لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۵۵

صدور قرار مجرمیت برای شهروند فرانسوی زندانی در مشهد 


دادسرای مشهد برای بنجامین بریر، شهروند فرانسوی زندانی در ایران، در مورد دو اتهام بنجامین بریر، شهروند فرانسوی زندانی در ایران، قرار مجرمیت صادر کرده است.

سعید دهقان، یکی از وکلای این زندانی در توییتی که روز یکشنبه، ۹ خرداد منتشر کرد، نوشت دادسرای مشهد درباره دو اتهام دیگر این شهروند فرانسوی یعنی « افساد فی ‌الارض و شرب‌خمر، قرار منع تعقیب صادر» کرده است.

او پیش از این خبر داده بود که دلیل طرح اتهام جاسوسی علیه آقای بریر، «عکس‌برداری این توریست فرانسوی از مناطق ممنوعه» بوده است.

بنجامین بریر همچنین به دلیل اینکه در رسانه‌ها نوشته بود «چرا حجاب در جمهوری اسلامی «اجباری» است ولی در سایر کشورهای اسلامی «اختیاری»، به «تبلیغ علیه نظام» متهم شده است.

این شهروند فرانسوی که با یک وانت به ایران سفر کرده بود، اردیبهشت ماه سال گذشته پس از آنکه «یک پهپاد» را در دشت‌های نزدیک به مرز ایران و ترکمنستان به پرواز درآورده بود، بازداشت شد.

به گفته آقای دهقان، « این فرد به عنوان یک توریست یک «هِلی‌کَم» معمولی جهت عکاسی به همراه داشته و اتهامات طرح شده علیه او «متناقض و بی‌ اساس» هستند.

وزارت خارجه فرانسه پیش از این بازداشت یکی از شهروندان خود را در ایران تایید کرد و گفت کارمندان سفارت فرانسه با او در تماس بوده و او از خدمات کنسولی برخوردار است.

ایران طی سال‌های اخیر چند شهروند ایرانی دوتابعیتی از جمله شهروندان فرانسوی را به اتهام جاسوسی و همکاری با کشورهای متخاصم بازداشت کرده است.

یکی از این افراد فریبا عادلخواه، شهروند ایرانی- فرانسوی است که اردیبهشت سال گذشته به اتهام‌های امنیتی به شش سال زندان محکوم شد.

رولان مارشال، نامزد خانم عادلخواه که استاد دانشگاه است و همراه با او بازداشت شده بود چند ماه پیش آزاد شد.

آقای مارشال پس از آزادی جلال روح‌الله‌نژاد، مهندس ایرانی که به جرم نقض تحریم‌های آمریکا در فرانسه زندانی بود، آزاد شد.

گروه‌های مدافع حقوق بشر حکومت ایران را متهم کرده‌اند که از بازداشت شهروندان دوتابعیتی به عنوان ابزاری برای کسب امتیاز در معاملات اقتصادی و دیپلماتیک با کشورهای غربی استفاده می‌کند.

منبع: هرانا، توییتر سعید دهقان، آرشیو رادیو فردا/ ر.ح
XS
SM
MD
LG