لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۵۷

مستند رادیویی؛ هیس! این قلم شکستنی‌ است


عکس از آرشیو

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در دسامبر سال ۱۹۹۳ ٬ روز سوم ماه مه (برابر با ۱۳ اردیبهشت‌ماه) را «روز جهانی آزادی مطبوعات» نامید تا بزرگداشت این روز به ارتقای آزادی رسانه‌ها در همه کشورهای جهان منجر شود٬ اما امروز با گذشت حدود ۲۸ سال از این نام‌گذاری٬ یکی از اعضای سازمان ملل متحد در قعر جدول آزادی رسانه‌ها قرار دارد و روزنامه‌نگارانش با بازداشت٬ سرکوب و سانسور مواجه‌اند٬ جمهوری اسلامی ایران.

در مستندی که می‌شنوید به مناسبت «روز جهانی آزادی مطبوعات» نگاهی نزدیک‌تر خواهیم داشت به داستان سانسور مطبوعات در ایران؛ حدیث نفس روزنامه‌نگارانی که متحمل سرکوب٬ حبس و فشارهای امنیتی شده‌اند.

مستند رادیویی؛ هیس! این قلم شکستنی‌ست
please wait

No media source currently available

0:00 0:30:00 0:00
لینک مستقیم

حدیث نفس روزنامه‌نگارانی که تعهد‌شان به قلم بود و نگاه‌شان به کاغذ خالی تا با حقیقت پر شود٬ اما هیچ‌کدام فکر نمی‌کردند رسالتی که در ذهن دارند هزینه‌ای چنین گزاف داشته باشد٬ هزینه‌ای گزاف که برای یکی تهدید قتل فرزند است برای یکی دیگر حبس و حصر٬ برای یکی عاقبت نوشتن می‌شود کف سلول سرد٬ و برای دیگری می‌شود گذر از مرز با مشقت و بی‌خداحافظی.

اگر هم بماند مجبور است به رعایت خط قرمزها و تن‌دادن به سانسوری که سیستماتیک است.

این سرنوشت محتوم روزنامه‌نگاران در ایران است٬ کشوری که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین زندان‌های جهان برای فعالان رسانه‌ای شناخته می‌شود.

  • 16x9 Image

    مهتاب وحیدی راد

    مهتاب وحیدی‌راد، از خردادماه سال ۱۳۸۹ به عنوان خبرنگار با رادیو فردا همکاری می‌کند. او علاوه بر کار تهیه خبر و گزارش، برنامه ملاقات و برنامه دریچه (مجله هفتگی حقوق بشر) را نیز تهیه و اجرا می‌کند و همچنین به طور روزانه خبرهای حقوق بشری ایران را در قالب صفحه دریچه در وب‌سایت رادیو فردا پوشش می‌دهد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG