لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۴۲

خبرخوان

وکیل دادگستری در سنندج به ده ماه حبس محکوم شد

فرهاد محمدی

فرهاد محمدی، وکیل دادگستری و دبیر شاخه کردستان حزب وحدت ملی در سنندج، به ۱۰ ماه زندان محکوم شد.

آقای محمدی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به چهار سال زندان محکوم شده بود، اما اکنون خبرگزاری هرانا از کاهش این حکم در دادگاه تجدیدنظر خبر داده است.

بر اساس گزارش این خبرگزاری حقوق بشری، حکم زندان آقای محمدی از سوی شعبه چهارم دادگاه تجدیدنظر کردستان به ده ماه کاهش یافته است.

فرهاد محمدی ۱۲ دی‌ماه ۹۷، به همراه چند فعال مدنی کرد پس از احضار به ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج بازداشت و ۱۸ تیرماه همان سال با تودیع قرار وثیقه پانصد میلیون تومانی آزاد شد.

بر اساس گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، آقای محمدی از وکلای شناخته شده شهر سنندج است. پیشتر ۵۹ وکیل دادگستری با انتشار نامه‌ای سرگشاده خواستار آزادی این همکار خود شده بودند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

نوبل فیزیک به سه دانشمند از آمریکا و اتریش و فرانسه رسید

کمیته اعطای جوایز نوبل روز سه‌شنبه، ۱۲ مهر، سه دانشمند از کشورهای غربی را برای آزمایش‌های «پیشگامانه» در راه پیشبرد فن‌آوری کوانتوم، برنده جایزه نوبل سال ۲۰۲۲ معرفی کرد.

این سه پروفسور جان اف. کلازر، محقق ۷۹ ساله از آمریکا، پروفسور الن اسپه، دانشمند ۷۵ ساله از دانشگاه پلی‌تکنیک فرانسه و پروفسور آنتون زایلینگر، فیزیکدان ۷۷ ساله از دانشگاه وین در اتریش هستند.

هر سه‌ نفر در گذشته برنده جوایز علمی معتبر دیگری در جهان نیز بوده‌اند و از جمله اسرائیل در سال ۲۰۱۰ به آنان جوایز معتبر «وولف» را اعطا کرده بود.

اوا اولسون، یکی از اعضای کمیته نوبل فیزیک، گفت که این سه دانشمند آزمایش‌هایی در زمینه «فوتون‌های در هم تنیده، اثبات نقض نابرابری‌های بِل و پیشگامی در علم اطلاعات کوانتومی» انجام داده‌اند که آن‌ها را محق دریافت جایزه نوبل کرده است.

کمیته نوبل نیز در توییتر خود نوشت که این پژوهشگران ابزارهای آزمایشی ابداع کردند که بنیاد و پایه برای دوران نو در فن‌آوری کوانتوم محسوب می‌شود.

روز ۱۱ مهر برنده جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۲۲ اعلام شده بود و قرار است روز ۱۳ مهر برنده یا برندگان جوایز شیمی نوبل معرفی شوند.

برنده نوبل ادبیات نیز روز ۱۴ مهر معرفی خواهد شد و پس از اعلام نام برنده جایزه نوبل صلح در روز ۱۵ مهر، برنده نوبل اقتصاد روز ۱۸ مهر اعلام خواهد شد تا با آن، برندگان همه جوایز رشته‌های نوبل سال ۲۰۲۲ مشخص شده باشند.

خسارت «۵۰ میلیون تومانی» هر فروشگاه اینستاگرامی در ایران طی دو هفته اخیر

با تداوم محدودیت شدید در زمینه دسترسی کاربران در ایران به شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌ها گزارش دادند که طی دو هفته اخیر به دلیل فیلتر شدن اینستاگرام، به هر فروشگاه ایرانی در این شبکه ۵۰ میلیون تومان خسارت وارد شده است.

پادرو، پلتفرم هوشمند پرداخت و ارسال سفارش‌های اینترنتی، پایگاه اینترنتی «راه پرداخت» که در زمینه فناوری‌های مالی ایران فعالیت می‌کند، اعلام کرد: «از زمان شروع محدودیت‌های اینترنتی مجموع فروش ۱۰ فروشگاه اول اینستاگرامی روی پادروشاپ (که کارش ایجاد زیرساخت فروش آنلاین برای فروشندگان شبکه‌های اجتماعی است) با ۸۷ درصد کاهش روبه‌رو بوده است.»

این پلتفرم هوشمند افزود: «هر یک از این فروشگاه‌ها تنها طی یک هفته گذشته دچار دست‌کم ۵۰ میلیون تومان خسارت مالی شده‌اند.»

به گزارش راه پرداخت، کاهش ۹۷درصدی بازدید از فروشگاه‌های اینستاگرامی و رسیدن فروش آنها به صفر از دیگر خسارت‌هایی است که ایجاد محدودیت‎‌های اخیر باعث آن شده است.

همچنین انجمن تجارت الکترونیک هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که تنها قطع دسترسی به اینستاگرام، «بیش از ۴۰۰ هزار کسب‌ و کار» را با خطر نابودی مواجه کرده و امرار معاش «بیش از یک میلیون نفر» را با مشکلات جدی روبه‌رو کرده است.

حسن هاشمی، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، نیز با ارسال نامه‌هایی جداگانه به رئیس‌جمهور و وزیر ارتباطات نوشت: «نمی‌شود به این موضوع نگاه تک‌بعدی داشت و در هر زمانی که صلاح دانسته شد، بستر فعالیت اقتصادی و امرار معاش جمعیتی چند میلیونی را مسدود کرد.»

این آمارها و اعتراض‌ها در حالی است که با تداوم اعتراض‌ها در ایران، به نظر نمی‌رسد محدودیت‌های اینترنتی اعمال شده به زودی برداشته شود.

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات روز یک‌شنبه، دهم مهر، در این زمینه به پایگاه اینترنتی دیجیاتو اعلام کرد: «واتس‌اپ و اینستاگرام همچنان با مصوبه مراجع ذیصلاح محدود هستند.»

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات، در پاسخ به پرسشی درباره دائمی یا موقت بودن محدودیت پلتفرم‌های خارجی گفته است که تشخیص در این زمینه برعهده همان مراجعی است که دستور به محدودسازی داده‌اند.

او به کسب‌ و کارها پیشنهاد کرد که برای فعالیت خود روی پلتفرم‌هایی که تابع قانون جمهوری اسلامی نیستند، سرمایه‌گذاری نکنند.

دادگاه اورشلیم مهاجر زن ایرانی را از اتهام جاسوسی تبرئه کرد

عکسی که پایگاه خبری ماکو از رامبد نامدار و سه زن متهم منتشر کرده است

دادگاه اسرائیل یک زن ۵۰ ساله مهاجر ایرانی را که از سوی سازمان امنیت این کشور به «جاسوسی» برای جمهوری اسلامی متهم شده بود، به طور کامل از همه اتهامات تبرئه کرد و او را بی‌گناه نامید.

دادگاه روز دوشنبه، ۱۱ مهر، در حکم خود از سازمان امنیت اسرائیل شدیدا انتقاد کرد که به این زن اتهامات بی‌اساس وارد کرده و زندگی او را ویران کرده است.

سازمان امنیت داخلی اسرائیل هشت ماه پیش مدعی شد که «باند زنان جاسوس ایرانی‌زاده» را «کشف» و «خنثی» کرده است.

گزارش‌های پیاپی منتشره در رسانه‌های اسرائیل بر اساس روایات سازمان امنیت داخلی اسرائیل به زندگی این زنان و خانواده‌های آن‌ها لطمه شدیدی وارد کرده و یکی از زنان نیز به تازگی با بلعیدن ده‌ها قرص خودکشی کرد اما در آخرین لحظه از مرگ نجات یافت. این زن ساکن مرکز اسرائیل مادربزرگ و مادر است.

دادگاه شهر اورشلیم در حکم خود در مورد این زن ۵۰ ساله تاکید کرد که او یک سال و نیم تنها از طریق شبکه‌های اجتماعی با یک فرد ایرانی مکاتبه کرده و هیچ قصدی برای جاسوسی و لطمه زدن به امنیت اسرائیل نداشته است.

نام این زن با وجود تبرئه شدن تنها با حرف کوچک «دال» برده شده است.

قاضی در حکم خود نوشت که مبلغ ۱۲۴۰ دلار استرالیایی که این زن از فردی با نام مستعار «رامبد نامدار» دریافت کرده، برای کمک به طرح هم‌یاری در اسرائیل بوده نه پاداشی برای کارهای جاسوسی و متهم اطمینان داشت که یک فرد طرفدار اسرائیل این کمک را کرده است.

قاضی ایلان سِلاع تاکید کرد که برای او ثابت شد که آن‌چه «شباک» مدعی «اطلاعات گردآوری» شده از سوی زن متهم بود، تنها جستجوی شخصی و عادی این زن در اینترنت بوده است.

قاضی در انتقاد تند از دولت اسرائیل و سازمان امنیت داخلی نیز گفت که این ادعاها نباید به دستگاه قضایی کشانده شود و اگر هدف این سازمان حفظ امنیت است، باید مردم را به مخاطرات ارتباطات در شبکه‌های اجتماعی آگاه کند نه این‌که برای آنها دام‌ بگذارد.

این احتمال مطرح است که تبرئه کامل این زن بر نظر قضاتی که باید در آینده به پرونده سایر متهمان این ماجرا رسیدگی کنند، نیز تاثیر بگذارد. اما رسانه‌های اسرائیل هنوز می‌گویند بعید نیست که تا ۱۵ سال حبس در انتظار متهمان دیگر باشد.

سازمان امنیت اسرائیل که داستانش از «جاسوسی» این زن از سوی دادگاه «بی‌اساس» تشخیص داده شد، در برابر حکم دادگاه سکوت کرده، اما رسانه‌های این کشور نوشته‌اند که دادستانی از حکم قاضی عمیقا ناخشنوده بوده و تقلا می‌کرد تا شاید دورانی هرچند کوتاه حبس شامل این زن شود.

این نخستین بار نیست که روایاتی که «شباک» در مورد شهروندان اسرائیلی یا عرب و فلسطینی به ظن «جاسوسی» برای ایران مطرح می‌کند و دادستان اسرائیل آن‌ها را اساس کیفرخواست قرار می‌دهد، در دادگاه‌ها رد شده یا بسیار کمتر از روایات این سازمان تشخیص داده می‌شود.

افزایش آمار قربانیان تیراندازی زاهدان به «بیش از ۸۰ کشته از جمله دو کودک»

عکس از ویدئوی درگیری زاهدان

فعالان بلوچ گزارش داده‌اند که آمار کشته‌شدگان تیراندازی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به نمازگزاران در زاهدان به «بیش از ۸۰ نفر از جمله دو کودک» رسیده است.

فرزین کدخدایی، فعال بلوچ ساکن آلمان، در حساب توئیتر خود نوشت که با احراز هویت دو کودک ۱۲ و ۱۴ ساله به نام جواد پوشه فرزند احمد و سُدیس کشانی، تعداد کشته‌شدگان تیراندازی روز جمعه گذشته در زاهدان تا این لحظه به ۸۲ نفر رسیده است.

این فعال بلوچ نام همه ۸۲ کشته‌شده در این تیراندازی را نوشته است.

پیشتر کمپین فعالین بلوچ اعلام کرده بود که این سازمان حقوق بشری تا روز دوشنبه ۱۱ مهر، اسامی ۶۷ کشته را ثبت کرده و آمار بیش از ۳۰۰ نفر مجروح را تایید می‌کند.

این کمپین افزود که اکثر زخمی‌ها با تیر جنگی مجروح شده‌اند و حال برخی از آنها وخیم گزارش شده است.

در تجمعی که روز هشتم مهرماه پس از نماز جمعه زاهدان در اعتراض به تجاوز فرمانده انتظامی چابهار به یک دختر نوجوان بلوچ شکل گرفت، ده‌ها معترض با شلیک مستقیم گلوله ماموران امنیتی جمهوری اسلامی کشته و زخمی شدند.

مولوی عبدالحمید، امام‌ جمعه اهل سنت زاهدان، درباره حمله مرگبار به نمازگزاران زاهدانی در روز هشتم مهر تایید کرد که تک‌تیراندازهای یگان ویژه‌ و لباس‌شخصی‌ها با استقرار در کلانتری و با هدف کشتن، اقدام به شلیک گلوله جنگی به سر و قلب مردم کردند.

تا لحظه تنظیم این گزارش، رسانه‌های رسمی حکومت از قول استاندار سیستان و بلوچستان، جان باختن تنها ۱۹ تن در اعتراضات زاهدان را تایید کرده و شمار زخمی‌ها را ۲۰ تن اعلام کرده‌اند.

پاسخ نماینده آمریکا به خامنه‌ای: زن‌ستیزی جمهوری اسلامی موجب اعتراضات شد

خامنه‌ای در دیدار با دانشجویان

دبورا لیپستات، نماینده ویژه دولت آمریکا در مبارزه با یهودستیزی، در پاسخ به اظهارات تازه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اعلام کرد که «زن‌ستیزی حکومت» ایران به اعتراضات کنونی در کشور دامن زده است.

خانم لیپستات در حساب توئیتر خود در پاسخ به یک توئیت حساب رسمی خامنه‌ای درباره اعتراضات نوشت: «او [خامنه‌ای] می‌تواند «صهیونیست‌ها»، آمریکا یا هر کس دیگری را مقصر بداند، اما برای جهان و مردم ایران واضح است که زن‌ستیزی خشونت‌آمیز رژیم او باعث شعله‌ور شدن این اعتراضات تحت رهبری زنان شد.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز دوشنبه پس از سکوتی طولانی درباره جنبش اعتراضی ادامه‌دار جاری در ایران، آن را «کار دستگاه‌های جاسوسی و سیاست‌گذاران عنود خارجی» و با «طراحی» آمریکا و اسرائیل دانست.

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا، نیز در واکنش به این اظهارات خامنه‌ای گفت مقام‌های جمهوری اسلامی «به جای مقصر دانستن عوامل خارجی در ناآرامی‌ها، باید مسئولیت اقدامات خود را بپذیرند و به نگرانی‌های مردم خود گوش دهند.»

این اولین بار نیست که نماینده ویژه آمریکا در مبارزه با یهودستیزی به توییت‌های منتشر شده در حساب رسمی خامنه‌ای واکنش نشان می‌دهد.

خانم لیپستات پیشتر به یک پیام یهودستیزانه‌ که در حساب کاربری رهبر جمهوری اسلامی منتشر شده بود اعتراض کرد و خواستار توقف این گونه پیام‌ها شد.

این مقام ارشد آمریکایی همچنین به تازگی، اظهارات اخیر ابراهیم رئیسی در انکار فاجعه هولوکاست را محکوم کرد و آن را «مضحک و خطرناک» خواند.

ناکامی طرف‌های درگیر جنگ یمن در تمدید توافق آتش‌بس

Yemen

طرف‌های جنگ در یمن بر سر تمدید توافق آتش‌بس که روز یکشنبه موعد آن به پایان رسید، نتوانستند به توافق برسند، امری که امید بسیاری از یمنی‌ها نسبت به دستیابی به یک توافق عمده‌تر را که می‌تواند شرایط اقتصادی را بهبود ببخشد، کاهش داد.

هانس گراندبرگ، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، گفت که به تلاش‌های خود برای تمدید توافق آتش‌بس و یک توافق گسترده‌تر بین ائتلاف کشورهای عربی به رهبری عربستان و حوثی‌ها ادامه خواهد داد.

آقای گراندبرگ در پی توافق آتش‌بس شش ماهه و مکانیسمی برای پرداخت دستمزد کارکنان بخش خدمات و نقل و انتقال کالاها در یمن است، کشوری که ۸۰ درصد از جمعیت حدود ۳۰ میلیونی آن به کمک‌های انسان‌دوستانه متکی هستند.

روز دوشنبه ایالات متحده در بیانیه‌ای نسبت به عدم تمدید توافق آتش‌بس در یمن ابراز نگرانی عمیقی کرد و گفت طرح سازمان ملل کمک بزرگی برای مذاکره درباره یک اتش‌بس فراگیر و گسترده است که به جنگ یمن پایان می‌دهد.

توافق اولیه آتش‌بس در یمن ماه آوریل به دست آمد و این مدت دو بار تمدید شده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن

وزیر دفاع اسرائیل «محرمانه» به آذربایجان سفر کرد

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، در سفری محرمانه از جمهوری آذربایجان بازدید کرد، رخدادی که خبر آن روز دوشنبه ۱۱ مهر تنها زمانی اعلام شد که او به اسرائیل بازگشته بود.

رسانه‌های اسرائیل اعلام کردند که بنی گانتز در این سفر اعلام نشده اما «رسمی»، با الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان، درباره «تغییرات خاورمیانه» در پی پیمان‌های صلح ابراهیم و مسائل دیگر، با هدف «عمق بخشیدن به همکاری‌های دو کشور» گفت‌وگو کرده است.

به نوشته وای.نت، آقای گانتز به بهبود روابط اسرائیل با ترکیه نیز اشاره کرده است.

ترکیه حامی پرقدرت جمهوری آذربایجان در درگیری‌های نظامی آن کشور با ارمنستان در سال‌های اخیر بوده است.

آذربایجان نیز تایید کرده بود که در جریان نبردهایش با ارمنستان از یاری‌های نظامی اسرائیل برخوردار بوده و از جمله پهپادهای انتحاری اسرائیل عملکرد قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند.

به نوشته وای.نت، آقای گانتز به رئیس جمهوری آذربایجان گفت اسرائیل برای روابط راهبردی فیمابین اهمیت قائل است و تداوم این همکاری‌ها را در راه «صلح و ثبات منطقه و جهان» الزامی می‌داند.

وزیر دفاع اسرائیل با سپهبد زاکر حسن‌اف، همتای آذری خود نیز دیدار کرده که جزییاتی از مذاکرات آن‌دو منتشر نشده است.

در حالی که دولت‌های دو کشور از ۳۰ سال پیش دارای روابط رسمی هستند، دلیل محرمانه ماندن سفر وزیر دفاع اسرائیل به باکو معلوم نیست.

کارشناسان منطقه و بسیاری از کارشناسان اسرائیلی همواره گفته‌اند که مهم‌ترین اهمیتی که اسرائیل برای آذربایجان قائل است، هم‌مرز بودن آن با ایران است.

آذربایجان با وجود روابط عمیق نظامی و امنیتی و تجاری با اسرائیل هنوز در این کشور سفارتخانه ندارد اما سفارت اسرائیل در باکو یکی از دفاتر نمایندگی سیاسی مهم اسرائیلی در منطقه است.

جرج دیک، سفیر اسرائیل در باکو که یک دیپلمات عرب مسیحی است، درگیری‌های مستمر لفظی با سید عباس موسوی، سفیر ایران در آذربایجان دارد.

جمهوری اسلامی ایران کرسی خود در شورای اتحادیه جهانی مخابرات را از دست داد

رای‌گیری برای انتخاب اعضای شورای اتحادیه جهانی مخابرات

جمهوری اسلامی ایران کرسی خود در شورای اتحادیه جهانی مخابرات را از دست داد.

انتخابات شورای حکام این اتحادیه روز دوشنبه ۱۱ مهر در بخارست، پایتخت رومانی، برگزار شد.

ایران در میان ۱۶ کشور آسیایی که نامزد دریافت این کرسی بودند، از آخر دوم شد و از ابقای کرسی در این شورا بازماند.

ایران در دوره رو به پایان شورای حکام این اتحادیه دارای یکی از کرسی‌های کشورهای آسیایی بود که در زمان دولت حسن روحانی به‌دست آمده بود.

در انتخابات این بار اتحادیه ۱۳ کرسی برای کشورهای آسیایی در نظر گرفته شد و ۳۵ کرسی دیگر شورا بین کشورهای سایر قاره‌ها سرشکن شد.

امارات متحده عربی، هند، اندونزی و تایلند چهار کشور نخست آسیایی انتخاب شده برای دوره جدید شورا هستند.

مالزی نیز با کسب رای حمایت ۱۴۷ کشور از میان ۱۸۰ کشور عضو، پنجمین دولت آسیایی انتخاب شده برای دوره جدید شورا بود. کویت، عربستان و بحرین نیز به دوره تازه شورای حکام اتحادیه راه یافتند.

ترکیبی که در نتیجه رای‌گیری اعضای اتحادیه برای شورا انتخاب شد، تا سال ۲۰۲۶ برقرار خواهد بود.

اتحادیه بین‌المللی مخابرات (آی‌تی‌یو) وابسته به سازمان ملل متحد کمک به شکوفایی ارتباطات در جهان را دنبال می‌کند.

این احتمال مطرح است که بازتاب اعتراضات جاری در ایران در رسانه‌های جهانی در رای پایین اعضای اتحادیه جهانی مخابرات به سود ایران در انتخابات شورای حکام اتحادیه نقش داشته است.

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات در دولت ابراهیم رئیسی تایید کرده‌ است که این وزارتخانه دستورات نهادهای امنیتی و اطلاعاتی رژیم برای اعمال محدودیت شدید اینترنت در جریان اعتراض‌های اخیر را اجرا کرده‌ است.

او گفته است که این محدودیت‌ها تا «بازگشت ثبات و آرامش» ادامه خواهد یافت.

مصطفی آل‌احمد به بیش از ۶ سال زندان محکوم شد

مصطفی آل‌احمد، نویسنده و کارگردان که در تیرماه امسال بازداشت و با قرار وثیقه آزاد شده بود، به ۶ سال و ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

آقای آل‌احمد ۱۷ تیر ماه، به دنبال انتشار بیانیه «تفنگت‌ را زمین بگذار» به همراه محمد رسول‌اف بازداشت و پس از چند هفته با قرار وثیقه آزاد شده بود.

ایمان افشاری قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، این فیلمساز را بابت اجتماع و تبانی به ۳ سال و ۸ ماه حبس تعزیری، بابت فعالیت تبلیغی علیه نظام به ۸ ماه حبس تعزیری، بابت نشر اکاذیب به ۲ سال حبس تعزیری و پرداخت ۱۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی و برای مجازات تكميلی به ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و ممنوعیت عضویت در گروه‌های اجتماعی و سیاسی و فعالیت در فضای مجازی محکوم کرده است.

این حکم از سنگین‌ترین احکام صادر شده سال‌های اخیر برای سینماگران ایرانی محسوب می‌شود و وکلای آقای آل‌احمد در ارتباط با آن درخواست تجدیدنظر داده‌اند.

گوگل ابزار جدید خود برای دور زدن فیلترینگ در ایران را فعال کرد

شرکت گوگل ابزار جدید خود برای دور زدن فیلترینگ در ایران را فعال کرد.

با ورود به صفحه اصلی گوگل به زبان فارسی، متنی درباره نحوه استفاده از ابزار Outline با هدف ایجاد «وی‌پی‌ان» امن برای کاربران ظاهر می‌شود.

شرکت گوگل قبلا نیز اعلام کرده بود که در پی صدور مجوزهای جدید خزانه‌داری آمریکا، ابزارهای خود برای دور زدن فیلترینگ در ایران را ارائه خواهد داد.

گوگل می‌گوید سانسور اینترنت در دهه اخیر به‌طور مداوم در حال افزایش بوده است: ابزار Outline به همه امکان می‌دهد با اجرای وی‌پی‌ان این وبسایت، ایمن‌تر به اینترنت آزاد و باز دسترسی پیدا کنند.

این وبسایت می‌افزاید اجرای Outline، اتصالی ایجاد می‌کند که مسدود کردن آن دشوارتر است.

این غول اینترنتی و فناوری در ادامه گفته است که Outline به همه امکان می‌دهد برای خودشان وی‌پی‌ان ایجاد و اجرا کنند، و دسترسی به آن را به ‌اشتراک بگذارند.

به گفته گوگل، دو شرکت امنیتی این ابزار را ارزیابی کرده‌اند تا مطمئن شوند که فناوری آن پیشرفته و ایمن است.

لینک دسترسی به آوت‌لاین:

https://getoutline.org/fa

ایران مدعی شد پهپاد برای استفاده در جنگ اوکراین به روسیه نفروخته است

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی

در حالی که گزارش‌ها حاکی از کاربرد فزاینده پهپادهای تهاجمی و انتحاری ساخت ایران در جنگ روسیه علیه اوکراین است، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه ۱۱ مهر مدعی شد که ایران به روسیه پهپاد برای استفاده در جنگ اوکراین نفروخته است.

ناصر کنعانی گفت که «ایران اخبار منتشر شده درباره تحویل پهپاد به روسیه به‌منظور استفاده در جنگ اوکراین را بی‌اساس دانسته و آن را تایید نمی‌کند».

ایران «این اخبار را تایید نمی‌کند» و از آغاز جنگ روسیه در اوکراین، «همواره سیاست اصولی و روشن خود را مبتنی بر بی‌طرفی فعال و مخالفت با جنگ و لزوم حل‌ و فصل سیاسی اختلافات دو طرف، به دور از خشونت»، اعلام کرده است.

او در مورد مفهوم «بی‌طرف فعال» از سوی ایران در این جنگ، توضیح داد که وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در ماه‌های گذشته در تماس و دیدارهای متعدد با همتایان روس و اکراینی، «آمادگی ایران برای کمک به حل مسالمت‌آمیز اختلافات را اعلام کرده است».

پس از آن‌که مقامات ارشد آمریکا ماه گذشته خبر دادند که روسیه در جنگ اوکراین از پهپادهای ساخت ایران استفاده کرده است، گزارش‌های متعددی در خصوص استفاده نظامیان روس از پهپادهای مدل شاهد-۱۳۶ و مهاجر-۶ منتشر شده است.

ارتش اوکراین در هفته‌های اخیر اعلام کرده که چندین فروند از پهپادهای تحویلی ایران به روسیه را در مناطق جنگی سرنگون کرده است. نیروی هوایی اوکراین روز یکشنبه نیز اعلام کرد که شنبه شب موفق شد پنج پهپاد ساخت ایران را ساقط کند اما دو پهپاد انتحاری به دو مدرسه در کریفیی ریه، زادگاه آقای زلنسکی، اصابت کردند.

اوکراین ده روز پیش در اعتراض به تحویل پهپادهای ایرانی به روسیه گفته بود که اعتبارنامه سفیر ایران در کی‌یف را باطل کرده و حضور دیپلماتیک آن در اوکراین را نیز «به میزان قابل توجهی» کاهش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پی‌یرگراسر محقق مرکز مطالعات سیریس در پاریس تاکید کرده که پهپاد ایرانی مدل شاهد-۱۳۶ که ابعادی بزرگ دارد اما هزینه‌ای کمی صرف ساخت آن شده است، از توان خوبی برای پرواز در ارتفاع پایین برخوردار است پرواز کند.

ویکرام میتال، دانشیار بخش مهندسی دانشکده نظامی آمریکا، نیز به خبرگزاری فرانسه گفته که روس‌ها از پهپاد ایرانی مهاجر-۶ نیز برای مقابله با پهپادهای بیرقدار ساخت ترکیه که ارتش اوکراین به آن مجهز است، استفاده می‌کنند.

ژان کریستوف نوئل یک پژوهشگر موسسه فرانسوی مطالعات بین‌الملل نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه تایید کرد که ارتش اوکراین تا کنون چندین فروند از پهپادهای ایرانی مورد استفاده ارتش روسیه را ساقط کرده است.

یک زن ۳۰ ساله ایتالیایی در میانه اعتراضات در ایران بازداشت شد

آلسیا پیپرنو

خانواده یک زن ۳۰ ساله ایتالیایی از بازداشت او در میانه اعتراضات در ایران خبر داد.

والدین آلسیا پیپرنو روز دوشنبه ۱۱ مهر به روزنامه «ایل مساجرو» ایتالیا گفته‌اند که دخترشان برای چهار روز از دسترس و تماس خارج بوده و نهایتا صبح یکشنبه هفته جاری طی تماس کوتاهی با خانواده اطلاع داده است که بازداشت شده است.

وزارت اطلاعات ایران روز هشتم مهر از بازداشت ۹ تبعه خارجی به اتهام «سازماندهی و آموزش» اعتراضات در ایران خبر داد و رسانه‌های حکومتی آن‌ها را شهروندان فرانسه، ایتالیا، آلمان، هلند و لهستان معرفی کرده بودند.

خانواده این شهروند ایتالیایی در ادامه گفته‌اند خانم پیپرنو طی تماس کوتاهی گفته است که «آن‌ها من را بازداشت کردند و در زندان تهران هستم. لطفا کمک کنید».

او گفته است حالش خوب است، اما در زندان کسانی هستند که «بی‌دلیل» برای ماه‌ها در بازداشت هستند و نگران است که به سرنوشت آن‌ها دچار شود».

دولت ایتالیا هنوز واکنشی به بازداشت این خانم نشان نداده، اما نمایندگی عفو بین‌الملل در رم با انتشار توئیتی ابراز امیدواری کرده است که وزارت خارجه ایتالیا هر کاری که بتواند برای آزادی او انجام دهد.

پدر آلیسا گفته است آخرین بار روز چهارشنبه در سالروز تولد ۳۰ سالگی دخترش با او صحبت کرده و آلیسا در حال برنامه‌ریزی برای یک پیک‌نیک همراه با دوستان فرانسوی، لهستانی و ایرانی‌اش بوده است.

این زن ایتالیایی طی شش سال گذشته در حال گردش در کشورهای مختلف جهان بوده و دو ماه پیش به ایران سفر کرده بود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/د.خ/ک.ر

شورای تشکل‌های صنفی فرهنگیان برای ۱۲ مهر فراخوان اعتصاب داد

شورای هماهنگی تشکل‌های فرهنگیان با انتشار بیانیه‌ای از معلمان و دانش‌آموزان خواست که روز سه‌شنبه ۱۲ مهر «با اعتصاب در مدرسه و خودداری از کلاس‌رفتن، همبستگی و همراهی خود را با همه معترضان» نشان دهند.

در این بیانیه که نسخه‌ای از آن برای رادیو فردا فرستاده شده، این شورا با اشاره به «اعتراضات حق‌طلبانه و عدالت‌خواهانه وسیع اقشار مختلف مردم» آورده است: «بسیاری از این معترضان به جان‌آمده دانش‌آموزان و دانشجویانی هستند که همراه با میلیون‌ها ایرانی دیگر از خفقان تحمل‌ناپذیر موجود به تنگ آمده‌اند».

شورای هماهنگی تشکل‌‌های صنفی فرهنگیان ایران همچنین از نیروهای نظامی و انتظامی را به قرارگرفتن در مردم دعوت کرده است «تا در آینده نزدیک نزد وجدان خود و دادگاه مردمی شرمسار نشوند».

فراخوان اعتصاب دانش‌آموزان و معلمان در روز ۱۲ مهر پس از آن منتشر شده اعتراضات سراسریِ «زن، زندگی، آزادی» وارد هفته سوم شده است و مأموران حکومتی همچنان در تلاش برای سرکوب آن در شهرهای گوناگون‌اند.

اعتراضات سراسری؛ شماری از زندانیان سیاسی زن در زندان اوین تحصن کردند

۱۲ زندانی سیاسی زن اعلام کردند روز دوشنبه ۱۱ مهر، در حمایت از اعتراضات سراسری مردم ایران، در بند زنان زندان اوین تحصن می‌کنند.

این زنان زندانی در اطلاعیه خود نوشته‌اند «شنیدن فریاد اعتراض مردم از پشت دیوارهای بلند و سرد زندان، به خون کشیده‌شدن جوانان و دانشجویان سرزمین‌مان و بازداشت معترضان، چون جان‌کندن سخت است».

این ۱۲ زندانی سیاسی اعلام کرده‌اند «در همراهی با به‌پاخاستگان و در اعتراض به کشتار و خشونت و بازداشت وسیع و شکنجه معترضان و حمایت از اعتصاب، تحصن و تجمعات خیابانی، امروز ۱۱ مهر در بند زنان اوین و در حصار دیوارها و در پشت میله‌های آهنین به تحصن می‌نشینیم».

نرگس محمدی، عالیه مطلب‌زاده، هستی امیری، ژیلا مکوندی، سپیده کاشانی، سپیده قلیان، ملیحه جعفری، الناز اسلامی، مهناز طراح، نازنین محمدنژاد، رها عسگری‌زاده و گلاره عباسی ۱۲ زندانی سیاسی بند زنان زندان اوین هستند که اعلام تحصن کرده‌اند.

اعتراضات سراسریِ «زن، زندگی، آزادی» علیه حکومت ایران که از ۲۶ شهریور، در پی جان‌باختن مهسا امینی در بازداشت پلیس «امنیت اخلاقی»، آغاز شد، همچنان به‌طور پیوسته ادامه دارد.

ابراز نگرانی قالیباف از تأثیر اعتراضات بر موضوع رفع تحریم‌های غرب

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، بامداد یکشنبه در نطق پیش از دستور خود از این‌که به خاطر اعتراضات مردمی در شهرهای ایران، ممکن است برداشته شدن تحریم‌های غرب علیه جمهوری اسلامی به خطر بیفتد ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، او روز یک‌شنبه ۱۰ مهر در مورد یکی از تاثیرات اعتراضات سراسری شهروندان علیه جمهوری اسلامی گفت: «دشمن خارجی هم با احساس ضعف در جامعه ایران، فشار اقتصادی را بیشتر می‌کند و دشمنی که آماده شده بود بخش زیادی از تحریم‌ها را بردارد، تحریک می‌شود که فشار را بر مردم ایران بیشتر کند همان‌گونه که وقایع سال ۸۸، دشمنی که در حال توافق با ایران بود را به تحریم‌های گسترده علیه ایران سوق داد.»

مقام‌های جمهوری اسلامی از طریق گفت‌وگوهای مربوط به احیای توافق هسته‌ای با غرب امید به رفع بخشی از تحریم‌ها و بهره بردن اقتصادی دارند.

روز شنبه در حالی که رسانه‌های حکومت جمهوری اسلامی از توافق برای آزادسازی «هفت میلیارد دلار» از دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی در ازای آزادی باقر نمازی، شهروند دوتابعیتی ایرانی-آمریکا، خبر دادند، یک مقام ارشد دولت جو بایدن روز یکشنبه ۱۰ مهر این خبر را رد کرد.

محمدباقر قالیباف در بخش دیگری از سخنان روز یک‌شنبه خود در مجلس به «ناکارآمدی دستگاه‌های فرهنگی و تربیتی» جمهوری اسلامی اذعان کرد اما در عین حال مدعی شد که «مسئله اصلی مردم و جامعه هنوز اقتصاد است.»

وی با ابراز نگرانی از اعتراضات مردم ایران اضافه کرد: «ایجاد آشوب در خیابان‌ها و رفتارهای ضد امنیتی که قانون را زیرپا می‌گذارد، باعث ضعیف شدن انسجام اجتماعی می‌شود، اقتصاد مردم به خطر می‌افتد و فشار و تحریم دشمن را بیشتر می‌کند.»

بیشتر

XS
SM
MD
LG