لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۴۶

خبرخوان

آمار رسمی جدید کرونا در ایران، مرگ ۳۴۴ بیمار

با مرگ ۳۴۴ بیمار مبتلا به کرونا در ایران در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع جانباختگان این بیماری به ۷۳ هزار و ۲۱۹ تن رسید.

رسانه های داخل ایران به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت خبر داده اند که در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۰ هزار و ۱۵۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شده که ۲۹۸۵ نفر از آنان بستری شدند.

برهمین اساس مجموع بیماران کرونا در کشور به دو میلیون و ۵۷۵ هزار و ۷۳۷ نفر رسیده است.

وزارت بهداشت ایران در حالی که از ارائه آمار تفکیکی خودداری می‌کند، به طور روزانه آمار مربوط به ابتلا و مرگ ناشی از کرونا را در اختیار رسانه‌های قرار می‌دهد، آماری که منابع مستقل درباره درستی آن تردید دارند.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت تا کنون یک میلیون و ۸۳ هزار و ۱۳۸ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۲۳۱ هزار و ۵۰۳ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به یک میلیون و ۳۱۴ هزار و ۶۴۱ دُز رسیده است.

سعید نمکی، وزیر بهداشت در نامه ای به روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، الزامات واکسیناسیون عمومی در گروه بالای ۸۰ سال را تشریح کرده و نوشته که انجام واکسیناسیون در تمام روزهای هفته به ویژه ایام تعطیل ‌و پنجشنبه ها بدون وقفه ‌و به صورت ۲ شیفت کماکان ادامه یابد.

به گفته وزیر بهداشت، تعدادی از سالمندان بالای ۸۰ سال در سراسر کشور به ویژه شهرهای بزرگ به دلیل عدم ثبت اطلاعاتشان در سامانه های وزارت بهداشت، از طریق مراکز جهت تزریق واکسن کووید ۱۹ دعوت نشده اند. با توجه به اینکه قرار بود به محض شروع به کار سامانه جامع جدید، ثبت نام اینگونه عزیزان انجام و با تعیین وقت قبلی دعوت شوند، ولی افراد یاد شده بدون اطلاع قبلی به مراکز مراجعه می‌کنند بنابراین در این رابطه ضروری است مواردی رعایت شود.

در ماه‌های گذشته، انتقادهای بسیاری از دولت حسن روحانی در خصوص اقدام دیرهنگام و روند کُند در خرید واکسن کرونا شده است.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت، در حال حاضر ۱۰۲ شهرستان قرمز و ۲۳۵ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است. همچنین ۱۱۱ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

ویروس جهش‌یافته در هند و آفریقا جان دو نفر را در هرمزگان گرفت

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از مرگ یک نفر به دلیل ابتلا به گونه جهش‌یافته کرونا در هند و یک مبتلای دیگر به گونه آفریقایی در این استان خبر داد.

فاطمه نوروزیان روز پنج‌شنبه، ۲۳ اردیبهشت، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا سن جان‌باختگان را ۷۱ و ۲۸ سال عنوان کرد.

خانم نوروزیان با اشاره به شناسایی ۴۴ مورد ابتلا به گونه جهش‌یافته کرونا در آفریقا در شهرستان‌های پارسیان، بندرعباس و بندرلنگه در استان هرمزگان درباره چرخش گسترده این ویروس در دیگر مناطق استان به دلیل حضور اتباع خارجی هشدار داده است.

وزیر بهداشت ایران اولین بار روز چهارشنبه، ۱۵ اردیبهشت از شناسایی ۳۸ مورد مبتلا و مشکوک به ویروس کرونای جهش‌یافته آفریقایی و ۱۳ مورد ابتلا به ویروس جهش‌یافته هندی در ایران خبر داد.

بر اساس اعلام مقامات وزارت بهداشت ایران تا روز ۱۷ اردیبهشت موارد ابتلا به ویروس جهش‌یافته در هند تاکنون در استان‌های قم، آذربایجان غربی، بوشهر و یزد تائید شده است.

سعید نمکی، وزیر بهداشت، ۱۵ اردیبهشت درباره شیوع ویروس آفریقایی در استان‌های جنوبی کشور، خوزستان، هرمزگان، بوشهر و فارس هشدار داده بود.

آقای نمکی بدون اشاره به منبع سخنان خود گفته بود: «این ویروس به درمان‌ها پاسخ نمی‌دهد، در برابر همه پروتکل‌های درمانی مقاومت دارد و بیشتر واکسن‌هایی که تا امروز ساخته شده تقریبا روی این ویروس ناتوان است و اگر توانمندی مقابله آنتی‌بادی ویروس آفریقای جنوبی در واکسن‌ها باشد، بسیار بسیار محدود است.»

بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت ایران در روز چهارشنبه، ۲۲ اردیبهشت شمار قربانیان و مبتلایان کرونا در ایران به ترتیب به ۷۵ هزار و ۹۳۴ نفر و دو میلیون و ۷۰۷ هزار و ۷۶۱ نفر رسید.

وزارت بهداشت ایران به طور روزانه شمار مبتلایان و قربانیان کرونا در ایران را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهد؛ آماری که درستی آن از سوی منابع مستقل مورد تردید جدی قرار دارد.

محمد مرادی، زندانی سیاسی کُرد، به اتهام محاربه به ۴۰ سال حبس محکوم شد

عکسی که «شبکه حقوق بشر کردستان» از محمد مرادی، فعال سیاسی کُرد منتشر کرده است

محمد مرادی، زندانی سیاسی کُرد، به اتهام «محاربه» از طریق «عضویت در حزب دموکرات کردستان ایران» به ۴۰ سال حبس و تبعید به زندان ارومیه محکوم شد.

یکی از نزدیکان آقای مرادی در گفت‌وگو با سایت «شبکه حقوق بشر کردستان» گفته است این حکم روز چهارشنبه، ۲۲ اردیبهشت به این زندانی سیاسی ابلاغ شده است.

آن طور که این وب‌سایت نوشته است، محمد مرادی، اهل پیرانشهر، در اردیبهشت‌ ۱۳۹۷ پس از هماهنگی خانواده‌اش با سپاه پاسداران هنگام بازگشت از اقلیم کردستان به ایران، بازداشت شد.

طبق این گزارش، او به مدت ۴۵ روز در بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه برای «اعتراف اجباری»‌به «عضویت در حزب دموکرات کردستان ایران و بازگشت به ایران جهت عملیات مسلحانه» تحت شکنجه‌ قرار گرفت.

این زندانی کُرد در جلسه دادگاه همه اتهامات را رد و اعلام کرده بود که این اعترافات تحت شکنجه و اجبار گرفته شده و او مجبور شده اعترافات خود را نخوانده امضا کند.

از ۲۰ دی‌ماه ۹۹ موج جدیدی از بازداشت شهروندان کُرد توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات به راه افتاد و در طول چند هفته بیش از یکصد تن از فعالان جامعه مدنی، فعالان حقوق کارگران، مدافعان محیط زیست، نویسندگان، دانشجویان، زندانیان سیاسی سابق و همچنین شهروندان عادی کُرد دست‌کم در ۱۹ شهر بازداشت شدند.

۳۷ سازمان حقوق بشری و نهاد مدنی روز ۱۵ بهمن با انتشار بیانیه‌ای مشترک از مجامع بین‌المللی خواستند تا با توجه فوری، مقامات جمهوری اسلامی ایران را در مورد سرکوب و بازداشت «خودسرانه» این افراد پاسخگو کنند.

در این بیانیه با اشاره به بازداشت بیش از ۵۰۰ نفر از اقلیت کُرد با انگیزه‌های سیاسی در سال ۲۰۲۰ میلادی و محکوم شدن ۱۵۹ تن از آن‌ها به حبس و صدور حکم اعدام چهار نفر، درباره اعترافات اجباری این افراد تحت شکنجه ابراز اظهار نگرانی شده بود.

در این بیانیه همچنین آمده بود که «این اعترافات بعدتر ممکن است مورد استناد دادگاه‌ها در محاکمه‌های ناعادلانه برای جرایم واهی مرتبط با امنیت ملی» قرار گیرد.

درخواست قالیباف از بانک مرکزی: به صرافی‌های ارز دیجیتال مجوز ندهید

بانک مرکزی ایران

رئیس مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به رئیس بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی نوشته و از آن‌ها خواسته است تا اطلاع ثانوی به صرافی‌های ارز دیجیتال مجوز ندهند.

محمدباقر قالیباف در این نامه خواستار آن شده که قوانین ارزهای دیجیتال در ایران مشخص و شفاف شود.

او گفته تا زمان ارائه مجوزهای لازم به هیچ صرافی ارز دیجیتال مجوز داده نشود، در غیر این‌صورت بانک مرکزی باید پاسخگو باشد.

این نامه می‌گوید: «تجربه قبلی موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز و اقدام مشابه بانک مرکزی در خصوص موسسات مذکور و همچنین سایت‌هایی همچون سکه ثامن که منجر به مال باختن عده زیادی از مردم و تحمیل هزینه‌های زیاد مالی به کشور گردیده است، باید در این زمینه مدنظر قرار گیرد».

مؤسسه سکه ثامن در خرید و فروش آنلاین سکه و طلای آب‌شده فعالیت می‌کرد. با این‌حال براساس گزارش‌ها این مؤسسه ورشکسته شده است.

دادستان تهران سال ۹۷ گفت که در پرونده شرکت ثامن چهار هزار نفر شکایت کرده‌اند و مدیر این شرکت ۲۵۰ میلیارد تومان بدهی دارد که ۱۰۰ میلیارد تومان آن «موجود است».

با استفاده از گزارش خبرگزاری فارس و رادیو فردا/د.خ/ک.ر

یک منبع نزدیک به علی لاریجانی از نامزدی وی در انتخابات ریاست‌جمهوری خبر داد

علی لاریجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۴ هم نامزد شد ولی از بین هفت کاندیدا، نفر ششم شد.

رسول جعفریان، عضو پیوسته فرهنگستان علوم و از افراد نزدیک به علی لاریجانی، از قطعی شدن حضور این رئیس سابق مجلس شورای اسلامی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ خبر داد.

آقای جعفریان در صفحه توئیتر خود نوشته است «تا آن‌جا که می‌دانم، آمدن آقای دکتر لاریجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری قطعی شده است. امیدوارم این خبر تایید شود».

او در توئیت دیگری نوشته که آمدن علی لاریجانی به صحنه انتخابات می‌تواند به معنای حضور دو گفتمان متفاوت باشد.

انتشار این خبر در حالی است که شورای وحدت طیف راست سنتی اعلام کرده که گزینه اصلی آن‌ها برای انتخابات، ابراهیم رئیسی است و نه علی لاریجانی. هنوز معلوم نیست که آیا حضور احتمالی آقای لاریجانی در انتخابات مستقل خواهد بود یا برخی گروه‌های اصولگرا از وی حمایت خواهند کرد.

رئیس سابق مجلس شورای اسلامی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۴ هم نامزد شد ولی از بین هفت کاندیدا، نفر ششم شد.

ثبت‌نام انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ از روز ۲۱ اردیبهشت ماه آغاز شده و داوطلبان تا پنج روز فرصت نام‌نویسی دارند.

علی لاریجانی از مجلس هشتم و به مدت ۱۲ سال رئیس مجلس شورای اسلامی بود ولی او در انتخابات سال ۹۸ مجلس کاندیدا نشد و اعلام کرد که «تاکنون هرچه در توان داشته برای کشور به کار گرفته است».

وی از سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۸۳ به مدت ده سال ریاست سازمان صداوسیما را برعهده داشت و سال ۱۳۸۴ بر مسند دبیری شورای عالی امنیت ملی نشست اما دو سال بعد به دنبال اختلاف با محمود احمدی‌نژاد، از این سمت کناره‌گیری کرد.

آقای لاریجانی در حال حاضر مشاور رهبر جمهوری اسلامی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و مسئول پیگیری قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین است.

انتخابات ریاست‌جمهوری قرار است ۲۸ خرداد سال آینده برگزار شود.

بر اساس توئیت رسول جعفریان و گزارش‌های پیشین رادیو فردا/ف.ق/ک.ر

ظریف در دمشق: آماده‌ایم روابط نزدیکی با عربستان سعودی داشته باشیم

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، که به سوریه سفر کرده است روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت به خبرنگاران گفت که «ارتباط‌هایی با عربستان سعودی داشته‌ایم و امیدواریم این تماس‌ها از طریق همکاری‌های بعد میان ایران و عربستان نتیجه‌بخش باشند».

او نتیجه‌بخش بودن این گفت‌وگوها را «برای صلح و امنیت منطقه و به ویژه یمن» مهم دانست.

وزیر خارجه ایران در ادامه گفت: «ما آماده‌ایم و همیشه آماده بوده‌ایم روابط نزدیکی با عربستان سعودی داشته باشیم».

محمدجواد ظریف روز چهارشنبه برای یک سفر یک‌روزه در رأس یک هیئت دیپلماتیک وارد دمشق شد و این سخنان را پس از دیدار با بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه و همچنین همتای سوری خود بیان کرد.

آقای ظریف همچنین قرار است در پایان این سفر با رهبران گروه‌های فلسطینی دیدار کند.

اولین بار روزنامه «فایننشال تایمز» روز ۲۹ فروردین گزارش داده بود که مقامات ارشد جمهوری اسلامی و عربستان سعودی، شش سال پس از قطع روابط دیپلماتیک بین دو کشور، اوایل ماه آوریل در بغداد مذاکرات «مستقیم» انجام دادند.

این دو کشور در آغاز در مورد این گزارش واکنشی نداشتند اما در روزهای اخیر آن را تأیید کرده‌اند.

جزئیات گفت‌وگوهای اخیر ایران و عربستان و تاریخ ادامه این جلسات گفت‌وگو مشخص نیست، اما روزنامه نیویورک‌ تایمز اخیراً در گزارشی نوشت که دور بعدی گفت‌وگوهای ایران و عربستان «احتمالاً در سطح سفرا» برگزار می‌شود.

یک مقام ارشد دولت ایالات متحده روز سه‌شنبه گفت که واشینگتن از انجام مذاکرات اخیر بین ایران و عربستان استقبال می‌کند و آن را «گامی مثبت» می‌داند.

با استفاده از آسوشیتدپرس و رادیو فردا /پ.پ/ک.ر

نورمن لوید، ستاره «خرابکار» هیچکاک، در ۱۰۶ سالگی درگذشت

نورمن لوید نخستین‌ بار در اواخر تابستان ۱۹۳۹ به هالیوود دعوت شد تا در یک پروژه اقتباسی به کارگردانی اورسن ولز ایفای نقش کند.

نورمن لوید، بازیگر و تهیه‌کننده آمریکایی، که در طول دوران فعالیت حرفه‌ای خود با برخی از سرشناس‌ترین کارگردانان سینما نظیر آلفرد هیچکاک، اورسن ولز و چارلی چاپلین همکاری کرده بود، در ۱۰۶ سالگی درگذشت.

هنرپیشه کهنه‌کار هالیوود نخستین‌ بار در اواخر تابستان ۱۹۳۹ به هالیوود دعوت شد تا در یک پروژه اقتباسی به کارگردانی اورسن ولز ایفای نقش کند. قرار بود نسخه‌ای سینمایی از رمان کوتاه «دل تاریکی» نوشته جوزف کنراد مقابل دوربین برود اما در نهایت، ولز نتوانست بودجه تولید فیلم را تامین کند و پروژه متوقف شد.

نورمن لوید در خاطراتش تعریف کرده است بازیگرانی که به درخواست ولز چند هفته بیشتر ماندند تا شاید شرایط ساخت فیلم دیگری مهیا شود، در فیلم برنده اسکار «همشهری کین»، مشهورترین ساخته اورسن ولز، مقابل دوربین رفتند.

اما لوید که به توصیه یکی از همکارانش درخواست ولز را رد کرده بود، از دست دادن این پروژه به حسرت همیشگی‌اش در سینما بدل شد.

او بعدتر برای ایفای نقش جاسوس رژیم نازی در فیلم «خرابکار» (۱۹۴۲) به کارگردانی آلفرد هیچکاک به هالیوود بازگشت. این همکاری به شکل‌گیری رفاقتی طولانی میان او و هیچکاک انجامید و مهم‌ترین نقش منفی او در تاریخ سینما را نیز به ثبت رساند.

سه سال بعد، نورمن لوید در فیلم «جنوبی» مقابل دوربین رفت که ژان رنوآر، کارگردان سرشناس فرانسوی، ساخت آن را بر عهده داشت.

او بعدتر به عنوان هنرپیشه با چارلی چاپلین در «روشنایی‌های صحنه» (۱۹۵۲) و با مارتین اسکورسیزی در فیلم «عصر معصومیت» (۱۹۹۳) همکاری کرد.

با این حال، لوید شهرتش را مدیون مدیوم تلویزیون بود. نام او در سال ۱۹۳۹ با بازی در سریال تلویزیونی «در خیابان‌های نیویورک» محصول شبکه «ان‌بی‌سی» سر زبان‌ها افتاد. لوید در طول سال‌ها فعالیت حرفه‌ای در سینما و تلویزیون، به عنوان تهیه‌کننده و کارگردان هم پشت دوربین به کار خود ادامه داد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس و رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر

اوپک: تولید نفت ایران ۵۰۰ هزار بشکه افزایش یافته است

سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، از افزایش چشمگیر تولید نفت ایران برای پنجمین ماه متوالی خبر داده است.

اوپک در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود که روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت در سایت خود منتشر کرد می‌گوید تولید روزانه نفت ایران در ماه آوریل تقریبا ۵۰۰ هزار بشکه نسبت به پارسال افزایش یافته است.

تولید نفت خام ایران در ماه گذشته، آوریل، به حدود ۲.۴ میلیون بشکه در روز رسید. متوسط قیمت نفت خام ایران نیز در سال جاری میلادی بیش از ۶۰ دلار بوده است، در حالی که این رقم در دور مشابه سال گذشته ۴۱ دلار بود.

آمارهای بین‌المللی از جمله شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها و خبرگزاری‌ رویترز، بلومبرگ و نشریه پلاتس میزان صادرات نفت ایران طی ماه‌های گذشته را ۶۵۰ تا ۸۵۰ هزار بشکه در روز ارزیابی کرده‌اند.

متوسط صادرات روزانه نفت ایران به چین در سال گذشته میلادی ۳۲۰ هزار بشکه ارزیابی شده‌ است. البته ایران روزانه ۳۰ تا ۵۰ هزار بشکه نفت نیز به سوریه ارسال می‌کند. بدین ترتیب امسال صادرات نفت ایران بیش از دو برابر پارسال شده است.

طبق آمارهای رسمی ایران، درآمد دولت از صادرات نفت در سال گذشته ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است؛ بدین ترتیب تنها ۲۲ درصد از درآمدهای نفتی بودجه محقق شده است. ایران پارسال صادرات روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت را هدف‌گذاری کرده بود.

ایران قبل از تحریم‌های آمریکا روزانه ۲.۵ میلیون بشکه صادرات نفت خام و میعانات گازی داشت.

با استفاده از گزارش‌های اوپک و رادیو فردا/د.خ/ک.ر

انتخابات ۱۴۰۰؛ ثبت‌نام محمود احمد‌ی‌نژاد و چند عضو کابینه او در دومین روز

در دومین روز از ثبت‌ نام نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران، محمود احمدی‌نژاد و شماری از مقام‌های سابق در دو دولت‌ وی نام‌نویسی کردند.

حضور محمود احمدی‌نژاد در وزارت کشور که بر اساس گزارش‌ها با همراهی یکصد نفر از هواداران وی انجام شد به درگیری مختصری هم در بدو ورود به محل نام‌نویسی انجامید.

علاوه بر رئیس دولت‌های نهم و دهم، شماری از وزرای کابینه‌های وی از جمله رستم قاسمی وزیر نفت، محمد جهرمی وزیر کار، صادق خلیلیان وزیر کشاورزی، محمد عباسی وزیر ورزش و محمد شریف ملک‌زاده رئیس سازمان گردشگری در دوران احمدی‌نژاد نیز برای شرکت در انتخابات ۱۴۰۰ ثبت‌نام کردند.

از دیگر ثبت‌نام کنندگان روز دوم می‌توان به امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی، حسن سبحانی استاد اقتصاد دانشگاه تهران، محمدحسن قدیری ابیانه، سفیر پیشین ایران در مکزیک و استرالیا، قدرتعلی حشمتیان رئیس جبهه مستقلین و اعتدالگرایان و خسرو نصیرزاده دبیرکل مجمع متخصصین ایران اشاره کرد.

در نخستین روز از مهلت پنج‌روزه ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست‌ جمهوری، چهره‌هایی چون محمدحسن نامی وزیر اسبق ارتباطات، سعید محمد فرمانده سابق قرارگاه خاتم‌الانبیا، حسین دهقان وزیر سابق دفاع و محمدزارع فومنی دبیرکل حزب مردمی اصلاحات نام‌نویسی کرده بودند.

در دومین روز از ثبت‌نام در عین حال، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه دولت حسن روحانی به طور رسمی اعلام کرد که در انتخابات نامزد نمی‌شود و شب قبل از آن نیز خبری از حضور قطعی ابراهیم رئیسی، رئیس فعلی قوه قضائیه در انتخابات ۱۴۰۰ منتشر شده بود.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا و مهر/ ب. ب./ ف. دو.

پخش «مستند گاندو ۱» منتفی شد

خبرگزاری فارس روز چهارشنبه خبر داد که فیلم «مستند گاندو ۱» از صداوسیما پخش نخواهد شد.

این خبرگزاری از «منتفی» شدن پخش فیلم «مستندی» خبر داده است که تولید گروه مستند موسسه‌ فرهنگی هنری اندیشه‌ شهید آوینی است و ظاهرا به «عوامل نفوذی داخلی» که در طی «پروژه‌ جاسوسی» با «جیسون رضائیان» همکاری می‌کردند می‌پردازد.

روز چهارشنبه روزنامه جام جم خبر داده بود که مستند «گاندو یک» با مروری بر شخصیت جیسون رضائیان، دوتابعیتی ایرانی- آمریکایی که سوژه اصلی سریال گاندو یک بود، از شبکه سه سیما پخش خواهد شد.

آن طور که خبرگزاری فارس نوشته است، این مستند درباره‌ شخصیت اصلی سریال «گاندو ۱» به همراه سکانس‌هایی از این سریال در قالب مستندی ۵۰ دقیقه‌ای آماده پخش شده و بنا بود از شبکه سه سیما پخش شود که منتفی شد.

سریال «گاندو ۲» به کارگردانی جواد افشار و تهیه‌کنندگی مجتبی امینی، محصول موسسه فرهنگی هنری «شهید آوینی» است که زیر نظر «سازمان بسیج صداوسیما» فعالیت دارد.

در بخش اول سریال «گاندو» که توسط همین موسسه ساخته شد، ماجرای بازداشت جیسون رضائیان، خبرنگار واشینگتن‌پست، به‌ روایت سازمان اطلاعات سپاه به‌ تصویر کشیده شد.

پخش این سریال با اعتراض محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، مواجه شد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران مرداد سال گذشته تأیید کرد که آقای ظریف در نامه‌ای به علی خامنه‌ای درباره این سریال «گلایه» کرده و رهبر جمهوری اسلامی نیز پاسخ داده که «مطلقاً راضی نیست» به مجموعه وزارت خارجه و ظریف «اهانتی صورت بگیرد».

اظهارات دادستان دیوان لاهه در مورد «جنایات» احتمالی در درگیری اسرائیل و فلسطینی‌ها

فاتو بنسودا، دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی مستقر در لاهه

دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی روز چهارشنبه از تشدید خشونت بین اسرائیل و فلسطینیان ابراز نگرانی کرد و گفت در این درگیری‌های تازه احتمال وقوع «جنایاتی» برخلاف اساسنامه رُم هم هست.

فاتو بنسودا در پیامی توئیتری نوشت: «با نگرانی شدید شاهد تشدید خشونت در کرانه باختری، از جمله بیت‌المقدس شرقی و همچنین در غزه و اطراف آن، و ارتکاب جنایات احتمالی بر اساس اساسنامه رم هستم.»

اساسنامه رم مبنایی است که دیوان کیفری بین‌المللی بر پایه آن در سال ۱۹۹۸ در شهر رم ایتالیا تأسیس شد.

پیکارجویان فلسطینی و ارتش اسرائیل اوایل روز چهارشنبه نیز، پس از چند روز درگیری که منجر به کشته شدن دست‌کم ۴۰ نفر و زخمی شدن صدها نفر شد، رگباری از گلوله و راکت را رد و بدل کردند.

خانم بنسودا در تاریخ سوم مارس اعلام کرد که تحقیقات کاملی در مورد اوضاع در مناطق اشغال‌شده توسط اسرائیل آغاز کرده و این امر «خشم» اسرائیل را به دنبال داشته است.

اسرائیل، بر خلاف تشکیلات خودگردان فلسطین، عضو دیوان کیفری مستقر در لاهه نیست.

این تحقیق عمدتاً بر جنگ ۲۰۱۴ غزه متمرکز است، اما همچنین به مرگ تظاهرکنندگان فلسطینی از سال ۲۰۱۸ به بعد نیز می‌پردازد.

این دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی پس از یک تحقیق مقدماتی پنج‌ ساله گفته بود برای این نتیجه‌گیری که هر دو طرف درگیری مرتکب جنایت شده‌اند «مبنای معقولی» وجود دارد.

«تصرف» شهرستان نِرخ در نزدیکی کابل به دست طالبان

همزمان با تشدید درگیری‌ها در افغانستان، پلیس مردی را بازرسی بدنی می‌کند

مقامات افغان از تصرف منطقه‌ای در حومه کابل به دست گروه طالبان، پیش از آتش‌بس سه روزه توافق شده بین طرف‌های درگیر در افغانستان خبر می‌دهند.

خبرگزاری فرانسه نام این منطقه تصرف‌شده را شهرستان نِرخ در حدود ۴۰ کیلومتری پایتخت افغانستان در استان همجوار وردک معرفی کرده است.

این منطقه مدت‌ها بود که از سوی نیروهای طالبان به عنوان دروازه‌ای برای رسیدن به شهر و حملات مرگبار مورد استفاده قرار می‌گرفت.

طارق آریان، سخنگوی وزارت امور کشور افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفته که نیروهای امنیتی و دفاعی افغان، از مقر پلیس منطقه نرخ به صورت «تاکتیکی» عقب‌نشینی کردند و تصرفی رخ نداده است.

این در حالی است که ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، گفته است که این منطقه، مقر پلیس پایگاه ارتش،، روز سه‌شنبه از سوی این گروه، «تصرف» شده است.

وزارت دفاع افغانستان روز چهارشنبه، ۲۲ اردیبهشت اعلام کرد برای بازپس گرفتن این منطقه که محل زندگی بیش از ۶۰ هزار نفر است، عملیاتی انجام خواهد داد.

خبرگزاری ایرنا نیز به نقل از عبدالرحمان طارق، استاندار وردک نوشته است:‌ «برخی از افراد از داخل فرمانداری با طالبان همکاری کردند.»

استان میدان وردک با کابل هم‌مرز است و مرکز این استان از کابل ۲۵ کیلومتر فاصله دارد که بخش‌هایی از آن در کنترل گروه طالبان است.

از روز اول ماه مه که ارتش آمریكا به طور رسمی، خروج باقی نیروهای خود را در افغانستان آغاز کرده، خشونت‌ها در این کشور افزایش یافته و تلاش‌های صلح میان طالبان و دولت نیز متوقف شده است.

با وجود اعلام آتش‌بس چندروزه از سوی طالبان به مناسبت عید فطر، انفجارها در افغانستان هم‌چنان ادامه دارد.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فرانسه/ ب. ب./ ف. دو.

کرونا در ایران؛ شناسایی بیش از ۱۶ هزار مبتلا و مرگ ۳۶۶ تن دیگر

روابط عمومی وزارت بهداشت ایران روز چهارشنبه اعلام کرد طی شبانه‌روز گذشته، ۳۶۶ بیمار دیگر مبتلا به کووید ۱۹ در کشور جان باخته‌اند.

به گزارش ایسنا، بنا بر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، طی ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز چهارشنبه، ۲۲ اردیبهشت، ۱۶ هزار و ۴۰۹ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در ایران شناسایی شد که ۲۲۵۲ نفر از آنها بستری شدند.

با احتساب این آمار، شمار قربانیان و مبتلایان کرونا در ایران، بر اساس آمار دولتی، به ترتیب به ۷۵ هزار و ۹۳۴ نفر و دو میلیون و ۷۰۷ هزار و ۷۶۱ نفر رسید.

در حال حاضر، ۵۵۱۰ نفر از مبتلایان به کرونا در ایران در شرایط وخیمی به سر می‌برند و در بخش مراقبت‌های ویژه در مراکز درمانی سراسر کشور بستری هستند.

وزارت بهداشت ایران به طور روزانه شمار مبتلایان و قربانیان کرونا در ایران را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهد؛ آماری که درستی آن از سوی منابع مستقل مورد تردید جدی قرار دارد.

وزارت بهداشت ایران در عین حال اعلام کرده که تاکنون یک میلیون و ۶۲۳ هزار و ۲۷۹ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۳۱۹ هزار و ۷۹۳ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن تزریق شده در ایران به یک میلیون و ۹۴۳ هزار و ۷۲ دوز رسید.

در حال حاضر ۴۶ شهر ایران در وضعیت قرمز، ۲۶۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۳۹ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

خبرگزاری مهر نیز به نقل از نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران، گفته که روند نزولی بیماری کرونا در استان تهران «شکننده» است و مردم باید همچنان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا و مهر/ ب. ب./ ف. دو.

سه کشته و ۲۴ مجروح در پی آتش‌سوزی «عمدی» در کمپ ترک اعتیاد در مشهد

عکس خبرگزاری ایلنا از آتش‌سوزی در مشهد

روابط عمومی بهزیستی خراسان رضوی از بازداشت «برخی افراد به ظن عامل بودن» در آتش‌سوزی در یکی از مراکز اقامتی ترک اعتیاد در حومه‌ شرق مشهد خبر داده است.

بر اساس اطلاعیه این روابط عمومی، تحقیق درباره علل این حادثه توسط مقامات قضایی و قانونی ادامه دارد.

مهدی رضایی، معاون عملیات آتش‌نشانی مشهد به خبرگزاری ایلنا گفته است که در این حادثه ۳ نفر کشته و ۲۴ نفر مجروح شده‌اند.

روابط عمومی بهزیستی خراسان رضوی در اطلاعیه خود عنوان کرده است که روز سه‌شنبه‌، ۲۱ اردیبهشت، تعدادی از معتادان متجاهر کمپ، با هدف «شورش و فرار از این مرکز» یک آتش‌سوزی برنامه‌ریزی شده و عمدی در مرکز به راه انداختند.

استقبال کارشناسان سازمان ملل از آزادی آرش صادقی، درخواست برای آزادی گلرخ ایرایی و دیگران

آرش صادقی و گلرخ ایرایی

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل روز سه‌شنبه، ۲۱ اردیبهشت، از خبر آزادی آرش صادقی، مدافع حقوق بشر که پس از تحمل پنج سال و نیم بازداشت، در ماه جاری از زندان رجایی‌شهر کرج آزاد شد، استقبال کردند.

مری لاولور، گزارشگر ویژه در مورد وضعیت مدافعان حقوق بشر، روز سه‌شنبه گفت: «من از آزادی آقای صادقی استقبال و از اجرای دستورالعمل کاهش مجازات توسط دولت ایران تمجید می‌کنم.»

او افزود: «من منتظر آزادی سایر مدافعان حقوق بشر هستم که خودسرانه از آزادی محروم شده‌اند، از جمله همسر آقای صادقی، گلرخ ایرایی.»

آرش صادقی نخستین‌ بار در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۸۸ مقابل دانشگاه علامه طباطبایی تهران به همراه تعدادی از دانشجویان معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری، از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شد.

او پیشتر توسط دادگاه انقلاب به تحمل ۱۵ سال حبس محکوم شده بود. بر اساس قانون مجازات اسلامی، فقط هفت سال و شش ماه از حکم دادگاه در مورد آقای صادقی قابل اجرا بود که در نهایت این مقدار نیز با اعمال قانون کاهش مجازات تعزیری به پنج سال و نیم زندان کاهش یافت و او روز شنبه ۱۱ اردیبهشت آزاد شد.

آرش صادقی در زندان در اعتراض به بازداشت دوباره گلرخ ایرایی، همسرش، بیش از ۷۰ روز دست به اعتصاب غذا زده بود.

گلرخ ایرایی، فعال مدنی که از آبان‌ماه ۹۸ در زندان به سر می‌برد در پرونده‌ای که در زندان برای او تشکیل شده به تبلیغ علیه نظام متهم و به صورت غیابی به زندان، محرومیت و همچنین دو سال ممنوع‌الخروجی از کشور محکوم شده است.

روز سه‌شنبه، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران هم ضمن آن‌که آزادی آرش صادقی را «دلگرم‌کننده» خواند افزود که «همچنان درخصوص افرادی که خودسرانه در جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده‌اند، از جمله مدافعان حقوق بشر، نگرانی‌های جدی دارم.»

با استفاده از وب‌سایت سازمان ملل / پ.پ / ف.دو

اعضای هیئت علمی و دانشجویان تا پیش از سال تحصیلی جدید واکسینه می‌شوند

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم از واکسیناسیون اعضای هئیت علمی و دانشجویان تا پیش از سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ خبر داد، اما در عین حال گفت که واکسیناسیون دانشجویان تضمین‌کننده قطعی برای برگزاری آموزش به صورت حضوری نیست.

محمدرضا آهنچیان به خبرگزاری ایلنا گفت: از آنجا که دانشجویان در رفت و آمد مداوم در شهر و بین شهرها هستند، واکسیناسیون دانشجویان تضمین‌کننده قطعی برای برگزاری آموزش به صورت حضوری نیست و این امر موکول به وضعیت کلی کشور از نظر همه‌گیری بیماری است.

به گفته او، اگر وضعیت شهرهایی که دارای دانشگاه هستند، قرمز یا در مرحله هشدار نباشد، دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجو طبق پروتکل‌های بهداشتی آمادگی دارند. هرچند ممکن است آموزش‌ حضوری با اولویت گروه‌های دانشجویی بر حسب مقطع تحصیلی و رشته باشد.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت، تاکنون در ایران یک میلیون و ۵۷۰ هزار و ۵۸۸ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۳۱۲ هزار و ۱۳۷ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به یک میلیون و ۸۸۲ هزار و ۷۲۵ دُز رسیده است.

در ماه‌های گذشته، انتقادهای بسیاری از دولت حسن روحانی در خصوص اقدام دیرهنگام و روند کُند در خرید واکسن کرونا شده است.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت، در حال حاضر ۴۶ شهرستان قرمز و ۲۶۳ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است. همچنین ۱۳۹ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG