لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۴۴

مذاکرات برجام؛ مقام ارشد اتحادیه اروپا: طرفین از هفته پیش به هدف نزدیکترند


یک مقام ارشد اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با گروهی از خبرنگاران درباره مذاکرات برجام اظهار داشت که مطمئننا طرفین از «هفته پیش به هدف نزدیکترند» اما او نمی‌تواند بگوید چقدر زمان لازم است تا به نتیجه برسند.

او این نتیجه را «بازگشت آمریکا به توافق اتمی و در عین حال پایبندی کامل ایران به تعهداتش» توصیف کرد.

دور دوم نشست کمیسیون مشترک توافق هسته‌ای موسوم به برجام روز پنجشنبه ۲۶ فروردین با حضور نمایندگان ایران، روسیه، چین، فرانسه، آلمان و بریتانیا برگزار شد.

به گزارش خبرنگار رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، این مقام اروپایی جمعه ۲۷ فروردین گفت مذاکرات جاری در وین که با یک جلسه کمیسیون مشترک آغاز شده و حال در سطح کارشناسان ادامه دارد، ممکن است چند روز به طول بیانجامد اما در نهایت «دو هیات اصلی (ایران و آمریکا) باید به پایتخت‌هایشان بروند» چون به گفته او مذاکره به مقطعی نزدیک می‌شود که «تصمیم باید در پایتخت‌ها گرفته شود».

در فاصله دو دور مذاکرات فشرده در پایتخت اتریش، ایران از آنچه خرابکاری در تاسیسات نطنز خوانده خبر داد و اسرائیل را مسئول آن معرفی کرد. در واکنش به این رخداد که ابعاد آن هنوز مشخص نیست، تهران اعلام کرد که سطح غنی‌سازی اورانیوم را تا ۶۰ درصد افزایش می‌دهد.

به گفته مقام ارشد اروپایی، این تحولات روزهای اخیر کار مذاکره را « سخت‌تر» کرده اما در عین حال بر میزان «اهمیت» این رایزنی‌ها نیز افزوده است.

روز پنج‌شنبه عباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه ایران درباره عدم موضع‌گیری کشورهای اروپایی در قبال آنچه در نطنز رخ داده است ابراز نارضایتی کرده بود، موضوعی که در جلسه کمیسیون مشترک در سطع معاونان وزرا نیز مورد بحث قرار گرفت.

به گفته مقام ارشد اروپایی که نخواسته نامش فاش شود، اتحادیه اروپا برای محکوم کردن رخدادی که ایران می‌گوید خرابکاری و عامدانه بوده نیاز به «نهایی شدن شواهد و مدارکی دارد که مقام‌های ایران همچنان در حال گردآوری آن هستند».

وی افزود، اگر مشخص شود که چنین رخدادی یک «حمله عامدانه» بوده قطعا اتحادیه اروپا آن را محکوم می‌کند چرا که « با در نظر گرفتن پیامدهای احتمالی، حمله به تاسیسات اتمی بسیار غیرمسوولانه است» و همچنین «تاسیسات نطنز تحت نظارت آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی قرار دارد».

این مقام اروپایی می‌گوید در صورت عامدانه بودن، چنین حمله‌ای تنها با هدف تحت‌الشعاع قراردادن مذاکرات در وین انجام شده است اما اتحادیه اروپا نیاز به تایید «مستقل» این رخداد دارد.

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران که رهبری تیم مذاکره هسته‌ای در وین را بر عهده دارد، به شبکه «پرس تی وی» گفته است: «اگر آمریکا قصد واقعی، حسن نیت و جدیت داشته باشد، مسیر مشخص است، آنها باید تحریم‌ها را بردارند. ما نیاز به لیست تحریم‌ها داریم و کار ما در این دور از مذاکرات می‌بایست تهیه فهرست تحریم‌ها باشد. بدون داشتن چنین لیستی ما نمی‌توانیم پیشرفت کنیم.»

مذاکره کننده ارشد ایران در وین تصریح کرد: «همزمان ما آماده‌ایم که فهرست مشابهی از سایت‌های هسته‌ای و اقداماتی که ایران می‌بایست انجام دهد، تهیه کنیم.»

عباس عراقچی همچنین گفت، با چنین دستور کاری، کمیسیون مشترک تصمیم گرفت که وظیفه دو کارگروه رفع تحریم‌ها و هسته‌ای را مشخص کند که کار خود را امروز عصر از سر بگیرند و دو فهرست اقدامات هسته‌ای و تحریم‌هایی را که باید رفع شوند هر چه زودتر تهیه کنند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG