرد مهاجم پس از تیراندازی خود را نیز کشته است.

قربانیان این حادثه مرگبار همه در محل شرکت باربری فِداِکس در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی ایندیاناپولیس پیدا شده‌اند.

این حادثه چندین مجروح و زخمی نیز داشته که همگی به بیمارستان انتقال یافته‌اند. تعداد آنها دست‌کم هفت تن اعلام شده است.

این چهارمین تیراندازی مرگبار در ایالات متحده در یک ماه گذشته است.

دو هفته پیش در نتیجه تیراندازی در نزدیکی لس‌آنجلس، چهار نفر از جمله یک کودک جان خود را از دست دادند.

کمتر از دو هفته پیش از آن نیز دست‌کم ده تن از جمله یک افسر پلیس در تیراندازی در یک سوپرمارکت در شهر بولدر، در ایالت کلرادوی آمریکا کشته شدند.

شکایت «رادیو اروپای آزاد» از دولت روسیه به دادگاه حقوق بشر اروپا

دفتر رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی در مسکو از شکایت این رسانه از دولت روسیه در دادگاه حقوق بشر اروپا در استراسبورگِ فرانسه خبر داد.

این رسانه در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین، منتشر کرد اعلام کرده است که هدف از این شکایت بازداشتن دولت روسیه از جریمه این رسانه است.

در ماه‌های گذشته روسیه اعلام کرده بود که رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی را به دلیل تخطی از محدودیت‌های جدید اعمال‌شده ذیل قانون «نماینده خارجی» این کشور جریمه خواهد کرد.

این جریمه می‌تواند منجر به تعطیلی فعالیت رسانه‌ای رادیو اروپای آزاد در روسیه شود.

قانون جدید که روسیه تصویب کرده است، خبرنگاران رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی را در خطر تعقیب قضایی از سوی مسکو قرار می‌دهد.

در واکنش به این اقدام روسیه، قانون‌گذاران جمهوریخواه و دموکرات کنگره ایالات متحده در بهمن‌ماه ۹۹ خواستار اعمال تحریم‌های جدید علیه مسکو شده بودند.

رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی یک بنگاه مستقل خبری است که کنگره ایالات متحده آمریکا بودجه آن را تصویب می‌کند.

سخنگوی ستاد کرونا: وضعیت شهرها سیاه نیست، «فراتر از قرمز» است

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا

چند ساعت پس از اعلام وضعیت «سیاه» کرونا در ۶۳ شهر ایران، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا این خبر را تکذیب کرد. او با این حال این شهرها را به جای سیاه، «فراتر از قرمز» توصیف کرد.

به گزارش ایسنا، علیرضا رئیسی روز جمعه،‌ ۲۷ فروردین، گفت که رنگ‌بندی اعلام‌شده در روز ۲۶ فروردین صحت ندارد و مبنای رسمی اعلام رنگ‌بندی کرونایی شهرها تنها ستاد ملی مقابله با کرونا است.

روز پنج‌شنبه بر اساس آخرین نقشه منتشرشده در اپلیکیشن «ماسک»، وضعیت ۶۳ شهرستان، «سیاه» و ۸۵ شهرستان «فوق قرمز» اعلام شده بود.

در اپلیکیشن «ماسک» که توسط وزارت بهداشت ایران طراحی شده، آخرین وضعیت رنگ‌بندی کرونا در کشور اعلام می‌شود.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا روز جمعه درباره آخرین وضعیت کرونا در کشور گفت: «از نظر تغییر آماری، ۶۳ شهر در وضعیتی هستند که از شاخصی که برای رنگ قرمز در نظر گرفتیم، فراتر رفته، به همین دلیل این تعبیر به کار برده شده که وضعیت این شهرها سیاه‌رنگ است.»

ستاد کرونا تاکنون پنج رنگ قرمز،‌ نارنجی، زرد، آبی و سفید را برای تعریف وضعیت کرونا تعیین کرده بود، اما به طور رسمی تعریفی از وضعیت «سیاه» و «فوق قرمز» ارائه نداده است.

اما فرهاد ابول‌نژادیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز شامگاه پنج‌شنبه در یک برنامه تلویزیونی با اعلام «وضعیت سیاه» کرونایی در شهرستان‌های اهواز و آبادان گفت که ملاک رنگ سیاه به تازگی از سوی ستاد ملی کرونا اعلام شده است.

به گفته آقای ابول‌نژادیان، در این شاخص جدید، آمار بستری مبتلایان به کرونا دست کم ١٢ نفر از هر صدهزار نفر در شهر تعیین شده است.

وضعیت قرمز یا «خیلی پرخطر» به شرایطی اطلاق می‌شود که در یک شهر از هر صدهزار نفر، دست‌کم ۱۰ نفر و در وضعیت نارنجی یا «پرخطر» از هر صدهزار نفر، دست‌کم شش نفر به دلیل ابتلا به کرونا بستری شده باشند.

در وضعیت زرد یا «خطر متوسط» این رقم به دست‌کم سه نفر از صدهزار نفر و در وضعیت آبی یا «کم‌خطر» این رقم به دو نفر از صدهزار نفر می‌رسد.

شمار کل جان‌باختگان کرونا در ایران تا روز پنج‌شنبه به ۶۵ هزار و ۶۸۰ نفر و آمار کل مبتلایان به دو میلیون و ۱۶۸ هزار و ۸۷۲ نفر رسیده بود.

سفر وزیر خارجه آمریکا به افغانستان

آنتونی بلینکن

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه ۲۶ فروردین، در سفری از پیش اعلام نشده وارد کابل پایتخت افغانستان شد.

سفر آنتونی بلینکن به کابل، یک روز پس از اعلام تصمیم جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای پایان دادن به حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان انجام شد.

جو بایدن با اشاره به این که در یک دهه گذشته «هدف» آمریکا از حضور در افغانستان نامشخص بوده، گفت که نیروهای آمریکایی پیش از ۱۱ سپتامبر سال جاری از افغانستان خارج خواهند شد.

وزیر امور خارجه آمریکا پس از دیدار با مقام پیمان سازمان آتلانتیک شمالی، ناتو، از بروکسل عازم کابل شد و با اشرف غنی، رئیس جمهوری، و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان، دیدار و گفت‌وگو کرد.

آنتونی بلینکن گفت، دلیل اینکه من خیلی سریع بعد از سخنرانی شب گذشته رئیس جمهور اینجا هستم، این است که با حضور خود نشان دهم که ما تعهدی پایدار و جاری نسبت به افغانستان داریم.

به گزارش رویترز، جنگ در حالی در افغانستان به پایان خواهد رسید که باعث کشته شدن حدود دو هزار و ۴۴۸ سرباز آمریکایی شد و بیش از دو تریلیون دلار برای این کشور هزینه داشت.

آنتونی بلینکن روز گذشته گفته بود که نیروهای بین‌المللی تحت فرمان ناتو با هماهنگی آمریکا تا ۱۱ سپتامبر سال جاری میلادی از افغانستان خارج خواهند شد.

دولت آلمان نیز تایید کرد که نیروهای این کشور همزمان با نظاميان آمریکايی از افغانستان خارج می‌شوند.

در حال حاضر، حدود هفت هزار نیروی کشورهای عضو ناتو و همچنین استرالیا، نیوزیلند و گرجستان در افغانستان مستقر هستند و از نظر پوشش هوایی، برنامه‌ریزی و هدایت ماموریت‌های آموزشی نیروهای افغانستان به نیروهای آمریکایی تکیه دارند.

کشته شدن دو مرزبان در سیستان و بلوچستان

مرزبانی سیستان و بلوچستان روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرده است دو مرزدار هنگ مرزی سراوان در جنوب این استان در حین انجام وظیفه کشته شدند.

در این بیانیه در خصوص چگونگی و علت کشته شدن این دو نیروی مرزبانی اشاره نشده است.

پایگاه اطلاع‌رسانی فرماندهی مرزبانی سیستان و بلوچستان می‌گوید، این دو مرزبان اهل شهرستان زاهدان و شهرستان زهک سیستان و بلوچستان بودند.

استان سیستان و بلوچستان طی سال‌های اخیر بار‌ها محل رویارویی نیروهای نظامی و انتظامی با گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی بوده است. از جمله، بهمن ماه ۱۳۹۷ حمله‌ای انتحاری به اتوبوس حامل کارکنان سپاه در این استان ۲۷ کشته بر جای گذاشت.

مسئولیت آن حمله را گروه جیش العدل بر عهده گرفت.

«طرح پیشنهادی آمریکا» برای کاهش برخی تحریم‌های ایران در مقابل اجرای تعهدات برجامی

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و مذاکره کننده ارشد آمریکا در وین

مجله فارین پالیسی روز پنجشنبه گزارش داده است که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به دنبال بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام است و با آغاز مذاکرات در وین رابرت مالی، مذاکره کننده ارشد آمریکا در وین، در حال تدوین یک نقشه راه پیشنهادی برای احیای این توافق است.

منابع نزدیک به مذاکره کنندگان آمریکایی و اروپایی به فارین پالیسی گفته‌اند، انتظار می‌رود رابرت مالی به تهران یک بسته پیشنهادی ارائه کند که بر مبنای آن ایران در ازای لغو بخشی از تحریم‌ها به تعهدات برجامی خود بازگردد، اما رفع تحریم‌ها در اندازه‌ای نخواهد بود که باعث شود که سیاستمداران افراطی در داخل آمریکا از جمله تعدادی از دموکرات‌ها، دولت جو بایدن را مورد حمله قرار دهند.

دومین دور از مذاکرات کمیسیون مشترک توافق هسته ای موسوم به برجام روز پنجشنبه در وین پایتخت اتریش آغاز شد.

این مذاکرات با حضور نمایندگان ایران، روسیه، چین، فرانسه، آلمان و بریتانیا در وین پایتخت اتریش برگزار شد. در ادامه نیز در ادامه نیز مذاکره کننده ارشد آمریکایی با نمایندگان کشورهای عضو برجام (به غیر از ایران) برای نخستین بار نشستی غیر رسمی برگزار کرد.

در همین زمینه، سخنگوی کاخ سفید روز گذشته در خصوص مذاکرات وین گفته بود، ما می‌دانیم که روندی طولانی در پیش خواهد بود اما بی‌تردید آن را به عنوان یک نشانه مثبت می‌بینیم.

جن ساکی حضور جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات را «گامی رو به جلو» توصیف کرد.

انفجار خودروی بمب‌گذاری‌شده در بغداد دست‌کم چهار کشته برجای گذاشت

عکس آرشیوی است

گزارش‌ها از عراق حاکی است که انفجار بمب در شهرک صدر در شرق بغداد، دست‌کم چهار کشته و ۱۷ زخمی برجای گذاشته است.

به‌گفته منابع پلیس، روز پنج‌شنبه ۲۶ فروردین یک دستگاه خودروی بمب‌گذاری‌شده در مقابل بازار لوازم دست دوم در منطقه عمدتا شیعه‌نشینِ «الحبیبیه» در شهرک صدر منفجر شد.

در بیانیه نیروهای مسلح عراق آمده است که در پی وقوع انفجار در شرق بغداد، یک نفر کشته و ۱۲ تن زخمی شدند و آتش‌سوزی به چندین دستگاه خودروی پارک‌شده در محل انفجار نیز سرایت کرد.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است. این دومین انفجار مرگبار عراق از آغاز سال جاری میلادی تاکنون است.

در حمله نخست که ژانویه گذشته در بازاری مملو از جمعیت اتفاق افتاد و پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت آن را پذیرفتند، دست‌کم ۳۲ نفر جان باختند. در سه سال گذشته، هیچ انفجاری در عراق این میزان تلفات بر جای نگذاشته بود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز/ آ.ت/ ک.ر

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG