لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۱۳:۵۴

خبرهای کوتاه

نمایندگان مجلس: حذف ارز دولتی باعث جهش قیمت دارو شده است

همایون سامه‌یح نجف‌آبادی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، می‌گوید با حذف ارز دولتی، نه تنها قیمت داروهای وارداتی رشد چشمگیر داشته، بلکه داروی تولید داخل ۲۱ هزار تومانی به ۵۵ هزار تومان رسیده است.

او روز یکشنبه ۱۶ خرداد در گفتگو با خبرگزاری برنا، علت این امر را کاهش واردات مواد اولیه بسیاری از داروها از خارج دانسته و گفته این وضعیت باعث کمیاب شدن داروها و وارد آمدن فشار شدید به خانواده‌ها شده است.

بر اساس این گزارش، اخیرا حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در نامه‌ای به رئیس جمهور با انتقاد از اینکه زمزمه‌هایی مبنی بر عدم تخصیص و حذف ارز دارو به گوش می‌رسد خواستار تخصیص ارز در اسرع وقت توسط بانک مرکزی و پیشگیری از مخاطرات احتمالی شد.

روز ۲ خرداد نیز فعالان حوزه واردات دارو از عدم تخصیص ارز مناسب و به موقع از سوی بانک مرکزی به عنوان عامل اصلی کمبود برخی داروها مانند انسولین نام برده‌ بودند.

به گفته محمد عبده‌زاده، رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران « از مهر ماه سال گذشته دارو ارز ترجیحی نگرفته و ذخیره مواد اولیه در حال اتمام است».

وضعیت بحرانی تامین ارز دارو در حالی که تشدید شده است که عبدالناصر همتی، رئیس پیشین کل بانک مرکزی که اکنون کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری است، روز ۱۹ اردیبهشت در گفت‌وگو با تلویزیون حکومت ایران گفته بود که فقط در دو ماه اخیر سال جاری «۵۰۰ میلیون دلار برای دارو و تجهیزات پزشکی تامین کردیم».

مقام‌های حکومت ایران به طور معمول در وضعیت‌های بحرانی به متهم کردن یکدیگر می‌پردازند و حاضر به پذیرش مسئولیت وضعیت نیستند.

با استفاده از گزارش‌های برنا، گمرک ایران، رادیو فردا. د.خ/ر.ح

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

واکنش شدیداللحن چین به نشست سه‌جانبه ایالات متحده آمریکا با ژاپن و فیلیپین

مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین
مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین

در واکنش به نشست مشترک ایالات متحده آمریکا، ژاپن و فیلیپین و توافق‌های نظامی این سه کشور، پکن اقدامات خود در دریای چین جنوبی را «قانونی» توصیف کرد.

چین روز جمعه، ۲۴ فروردین، ضمن انتقاد از برخی موضوع‌های مطرح‌شده در نشست سه‌جانبه ایالات متحده آمریکا، ژاپن و فیلیپین مربوط به دریای چین جنوبی، اقدامات خود در این منطقه را «قانونی» خواند و به طرف‌های مقابل هشدار داد.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، که روز پنج‌شنبه در کاخ سفید میزبان مقامات ژاپن و فیلیپین بود، متعهد شد که از فیلیپین در برابر هرگونه حمله در دریای چین جنوبی دفاع کند.

رهبران سه کشور در بیانیه‌ای مشترک «نگرانی جدی» خود را از اقدامات پکن در دریای چین جنوبی ابراز کردند و رفتارهای این کشور را «خطرناک و تهاجمی» خواندند.

پکن مدعی است که تقریباً کل دریای چین جنوبی متعلق به این کشور است و ادعاهای سایر کشورهای آسیای جنوب شرقی از جمله فیلیپین را در این باره قبول ندارد.

در واکنش به نشست اخیر و بیانیه ایالات متحده آمریکا، ژاپن و فیلیپین، مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: «پکن قاطعانه... با هر رفتار یا طرح تحریک‌آمیز مخالفان که به امنیت استراتژیک دیگر کشورها لطمه بزند، مخالف است.»

مائو اقدامات چین در دریای چین شرقی و دریای چین جنوبی را «مناسب» و «قانونی» و «غیر قابل سرزنش» خواند و گفت که پکن با هر گونه «دسته‌بندی» هم که موجب حذف دیگران در منطقه شود مخالف است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنین به ژاپن و چین درباره دعوت مخالفان به منطقه هشدار داد.

واکنش‌های کلامی اخیر در حالی است که درگیری‌های مکرر بین کشتی‌های چینی و فیلیپینی در دریای چین جنوبی به نگرانی‌ از افزایش و گسترده‌تر شدن این درگیری‌ها دامن زده است.

سرویس امنیتی روسیه می‌گوید «حمله تروریستی» به یک کنیسه در مسکو را خنثی کرده است

عکس از کنیسه کورال در مسکو
عکس از کنیسه کورال در مسکو

سرویس امنیت فدرال روسیه اعلام کرد یک حمله تروریستی به یکی از کنیسه‌های یهودیان در پایتخت این کشور را خنثی کرده است.

گزارش اف‌اس‌بی در روز پنج‌شنبه، ۲۳ فروردین، افزود مظنونی که قصد بمب‌گذاری داشت، از سوی نیروهای امنیتی هدف قرار گرفت و از پای درآمد.

بیانیه روسیه حاکی است که این فرد خارجی ۲۲ ساله در کشور خود نیز سابقه جنایی داشت و به دلیل عقاید رادیکال شده و «تماس با افرادی که به دلیل مشارکت در فعالیت‌های تروریستی محکوم شده و حامی ایدئولوژی سازمان‌های تروریستی بین‌المللی بودند» زندانی شده بود.

سرویس امنیت فدرال روسیه به نام مظنون اشاره نکرده، اما فرد کشته شده را اهل یکی از جمهوری‌های آسیای میانه معرفی کرده که سال میلادی گذشته وارد روسیه شده بود.

بر اساس این گزارش، مظنون در پی رسیدن به روسیه «تدارکات گسترده‌ای» برای انجام حمله مورد نظر خود را آغاز کرد؛ در اطراف کنیسه به گشت‌زنی پرداخت تا از وضعیت محل و کنیسه آگاه شود و شروع به تهیه مواد لازم برای ساخت بمب کرد و قصد داشت نیت خود را در زمان برگزاری یک آیین مذهبی با حضور شمار زیادی از یهودیان عملی کند.

بیانیه تشکیلات امنیت فدرال روسیه افزود نیروهای امنیتی چهارشنبه این هفته به آپارتمان محل زندگی‌ این فرد مراجعه کردند تا او را دستگیر کنند اما وی به دلیل «مقاومت» کشته شد. از خانه این فرد «یک بمب قوی» و «کاملا عملیاتی» نیز به دست آمده است.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست نوشت جامعه یهودی مسکو درستی گزارش در خصوص وجود خطر جدی برای این جامعه را «تأیید کرد».

خاخام اعظم روسیه، برل لازار، که رابطه نزدیکی نیز با ولادیمیر پوتین دارد، از «کوشش‌های صمیمانه» روسیه که «بدون شک جان بسیاری را نجات داده است» قدردانی کرد.

سرویس امنیت فدرال روسیه پنج هفته پیش نیز از خنثی کردن یک حمله دیگر به یک کنیسه یهودیان در مسکو خبر داده و اعلام کرده بود که عاملان آن اعضای یک گروه وابسته به داعش با اصالت افغانستانی عضو «شاخه خراسان» بودند.

تشکیلات امنیتی روسیه در مورد رویداد ۱۶ اسفند گفته بود آن عوامل افغانستانی از منطقه کالوگا در جنوب غرب مسکو وارد پایتخت شده و در حالی که مهمات و قطعات بمب همراه داشتند، در عملیات نیروهای امنیتی، پس از مقاومت در برابر دستگیری، کشته شدند.

روز سوم فروردین امسال چهار مهاجم مسلح، که بعدا گروه داعش عضویت آن‌ها را تأیید کرد، لحظاتی قبل از آغاز کنسرت یک گروه راک روسی در تالار کروکوس، در خارج از مسکو، با تیربار به سوی حاضران حمله کردند.

آن حمله به کشته شدن دست‎‌کم ۱۴۳ تن، زخمی شدن بیش از ۵۰۰ تن و انهدام تالار به دلیل آتش‌سوزی وسیع در آن منجر شد.

روسیه دو روز بعد از آن رویداد که مرگبارترین اقدام داعش در سال‌های اخیر بود، چهار عامل حمله را در استان بریانسک بازداشت کرد.

سیل در قزاقستان؛ صد هزار نفر مجبور به تخلیه خانه‌های خود شدند

یک شهروند قزاق در منطقه سیل‌زده مرزی با روسیه
یک شهروند قزاق در منطقه سیل‌زده مرزی با روسیه

در ادامه بالا آمدن سطح آب و وقوع سیل در روسیه، حدود صد هزار نفر در قزاقستان نیز در پی به راه افتادن سیل شدید مجبور به تخلیه خانه‌های خود شدند.

خبرگزاری رویترز روز جمعه، ۲۴ فروردین، گزارش داد که در پی وقوع سیل شدید در قزاقستان وزارت «امور اضطراری» این کشور در هشت استان از ۱۷ استان این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرده و حدود صد هزار نفر خانه‌های خود را تخلیه کرده‌اند.

مقامات محلی در همین حال اعلام کرده‌اند که افزایش سطح رودخانه اورال در شهر اورِنبورگ روسیه روز جمعه به ۱۱ متر و ۲۹ سانتی متر رسیده است.

برخی منابع از سیل اخیر در روسیه و قزاقستان به‌‌عنوان «بدترین سیل» در یک قرن اخیر نام برده‌اند.

قاسم جومارت توقایف، رئیس‌ جمهور قزاقستان پیشتر از این سیل با عنوان یک «فاجعه طبیعی» نام برده بود که در بیش از ۸۰ سال پیش بی‌سابقه بوده است.

مقامات محلی روز پنج‌شنبه اعلام کرده بودند که در منطقه اورنبورگ روسیه، در مرز قزاقستان، نیز حدود ۱۲ هزار خانه تحت تأثیر سیل قرار گرفته‌‌ است.

در همین حال دنیس پاسلر، فرماندار اورنبورگ، اعلام کرده بود که همزمان با بالا آمدن سطح آب، ۳۶۰۰ خانه و حدود ۲۰ هزار نفر دیگر در معرض سیل قریب‌الوقوع قرار دارند.

آقای پاسلر همچنین خسارات سیل را تا روز پنج‌شنبه بیش از ۴۰ میلیارد روبل، معادل ۴۲۸ میلیون دلار، برآورد کرده و گفته بود که حدود ۷۸۰۰ نفر از مناطق سیل‌زده تخلیه شده‌اند.

ژنرال ارشد آمریکایی در بحبوحه نگرانی‌ها از حمله تلافی‌جویانه ایران به اسرائیل سفر کرد

ژنرال اریک کوریلا، فرمانده ستاد مرکزی ایالات متحده
ژنرال اریک کوریلا، فرمانده ستاد مرکزی ایالات متحده

پنتاگون روز پنج‌شنبه اعلام کرد که فرمانده ستاد مرکزی ایالات متحده، سنتکام، به منظور گفت‌وگو با مقامات اسرائیلی درباره تهدیدات امنیتی به اسرائیل سفر کرده است.

سفر ژنرال اریک کوریلا در بحبوحه نگرانی‌ها از واکنش تلافی‌جویانه تهران به حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق انجام گرفته است، حمله‌ای که به کشته شدن ۷ افسر سپاه پاسداران منجر شد.

سرلشکر پت رایدر، سخنگوی پنتاگون، به خبرنگاران گفت که ژنرال کوریلا در اسرائیل با رهبران ارتش این کشور درباره «تهدیدات امنیتی کنونی در منطقه» گفت‌‌وگو می‌کند.

آقای رایدر عنوان کرد که زمان این سفر از پیش‌ برنامه‌ریزی‌شده «به دلیل تحولات اخیر» به جلو افتاد.

روز چهارشنبه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، هشدار داده بود که اسرائیل «باید تنبیه شود و خواهد شد». اما متعاقب این سخنان، جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، تاکید کرد که تعهد واشینگتن نسبت به تامین امنیت اسرائیل «آهنین» است.

در این حال لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، با یوآو گالانت، همتای اسرائیلی خود گفت‌وگو داشت که در جریان این مکالمه آقای گالانت تصریح کرد که «حمله مستقیم ایران واکنش مناسب اسرائیل علیه ایران را به دنبال خواهد داشت».

وزارت دفاع اسرائیل در بیانیه‌ای گفت که وزرای دفاع دو کشور درباره «آمادگی برای حمله ایران به کشور اسرائیل» گفت‌وگو کرده‌اند و افزود که یوآو گالانت خاطرنشان ساخته که اسرائیل حمله ایران به خاک خود را برنخواهد تافت.

پنتاگون نیز در بیانیه‌ای عنوان کرد که آستین در تماس با گالانت بر «حمایت آهنین ایالات متحده از اسرائیل در برابر تهدیدات فزاینده ایران و نیروهای نیابتی آن در منطقه» تاکید کرده است.

این بیانیه همچنین می‌افزاید که آقای آستین به آقای گالانت اطمینان داده که اسرائیل برای دفاع از خود در برابر حملات ایران می‌تواند کاملا روی حمایت ایالات متحده حساب کند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ س.ن/ک.ر

پارلمان اوکراین لایحه افزایش شمار نیروهای نظامی را تصویب کرد

سربازان اوکراینی (عکس از أرشیو)
سربازان اوکراینی (عکس از أرشیو)

پارلمان اوکراین روز پنجشنبه ۲۳ فروردین، لایحه‌ای را برای بازنگری در نحوه خدمت سربازی و فرا خواندن غیرنظامیان به نیروهای مسلح تصویب کرد.

این جلسه با حضور ده‌ها نیروی نظامی ارتش این کشور در پارلمان اوکراین برگزار شد .

این لایحه با ۲۸۳ رأی به تصویب رسید و برای تبدیل شدن به قانون باید به امضای ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور، برسد.

نظامیان اوکراین می‌گویند نیروهای روسی در جبهه‌های جنگ ده برابر نیروهای اوکراینی هستند.

این قانون به مردان اوکراینی ۶۰ روز فرصت می‌دهد تا مشخصات شخصی خود را با مقامات نظامی به روز کنند.

در این مصوبه مجازات‌های متعددی که برای فرار از خدمت سربازی در پیش‌نویس لایحه قبلی وجود داشت، حذف شده است.

در لایحه جدید دوره خدمت سربازی در زمان جنگ «نامحدود» تعیین شده است.

ژنرال یوری سودول، فرمانده نیروهای مشترک اوکراین، روز پنجشنبه در پارلمان این کشور خواستار تصویب این قانون شد و گفت:« نیروهای مسلح، شما و مردم اوکراین را نا امید نمی‌کنند. ما با تمام توان خود از کشور دفاع می‌کنیم.»

اوکراین علاوه بر کمبود نیروی انسانی، با کمبود شدید مهمات نظامی روبروست.

در شرایطی که کنگره ایالات متحده ماه‌هاست که از تصویب بسته کمکی به اوکراین سر باز می‌زند، و این کشور با کمبود نیروی انسانی و مهمات روبه‌روست، روسیه توانسته‌ است با تجدید قوا، شهرهای اوکراین را با موشک‌هایش هدف قرار دهد.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین روز ۱۹ فروردین ماه گفت اگر کمک‌های نظامی ایالات متحده به این کشور قطع شود، اوکراین قطعا در جنگ با روسیه شکست خواهد خورد.

آمریکا به دلایل امنیتی رفت‌وآمد دیپلمات‌های خود در اسرائیل را محدود کرد

با افزایش نگرانی‌ها از حملات تلافی‌جویانه ایران در واکنش به حمله اسرائیل، سفارت ایالات متحده در اسرائیل روز پنج‌شنبه با صدور اطلاعیه‌ای رفت‌وآمد دیپلمات‌های آمریکایی در این کشور را به دلایل امنیتی محدود کرد.

این سفارتخانه گفت: «نظر به شرایط احتیاط‌آمیز، کارکنان دولت ایالات متحده و اعضای خانواده آنها تا اطلاع ثانوی از سفرهای شخصی به مناطق خارج از تل‌آویو، اورشلیم و بئرشبع منع شده‌اند.»

اطلاعیه یادشده می‌افزاید: «فضای امنیتی همچنان پیچیده است و بسته به شرایط سیاسی و اتفاقات اخیر می‌تواند به سرعت تغییر کند.»

سفارت ایالات متحده دلیل هشدار خود را که در هفتمین ماه جنگ میان اسرائیل و گروه افراطی حماس صادر شده، عنوان نکرده است.

اما تهران در پی حمله هفته گذشته اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق که به کشته شدن ۷ افسر سپاه پاسداران انجامید، وعده تلافی داده است. اسرائیل نیز از سوی دیگر هشدار داده که اگر هدف حمله قرار بگیرد، تلافی خواهد کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه تاکید کرده بود که تعهد واشینگتن نسبت به تامین امنیت اسرائیل «آهنین» است و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز با همتایان خود از چین و دیگر کشورها صحبت کرده تا با استفاده از نفوذ خود از ایران بخواهند که به تنش‌ها «دامن نزند».

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ س.ن/ک.ر

خطوط هوایی آمریکا از دولت بایدن خواستند به شرکت‌های چینی مجوز پرواز اضافی ندهد

خطوط هوایی و اتحادیه‌های هوانوردی ایالات متحده روز پنج‌شنبه از دولت جو بایدن خواستند که با افزایش پروازهای میان چین و ایالات متحده موافق نکند و دلیل آن را نیز «سیاست‌های ضدرقابتی حکومت چین» عنوان کردند.

وزارت ترابری ایالات متحده در ماه فوریه گفته بود که خطوط هواپیمایی مسافربری چین می‌توانند پروازهای رفت و برگشت خود به ایالات متحده را از روز ۳۱ مارس از هفته‌ای ۳۵ پرواز به هفته‌ای ۵۰ پرواز افزایش دهند. خطوط هوایی ایالات متحده نیز مجوز این را پیدا کرد که شمار پروازهای خود را به هفته‌ای ۵۰ مورد برساند، اما در حال حاضر این تعداد پرواز را ندارد.

«خطوط هوایی آمریکا» که یک گروه تجاری شامل خطوط هوایی امریکن ایرلاینز، دلتا ایرلاینز و یونایتد ایرلاینز است، به همراه اتحادیه‌ها در نامه‌ای به وزارتخانه‌های ترابری و خارجه ایالات متحده به «امتیازی» اشاره کردند که خطوط هوایی چینی از طریق دسترسی به حریم هوایی روسیه برخوردارند در حالی که خطوط هوایی ایالات متحده به دلیل تحریم روسیه که خود نتیجه حمله نظامی مسکو به اوکراین است، از این امکان نمی‌توانند استفاده کنند.

این نامه را انجمن خلبانان خطوط هوایی، انجمن خلبانان متحد و انجمن خدمه پرواز امضا کرده‌اند. نامه یاد شده از آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و پیت بودجج، وزیر ترابری ایالات متحده، می‌خواهد «فارغ از سیاست‌های ضدرقابتی دولت چین» تا مادامی که خطوط هوایی و خدمه آمریکایی از فرصت دسترسی برابر به بازار برخوردار نیستند، شمار پروازهای مسافری بین ایالات متحده و جمهوری خلق چین را افزایش ندهد.

خطوط هوایی ایالات متحده نگران هستند که دولت بایدن تعداد پروازهای هفتگی مجاز شرکت‌های هواپیمایی چینی را افزایش دهد یا حتی به ۱۰۰ پرواز برساند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن/ک.ر

عموزاد، یزدانی و نخودی قهرمان آسیا شدند

روز نخست از کشتی آزاد قهرمانی آسیا به میزبانی بیشکک، با سه مدال طلا و یک برنز برای ایران به پایان رسید.

در فینال ۷۰ کیلوگرم امیرمحمد یزدانی، پسر همیشه‌نقره‌ای کشتی ایران مقابل یوشینوسوکه اویاگی از ژاپن در لحظات آخر توانست نقره را به طلا تبدیل کند.

این کشتی‌گیر مازندرانی تاکنون در نوجوانان جهان، امیدهای آسیا و جهان، همچنین بزرگسالان جهان ۵ نشان نقره را به سینه زده بود اما سرانجام در بزرگسالان آسیا فینال را برد تا طلا بگیرد.

در نبرد نهایی و نفسگیر ۶۵ کیلو رحمان عموزاد ۲-۱ تولگا تومور اوچیر از مغولستان را برد و به مدال طلا دست یافت. رقیب مغولی در فینال بازی‌های آسیایی هانگژو از سد عموزاد گذشته بود.

محمد نخودی در ۷۹ کیلو با برتری کامل از سد بایامبادورج از مغولستان گذشت تا سومین طلای ایران را کسب کند.

محمدحسین محمدیان در ۹۷ کیلو پس از شکست مقابل تاج‌الدینوف بحرینی، رقیب ژاپنی را برد تا سوم شود. ابراهیم خواری در وزن اول به مقام پنجم بسنده کرد.

یکی از ثروتمندترین زنان جهان در ویتنام به اعدام محکوم شد

«ترونگ مای لان» (نفر وسط) از ثروتمندترین زنان جهان است
«ترونگ مای لان» (نفر وسط) از ثروتمندترین زنان جهان است

در بزرگ‌ترین پرونده فساد مالی در ویتنام، «ترونگ مای لان»، زن میلیاردر فعال در حوزه مستغلات به اعدام محکوم شد.

رسانه دولتی ویتنام گزارش داد که روز پنج‌شنبه ۲۳ فروردین در بزرگ‌ترین پرونده کلاهبرداری در تاریخ این کشور، دادگاهی در شهر هو شی مین یکی از سرمایه‌داران اصلی این کشور به نام «ترونگ مای لان» را به اعدام محکوم کرد. صدور حکم اعدام برای زنان در ده‌های اخیر در ویتنام کم‌سابقه است.

این سرمایه‌دار ۶۷ ساله و مدیرعامل شرکت مستغلات «وان تین فات» از سوی دادستانی به ۱۲.۵ میلیارد دلار کلاهبرداری متهم شده است، رقمی که حدود سه درصد تولید ناخالص ملی ویتنام در سال ۲۰۲۲ است.

به گفته رسانه‌های دولتی، خانم لان به شکل غیرقانونی در فاصله سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲ بانک تجاری سایگون را کنترل می‌کرد و در این مدت دو هزار و ۵۰۰ وام را تأیید کرده است که در مجموع ۲۷ میلیارد دلار به این بانک ضرر زده است. دادگاه در حکم خود اعلام کرد که او باید مبلغ ۲۶.۹ میلیون دلار غرامت بپردازد.

به‌رغم ملاحظاتی نظیر فعالیت‌های خیریه خانم لان و عدم سوءپیشنیه او، دادگاه دلیل صدور حکم اعدام را اهمیت پرونده توصیف کرد و گفت خانم لان یک شبکه بزرگ کلاهبرداری و تبهکاری را رهبری کرده که پیامدهای جدی داشته و امکان برگرداندن پول‌ها وجود ندارد.

روزنامه آنلاین «ون اکسپرس» به نقل از قاضی پرونده گزارش داد «اقدامات خانم لان نه تنها حق مالکیت افراد و موسسات بر مستغلات خود را نقض کرده بلکه بانک تجاری سایگون را تحت کنترل ویژه گرفته و در نتیجه به اعتماد مردم به رهبری حزب و دولت لطمه زده است.»

جلسه دادگاه ترونگ مای لان
جلسه دادگاه ترونگ مای لان

خواهرزاده او که ریاست شرکت مستغلات «وان تین فات» را برعهده داشت به جرم همکاری با خانم لان به ۱۷ سال زندان محکوم شد.

ترونگ مای لان و خانواده‌اش در سال ۱۹۹۲ پس از آغاز روند خصوصی‌سازی در ویتنام و در پیش گرفتن اقتصاد مبتنی بر بازار آزاد، بنگاه مستغلات وان تین فات را تأسیس کردند.

به گزارش رسانه‌های دولتی ویتنام، خانم لان پیش از تأسیس این شرکت در یک دکه فروش لوازم آرایشی در بازار قدیمی شهر هو شی مین به مادرش که چینی‌تبار است کمک می‌کرد.

این شرکت به مرور به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های انبوه‌ساز ویتنام و در نتیجه خانم لان به یک بازیگر مهم در صنعت مالی این کشور بدل شد. او در سال ۲۰۱۱ ادغام بانک مقروض تجاری سایگون با دو بانک دیگر را هدایت کرد.

در جریان دادرسی مشخص شد که خانم لان با استفاده از این فرصت از منابع مالی بانک تجاری سایگون برای پیشبرد طرح‌های خود سوءاستفاده کرده است. براساس تحقیقات دادستانی او به‌طور غیر مستقیم صاحب بیش از ۹۰ درصد از سهام این بانک بود، هزاران وام به «شرکت‌های غیرواقعی» را تأیید کرده بود که پول آن‌ها در نهایت به دست خودش می‌رسید.

یکی دیگر از موارد اعلام جرم علیه او پرداخت رشوه به مقامات با هدف پنهان کردن عملیات مالی نظیر این است.

یکی از مقامات سابق بانک مرکزی ویتنام به جرم دریافت رشوه ۵.۲ میلیون دلاری دراین محاکمه به حبس ابد محکوم شده است.

بازداشت خانم لان در اکتبر سال ۲۰۲۲ بخشی از یک مبارزه گسترده با فساد مالی در ویتنام صورت گرفت و از همان سال تشدید شد.

این کارزار با عنوان «کوره شعله‌ور» عالی‌ترین سطوح سیاسی ویتنام را دربرگرفته و رئیس‌جمهور سابق این کشور در پی متهم شدن به مشارکت در فساد مالی در ماه مارس استعفا داد.

محاکمه خانم لان جامعه ویتنام را بهت‌زده کرده و کارشناسان می‌گویند ابعاد این کلاهبرداری پرسش‌ها و تردیدهایی در مورد فعالیت سایر بانک‌ها و بنگاه‌های مالی و تجاری مطرح کرده است.

در شرایطی که ویتنام می‌کوشد خود را به عنوان گزینه‌ای مطلوب در برابر چین برای جلب سرمایه‌گذاری‌های خارجی تثبیت کند، تردید در مورد حاکمیت قانون و فساد در عرصه‌های مالی و تجاری به وجهه این کشور لطمه خواهد زد.

دبیرکل حزب کمونیست ویتنام، بلندپایه‌ترین مقام سیاسی کشور، در ماه نوامبر اعلام کرد که کارزار مبارزه با فساد مالی «مدتی طولانی» ادامه خواهد یافت.

بی‌خبری از وضعیت فهیمه سلطانی، فعال دانشجویی بازداشت‌شده

فهمیه سلطانی، دانشجوی حقوق دانشگاه اصفهان
فهمیه سلطانی، دانشجوی حقوق دانشگاه اصفهان

پس از پنج روز از بازداشت فهیمه سلطانی، دانشجوی حقوق دانشگاه اصفهان، هنوز از نهاد بازداشت‌کننده و محل نگهداری او اطلاعی در دسترس نیست. خانواده او گفته‌اند خانم سلطانی تماسی با آنها نگرفته است.

فهیمه سلطانی ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ با هجوم نیروهای امنیتی به منزلش دستگیر شد.

نیروهای امنیتی با معرفی خود به عنوان مأمور پست، زنگ خانه را زده و پس از بازداشت، تلفن همراه و لپ‌تاپ او را ضبط کردند.

فهیمه سلطانی در جریان اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» نیز در تاریخ ۲۲ آبان ۱۴۰۱ در خیابان چهارباغ عباسی اصفهان توسط نیروهای اطلاعات سپاه دستگیر شده و به مدت ۳ ماه در زندان دولت‌آباد اصفهان با قرار بازداشت موقت زندانی بود. او در تاریخ ۱ بهمن ۱۴۰۱ با عفو از زندان آزاد شد.

فعالیت فهیمه در دانشگاه و پرونده‌هایی که توسط حراست در این خصوص ساخته شده بود منجر به محرومیت او از تحصیل به مدت دو ترم شد.

در پیِ اعتراض به عدم رعایت موازین مقرر در آیین‌نامه انضباطی و واهی بودنِ تخلف‌های انتسابی به او، رأی کمیته انضباطی مجدد در جلسه کمیته تجدیدنظر تأیید شد. اعتراض فهیمه به رأی کمیته تجدید نظر به جایی نرسید و کمیته مرکزی صدور رای خود را تا شروع سال ۱۴۰۳ به تأخیر انداخت.

در تاریخ ۱۴ فروردین ۱۴۰۳، خارج از ساعت کاری با فهیمه تماسی در خصوص تحویل حکم کمیته مرکزی گرفته شد که مربوط به پرونده جدید او بود که در دی ماه ۱۴۰۲ باز شده بود و منجر به دو ترم محرومیت دیگر او از تحصیل با احتساب سنوات می‌شد.

دانشگاه اصفهان در پی تلاش برای اخراج این دانشجو درخواست اخراج را مستقیماً به کمیته مرکزی ارسال کرده و اکنون با بازداشت شدن او، خانواده او از رأی کمیته انضباطی مرکزی درخصوص درخواست اخراج خانم سلطانی بی‌خبر است.

محرومیت از تحصیل برای سردبیر نشریه دانشجویی

شورهای صنفی دانشجویان کشور خبر می‌دهد که با تأیید کمیته تجدیدنظر انضباطی دانشگاه تهران، زهرا جعفری، دانشجوی کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی رفاه اجتماعی و سردبیر نشریه دانشجویی ژینا، به محرومیت از تحصیل به مدت دو نیمسال با احتساب سنوات محکوم شده است.

«تهدید، تطمیع، توهین، فحاشی، هتک حرمت، تهمت، افترا و نشر اکاذیب، توهین به شعائر و مقدسات اسلامی و ملی، ادیان رسمی کشور یا ارتکاب اعمالی بر ضد نظام جمهوری اسلامی»، از جمله اتهامات انتسابی به این دانشجو است.

بنابر این گزارش، اجرای این حکم از نیم‌سال اول ۱۴۰۲-۱۴۰۳ شروع و تا پایان نیم‌سال دوم ادامه دارد و او هم‌اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت خود است.

این رأی در زمانی که زهرا جعفری در مراحل پایانی دفاع از پایان‌نامه خود بوده و درحالی صادر شده است که او سردبیری یک نشریه دانشجویی مجوزدار را برعهده دارد.

آثار کاپولا و کراننبرگ در بخش «مسابقه» جشنواره کن شرکت می‌کنند

فرانسیس فورد کاپولا
فرانسیس فورد کاپولا

مسئولان جشنواره سینمایی کن روز پنجشنبه ۲۳ فروردین خبر دادند که فیلم‌های فرانسیس فورد کاپولا، دیوید کراننبرگ و یورگوس لانتیموس در بخش «مسابقه» این جشنواره که ماه آینده برگزار می‌شود شرکت می‌کنند.

اعلام این خبر نشان می‌دهد که اعتصاب دست‌اندرکاران سینمای هالیوود از حضور سینماگران برجسته در جشنواره کن نکاسته است.

فرانسیس فورد کاپولا با فیلم «مگالوپولیس» که تولید آن مدت زیادی طول کشیده و آدام درایور در آن بازی می‌کند؛ دیوید کراننبرگ با فیلم ترسناک «کفن‌ها» با بازی وینسنت کسل و یورگوس لانتیموس نیز با فیلم «انواع مهربانی» با بازی اما استون در بخش مسابقه جشنواره کن شرکت خواهند کرد.

سال گذشته به دلیل اعتصاب بازیگران و نویسندگان برای صنعت سینمای هالیوود سال دشواری بود، مراحل تدوین فیلم‌ها چند ماه تعطیل شد و تکمیل فیلم‌های سال ۲۰۲۴ به تعویق افتاد.

آثار دیگری که در بخش مسابقه جشنواره سینمایی کن شرکت می‌کنند فیلم جدید پائولو سورنتینو، فیلمساز ایتالیایی به نام «پارثنوپه»، اثر جدید کریم عینوز، کارگران برزیلی، یک فیلم مهیج و عشقی به نام «مسافرخانه سرنوشت» و فیلم جدید ژاک اویار، فیلسماز فرانسوی، به نام «امیلیا پرز» فیلمی موزیکال در قلمرو کارتل‌های مواد مخدر مکزیک با بازی سلنا گومز هستند.

چندین فیلم که امسال در جشنواره سینمایی کن شرکت می‌کنند از وقایع و شخصیت‌های واقعی الهام گرفته‌اند مثل «لیمونوف، تصیف» ساخته کیریل سربرنیکوف، کارگردان تبعیدی روس، در مورد ادوارد لیمونوف، نویسنده دگراندیش و فقید روس و فیلم «کارآموز» ساخته علی عباسی، کارگردان ایرانی- دانمارکی، که مروری بر دوران اولیه فعالیت دونالد ترامپ در عرصه مستغلات است و سباستین استن، بازیگر سرشناس فیلم‌های ابرقهرمانی در آن نقش رئیس‌جمهور پیشین آمریکا را ایفا می‌کند.

فیلم «شایعات» یک کمدی تلخ با بازی کیت بلانشت نیز که در بخش مسابقه شرکت ندارد صحنه‌هایی نظیر حضور اوسولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا، در جلسات رهبران کشورهای گروه ۷ را تداعی می‌کند با این تفاوت که همه چیز از کنترل خارج می‌شود.

مدیر جشنواره کن در یک نشست خبری اعلام کرد که پس از چهار سال عدم حضور سینماگران چینی به دلیل محدودیت‌های کووید، امسال تعدادی از سینماگران سرشناس چین به جشنواره می‌آیند.

جیا ژانکو، کارگردان باسابقه چینی با فیلم «گرفتار در جزر و مد» در بخش مسابقه شرکت می‌کند و فیلم جدید پیتر چان به نام «او نامی ندارد» خارج از مسابقه به نمایش درمی‌آید.

چندین بازیگر سرشناس هالیوود از جمله نیکلاس کیج و دمی مور و همین‌طور ریچارد گیر، اوما تورمن و جیکوب الوردی که هر سه در فیلم جدید پل شریدر به نام «اوه، کانادا» بازی می‌کنند در جشنواره امسال حضور خواهند داشت. فیلم «اوه، کانادا» برای شرکت در بخش مسابقه برگزیده شده است.

جشنواره کن با یک کمدی فرانسوی به نام «پرده دوم» به کارگردانی کانتن دوپیو و بازی لئا سیدو افتتاح می‌شود.

ریاست هیئت داوران جشنواره امسال برعهده گرتا گرویگ، کارگردان فیلم موفق «باربی» است.

اولین اکران دو فیلم خبرساز امسال: قسمت جدید از مجموعه «مکس دیوانه» به کارگردانی جورج میلر و یک فیلم وسترن با شرکت کوین کاستنر از جاذبه‌های دیگر جشنواره امسال هستند.

امسال قرار است نخل طلای افتخاری این جشنواره به جورج لوکاس، کارگردان سرشناس آمریکایی و خالق «جنگ ستارگان» اهدا شود.

جشنواره سینمایی کن روز ۱۴ ماه مه گشایش یافته و روز ۲۵ مه پایان می‌یابد.

«بیش از ۲۰ هزار کودک افغان» سال گذشته از ایران اخراج شدند

مقامات محلی افغانستان اعلام کردند که «بیش از ۲۰ هزار کودک افغان» از ایران در سال گذشته اخراج شدند.

محمد هارون واحدی مسئول امور مهاجران ولایت نیمروز به «طلوع نیوز» گفت: «روزانه تقریبا سی تا چهل کودک بدون سرپرست از ایران به نیمروز برگشت داده می‌شوند.»

مقامات محلی افغانستان می‌گویند که این کودکان به تنهایی‌ به کشور بازگردانده شده‌اند.

عتیق‌الله، یک کودک دوازده ساله افغان که به تازگی از ایران به ولایت نیمروز بازگشته، به طلوع نیوز گفت که نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی او را بدون خانواده‌اش اخراج کرده است.

علاالدین امیری، یک مقام محلی دیگر در ولایت نیمروز نیز گفت که در یک سال گذشته، نزدیک به سه هزار کودک بدون سرپرست که از ایران به نیمروز فرستاده شدند به خانواده‌هایشان در ولایات مختلف افغانستان تحویل داده شدند.

این آمار ارائه شده از سوی منابع مستقل تایید نشده، اما دو روز پیش وزارت کشور ایران در بیانیه‌ای بر اخراج مهاجران افغان از ایران تاکید کرد.

در این بیانیه کوتاه که روز دوشنبه ۲۰ فروردین منتشر شد، آمده که «افراد (اتباع خارجی) بدون مجوز، توسط کارگزاران مربوطه به کشورشان بازگشت داده خواهند شد. امکان پذیرش افغانستانی‌ها در کشور وجود ندارد و ساماندهی آن دسته از افغانستانی‌هایی که مجاز به حضور موقت در کشور شده‌اند، ضروری است.»

روز دوم فروردین هم خبرگزاری تسنیم خبر داد که نیروی انتظامی، اجرای طرح جمع‌آوری و بازگرداندن اتباع غیرمجاز از سطح تفرجگاه‌های استان تهران را آغاز کرده و افراد «جمع‌آوری‌شده» را جهت بازگشت به اردوگاه مراقبتی استان تهران تحویل داده است.

در ماه‌های اخیر بارها گزارش‌هایی از بازداشت و اخراج اتباع خارجی از ایران در رسانه‌های داخلی منتشر شده و گرچه در این گزارش‌ها به تابعیت این افراد اشاره نمی‌شود، اما جمع‌بندی دیگر گزارش‌ها در این زمینه نشان می‌دهد که بیشتر این افراد شهروندان افغانستان هستند.

در مورد وضعیت مهاجران افغان در ایران، زهرا عزیزی، از خبرنگاران افغان ساکن تهران به رادیو آزادی، بخش افغان رادیو اروپای آزاد گفت که مهاجران اکنون «حتی وقتی نانوایی می‌روند به آنها نان نمی‌دهند، حتی برگهٔ سرشماری برخی از آن‌ها به‌دست پلیس پاره شده و بیمارستان‌ها از مهاجران افغان، به این خاطر که بیمه ندارند، دو سه برابر پول طلب می‌کنند.»

افغانستان از چند دهه پیش و با آغاز جنگ داخلی در این کشور، شاهد موجی از مهاجرت شهروندان خود به دیگر کشورها، از جمله دو کشور همسایه ایران و پاکستان بود، ولی این مهاجران به‌ویژه در ایران با محدودیت‌های زیادی در زمینه اقامت، تحصیل و اشتغال روبه‌رو هستند.

زلنسکی پس از حمله گسترده روسیه به شبکه برق اوکراین: به پدافند هوایی نیاز داریم

زلنسکی روز پنجشنبه به لیتوانی سفر کرد
زلنسکی روز پنجشنبه به لیتوانی سفر کرد

مقامات کی‌یف اعلام کردند که زیرساخت‌های انرژی در مناطق مختلف اوکراین در شبانه‌روز گذشته بر اثر حمله گسترده پهپادها و موشک‌های روسیه آسیب دید.

فرماندهی جبهه جنوبی ارتش اوکراین روز پنج‌شنبه ۲۳ فروردین‌ اعلام کرد که یک حمله موشکی روسیه در ظهر روز گذشته در شهر میکولایف در جنوب کشور حداقل چهار کشته و پنج زخمی بر جای گذاشت.

همزمان مدیر شرکت دولتی برق اوکرنگرو اعلام کرد که طی شامگاه گذشته، پست‌های برق و همچنین تأسیسات تولید برق در مناطق مختلف اوکراین شامل کی‌یف، خارکیف، زاپوریژیا، اودسا و لویو هدف حملات موشکی و پهپادی روسیه قرار گرفتند.

در خارکیف، این حملات منجر به قطع برق حدود ۲۰۰ هزار نفر شده است.

یک نیروگاه حرارتی در حومه پایتخت اوکراین به طور کامل تخریب شده است.

در مسکو، وزارت دفاع روسیه مسئولیت «حملات گسترده» به تأسیسات نفت، گاز و برق اوکراین را بر عهده گرفت.

به گفته ارتش اوکراین، روسیه در حملات پنج‌شنبه، در مجموع از ۸۲ موشک و پهپاد استفاده کرده بود که اوکراین ادعا می‌کند توانسته ۱۸ موشک و ۳۹ پهپاد را رهگیری و منهدم کند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، با انتشار پیامی روی شبکه تلگرام، بار دیگر خواستار دریافت تجهیزات پدافند هوایی از هم‌پیمانان غربی‌اش شد و گفت: «به جای چشم‌پوشی و لفاظی، به ما تجهیزات دفاعی بدهید.»

زلنسکی روز پنج‌شنبه به لیتوانی سفر کرد تا با چند تن از رهبران اروپای مرکزی در یک نشست امنیتی گفت‌وگو کند.

اوکراین به دلیل مسدود شدن کمک شصت میلیارد دلاری آمریکا از سوی جمهوری‌خواهان کنگره این کشور به شدت دچار کمبود تجهیزات دفاعی شده است.

تحقیقات در مورد نقض تحریم ایران از سوی پالایشگاه لهستانی به جریان افتاد

لهستان در حال بررسی این موضوع است که آیا «اورلن تریدینگ سوئیس»، یکی از واحدهای پالایشگاه لهستانی اورلن، تحریم‌های واردات نفت از روسیه یا ایران را نقض کرده است یا خیر.

این گزارش روز پنج‌شنبه توسط «رادیو زِت»، یک شبکه رادیویی خصوصی لهستانی منتشر شده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، دولت لهستان فشارها بر شرکت اورلن را افزایش داده و نخست‌وزیر این کشور، دونالد تاسک، پیش از این احتمال وقوع تخلفاتی را در شعبه سوئیسی این شرکت مطرح کرده بود.

آقای تاسک ماه گذشته بدون اشاره به جزئیات، اعلام کرد این شرکت می‌تواند با «مشکلات بسیار جدی» مواجه شود.

هنوز مشخص نیست محموله‌های نفتی که اورلن خریداری کرده، شامل چه نوع نفتی بوده است. با این حال، تا همین اواخر، دست‌کم دو نفتکش غول‌پیکر اجاره شده توسط اورلن در سواحل ونزوئلا لنگر انداخته بودند.

این کشتی‌ها قرار بود در ماه دسامبر بارگیری شوند، اما چندین ماه بدون استفاده بودند و هزینه‌های هنگفتی را بابت معطلی متحمل شدند.

اورلن می‌گوید با پیش‌پرداخت نفتی که هرگز تحویل نگرفته، ۱.۶ میلیارد زلوتی لهستان، معادل ۴۰۰ میلیون دلار ضرر کرده است.

به نوشته رویترز، مقامات این شرکت به درخواست برای اطلاعات بیشتر در مورد اتهامات وارد شده، هنوز پاسخی نداده‌اند.

با استفاده از رویترز و بلومبرگ / پ.پ

هشت سازمان غیردولتی خواستار تعلیق ارسال تسلیحات از فرانسه به اسرائیل شدند

هشت سازمان غیردولتی، از جمله عفو بین‌الملل، از آغاز روند قضایی برای درخواست «تعلیق تحویل تسلیحات» از فرانسه به اسرائیل خبر دادند.

این سازمان‌های غیردولتی، انجمن‌ها و اتحادیه‌ها روز پنج‌شنبه ۲۳ فروردین با صدور بیانیه‌ای نوشتند: «به وضوح این خطر وجود دارد که جنگ‌افزار و تجهیزات نظامی که فرانسه به اسرائیل صادر می‌کند برای ارتکاب جنایات جدی علیه مردم غیرنظامی در نوار غزه اشغالی استفاده شود.»

این سازمان‌ها هشدار دادند: «با انجام این کار، فرانسه قوانین بین‌المللی را در خصوص پیمان تجارت تسلیحات نقض می‌کند و خطر شریک شدن در نقض قوانین بین‌المللی - از جمله جنایات جنگی - و نسل‌کشی احتمالی را دارد.»

اسرائیل پیشتر اتهام نسل‌کشی علیه فلسطینیان را قویاً رد کرده است.

در پایان ماه مارس، سباستین لوکورنو، وزیر دفاع فرانسه، فروش قطعات فشنگ به اسرائیل را تکذیب کرد.

جنگ کنونی غزه پس از حمله گروه افراطی حماس به جنوب اسرائیل آغاز شد.

حماس از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان یک گروه تروریستی شناخته می‌شود.

پیشتر بر اساس وب‌سایت‌های تحقیقی، فرانسه در پایان اکتبر ۲۰۲۳، مجوز «تحویل حداقل ۱۰۰ هزار قطعه فشنگ برای مسلسل به اسرائیل را صادر کرد».

چند روز پیش، در ادامه درخواست برخی از حقوق‌دانان و سیاست‌مداران بریتانیا از دولت این کشور برای توقف فروش جنگ‌افزار به اسرائیل، سه دادستان پیشین دیوان عالی نیز تأکید کردند که این دادوستدها ممکن است به معنای شراکت بریتانیا در «نسل‌کشی» در غزه باشد.

پیش از آن نیز وکلای نیکاراگوئه از دیوان بین‌المللی دادگستری خواسته‌اند که به آلمان دستور دهد فروش تسلیحات به اسرائیل را متوقف کند و کمک مالی به آژانس پناهندگان فلسطینی سازمان ملل متحد، اونروا، را از سر بگیرد.

اما آلمان اتهامات مبنی بر تسهیل «نسل‌کشی» در غزه به واسطه فروش تسلیحات به اسرائیل را رد کرده است.

در آمریکا هم ده‌ها عضو مجلس نمایندگان آمریکا، از جمله نانسی پلوسی، رئیس پیشین این مجلس و از متحدان جو بایدن، خواستار توقف موقتی ارسال تسلیحات ایالات متحده به اسرائیل شده‌اند.

بیشتر

تازه‌های ایران و جهان

XS
SM
MD
LG