لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۵۴

همسر افشین سهراب‌زاده: همسرم در خطر دیپورت و اعدام است


فرشته تاج میری، همسر افشین سهراب‌زاده، پناهنده ایرانی در ترکیه در مصاحبه با رادیو فردا هشدار داد که همسرش علی‌رغم این‌که از سوی سازمان ملل به عنوان پناهنده قبولی گرفته و تعیین کشور هم شده است، در زندان دیپورتی شهر کایسری ترکیه در خطر فرستاده شدن به ایران قرار دارد.

خانم تاج میری می‌گوید که همسرش در صورت فرستاده شدن به ایران در خطر اعدام خواهد بود.

افشین سهراب‌زاده در سال ۱۳۸۸ در ایران بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب سنندج به اعدام محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۲۵ سال زندان در تبعید تبدیل شد.

همسر او می‌گوید: افشین سال ۸۸ در ۱۷ سالگی بازداشت و در یک دادگاه چند دقیقه‌ای به اعدام محکوم شد. اما با وکیل خبره‌ای که داشت، آقای دکتر شریف و به دلیل زیر سن قانونی بودن، حکم اعدام در دادگاه تجدیدنظر شکسته شد و به ۲۵ سال زندان و تبعید به زندان میناب محکوم شد.

به گفته وی، «افشین هفت سال حبس کشید و بدترین شکنجه ها را متحمل شد. با توجه به شرایط جسمانی که رسانه‌ها در آن زمان در جریان بودند و حمایت کردند، با وثیقه خیلی سنگین مرخصی پزشکی گرفت و در همان مرخصی به ترکیه آمد و درخواست پناهندگی داد.

خانم تاج میری درباره شرایط فعلی همسرش می‌گوید: افشین الان در زندان دیپورتی شهر کایسری است و در آخرین تماسی که امروز صبح با من داشت گفت از طرف زندان دیپورتی به او گفته‌اند که از این‌جا انتقال می‌دهیم. پاسخ نداده‌اند که کجا منتقل می‌کنند. اما در صحبتی که با وکیل افشین داشتم گفت که این کیس خیلی حساس شده و هر لحظه ممکن است دیپورت شود و فشارهای رسانه‌ای را باید بیشتر کنید تا دولت ترکیه از طریق این فشارهای رسانه‌ای محدود شود.

افشین سهراب‌زاده، به گفته همسرش، به اقدام علیه امنیت ملی ترکیه متهم شده است: «افشین از سال ۲۰۱۶ در ترکیه و من از سال ۲۰۱۷ در ترکیه هستیم. ما چهار سال است که قبولی سازمان ملل را داریم و مصاحبه کشوری ما هم انجام شده. هیچ مشکلی هم نداشتیم و در این سال‌ها سعی کردیم که به قوانین ترکیه احترام بگذاریم و شهروند خوبی در ترکیه باشیم. نه در تجمعی و نه در اعتراضی و نه در رسانه‌ای که ضد قواعد و قوانین ترکیه باشد شرکت نکرده‌ایم اما متاسفانه روز پنجم آوریل وقتی افشین برای یک کار شخصی به اداره مهاجرت رفت او را یک‌باره بازداشت کرده و به زندان دیپورتی کایسری فرستادند. او فقط برای گرفتن اجازه خروج از شهر برای دیدن دوستان‌مان به اداره مهاجرت رفته بود و حالا حکم دیپورت و پنج سال ممنوعیت ورود به ترکیه را دادند».

وکیل افشین سهراب‌زاده، به گفته همسر او، به پرونده موکلش دسترسی ندارد و از دلیل یا دلایل انتساب چنین اتهامی به او اطلاعی ندارد.

خانم تاج میری می‌گوید که هیچ دادگاهی برای همسرش در ترکیه برگزار نشده و هیچ‌گونه تفهیم اتهام و دادرسی هم صورت نگرفته است.

او توضیح می‌دهد: افشین چند روز اول اسارتش در زندان دیپورتی کایسری، از دسترسی به وکیلش محروم بود و فقط یک‌بار که نامه دیپورتی را می‌خواستند به افشین بدهند که او نامه را قبول نمی‌کند و به او دستبند و پابند می‌زنند. افشین با توجه به این‌که هفت سال در زندان جمهوری اسلامی بوده در چنین شرایطی نم‌ تواند تحمل کند و از لحاظ روانی به هم می‌ریزد. هنوز هم آثار شکنجه‌ها بر روح و روان افشین باقی مانده و خودزنی کرده و رگ گردنش را زده است که تنها باری که از کمپ خارج شد به همین دلیل بود و او را به بیمارستان بردند و سریع به زندان برگرداندند.

وکیل آقای سهراب‌زاده به حکم دیپورت او اعتراض کرده است و خانواده او خواستار نقض حکم دیپورتی یا تبدیل آن به ترک خاک ترکیه شده‌اند. همسرش می‌گوید: اگر او را به ایران بفرستند به طور قطع اعدام خواهد شد. چون حکمش اعدام بود و به ۲۵ سال تبدیل شد و با توجه به فرار، خطر اعدام او را تهدید می‌کند.

برخی گزارش‌ها از ابتلای افشین سهراب‌زاده به سرطان روده خبر می‌دهند. فرشته تاج میری می‌گوید: افشین به خاطر شکنجه‌هایی که در زندان در ایران متحمل شد دچار خونریزی‌های شدید روده و معده، پارگی فتق و پارگی روده شده بود که به تشخیص دکتر متخصص زندان، سرطان روده بود. اما خدا را شکر وقتی که به ترکیه آمدیم و تحت مداوا قرار گرفت پزشک این‌جا گفت که سرطان روده نیست.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG