لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۴۷

خبرخوان

وزیر اطلاعات ایران به کرونا مبتلا شد

محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران

گزارش‌ها حاکی است که محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران، به ویروس کرونا مبتلا شده است و او در قرنطینه خانگی به سر می‌برد.

سایت خبری «رویداد۲۴» در این مورد می‌نویسد که وضعیت محمود علوی «خوب توصیف شده» اما او نزدیک به یک هفته است که در خانه در شرایط قرنطینه به‌سر می‌برد.

پیش از این، رسانه‌های ایران ۳۰ بهمن پارسال از درگذشت پدر محمود علوی بر اثر ابتلا به کرونا خبر داده بودند.

ویروس کرونا تاکنون مرگ برخی از مسئولین جمهوری اسلامی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله حسین شیخ‌الاسلام و فاطمه رهبر، احمد تویسرکانی، محمدعلی رمضانی نماینده آستانه اشرفیه، هادی خسروشاهی و محمد میرمحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام را رقم زده است.

برخی دیگر از مقام‌ها، از جمله علی لاریجانی، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری، علی‌اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، معصومه ابتکار، رضا رحمانی وزیر پیشین صنایع و معادن، مصطفی پورمحمدی، امیرعلی حاجی‌زاده، رضا صالحی امیری، علی‌اصغر مونسان، ایرج حریرچی، حسین کولیوند، پروانه سلحشوری و اسماعیل نجار به کرونا مبتلا شده بودند.

با وجود هشدارهای متعدد مقام‌های وزارت بهداشت ایران در مورد تشدید وضعیت کرونا در کشور، وزیر بهداشت ایران در روزهای اخیر همچنان بر برگزاری مراسم «احیاء شب‌های قدر» تأکید کرده است.

سعید نمکی روز ۲۳ فروردین در نامه‌ای به معاونت بهداشت نوشته بود که مراسم احیا می‌تواند «همچون سال گذشته در کلیه شهرها» اجرا شود.

با استفاده از رویداد۲۴، شبکه‌های اجتماعی و رادیو فردا/پ.پ/ک.ر

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

آمار کرونا؛ سخنگوی سازمان غذا و دارو: واکسن نیاز به تایید سازمان بهداشت جهانی ندارد

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو

سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران می‌گوید که «واکسن کرونا لزوما به تایید سازمان بهداشت جهانی نیاز ندارد و این بیشتر به شروط خریدار مربوط است».

در ماه‌های گذشته انتقادهای بسیاری درباره واکسن‌های انتخابی وزارت بهداشت ایران از سوی برخی مسئولان و بسیاری از شهروندان و کاربران شبکه‌های اجتماعی مطرح شد، اما حالا که مقامات ایران از صادرات واکسن‌های ایرانی در آینده سخن می‌گویند، کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو تاکید می‌کند که واکسن کرونا نیازی به تایید سازمان‌های جهانی ندارد و سازمان غذا و دارو در داخل کشور مرجع تایید واکسن است.

به گزارش ایرنا، آقای جهانپور روز جمعه، ۲۴ اردیبهشت همچنین از تولید واکسن‌های داخلی از تابستان خبر داد و گفت که در صورت «تحقق وعده‌ها» در ماه خرداد بین ۷ تا ۱۰ میلیون واکسن وارد کشور خواهد شد.

رئیس‌ جمهوری ایران روز ۱۵ اردیبهشت در اظهاراتی کلی وعده داده بود که تا پایان تیرماه سال جاری «همه» در ایران واکسن بزنند.

حسن روحانی بعدتر در ۱۹ اردیبهشت‌ماه گفت که تا پایان تیرماه، ۱۳ میلیون نفر گروه پرخطر در کشور واکسینه خواهند شد.

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت، از آغاز واکسیناسیون در ایران با جمعیتی بیش از ۸۰ میلیون، تا روز ۲۴ اردیبهشت یک میلیون و ۷۱۳ هزار و ۶۴۸ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۳۴۲ هزار و ۹۵۰ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به دو میلیون و ۵۶ هزار و ۵۹۸ دُز رسیده است.

بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت ایران در روز جمعه، ۲۰۲ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته جان خود را بر اثر کرونا در کشور از دست دادند و بیش از ۱۰ هزار بیمار جدید شناسایی شد.

به این ترتیب آمار جان‌باختگان به ۷۶ هزار و ۴۳۳ نفر و مجموع کل بیماران به دو میلیون و ۷۳۲ هزار و ۱۵۲ نفر رسید.

وزارت بهداشت ایران در حالی آمار کرونا را به صورت روزانه اعلام می‌کند که منابع مستقل درباره درستی این آمار تردید دارند و آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند.

درخواست لغو بازی‌های المپیک ژاپن با ۳۵۰ هزار امضا

بیش از ۳۵۱ هزار نفر از مردم ژاپن با امضای اینترنتی یک طومار خواستار لغو بازی‌های المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو شدند.

این بازی‌ها با وجود همه‌گیری ویروس کرونا، قرار است تابستان سال جاری در ژاپن برگزار شود.

این‌ بازی‌ها قرار بود تابستان سال ۲۰۲۰ در این کشور برگزار شود، اما به دلیل همه‌گیری کرونا، یک سال به تعویق افتاد.

این دادخواست روز جمعه، ۲۴ اردیبهشت برای فرماندار توکیو ارسال شده است.

امضاکنندگان این دادخواست از برگزارکنندگان المپیک توکیو خواسته‌اند که «زندگی را در اولویت قرار دهند.»

این طومار علاوه بر مقام‌های محلی، برای کمیته بین‌المللی المپیک و کمیته بین‌المللی پارالمپیک نیز ارسال خواهد شد.

این کمپین اینترنتی که «لغو بازی‌های المپیک توکیو برای محافظت از جان ما» نام دارد، اوایل ماه جاری میلادی از سوی کنجی اوتسونومیا، وکیل دادگستری به راه افتاد.

آن‌ طور که خبرگزاری فرانسه نوشته، جمع‌آوری امضا برای این طومار با سرعت کم‌سابقه‌ای اتفاق افتاده است.

نظرسنجی‌های داخلی نشان می‌دهد بیشتر مردم ژاپن، مخالف برگزاری بازی‌های المپیک در تابستان سال جاری در کشورشان هستند.

تعویق یا لغو کامل بازی‌ها در نظرسنجی‌ها آرای بیشتری را به خود اختصاص داده است.

این دادخواست در حالی مطرح شده که ژاپن با موج چهارم همه‌گیری کرونا مواجه است و توکیو و پنج منطقه دیگر در این کشور وضعیت اضطراری دارند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه/ ب. ب./ ف. دو.

بررسی خودکشی‌های اخیر دانشجویان پزشکی در کمیته سازمان نظام پزشکی

سازمان نظام پزشکی ایران از تشکیل کمیته‌هایی برای بررسی خودکشی‌های اخیر چند رزیدنت پزشکی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حسین کرمانپور، مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی کشور، روز جمعه، ۲۴ اردیبهشت، «فشار کاری» و «سطح درآمد» را از جمله مهم‌ترین مشکلات دانشجویان پزشکی عنوان کرد.

به گفته آقای کرمانپور، حقوق دستیاران پزشکی با کارانه بین دو تا سه میلیون تومان است، این در حالی است که فشار کاری زیادی به ویژه در دوران کرونا بر این گروه وارد می‌شود.

خبرگزاری ایسنا در گزارشی که ۲۰ اردییهشت منتشر کرده بود از خودکشی چهار دانشجوی دستیاری پزشکی در بیمارستان طی دو هفته گذشته خبر داده بود.

بنا بر این گزارش سه نفر از این افراد، دانش‌آموخته دانشگاه علوم پزشکی ایران بودند.

در این رابطه شوراهای صنفی دانشجویانِ بیش از ۹ دانشگاه علوم پزشکی کشور با ارسال نامه‌ای به وزیر بهداشت خواستار رسیدگی به وضعیت دانشجویان این رشته شدند.

در این نامه آمده بود: «طی دو سال گذشته علی رغم هشدارهای شورای صنفی هرگز حتی ترمیم قوانین استثماری و دستورالعمل‌های زورگویانه علیه دستیاران پزشکی با وجود سادگی آن در اولویت‌های وزارت بهداشت قرار نگرفت.»

خودکشی دانشجویان به‌ویژه در رشته پزشکی در ایران سابقه دارد.

بر اساس برخی گزارش‌های منتشرشده در سال ۹۸، پنج دانشجوی دانشگاه جندی‌شاپور اهواز طی هشت سال دست به خودکشی زدند.

در فرم تعهد محضری از دستياران آزاد که موقع ثبت‌ نام باید آن را به دانشگاه تحویل دهند، اگر این دانشجویان به هر دلیلی موفق به اتمام تحصيلات خود در مدت مقرر نشوند يا از ادامه تحصيل انصراف دهند يا بعد از پايان دوره تخصصی به هر دليل از انجام تعهدات خود خودداری کنند، باید دو برابر كليه هزينه‌های وزارت بهداشت را به صورت يک‌جا و بدون هيچ‌گونه قيد و شرطی بازپرداخت کنند.

دستور قوه قضاییه به توقف اجرای حکم علیه سه محیط‌بان مازندرانی

مقام‌های اداره محیط زیست استان مازندران صدور دستور قوه قضائیه برای توقف اجرای احکام قضایی علیه سه محیط‌بان مازندرانی را تائید کردند.

خبرگزاری ایرنا روز جمعه، ۲۴ اردیبهشت این خبر را منتشر کرده و از مشاهده دستور توقف از سوی خبرنگار خود خبر داده است.

سه محیط‌بان مازندرانی در سال ۹۶ در منطقه نمارستاق آمل پس از مظنون شدن به شخصی که در منطقه حضور داشت و با دیدنشان اقدام به فرار کرده بود، اقدام به تعقیب او کردند.

بر اساس این گزارش، آنها طی این تعقیب و گریز، «ناچار» به تیراندازی و شلیک به تایر خودروی فرد مظنون به شکار شده و در نهایت وی را مقابل ویلای پدری‌اش بازداشت کردند.

با این حال فرد مظنون به شکار پس از رهایی از بازداشت، علیه سه محیط‌بان شکایت کرد و در نهایت، حکم آنها در دادگاه تجدیدنظر، تبدیل به سه سال حبس برای هر یک از محیط بانان و یک سال انفصال از خدمت شد.

دادگاه با توجه به نداشتن پیشینه کیفری محیطبانان، ۱۸ ماه از حبس را به مدت ۲ سال تعلیقی و ۱۸ ماه دیگر را لازم‌الاجرا اعلام کرد.

اجرای حکم محیط‌بانان از اول خردادماه سال ۹۹ با انفصال یک ساله از خدمت شروع شد و در صورت متوقف نشدن حکم، باید از اول خرداد امسال به مدت ۱۸ ماه به زندان می‌رفتند.

پس از انتشار این خبر در رسانه‌ها و نامه سمیه رفیعی، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی به رئیس قوه قضاییه برای بررسی دوباره این پرونده، ابراهیم رئیسی به تازگی دستور توقف اجرای حکم را صادر کرده است.

محیط‌بانان کسانی هستند که مراقبت از حیوانات را به ویژه در مقابل شکارچیان غیرمجاز در مناطق حفاظت‌شده و جنگل‌ها بر عهده دارند.

در سه دهه گذشته، دست‌کم ۱۱۹ محیط‌بان در ایران در درگیری با شکارچیان غیرمجاز کشته و نزدیک به ۳۷۰ تن نیز زخمی شده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های ایرنا و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

محکومیت هنرمند خرم‌آبادی به حبس و جزای نقدی به اتهام نقاشی از اعتراضات آبان ۹۸

امین ماسوری، نویسنده و هنرمند اهل خرم‌آباد

امین ماسوری، نویسنده و هنرمند اهل خرم‌آباد، به دلیل اتهاماتی چون «کشیدن نقاشی با عنوان آبان خونین درباره اعتراضات آبان ۹۸» به حبس و جزای نقدی محکوم شد.

به گزارش وب‌سایت حقوق بشریِ هرانا در روز جمعه، ۲۴ اردیبهشت، آقای ماسوری بر اساس حکم دادگاه تجدیدنظر لرستان که در روزهای اخیر به او ابلاغ شده، بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۹ ماه حبس تعزیری و پرداخت شش میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده است.

دادگاه در خصوص صدور این حکم به مواردی چون «ارائه اطلاعات زندانیان امنیتی که در دستگیری پیشین، در سال ۹۷، با آن‌ها هم‌بند بوده به گروهک‌های منافق»، «انتساب مطالب موهن به ریاست دستگاه قضا که موجب بدبینی مردم می‌شود»، و «تهیه نقاشی‌های تحریک‌آمیز در ارتباط با اغتشاشات سال ۹۸ که متهم از آن‌ها به عنوان آبان خونین نام برده است» استناد کرده است.

آقای ماسوری اولین بار در دی‌‌ماه ۹۷ بازداشت و بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، به تحمل ۱۵ ماه حبس تعزیری و به اتهام «توهین به رهبری»، به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

او یکم آبان‌ ۹۸، جهت تحمل دوران محکومیت راهی زندان خرم‌آباد شد، اما در فروردین ۹۹ به دنبال شیوع ویروس کرونا با صدور بخشنامه عفو آزاد شد.

او بار دیگر در آذر ۹۹ با اتهامات جدیدی دوباره بازداشت شد.

آقای ماسوری علاوه بر نویسندگی کتاب و پژوهشگری در زمینه هنر، سابقه همکاری با رسانه‌های متعدد مکتوب را نیز دارد.

شهروند بهایی در پی «درخواست مجوز برای تشکیل سازمان مردم‌نهاد» به حبس محکوم شد

عکسی که خبرگزاری هرانا از آتسا احمد آئی منتشر کرده است

آتسا احمدآئی، شهروند بهایی، در پی درخواست مجوز از وزارت کشور برای تشکیل یک سازمان مردم‌نهاد با هدف توانمندسازی زنان به چهار سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش وب‌سایت حقوق بشریِ هرانا در روز پنج‌شنبه، ۲۳ اردیبهشت، اتهام خانم احمدآئی در رابطه با این حکم «تشکیل و راه‌اندازی گروه به قصد اقدام علیه امنیت ملی» عنوان شده است.

این در حالی است که درخواست او پیشتر از سوی وزارت کشور به دلیل بهائی بودن رد شده بود.

خانم احمدآئی همچنین از بابت اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علی امنیت کشور» به ۳ سال و از بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.

این شهروند بهایی در دی‌‌ماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد و در اسفند همان سال با تودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

جمهوری اسلامی ایران آیین بهاییت را به رسمیت نمی‌شناسد و مقامات آن بارها بهاییان را «جاسوس و دشمن» خوانده‌اند و در بیش از چهار دهه گذشته احکام متعدد اعدام، بازداشت، زندان و محرومیت از تحصیل و کسب و کار علیه این افراد صادر کرده‌اند.

وزیر خارجه آمریکا، ۲۲ اردیبهشت در مراسم رونمایی از گزارش وضعیت آزادی مذهبی در جهان در سال ۲۰۲۰، از نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی در کشورهایی چون ایران، عربستان، روسيه، و چين انتقاد کرد.

در این گزارش از تبعیض سیستماتیک اجتماعی، ارعاب، آزار و اذیت بهاییان، فشار حکومت بر کارفرمایان به جلوگیری از استخدام آنها و تخریب گورستا‌‌ن‌هایشان انتقاد شده بود.

ایران از سال ۱۹۹۹ و ذیل قانون سال ۱۹۹۸ آزادی مذهبی بین‌المللی به دلیل نقض شدید آزادی‌های مذهبی، در زمره کشورهای با «نگرانی ویژه» قرار گرفته است.

جامعه جهانی بهایی هم ۱۶ اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای از«تشدید اخیر آزار و اذیت‌ها علیه بهاییان در ایران» ابراز نگرانی کرده بود.

در ماه‌های گذشته، یورش به خانه شهروندان بهایی و بازداشت آن‌ها در شهرهای مختلف ایران افزایش یافته است.

دبیرکل سازمان ملل خواستار پایان فوری درگیری بین اسرائیل و فلسطینی‌ها شد

ارتش اسرائیل جمعه از زمین و هوا غزه را مورد حمله قرار داد

آنتونیو گوترش٬ دبیرکل سازمان ملل متحد روز جمعه در توییتی خواستار پایان فوری درگیری‌ درغزه و اسرائیل شد.

دبیر کل سازمان ملل در آغاز پنجمین روز حملات، هشدار داد، درگیری‌ها تنها منجر به افزایش افراط گرایی و رادیکالیسم در کل منطقه خواهد شد.

آنتویو گوترش تاکید کرده است که در این درگیری‌ها بسیاری از مردم بی گناه کشته شده‌اند.

در پی در خواست تونس، نروژ و چین، قرار است روز یک شنبه جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل پیرامون درگیری‌ها در غزه برگزار شود. پیش از این آمریکا با برگزاری این جلسه مخالفت کرده و خواسته بود تا فرصت بیشتری به دیپلماسی داده شود.

تسهیل مقررات «ماسک‌ زدن» در آمریکا برای افراد کاملا واکسینه‌شده

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در آمریکا به افرادی که کاملا واکسینه شده‌اند، توصیه کرد که دیگر نیازی به زدن ماسک یا رعایت فاصله اجتماعی در فضای باز ندارند و نیز می‌توانند در اکثر فضاهای بسته نیز از ماسک استفاده نکنند.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها همچنین اعلام کرد افرادی که دو دوز واکسن را دریافت کرده اند، نیازی به رعایت فاصله اجتماعی ندارند.

با این همه، این مرکز گفته ممکن است در هواپیماها، اتوبوس‌ها، قطارها و سایر وسایل حمل و نقل عمومی که به داخل یا خارج از ایالات متحده سفر می کنند، الزام استفاده از ماسک ادامه یابد.

تاکنون نزدیک به ۶۰ درصد از مردم آمریکا دست کم یک دوز واکسن کووید۱۹ را دریافت کرده‌اند.

با همه‌گیری کرونا در آمریکا، بیش از ۳۳ میلیون نفر به این بیماری مبتلا شده و نزدیک به ۶۰۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند.

افت ۵۸ درصدی صادرات هند به ایران در سه ماهه اول ۲۰۲۱

صادرات هند به ایران در سه ماهه ابتدایی سال جاری میلادی با افتی ۵۸ درصدی به ۳۴۱ میلیون دلار سقوط کرده است.

بر اساس آمارهای وزارت دارایی هند، صادرات این کشور به ایران در دور مشابه پارسال ۸۰۸ میلیون دلار بود.

اسفندماه پارسال خبرگزاری رویترز در یک گزارش اختصاصی و با استناد به سخنان چند مقام تجارت خارجی هند نوشت که به دلیل کاهش اندوخته روپیه ایران، شرکت‌ها و بازرگانان هندی حاضر نیستند برای صادرات مواد غذایی مثل شکر، برنج و چای با ایران قراردادهای جدید امضا کنند.

مدیر یک شرکت تجاری بین‌المللی در شهر بمبئی گفته بود: «بازرگانان هندی به دلیل تاخیر چند ماهه در پرداخت‌ها، از معامله با ایران امتناع می‌کنند.»

به گفته وی، حجم روپیه ایران در دو بانک هندی که از سوی دولت برای انجام این معاملات تعیین شده‌اند به شدت کاهش یافته و صادرکنندگان هندی اطمینان ندارند که مبلغ قراردادهای جدید به موقع پرداخت شود.

آمارهای وزارت اقتصاد هند همچنین نشان می‌دهد واردات این کشور از ایران در سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۱ حدود ۴۳ درصد افزایش یافته و به ۱۱۳ میلیون دلار رسیده است.

بدین ترتیب، صادرات هند به ایران سه برابر وارداتش از جمهوری اسلامی بوده است.

پارسال برای اولین بار تراز تجاری دو کشور به نفع هند شد و این وضعیت کماکان ادامه دارد.

با استفاده از گزارش‌های وزارت اقتصاد هند و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

رحمانی فضلی: هیچ مشکلی با شورای نگهبان نداریم

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، روز پنج‌شنبه گفت که وزارتخانه متبوع او بر سر انتخابات و ثبت نام نامزدها هیچ مشکلی با شورای نگهبان ندارد و «هماهنگی کامل با این شورا در حال انجام است».

او روز پنج‌شنبه در جریان بازدید از ستاد انتخابات کشور درباره ابلاغیه اخیر شورای نگهبان گفت: «هم آنها قانونی عمل کردند، هم ما قانونی عمل می‌کنیم و هم داوطلبین قانونی عمل کرده‌اند؛ قانون انتخاباتی که بر ما جاری و حاکم بوده نه لغو شده و نه اصلاح شده.»

سخنان وزیر کشور در حالی در رسانه‌ها منتشر شده که حسن روحانی روز دوشنبه، ۲۰ اردیبهشت، مشخصا با ابلاغیه جدید شورای نگهبان درباره شرایط نامزدهای انتخاباتی مخالفت کرده و به وزیر کشور دستور داد که به «قوانین موجود» عمل شود.

روز پنج‌شنبه هم دولت حسن روحانی در بیانیه‌ای از شورای نگهبان و دیگر نهادهایی که در فرایند انتخابات نقش دارند خواست که برای افزایش مشارکت رای‌دهندگان از «حذف» نامزدها پرهیز کنند و «بدون تبعیض» اجازه حضور نامزدهای مختلف در انتخابات را بدهند.

شورای نگهبان روز ۱۵ اردیبهشت شرایط جدیدی برای ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست‌ جمهوری ۱۴۰۰ به وزارت کشور ابلاغ کرد و در چند روز گذشته، بسیاری با انتقاد از ابلاغیه تازه شورای نگهبان در مورد «شرایط حداقلی» برای نامزدها، نتیجه آن را «حذف تعداد قابل توجهی از کاندیداها» از صف رقابت انتخابات ریاست‌ جمهوری دانستند.

بر اساس ابلاغیه شورای نگهبان داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری برای ثبت نام باید در بازه سنی ۴۰ تا ۷۵ سال باشند، حداقل دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل‌ آن باشند و سابقه تصدی حداقل چهار سال در سمت‌های مدیریتی کشور را داشته باشند.

در همین راستا خبرگزاری تسنیم روز پنج‌شنبه خبر داد که محمد غرضی، وزیر سابق مخابرات گفته است که به احترام مصوبه شورای نگهبان در خصوص شرایط داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰، در این انتخابات ثبت نام نمی کند.

آقای غرضی متولد سال ۱۳۲۰ است و ۸۰ سال دارد. طبق مصوبه شورای نگهبان حداکثر سن نامزدی برای ریاست جمهوری ۷۵ سال است.

بر اساس ابلاغیه شورای نگهبان همچنین «فرماندهان عالی نیروهای مسلح» هم با جایگاه سرلشکری و بالاتر می‌توانند برای ریاست جمهوری نامزد شوند و تمام نامزدها باید عدم سوء پیشینه ارائه دهند و سابقه محکومیت کیفری نداشته باشند.

بر اساس قوانین ایران، مجلس تنها نهاد قانونگذاری است و مخالفان ابلاغیه جدید شورای نگهبان، این شورا را به ورود به حیطه قانونگذاری متهم می‌کنند.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای شهر، روستا و عشایر و همین طور انتخابات خبرگان رهبری به صورت همزمان ۲۸ خرداد سال جاری برگزار خواهد شد.

کرونا در ایران؛ آمار قربانیان از ۷۶ هزار فراتر رفت؛ تکذیب «گم شدن» واکسن‌

سخنگوی سازمان غذا و دارو روز پنج‌شنبه، ۲۳ اردیبهشت، خبر «گم شدن واکسن کرونا» را رد کرد.

کیانوش جهانپور، در توییتی با اشاره به «ورود و تحویل ۳ میلیون و ۱۹۵ هزار و ۸۰۰ دُز واکسن کرونا به زنجیره توزیع» خبر گم شدن ۲۰۰ یا ۱۰۰هزار دُز واکسن را از سوی یک نماینده مجلس رد کرد.

محسن دهنوی، نماینده تهران روز چهارشنبه در توییتی خبر گم شدن «۲۰۰ هزار واکسن کرونا» را بر اساس آمار سامانه وزارت بهداشت اعلام کرده بود.

آقای دهنوی همچنین گفته بود که نامه‌ای را درباره اعلام کد ملی واکسینه‌شدگان و تعداد دقیق دُز واکسن‌ها به مجلس خطاب به وزیر بهداشت ایران فرستاده، اما این نامه تاکنون بی‌پاسخ مانده است.

اقدام دیرهنگام دولت برای خرید واکسن، روند کُند واکسیناسیون و تزریق واکسن خارج از نوبت به برخی مقامات و خانواده‌های آن‌ها از جمله حواشی مربوط به واکسن کرونا در هفته‌ها و ماه‌های گذشته در ایران است.

در همین حال بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت ایران، تاکنون یک میلیون و ۶۷۰ هزار و ۱۱۸ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۳۳۰ هزار و ۸۰۵ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به دو میلیون و ۹۲۳ دُز رسیده است.

بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت ایران در روز پنج‌شنبه، ۲۹۷ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته جان خود را بر اثر کرونا در کشور از دست دادند و بیش از ۱۴ هزار بیمار جدید شناسایی شدند.

به این ترتیب آمار جان‌باختگان به ۷۶ هزار و ۲۳۱ نفر و مجموع کل بیماران به بیش از دو میلیون و ۷۲۲ هزار نفر رسید.

وزارت بهداشت ایران در حالی آمار کرونا را به صورت روزانه اعلام می‌کند که منابع مستقل درباره درستی این آمار تردید دارند و آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند.

رفع انسداد خط لوله نفت در آمریکا، هشدار در مورد «احتکار» بنزین

شبکه اصلی خط لوله انتقال نفت در آمریکا که بر اثر حمله سایبری مسدود شده بود، از روز چهارشنبه بار دیگر بازگشایی شد.

این حمله سایبری، شرکت کلونیال را مجبور به تعطیلی کامل خط لوله خود و توقف عرضه سوخت در ایالات‌های شرقی آمریکا کرده بود.

پس از این حمله سایبری و کمبود بنزین در جایگاه‌های تحویل سوخت و افزایش قیمت، تعدادی از رانندگان در مناطق جنوب شرق آمریکا به خرید و ذخیره‌سازی بنزین روی آوردند.

گزارش‌ها حاکی از تشکیل صف‌های طولانی در ایستگاه‌های عرضه سوخت در آمریکا است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، با وجود بازگشایی، مدیریت خط لوله کلونیال اعلام کرده بازگشت کامل منابع این شبکه به حالت عادی، چند روز طول خواهد کشید.

به دنبال کمبود روزافزون بنزین، ده ایالت از جمله فلوریدا و ویرجینیا وضعیت اضطراری اعلام کرده‌ بودند.

اعلام وضعیت اضطراری، به نگرانی‌های مصرف‌کنندگانی که برای پر کردن دبه‌های سوخت به پمپ بنزین‌ها مراجعه می‌کردند، دامن زد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه برای آرام‌کردن مردم گفته بود که دولت وی برای رفع مشکل، به صورت «بسیار نزدیک» با شرکت کلونیال در ارتباط است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه/ ب. ب./ ف. دو.

رئیس هیئت مدیره باشگاه استقلال به اتهام پولشویی بازداشت شد

اسماعیل خلیل‌زاده، رئیس هیئت مدیره باشگاه استقلال

اسماعیل خلیل‌زاده، رئیس هیئت مدیره باشگاه فوتبال استقلال، به اتهام پولشویی بازداشت شد.

خبرگزاری مهر شامگاه چهارشنبه، ۲۲ اردیبهشت، آقای خلیل‌زاده را «متهم اصلی پرونده شرکت ابریشم گیلان» معرفی کرد و از قول مهدی فلاح‌میری، دادستان استان گیلان در رابطه با آخرین جزئیات این پرونده اعلام کرد که او یکی از کسانی است که در «سالیان متمادی موجب اخلال در تولید این کارخانه شده است».

بنا بر گزارش‌ها، آقای خلیل‌زاده هفته گذشته به اتهام پولشویی و اخلال در نظام تولید تحت تعقیب قضائی قرار گرفته، اما به علت ابتلا به ویروس کرونا پس از تفهیم اتهام با صدور قرار وثیقه سنگین و تودیع آن، آزاد شده است.

اسماعیل خلیل‌زاده از سال ۹۷ از سوی مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش به عضویت هیئت مدیره تیم استقلال درآمد و با وجود انتقادهای گسترده از این انتصاب و حواشی بسیار از شهریور سال ۹۸ به سمت رئیس هیئت مدیره باشگاه استقلال منصوب شد.

بازداشت او به دلیل پرونده شرکت ابریشم گیلان انجام شده است.

شرکت صنایع ابریشم گیلان در شهرستان صومعه‌سرا در سال ۱۳۶۲ در زمینه تولید نخ ابریشم به آغاز به کار کرد.

سهامدار عمده این شرکت، بانک صنعت و معدن بود و در اسفند ۸۲ زمانی که مسعود سلطانی‌فر استاندار گیلان بود، از طریق مزایده عمومی به آقای خلیل‌زاده و شرکای او به‌صورت نقد و اقساط واگذار شد.

حمزه خلیلی، رئیس کل دادگستری گیلان، چندی پیش با اشاره به وضعیت شرکت ابریشم گیلان با اشاره به عدم «اهلیت فنی و تخصصی و مالی» خریداران آن گفته بود که این افراد نسبت به شرایط مندرج در قرارداد از جمله افزایش تولید و بهره‌وری مناسب اقدام نکرده‌اند و باید نسبت به فسخ قرارداد اقدام کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجو هادی درو، رئیس اداره توسعه نوغانداری استان گیلان هم روز پنج‌شنبه گفته است که این فرد وام میلیاردی از قبال این کارخانه اخذ کرده، اما کارخانه را به حال خود رها کرده است.

علیرضا علی‌نژاد، زندانی سیاسی، به مرخصی آمد

علیرضا علی‌نژاد

سعید دهقان، وکیل علیرضا علی‌نژاد، زندانی سیاسی، روز پنج‌شنبه خبر داد که موکلش به مرخصی آمده است.

آقای دهقان در توییتر خود نوشت که اين مرخصی ۵ روزه که نخستین مرخصی او بعد از ۵۹۵ روز است، می‌تواند به آزادی مشروط منتهی شود.

به گفته این وکیل دادگستری، حق قانونی آزادی مشروط درباره موکلش از سوم خرداد آینده برقرار خواهد شد.

علیرضا علی‌نژاد برادر مسیح علی‌نژاد مهر ۹۸ در خانه‌اش در تهران بازداشت شد و اواخر تیرماه امسال در حکم اولیه از سوی دادگاه انقلاب به هشت سال زندان محکوم شد.

به گفته وکیل آقای علی‌نژاد، احکام صادره علیه او شامل پنج سال حبس بابت «اجتماع و تبانی به قصد اقدام عليه امنيت كشور»، دو سال حبس برای «توهين به رهبری» و یک سال حبس به خاطر «تبليغ عليه نظام» بوده است.

سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به حکم اولیه علیه آقای علی‌نژاد از بازداشت او به شدت انتقاد کرد و دستگیری یک نفر برای ساکت کردن خواهرش را «اقدام گستاخانه و بزدلانه» جمهوری اسلامی خوانده بود.

سپاه پاسداران از «خنثی‌سازی عملیات تروریستی در آستانه انتخابات» خبر داد

رسانه‌های داخلی ایران روز پنج‌شنبه، ۲۳ اردیبهشت، از «کشف محموله سلاح‌های ویژه تروریستی» در ایلام خبر دادند.

آن طور که سپاه پاسداران ایلام ادعا کرده است، این سلاح‌ها از گروهی به دست آمده که قصد انجام «عملیاتی تروریستی» در آستانه انتخابات را داشته است.

روابط عمومی سپاه در استان ایلام روز پنج‌شنبه اعلام کرد که محموله‌‌ای از ۵۰ قبضه «کلت ویژه عملیات‌های تروریستی» و ۱۰ قبضه کلاشینکف‌ به منظور «اجرای عملیات‌های تروریستی در آستانه انتخابات» وارد کشور شده است.

روابط عمومی سپاه استان ایلام درباره زمان و مکان دقیق شناسایی و واردکنندگان این سلاح‌ها و ارتباط آن‌ها با انجام عملیات تروریستی توضیحی نداده و تنها اعلام کرده است که این اقدام در «ارتفاعات سخت‌گذر منطقه ماموریتی سپاه در غرب کشور» و طی «دو عملیات» صورت گرفته است.

سپاه پاسداران روز چهارم اردیبهشت هم اعلام کرده بود که یک «تیم تروریستی» را که در سیستان و بلوچستان قصد عملیات «خرابکارانه» داشت «منهدم» و «مقادیری سلاح و مهمات» را هم پیدا کرده است.

سپاه ایران هر از چندگاه گزارش‌هایی کلی از شناسایی و خنثی‌سازی فعالیت‌های «تروریستی» در مناطق مختلف کشور به‌ویژه مناطق مرزی غرب و شرق کشور منتشر می‌کند.

برخی کارشناسان و رسانه‌های محلی بارها در واکنش به این گونه اخبار ضمن رد وقوع و درستی آن‌ها، انتشار این گونه خبرها را به ویژه در مناسبت‌های خاص، زمینه‌سازی برای امنیتی کردن شرایط عنوان می‌کنند.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG