لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۱۵

آمریکا دو فروند کشتی جنگی به دریای سیاه اعزام می‌کند


نصویری آرشیوی از یک کشتی جنگی آمریکایی در سواحل ترکیه

ترکیه روز جمعه ۲۰ اسفند اعلام کرد که آمریکا هفته آینده دو کشتی جنگی به دریای سیاه اعزام می‌کند.

همزمان روسیه که اخیرا حضور نظامی خود در مرزهای اوکراین را افزایش داده کشورهای عضو ناتو را که در سواحل منطقه قرار ندارند به تشدید حضور نظامی در دریای سیاه متهم کرد.

دولت آمریکا می‌گوید استقرار نیروهای روسیه در جوار مرز با اوکراین به بالاترین میزان از سال ۲۰۱۴ رسیده است. در آن سال روسیه ناحیه کریمه را به خاک خود ضمیمه کرد و با اعزام مخفیانه سلاح و نيرو از نبرد شورشیان شرق اوکراین علیه نیروهای دولتی حمایت کرد.

در هفته‌های اخیر با تشدید درگیری‌های نظامی بین شورشیان شرق اوکراین و نیروهای دولتی نگرانی‌ها در مورد گسترش تنش و درگیری در منطقه افزایش یافته است.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز جمعه در گفت‌وگوی تلفنی با رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه دولت اوکراین را به انجام «اقدامات تحریک‌آمیز و خطرناک» در ناحیه دونباس در شرق اوکراين متهم کرد.

وزارت خارجه ترکیه روز جمعه در بیانیه‌ای گفت: «حدود ۱۵ روز پیش از مجاری دیپلماتیک این پیام را دریافت کردیم که آمریکا در چارچوب پیمان مونترو دو کشتی جنگی خود را به آب‌های دریای سیاه اعزام خواهد کرد. این کشتی‌ها تا اواسط اردیبهشت در دریای سیاه خواهند بود.»

طبق پیمان مونترو که در سال ۱۹۳۶ امضا شد کنترل دو تنگه بسفر و داردانل که دریای مدیترانه را به دریای سیاه متصل می‌کنند به حکومت ترکیه واگذار شد. اين پيمان در عین حال تردد کشتی‌های جنگی در این آب‌ها را محدود می‌کند.

الکساندر گروشکو، معاون وزیر خارجه روسیه روز جمعه در مورد افزایش تحرک نظامی کشورهایی که در سواحل دریای سیاه قرار ندارند ابراز نگرانی کرد. این سخنان او اشاره غیرمستقیم به آمریکا تلقی می‌شود.

خبرگزاری روسی اینترفکس از قول او گزارش داد که موارد حضور کشتی‌های جنگی اعضای ناتو و مدت زمان حضور آنها در آب‌های منطقه افزایش یافته است.

خبرگزاری رویترز از قول منابع خود که تردد کشتی‌ها در تنگه بسفر را زیر نظر دارند می‌گوید از ژانویه سال جاری و آغاز دوران ریاست جمهوری جو بایدن، تردد و حضور کشتی‌های آمریکا و ساير اعضای ناتو در دریای سیاه افزایش یافته است.

به گفته این منابع، میزان تردد و حضور کشتی‌های ناتو اکنون مشابه سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ و اوج تنش در منطقه به دلیل الحاق ناحیه کریمه است.

رییس جمهور اوکراین در یک سفر از پیش برنامه‌ریزی شده قرار است روز شنبه برای دیدار با رجب طیب اردوغان به ترکیه برود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن
XS
SM
MD
LG