لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۳۲

مقام ارشد اروپایی: درباره لزوم بازگشت سریع به برجام تفاهم وجود دارد‎


یک مقام ارشد اتحادیه اروپا به رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفت که تفاهمی میان اعضای برجام برای بازگشت سریع به مسیر توافق هسته‌ای وجود دارد.

این مقام اتحادیه اروپا که نخواست نامی از وی‌برده شود، روز جمعه ۲۰ فروردین گفت هیات‌های اعضای برجام با نیت مثبتی به وین آمدند و مذاکرات «جامع و سازنده» هفته جاری «دلگرم‌کننده» بود.

وی در ادامه گفت مذاکرات، همه طرف‌ها را یک قدم به هدف اصلی نزدیک‌تر کرد، اما هنوز قدم‌های زیادی پیش‌روی ماست که باید برداشته شود.

روز جمعه نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور نمایندگان ایران و طرف‌های مقابل توافق برجام پس از چهار روز در وین به پایان رسید.

در دومین جلسه حضوری هجدهمین نشست کمیسیون مشترک ‌برجام که از روز سه‌شنبه هفته جاری در وین از سر گرفته شده بود، علاوه بر نمایندگان ایران، دیپلمات‌هایی از آلمان، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و اتحادیه اروپا شرکت داشتند.

قرار است دور بعدی این نشست چهارشنبه هفته آینده در وین برگزار شود.

این مقام اتحادیه اروپا می‌گوید مذاکرات هسته‌ای بسیار پیچیده، اما روندی لازم است: «باید مشخص شود ملزومات و نیازهای بازگشت به اجرای کامل و موثر برجام چیست. این موضوع زمان‌بر خواهد بود.»

به گفته وی، همه هیات‌های مذاکره کننده توافق کردند هفته آینده دوباره دور هم جمع شوند و کار را ادامه دهند.

هنوز اطلاعات بیشتری از توافق‌های احتمالی به دست‌آمده در این نشست به بیرون درز نکرده، اما میخائیل اولیانوف، سفیر و نماینده روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین پس از این نشست گفته که شرکت‌کنندگان «پیشرفت‌های اولیه» در گفت‌وگوهای تخصصی را مد نظر قرار دادند.

وی همچنین گفت چین و روسیه تاکید دارند که تمرکز مذاکرات باید روی لغو تحریم‌های آمریکا باشد. به گفته وی، موضع ایران نیز از اول همین بود و نمی‌خواست بدون لغو تحریم‌ها، مذاکره مستقیمی با آمریکا داشته باشد.

آقای اولیانوف گفت ایران هیچ مذاکره رو در رویی با هیات آمریکایی انجام نداد و هیچ نشانه‌ای از تغییر موضع ایران در آینده دیده نمی‌شود.

رئیس هیات نماینده روسی با این حال گفت که همه طرفین، ارزیابی مثبتی از مذاکرات هفته جاری داشتند.

وی همچنین خبر داد روسیه سندی غیررسمی آماده کرده که حاوی پیشنهادات آن درباره اقداماتی است که ایران و آمریکا باید برای بازگشت به برجام انجام دهند.

به نوشته خبرگزاری ایسنا «ارائه گزارش رایزنی‌های فنی صورت گرفته در جلسات گروه‌های کارشناسی لغو تحریم و هسته‌ای، مهم‌ترین دستور کار این نشست بود».

عباس عراقچی، رئیس هیئت مذاکره‌کننده ایران، ادامه تعاملات جدی از سوی تهران را «منوط به مشاهده اراده سیاسی و جدیت در طرف‌های مقابل» عنوان کرد.

وی افزود: «در غیر این صورت، دلیلی برای ادامه مذاکرات وجود نخواهد داشت».

آقای عراقچی در جریان این مذاکرات بر لغو «کلیه» تحریم‌هایی که در دوران دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا علیه ایران وضع شده‌اند، تاکید کرده است.

وی افزود: «تنها پس از راستی‌آزمایی لغو این تحریم‌ها، ایران آمادگی دارد تا اقدامات جبرانی خود را متوقف نموده و به اجرای کامل برجام بازگردد».

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز جمعه با انتشار توئیتی گفت ایران مسیری منطقی برای پایبندی کامل به برجام ارائه می‌کند.

به گفته او، «ایالات متحده - که این بحران را به وجود آورده - باید ابتدا به طور کامل به برجام بازگردد؛ و ایران پس از راستی‌آزمایی سریع، اقدام متقابل خواهد کرد.»

آقای سپس تاکید کرد که «تمامی تحریم‌های ترامپ، ضدبرجام بودند و باید رفع شوند، بدون توجه به تمایزات و نام‌گذاری‌های بی‌منطق و خوسرانه تحریم‌ها».

با استفاده از گزارش‌های رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، ایسنا، تاس؛ ف.ق/س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG