لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۰۵

روایت آن‌لاین «چهار دهه سرکوب و شکنجه» در ایران همزمان با «روز جمهوری اسلامی»


تعدادی از کنشگران و فعالان مدنی ایران به مناسبت روز ۱۲ فروردین، روز جمهوری اسلامی در تقویم رسمی، و سالگرد همه‌پرسی تغییر نظام حکومتی در ایران، به روایت «چهار دهه مقاومت و دادخواهی، سرکوب و شکنجه» در زندان‌های جمهوری اسلامی می‌پردازند.

برگزارکنندگان این برنامه در اطلاعیه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده می‌گویند: «صد روایت، یک روایت به ابتکار تعدادی از کنشگران فمینیست و عدالتخواه اقدامی ا‌ست بر ضد فراموشی تا مگر نوری بیفکند بر شرایط غیرانسانی زندان‌ها و وضعیت دشوار زندانیان سیاسی-عقیدتی در ایران، که از دیرباز یکی از ستون‌های مقاومت و دادخواهی بوده‌اند.»

به گفته برگزارکنندگان، این روایت‌ها برشی از است «گزارش‌ها، شهادت‌نامه‌ها، خاطره‌ها، نامه‌ها و طرح‌های کسانی که طی بیش از چهار دهه‌ گذشته در زندان‌های جمهوری اسلامی بوده‌اند. متن‌ها از یک سو بیانگر گوناگونی سرکوب ساختاری در این نظام و از دیگر سو نشانگر تداوم ایستادگی برای تحقق آزادی و عدالت هستند.»

این برنامه روز پنج‌شنبه، ۱۲ فروردین، ساعت ۴ بعد از ظهر به وقت ایران به صورت زنده در فضای زوم برگزار می‌شود.

در اطلاعیه برگزارکنندگان همچنین آمده است: «امیدهای بردمیده از انقلاب ۱۳۵۷ دیرپا نبود. با تثبیت جمهوری اسلامی در ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ و قدرت‌گیری اسلامگرایان، نظام حکومتی شرع‌محور در ایران ستون‌های خود را بر استبداد و سرکوب بنا کرد. اعدام، قتل‌های سیاسی، ناپدید کردن، شکنجه‌ی جسمی و روانی، شلاق و تعزیر، اعدام‌ نمایشی، سلول انفرادی، تبعید زندانیان، تواب‌سازی، اعتراف‌های اجباری، آزار و اِعمال تبعیض بر خانواده‌های زندانیان و کشته‌شدگان و...از جمله ابزارهای تثبیت و بقای این نظام بوده‌اند.»

روایت «چهار دهه سرکوب و شکنجه» همزمان با «روز جمهوری اسلامی»
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:17 0:00
لینک مستقیم

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG