لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۰۶

خبرخوان

آمار رسمی کرونا در ایران؛ واکسن‌های وارداتی رو به پایان است

بر اساس آمار رسمی، با مرگ ۱۷۹ بیمار مبتلا به کرونا در ایران در شبانه‌روز گذشته، مجموع جان‌باختگان این بیماری در کشور روز سه‌شنبه به ۸۱ هزار و ۳۶۲ نفر رسید.

رسانه‌های داخل ایران به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت خبر دادند که در شبانه‌روز گذشته، ۸ هزار و ۸۴۶ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شده که ۱۲۱۶ نفر از آنان بستری شدند.

بر همین اساس مجموع بیماران کرونا در کشور به دو میلیون و ۹۸۰ هزار و ۱۱۶ نفر رسیده است.

وزارت بهداشت ایران در حالی که از ارائه آمار تفکیکی خودداری می‌کند، به طور روزانه آمار مربوط به ابتلا و مرگ ناشی از کرونا را در اختیار رسانه‌های قرار می‌دهد، آماری که منابع مستقل درباره درستی آن تردید دارند.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت تاکنون چهار میلیون و ۲۵۲ هزار و ۷۷۸ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۶۸۲ هزار و ۴۸۳ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن تزریق شده در کشور به ۴ میلیون و ۹۳۵ هزار و ۲۶۱ دز رسیده است.

خبرگزاری تسنیم گزارش داده است که واکسن‌های وارداتی برای تزریق به سالمندان در حال اتمام است و واکسیناسیون سایر گروه‌های هدف نیز در انتظار صدور مجوز برای واکسن ایرانی کرونا است.

سعید نمکی، وزیر بهداشت وعده داده بود که «تا خرداد و اوایل تیر حدود ۱۴ میلیون جمعیت هدف که شامل افراد بالاتر از ۶۰ سال و بیماران خاص و صعب‌العلاج است را طبق اولویت‌بندی سند ملی واکسیناسیون کرونا واکسینه می‌کنیم.»

در همین حال، خبرگزاری تسنیم نوشته است که اطلاعات رسیده از مراکز بهداشتی بسیاری از نقاط کشور، حاکی از آن است که بسیاری از این مراکز برای تزریق دوز دوم، واکسن کرونا ندارند.

دانشگاه‌ علوم پزشکی شیراز نیز طی اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که با توجه به اتمام محموله‌های دریافتی واکسن، از ۱۶ خرداد تا اطلاع ثانوی، واکسیناسیون علیه ویروس کرونا انجام نمی‌شود.

بر همین اساس در حال حاضر ۱۶ شهرستان قرمز و ۲۰۱ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است. همچنین ۲۳۱ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

وزارت اطلاعات ایران می‌گوید «شبکه عوامل موساد» را بازداشت کرده است

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات می‌گوید «شبکه‌ای از عوامل» سازمان موساد در مرزهای غرب ایران بازداشت شده‌اند.

این مقام امنیتی که نام او در گزارش سایت وزارت اطلاعات ایران اعلام نشده است، گفته است افراد بازداشت شده «محموله سنگین سلاح و مهمات» به همراه داشته‌اند و «قصد داشتند از این تجهیزات در جریان اغتشاشات شهری و ترور بهره برداری کنند».

در این گزارش به زمان دقیق بازداشت و تعداد افراد بازداشت شده اشاره نشده است ولی گفته شده که اسحله‌های همراه این افراد «وینچستر و نارنجک» بوده که «برای به آشوب کشیدن اعتراضات» استفاده می‌شود.

در جریان اعتراض‌های خوزستان که منجر به کشته شدن حداقل پنج نفر از معترضان شد، منابع حقوق بشری نوشتند معترضان توسط ماموران امنیتی کشته شدند ولی خبرگزاری فارس،‌ وابسته به سپاه پاسداران، از «استفاده از سلاح ساچمه‌ای وینچستر توسط اغتشاشگران» خبر داد و گفت معترضان توسط این سلاح کشته شده‌اند و ماموران جمهوری اسلامی از این سلاح استفاده نمی‌کنند.

چند روز پس از این ادعاها، مقام‌های وزارت اطلاعات ایران نیز موضوع استفاده از سلاح «وینچستر» برای «به آشوب کشیدن اعتراضات» را مطرح کرده‌اند.

رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران و مقام‌های امنیتی ایران در جریان اعتراض‌های آبان ۹۸ نیز مدعی شده بودند که تعداد زیادی از معترضان توسط «اغتشاشگران» کشته شده‌اند ولی تاکنون سندی در این زمینه ارائه نشده است و فردی هم به اتهام کشتن معترضان بازداشت نشده است.

توانیر درباره ورود گسترده دستگاه‌های رمزارز از چین در هفته‌های آینده هشدار داد

چین اخیراً ممنوعیت‌های زیادی برای استخراج رمزارز ایجاد کرده است

مدیرعامل شرکت توانیر با ارسال نامه‌ای به ستاد مبارزه با قاچاق کاالا و ارز، با اشاره به اعمال ممنوعیت‌های اخیر استخراج رمزارز در چین، درباره ورود گسترده دستگاه‌های استخراج از این کشور به ایران هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدحسن متولی‌زاده، مدیرعامل شرکت توانیر، در این نامه گفته است که ممنوعیت‌های استخراج رمزارزها در چین «باعث خروج اکثر قریب به اتفاق دستگاه‌های استخراج رمزارز از این کشور خواهد شد» و «احتمال ورود تعداد زیادی از دستگاه‌های مذکور به ایران از مبادی غیررسمی در هفته‌های پیش رو بسیار بالاست».

به‌گفته مدیرعامل شرکت توانیر، دلیل این امر «قیمت یارانه‌ای و ناچیز حامل‌های انرژی در ایران در مقایسه با قیمت‌های جهانی» عنوان شده است.

در این نامه از ستاد مبارزه با قاچاق خواسته شده «با توجه به تبعات زیانبار اقتصادی، اجتماعی و امنیتی این مسئله... تمهیدات سخت‌گیرانه‌تری برای جلوگیری از ورود غیرقانونی دستگاه‌های استخراج رمزارز به کشور» اعمال شود.

مقامات ایران در ماه‌های گذشته استخراج رمزارز را یکی از عوامل مهم کمبود برق و خاموشی‌ها در کشور عنوان کرده بودند.

بر اساس ادعاهای مقامات وزارت نیرو، مصرف برق در این زمینه حدود ۲ هزار مگاوات (معادل ۱۰ تراوات ساعت) است، اما برآورد دانشگاه کمبریج نشان می‌دهد که مصرف برق مزارع استخراج رمزارز ایران حدود ۶۰۰ مگاوات، معادل کمی بیش از یک درصد از برق تولیدی کشور است.

سهم چین از استخراج رمزارز در جهان از حدود ۷۵ درصد در سپتامبر ۲۰۲۰، پس اِعمال قوانین سخت‌گیرانه در مورد استخراج رمزارز، به حدود ۴۶ درصد در ماه آوریل سال جاری رسیده است.

در این فاصله سهم آمریکا از ۴ درصد به نزدیک ۱۶ درصد افزایش یافته و روسیه و ایران نیز به ترتیب سهمی ۶.۸ درصدی و ۴.۶۴ درصدی در استخراج بیت‌کوین در جهان داشته‌اند.

بر اساس برخی گزارش‌ها، جمهوری اسلامی از این طریق صدها میلیون دلار به شکل رمزارز درآمد دارد که این درآمدها می‌تواند به واردات کالاها از خارج و کاستن از تاثیر تحریم‌های آمریکا کمک کند.

با استفاده از خبرگزاری فارس و رادیو فردا / ر.ش / پ.پ

کمبود مواد غذایی در زندان ارومیه به درگیری و قتل یک زندانی انجامید

شبکه حقوق بشر کردستان در گزارشی نوشته است که در جریان توزیع جیره مواد غذایی در زندان مرکزی ارومیه، میان زندانیان درگیری رخ داده که در این میان یک زندانی به نام داوود حیدری کشته شده است.

این گزارش با اشاره به توزیع نامناسب جیره محدود غذایی در زندان ارومیه می‌گوید زندانیان تنها سه هفته یک بار میوه مصرف می‌کنند و این درگیری هم بر سر هندوانه رخ داده است.

در این درگیری که روز یکشنبه سوم مرداد در زندان مرکزی ارومیه روی داده، داوود حیدری به دلیل شدت جراحات به بیمارستان منتقل می‌شود اما پس از چند ساعت جان خود را از دست می‌دهد.

بنابر این گزارش، داوود حیدری، حدود دو ماه پیش به اتهام جرایم عمومی بازداشت و به زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود.

کمتر از یک ماه پیش در تاریخ ۲۳ تیر هنگام توزیع جیره مواد غذایی در زندان ارومیه یک زندانی دیگر به نام کریم بابایی به دنبال درگیری بین زندانیان کشته شد.

یک زن ایرانی همراه با ۱۷ پناهجوی دیگر در دریای مدیترانه غرق شد

شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید منیره حیدری، یک زن اهل کرمانشاه و ۱۷ تن دیگر از پناهجویان پس از واژگونی قایق در دریای مدیترانه غرق شده‌اند.

بر اساس این گزارش بیشتر سرنشینان این قایق از اقلیم کردستان بوده‌اند که روز پنج‌شنبه ۳۱ تیر در نزدیکی جزیره کِرِت یونان غرق شد.

شبکه حقوق بشر کردستان نوشته است که بیشتر سرنشینان قایق پناهجویان، نجات یافته‌اند اما با گذشت ۴ روز هنوز نشانه‌ای از ۱۷ تن از آن‌ها به دست نیامده است.

بنا به این گزارش منیره حیدری حدود ۴۰ روز پیش ایران را به مقصد ترکیه ترک کرد و قصد داشت خود را از مسیر غیرقانونی پناهجویان به بریتانیا برساند.

سازمان حقوق بشریِ «هَنگاو» نیز منیره حیدری را زنی ۳۵ ساله، از اهالی یکی از روستاهای شهرستان پاوه و دانش‌آموخته رشته امور بانکی معرفی کرده است.

بازی حساس بسکتبال ایران و آمریکا در المپیک توکیو فردا برگزار می‌شود

تیم بسکتبال ایران در بازی اول با نتیجه ۷۸ به ۸۴ مغلوب تیم بسکتبال جمهوری چک شد

تیم ملی بسکتبال ایران روز چهارشنبه، ۷ مرداد، در پنجمین روز بازی‌های المپیک توکیو به مصاف تیم ملی بسکتبال آمریکا می‌رود.

این بازی که دومین بازی تیم بسکتبال ایران در این رقابت‌هاست، ساعت ۹ و ده دقیقه صبح فردا به وقت ایران شروع می‌شود.

تیم بسکتبال آمریکا که ۱۵ بار قهرمان المپیک شده است، به عنوان برترین تیم جهان شناخته می‌شود ولی در بازی اول با نتیجه ۷۶ به ۸۳ به تیم فرانسه باخت. این نخستین شکست تیم بسکتبال آمریکا از سال ۲۰۰۴ تاکنون بوده است.

تیم بسکتبال ایران که در رتبه دوازدهم (آخر) جدول رنکینگ المپیک توکیو قرار دارد، در بازی اول خود در المپیک توکیو با نتیجه ۷۸ به ۸۴ مغلوب تیم بسکتبال جمهوری چک شد.

پیروزی برای هر دو تیم در این بازی برای صعود به مرحله بعد حیاتی است و برد ایران مقابل آمریکا یک اتفاق تاریخی خواهد بود.

بازی‌های ورزشی ایران و آمریکا به دلیل روابط سیاسی پر تنش دو کشور همواره با حاشیه‌های سیاسی همراه بوده است.

مشهورترین حاشیه‌های سیاسی به سال ۷۷ و پیروزی تیم فوتبال ایران مقابل آمریکا در جام جهانی ۱۹۸۸ باز می‌گردد که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در پیامی از آمریکا به عنوان «حریف قوی‌پنجه و مستکبر» نام برد و پیروزی تیم فوتبال ایران را «مجاهدت» خواند.

کویتی‌پور ترانه «زخم دشنه» را برای اعتراضات خوزستان منتشر می‌کند

غلامعلی کویتی‌پور زاده خرمشهر است

غلام کویتی‌پور، نوحه‌خوان مشهور دوران جنگ ایران و عراق که خود زاده خرمشهر است، با انتشار ویدئویی از ضبط ترانه‌‌ای با عنوان «زخم دشنه»، حمایت خود را از اعتراضات مردم خوزستان و دیگر استان‌های ایران اعلام کرد.

آقای کویتی‌پور این ویدئو را یکشنبه ۳مرداد در اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت این ترانه «به‌زودی، تقدیم تمام مردم سرزمینم» می‌شود.

اقدام این خواننده واکنشی است به اعتراضات گسترده خوزستان که بیش از ده روز از آن می‌گذرد و در روزهای اخیر به برخی شهرهای دیگر از جمله تبریز و تهران و کرج نیز گسترش یافته است.

بحران بی‌آبی در خوزستان که تابستان امسال شدت بیشتری یافته، علاوه بر ایجاد مشکل در دسترسی شهروندان به آب آشامیدنی، آسیب‌های جدی نیز به کشاورزی و دامداری بسیاری از خانوارهای این منطقه وارد کرده است.

آقای کویتی‌پور که بیشتر با نوحه «ممد نبودی ببینی» در زمان بازپس‌گیری خرمشهر از ارتش عراق شناخته می‌شود، تیر ماه سال گذشته نیز با همخوانی با یک دختر ۱۳ ساله در یک موسیقی رپ اعتراضی خبرساز شد.

آن‌چه در این ترانه بیشتر مورد اقبال عمومی و در عین حال انتقاد شدید رسانه‌های حکومتی قرار گرفت، این بخش از متن آن بود: «دیگه ورق برگشت، دیگه نمی‌شه عقب برگشت، این آشی بود که خودمون پختیم ولی هیچ خوب نشد اصلاً مزه‌ش...»

در سال ۱۳۹۵ نیز غلام کویتی‌پور در مصاحبه با برنامه اینترنتی «۳۵»، از رفتار جمهوری اسلامی با هنرمندان ازجمله محمدرضا شجریان و بهروز وثوقی شدیداً انتقاد کرده و درباره زادگاهش خرمشهر نیز گفته بود خرمشهرِ دوران جنگ را که «خرابه» بوده، بیشتر از خرمشهرِ فعلی دوست دارد و روند بازسازی خرمشهر «در‌ شأن مردم این شهر نیست».

بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها از خوزستان در نتیجه سرکوب اعتراض‌های این استان دست‌کم پنج نفر کشته شده‌اند، با این حال برخی منابع شمار کشته‌ها را بیش از این تعداد عنوان کرده‌اند.

با استفاده از اینستاگرام غلام کویتی‌پور، ایسنا و رادیو فردا / ر.ش / پ.پ

فرماندار دشت آزادگان می‌گوید یک‌چهارم بازداشتی‌ها هنوز در حبس به‌سر می‌برند

حمید سیلاوی، فرماندار دشت آزادگان در غرب خوزستان، روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری بسیج گفت که «بیش از ۷۵ درصد بازداشت شدگان تجمعات اخیر تاکنون آزاد شده‌اند.»

او اطلاعاتی در مورد تعداد کل افراد بازداشت‌شده در اعتراضات اخیر این منطقه که به دلیل ناخرسندی از وضعیت بحران بی‌آبی رخ داده است، نداد.

حمید سیلاوی علت آزاد شدن بخشی از بازداشتی‌ها را «ندامت بعضی افراد و عدم مشارکت بعضی از این افراد در خسارت وارده» عنوان کرد.

او در عین حال وعده داد که بقیه اهالی بازداشت‌شده نیز «تا چهارشنبه هفته جاری آزاد شوند.»

در روزهای اخیر در جریان اعتراضات مردم در سوسنگرد، مرکز شهرستان دشت آزادگان، مسئولان، برق و اینترنت این شهر را در حالی که دمای این شهر ۴۸ درجه بود قطع کردند.

تصاویر و عکس‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از سوسنگرد نیز بیانگر این بود که ورودی این شهر و برخی از خیابان‌های اصلی آن با دیواره‌های بتونی مسدود شده‌اند.

طی ۱۰ روز گذشته اعتراضات گسترده‌ای در خوزستان با تمرکز بر مشکل بی‌آبی برگزار شد که نیروهای امنیتی با خشونت با آن مقابله کردند. هنوز آمار دقیقی از تعداد کشته‌شدگان و زخمی‌ها در دست نیست. بر اساس اعلام رسمی رسانه‌های حکومتی تاکنون چهار معترض و یک مامور نیروی انتظامی کشته شده‌اند. سازمان عفو بین‌الملل اما می‌گوید دست‌کم هشت نفر در این اعتراضات جان باخته‌اند.

جمهوری اسلامی در روزهای گذشته اقدام به قطع اینترنت در خوزستان کرده و گزارش‌ها حاکی است این قطعی همچنان در مناطق مختلف استان، ازجمله در ایذه، ادامه دارد.

با استفاده از خبرگزاری بسیج و رادیو فردا / پ.پ

سازمان ملل: دست‌کم ۵۷ مهاجر در دریای مدیترانه غرق شدند

عکسی آرشیوی از واژگون شدن قایق حامل مهاجران در دریای مدیترانه

سازمان بین‌المللی مهاجرت اعلام کرد که در روز دوشنبه چهارم مرداد دست‌کم ۵۷ نفر در پی واژگونی یک قایق در آب‌های لیبی و نزدیکی بندر خمس غرق شدند.

صفا مسیحلی، سخنگوی این نهاد وابسته با سازمان ملل متحد، در توییتر به نقل از بازماندگان این حادثه که با کمک ماهی‌گیران نجات یافته‌اند، نوشت که دست‌کم ۲۰ زن و دو کودک در میان افرادی بودند که غرق شده‌اند.

سفر مهاجران با قایق از لیبی و تونس به ایتالیا و دیگر نقاط اروپا در ماه‌های اخیر که هوا بهتر شده، افزایش یافته است. صدها هزار مهاجر طی سال‌های گذشته از این مسیر پرخطر توانسته‌اند خود را به اروپا برسانند، مهاجرانی که از جنگ و فقر در آفریقا و خاورمیانه گریخته‌اند.

با این حال هر چند روز گزارشی از وقوع حادثه برای قایق‌های حامل این مهاجران در دریای مدیترانه منتشر می‌شود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن

دو حمله پهپادی به انبارهای مهمات یک گروه شبه‌نظامی شیعه در عراق

تصویر یکی از حملات آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان شیعه عراقی مورد حمایت ایران

خبرگزاری رویترز نام این گروه را منتشر نکرده است اما منابع عراقی گزارش داده‌اند که انبار مهمات گروه «کتائب امام علی» هدف حمله قرار گرفته است.

یکی از گروه‌های شبه‌نظامی عراقی روز دوشنبه چهارم مرداد از حمله پهپادی به انبارهای مهمات خود در جنوب شهر نجف خبر داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، انبار مهمات این گروه که عضوی از ائتلاف حشد الشعبی است اما مانند اکثر گروه‌های عضو این ائتلاف مورد حمایت ایران مواضع افراطی ندارد، در دو حمله پهپادی منفجر شده است.

رویترز نام این گروه را منتشر نکرده است اما منابع عراقی گزارش داده‌اند که انبار مهمات گروه «کتائب امام علی» هدف حمله قرار گرفته است.

رهبران این گروه در بیانیه‌ای گفته‌اند که این حملات بعد از ظهر روز دوشنبه انجام شده است.

این بیانیه می‌گوید جزئیات حملات پهپادی به زودی منتشر می‌شود.

دولت عراق تاکنون واکنشی به این حملات نداشته و هیچ کشور یا گروهی نیز مسئولیت حملات را برعهده نگرفته است.

در همین حال، ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا که از نیروهای عراقی در مبارزه با گروه حکومت اسلامی حمایت می‌کند گفته است که در دو روز گذشته هیچ حمله هوایی در سوریه یا عراق انجام نداده است.

با استفاده از گزارش‌های رویترز، خبرگزاری عراق و رادیو فردا/د.خ/ک.ر

قیمت هر کیلو مرغ در تهران به ۴۰ هزار تومان رسید

قیمت مرغ در مناطق مختلف تهران تا دو هفته پیش بین ۳۳ تا ۳۷ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم بود.

قیمت هر کیلو مرغ در خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران که تا دو هفته پیش بین ۳۳ تا ۳۷ هزار تومان بود، بر اساس گزارش‌های تازه، اکنون به ۴۰ هزار تومان در هر کیلوگرم رسیده است.

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه چهارم مرداد بر اساس مشاهدات میدانی از خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران و گزارش‌های رسیده از برخی مناطق خبر داد که قیمت هر کیلو مرغ گرم آماده طبخ ۳۷ تا ۴۰ هزار تومان است و عرضه مرغ تنظیم بازاری، محدود به میادین میوه و تره‌بار و برخی از خرده‌فروشی‌ها شده است.

دو هفته پیش همین خبرگزاری نوشته بود که مرغ در مناطق مختلف تهران با قیمت‌های هر کیلو ۳۳ تا ۳۷ هزارتومان به بازار عرضه می‌شود.

قرارگاه ساماندهی مرغ کشور فروردین امسال قیمت مصوب هر کیلو مرغ گرم را برای مصرف‌کننده ۲۴ هزار و۹۰۰ تومان تعیین کرد، ولی این قیمت بیشتر از یک ماه دوام نداشت و مرغ از اواخر اردیبهشت‌ماه و اوایل خرداد در یک مرحله به ۳۰ هزار تومان و در مرحله دوم یعنی ابتدای تیرماه به ۳۷ هزار تومان رسید و اکنون، در مردادماه، به ۴۰ هزار تومان رسیده است.

مرغداری‌ها در ایران از افزایش هزینه‌های تولید از جمله نهاده‌ها، واکسن، دارو، ریزمغذی‌ها، کرایه حمل‌ونقل و کاهش جوجه‌ریزی شکایت دارند.

در همین حال، ناصر نبی‌پور، رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران، روز سوم مرداد با اشاره به «بی‌برنامه بودن دو وزارت جهاد کشاورزی و صمت»، دربارهٔ کاهش تولید تخم‌مرغ در ماه‌های آینده هشدار داد.

به گفته این مقام مسئول، در حالی که هزینه تولید یک کیلوگرم تخم مرغ به ۱۸ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده، اما همچنان تولیدکنندگان مجبورند با قیمت مصوب آذرماه گذشته یعنی هر کیلوگرم ۱۴٬۰۰۰ تومان تخم مرغ عرضه کنند که باعث ضرر و زیان تولیدکنندگان شده است.

او با این حساب پیش‌بینی کرد در ماه‌های آینده عرضه تخم مرغ در بازار با کاهش قابل توجهی مواجه شود.

با استفاده از خبرگزاری‌های ایسنا، مهر و صداوسیما/پ.پ/ک.ر

کلانتری: تالاب‌ها و رودخانه‌ها را خشکانده‌ایم؛ فرسایش خاک نیز ۳۴ برابر شده است

عیسی کلانتری می‌گوید سالانه بیش از ۲.۱ کیلوگرم در مترمربع خاک حاصلخیز را از دست می‌دهیم، در حالی که سالانه تنها حدود ۳۵ گرم خاک در متر مربع در طبیعت ایران بوجود می‌آید.

رئیس سازمان محیط زیست روز دوشنبه چهارم مردادماه، عامل خشک شدن تالاب‌ها و رودخانه‌های کشور را «حذف حق‌آبه و احداث سدها» عنوان کرد و گفت فرسایش خاک نیز ۳۴ برابر شده است.

عیسی کلانتری در ادامه گفت: بهره‌برداری بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی منجر به این شده که سالانه صدها میلیون تن نمک از زیر زمین به روی زمین انتقال یافته و باعث کاهش حاصل‌خیزی خاک‌ها و طغیان غبارهای نمک شده است.

بحران آب در ایران به نارضایتی‌های گسترده‌ای دامن زده و اعتراضاتی در خوزستان و به تبع آن در چند استان کشور صورت گرفته که با سرکوب نیروهای امنیتی و قطع اینترنت مواجه شده است.

آقای کلانتری ضمن تاکید بر این ‌که فرسایش خاک ۳۴ برابر بیشتر شده است، گفت سالانه بیش از ۲.۱ کیلوگرم در مترمربع خاک حاصلخیز را از دست می‌دهیم، در حالی که سالانه تنها حدود ۳۵ گرم خاک در هر متر مربع به طور متوسط در طبیعت ایران به وجود می‌آید.

او همچنین عقب‌ماندگی در استفاده از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر مانند آفتاب و باد در کشوری که متوسط سالیانه بیش از ۳۰۰ روز آفتابی دارد را یکی دیگر از چالش‌ها دانست.

بر اساس برآورد وزارت نیرو، انرژی‌های تجدیدپذیر سهمی حدود یک درصدی در تولید برق ایران دارد، اما شرکت «بی‌پی» این رقم را «نیم درصد» ارزیابی کرده است.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا، وزارت نیرو، بی‌پی، رادیو فردا/د.خ/ک.ر

«بیش از ۵۵ درصد» افراد بالای ۶۵ سال ایرانی بی‌دندان هستند

رئیس دانشگاه علوم‌‌پزشکی شهیدبهشتی می‌گوید بیش از ۵۵ درصد افراد بالای ۶۵ سال ایرانی بی‌دندان هستند.

علیرضا زالی در یک نشست خبری در دانشگاه شهید بهشتی گفته است که پوسیدگی دندان موضوع مبتلابه جامعه ایرانی است و دندان به عنوان یک موضوع جدی حوزه سلامت باید در نظر گرفته شود.

او با بیان این‌که « ۸۷ درصد کودکان ایرانی زیر شش سال، دندان پوسیده دارند» افزوده است: «هر ایرانی شش دندان پوسیده در دهان دارد».

بالا بودن هزینه‌های درمانی در ایران باعث شده است که بسیاری از مردم از عهده هزینه‌های دندانپزشکی بر نیایند. وب سایت خبرآنلاین پیشتر گزارش داده بود که گرانی هزینه‌های دندانپزشکی به عنوان یکی از عوامل بی‌دندانی در ایران، در کنار مشکلات مالی مردم و نداشتن پول کافی برای درمان‌های دندانپزشکی است.

براساس گزارش ایرنا و رادیو فردا/ف.ق/ک.ر

استفاده‌ از دوچرخه‌های اشتراکی برای زنان در مشهد ممنوع شد

عکس آرشیوی است

برخی گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از ممنوعیت استفاده‌ از دوچرخه‌های اشتراکی برای زنان در مشهد روایت دارند.

آرش هاشمی، خبرنگار ساکن ایران، در اکانت توییتر خود چند عکس مرتبط با این موضوع منتشر کرده و نوشته است که «استفاده‌ دختران مشهدی از دوچرخه‌های اشتراکی در سطح شهر ممنوع شد و فقط در پارک بانوان امکان‌پذیر است.»

دوچرخه‌های اشتراکی از سوی شهرداری مشهد در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد. آذر ماه سال گذشته نیز در اصفهان اعلام شد که استفاده زنان از دوچرخه‌های اشتراکی ممنوع است.

ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان خراسان رضوی هم سال گذشته ممنوعیت دوچرخه‌سواری زنان در مکان‌های عمومی را در این استان اجرایی کرده بود.

این ستاد یک نهاد حکومتی است که در همه شهرهای ایران شعبه دارد و رئيس آن توسط شورای سیاستگذاری ائمه جمعه منصوب می‌شود.

در شورای مرکزی این ستاد، چهره‌هایی چون وزرای علوم، آموزش و پرورش و فرهنگ ارشاد، یک عضو مجلس خبرگان، دبیر شورای عالی حوزه علمیه و رئيس سازمان صداوسیما حضور دارند.

احمد علم‌الهدی،‌ امام جمعه مشهد، نیز اول تیرماه ۹۹ ضمن مخالفت با دوچرخه‌سواری زنان در مکان‌های عمومی گفته بود که باید زنان در مکان‌هایی «دور از نگاه مردها» دوچرخه‌سواری کنند.

او تاکید کرده بود که اگر زنان در مکان‌های عمومی مثل دانشگاه دوچرخه‌سواری کنند، آتش «غرایز جنسی جوانان» را شعله‌ور می‌کنند و دانشگاه «کانون فساد» می‌شود.

بحث دوچرخه‌سواری زنان بیش از ۲۰ سال است در فضای عمومی و رسانه‌های ایران مطرح است و به دلیل مخالفت‌های سرسختانه نهادهای مذهبی و حکومتی،‌ همواره با حاشیه و جنجال همراه بوده است.

آیت‌الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، آذر ماه سال ۹۶ در پاسخ به سوالی اعلام کرد دوچرخه سواری زنان در مکان‌های عمومی«جایز نیست».

بر اساس گزارش‌های ایسنا و رادیو فردا/ ف. ق./ ر.ح

تعطیلات ۶ روزه تهران بحران کرونا در شمال را تشدید کرد؛ بیماران کف زمین خوابیده‌اند

عکس از آرشیو

تعطیلات شش روزه تهران و موج سفرها، موجب شدت دوباره بحران کرونا در استان‌های شمالی شده و به گفته غلامعلی کوهساری، نماینده گلستان در مجلس، در برخی از بیمارستان‌های این استان به دلیل تکمیل ظرفیت، بیماران کف زمین خوابیده‌اند.

در همین رابطه، انوش دهنادی مقدم، معاون علوم پزشکی گیلان، از پر شدن بیمارستان‌های این استان از بیماران کرونایی خبر داده و آمار بالای مسافرت را تهدید جدی برای این استان عنوان کرده است.

عباس موسوی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، هم در اظهاراتی مشابه از عادی‌انگاری‌ها و کاهش شدید رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی انتقاد کرده و گفته است که تعطیلی تهران و البرز مشکلاتی دوچندان برای مدیریت کرونا در این استان ایجاد کرده است.

عاطفه عابدینی، دبیر کمیته علمی ستاد کرونا نیز تایید کرده است که تعطیلی ۶ روزه تهران و البرز نه‌تنها نتوانست برای مقابله با بیماری اثرگذار باشد، بلکه باعث پخش شدن بیماران تهران در شهرهای شمالی شد.

به گفته خانم عابدینی افزایش سفرها با مقصد شمال در حالی صورت گرفته که برخی مسافران، جریمه یک میلیونی برای ورود خودروهای غیربومی را به صورت دنگی پرداخت می‌کنند.

بر اساس گزارش‌ رسانه‌های داخل ایران، در روزهای گذشته بسیاری از اصناف بدون توجه به محدودیت‌ها و لزوم تعطیلی در تهران، باز و فعال بوده‌اند و با وجود ممنوعیت ورود خودروهای غیربومی به سایر شهرها، بسیاری از شهروندان بدون توجه به این ممنوعیت‌ها و حتی با اجاره خودروهای بومی اقدام به سفر به‌ویژه به استان‌های شمالی کشور کرده‌ بودند.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت ایران در روز دوشنبه، ۹ مرداد آمار کرونا در کشور با جهش ناگهانی همراه بوده و طی یک شبانه‌روز گذشته ۳۲۲ نفر جان خود را به دلیل کرونا از دست داده‌‌اند و مجموع قربانیان کرونا در ایران به بیش از ۸۹ هزار نفر رسید.

این آمارها در حالی اعلام می‌شود که سازمان نظام پزشکی ایران، تعداد واقعی قربانیان کرونا در ایران را ۳ تا ۴ برابر آمار رسمی برآورد کرده است.

المپیک توکیو؛ برد تاریخی ثریا آقایی در بدمینتون، والیبال ایران ونزوئلا را شکست داد

ثریا آقایی، عضو تیم ملی بدمینتون ایران

ثریا آقایی، عضو تیم ملی بدمینتون ایران، با پیروزی در اولین بازی خود در المپیک توکیو، اولین برد تاریخ المپیک ورزش ایران در این رشته را کسب کرد.

خانم آقایی که اولین زن بدمینتون باز ایران است که به المپیک راه یافته است، در اولین بازی مرحله گروهی، بازیکن اهل مالدیو را با نتیجه دو بر صفر شکست داد.

ایران ۱۳ سال در دو دوره قبلی المپیک نتوانسته بود نماینده‌ای در رشته بدمینتون در المپیک داشته باشد. ثریا آقایی، در مرحله بعدی با بازیکنی از چین مسابقه خواهد داد.

همزمان تیم ملی والیبال ایران در دومین بازی خود در المپیک توکیو، توانست ونزوئلا را با نتیجه ۳ بر صفر شکست دهد. والیبال ایران در بازی نخست خود لهستان را در یک بازی نفس‌گیر سه بر دو شکست داده بود.

کاروان ایران با ۶۶ ورزشکار درسی و دومین دوره بازی‌های المپیک که طی روزهای اول تا ۱۷ مردادماه در توکیو برگزار می‌شود، شرکت می‌کند.

ایران از المپیک ۱۹۴۸ به صورت رسمی و با اعزام کاروان در رقابت‌ها حضور دارد.

بر اساس گزارش‌های ایسنا و رادیو فردا/ ف. ق./ ر.ح

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG