لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۱۳

خبرخوان

شناسایی بیش از ده هزار بیمار کرونایی دیگر در ایران در یک شبانه‌روز

وزارت بهداشت ایران می‌گوید در شبانه‌روز گذشته در کشور ۱۰ هزار و ۴۸۷ بیمار کووید ۱۹ شناسایی شدند و با این حساب، مجموع بیماران این ویروس در ایران به سه میلیون و ۶۰ هزار و ۱۳۵ نفر رسیده است.

به گفته مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۹ بیمار کووید ۱۹ نیز جان خود را از دست دادند و آمار رسمی مجموع جان‌باختگان این بیماری در ایران به ۸۲ هزار و ۴۸۰ نفر رسید.

آمارهای روزانه که توسط وزارت بهداشت ایران منتشر می‌شود مورد تردید جدی منابع مستقل است و کارشناسان آمارهای واقعی را چند برابر آمارهای رسمی ارزیابی می‌کنند.

واکسیناسیون در ایران نیز به کندی پیش می‌رود و در حال حاضر شمار افرادی که هر دو دوز واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند کمتر از ۹۰۰ هزار نفر است.

وزارت بهداشت امروز چهارشنبه گفت که تاکنون ۴ میلیون و ۳۶۴ هزار و ۲۲۸ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۸۷۸ هزار و ۶۹۴ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۵ میلیون و ۲۴۲ هزار و ۹۲۲ دُز رسید.

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌ جمهور ایران، روز چهارشنبه گفت که «قرار بود طبق برنامه زمان‌بندی شده ۱۰ میلیون واکسن خریداری شده در کشور توزیع شود که با مشکل بوجود آمده برای کشور فروشنده به تأخیر افتاد. محموله جدید واکسن امشب وارد کشور می‌شود.»

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

ارتش اسرائیل می‌گوید به راکت‌پرانی از جنوب لبنان واکنش نشان داده است

ارتش اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد از داخل خاک لبنان به سمت اسرائیل سه راکت پرتاب شده که یکی از آن‌ها پیش از مرز اسرائیل فرود آمده و دو راکت دیگر به داخل خاک این کشور رسیده است.

بنا بر این بیانیه، در واکنش به این اقدام، نیروهای توپخانه‌ای اسرائیل به داخل خاک لبنان شلیک کرده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، پرتاب راکت به سوی اسرائیل در داخل این کشور تلفاتی نداشته است. در پی این پرتاب راکت، آژیر خطر در مناطقی از اسرائیل به صدا در آمد.

مرز میان اسرائیل و لبنان از حدود ۱۵ سال پیش که حزب‌الله لبنان و اسرائیل درگیر جنگ بودند، عموماً آرام بوده و گهگاه گزارش‌هایی از پرتاب راکت به داخل خاک اسرائیل منتشر شده بود.

دادسرای اوین برای ۹ فعال مدنی به‌دلیل حمایت از مردم خوزستان «پرونده قضایی تشکیل داد»

این فعالان مدنی با ضرب و شتم بازداشت شده بودند

بنابر گزارش‌ها، آرش صادقی، آرش کیخسروی، روح‌الله مردانی، نرگس محمدی، جعفر عظیم‌زاده، رسول بداقی، پوران ناظمی، حمید آصفی و بهزاد همایونی در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای اوین با گشایش پرونده قضایی روبه‌رو شده‌اند.

این فعالان مدنی در تاریخ ۲۹ تیرماه در جریان تجمعی مسالمت‌آمیز در حمایت از مردم خوزستان در مقابل وزارت کشور با خشونت بازداشت شده بودند و ساعاتی بعد آزاد شدند.

بازداشت نرگس محمدی، آرش صادقی، رسول بداقی، آرش کیخسروی، پوران ناظمی، جعفر عظیم‌زاده، روح‌الله مردانی، حمید آصفی و بهزاد همایونی با خشونت انجام شده بود.

بر اساس ویدئویی که انتشار یافته است، خانم محمدی پیش از بازداشت این فعالان، با اشاره به مضروب شدن شماری از آنان گفته بود که شماری از زندانیان سابق، فعالان مدنی، مادران صلح و مادران داغدار قصد داشتند در اعتراض به «کشتار» مردم «بی‌پناه و بی‌گناه و تشنه» خوزستان مقابل وزارت کشور جمع شوند که با ضرب و شتم مواجه شدند.

نرگس محمدی نیز در ویدیوی دیگری به نقل از فعالان مدنی و کارگری همراه خود، به حکومت ایران هشدار داده بود که «کشتارها» در خوزستان را متوقف کند.

اهالی استان خوزستان به‌خاطر بی‌آبی اخیراً دست به تجمعات اعتراضی زدند که با سرکوب و قتل افراد از سوی مأموران حکومتی روبه‌رو شد.

در حالی که بنابر برخی گزارش‌ها بازداشت افراد در این رابطه همچنان ادامه دارد، روز چهارشنبه ۱۳ مرداد، صادق مرادی، رئیس کل دادگستری خوزستان گفت که «برخی دیگر از بازداشت‌شدگان این اعتراضات که دخالتی در تخریب اموال عمومی ... نداشتند، با تلاش همکاران قضایی، آزاد شدند.»

ناهید تقوی و مهران رئوف، دو شهروند دوتابعیتی، به تحمل ده سال حبس محکوم شدند

ناهید تقوی، شهروند ۶۶ ساله ایرانی‌آلمانی

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری روز چهارشنبه از محکوم شدن ناهید تقوی و مهران رئوف، به تحمل ده سال حبس تعزیری به اتهام «مشارکت در اداره گروه غیرقانونی» و هشت ماه به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» خبر داد.

آقای نیلی در حساب توئیتر خود نوشته این حکم از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برای ناهید تقوی شهروند ۶۶ ساله ایرانی آلمانی و مهران رئوف که تابعیت دوگانه ایرانی بریتانیایی دارد، صادر شده است.

مصطفی نیلی همچنین از صدور حکم شش سال حبس تعزیری برای سمیه کارگر و بهاره سلیمانی به اتهام «مشارکت در اداره گروه غیرقانونی» خبر داد.

نازنین محمدنژاد، نویسنده و شاعر ۳۳ ساله نیز به اتهامی مشابه به تحمل دو سال و هشت ماه حبس و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به هشت ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

جزئیات اتهامات علیه این افراد و گروه‌هایی که فعالیت در آن موجب صدور احکام زندان شده، اعلام نشده است.

ورزشکار منتقد دولت بلاروس از توکیو خارج شد

کریستینا تسیمانوسکایا (با ماسک زرد) در فرودگاه ناریتا در ژاپن برای ترک مسابقات المپیک توکیو

کریستینا تسیمانوسکایا، دونده بلاروسی که پیشتر از دستور مقام‌های کشورش برای پرواز زودهنگام از المپیک توکیو به خانه، سر باز زده بود، سرانجام خاک ژاپن را ترک کرد.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، او به‌دلیل نگرانی از مجازات در کشورش، توکیو را ترک کرد، اما به بلاروس بازنگشت.

با آنکه لهستان به وی روادید بشردوستانه اعطا کرده بود و انتظار می‌رفت این ورزشکار به ورشو سفر کند، اما این دونده ۲۴ ساله، صبح روز چهارشنبه، ۱۳ مرداد، توکیو را به مقصد وین ترک کرد.

هنوز مشخص نیست که مقصد نهایی خانم تسیمانوسکایا کدام کشور است.

وی پس از آنکه به گفته مربیانش، «به‌دلیل وضعیت روحی» از تیم ملی حذف شد و به گفته خودش، «بدلیل انتقاد از مربیان، او را به‌زور به فرودگاه برده بودند تا به بلاروس برگردانند»، از بازگشت خودداری کرد و به سفارت لهستان در توکیو، پناه برد.

این ورزشکار که تحت حفاظت پلیس از سفارت لهستان خارج و به فرودگاه برده شده بود، پیش از این به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود که مقامات تیم «به وضوح اعلام کرده‌اند که پس از بازگشت به خانه، قطعاً با مجازات روبرو خواهم شد.»

آرسنی زدانویچ ، همسر این ورزشکار نیز به آسوشیتدپرس گفته پس از آنکه همسرش به وی خبر داده که بلاروس بازنمی‌گردد، او هم به اوکراین فرار کرده است.

دولت بلاروس از حدود یک سال پیش که اعتراضات گسترده مردمی به مسئله تلقب در انتخابات ریاست‌جمهوری کشور را فرا گرفت، معترضان را به شدت سرکوب و هزاران منتقد را بازداشت کرده و مرزهای خود را نیز بسته و اجازه خروج شهروندانش از کشور را نمی‌دهد.

با استفاده از گزارش‌های رادیو اروپای آزاد و رادیو فردا؛ ب.ب / پ.پ

آزادی «مشروط» برادر مسیح علی‌نژاد از زندان

علیرضا علی‌نژاد

علیرضا علی‌نژاد، برادر مسیح علی‌نژاد، به صورت «مشروط» از زندان اوین در تهران آزاد شده است.

آقای علی‌نژاد، اوایل مهر ماه سال ۱۳۹۸ در منزل خود در بابل بازداشت شده و در دادگاه انقلاب تهران به هشت سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

مسیح علی‌نژاد نیز در توئیتر، آزادی «مشروط» برادر خود را تائید کرده است.


وی پیشتر در مصاحبه‌های مختلف گفته بود که جمهوری اسلامی، برادرش را به‌دلیل «تنبیه» او به «گروگان» گرفته است.

پیش از این سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به حکم اولیه علیه آقای علی‌نژاد از بازداشت او به شدت انتقاد کرد و دستگیری یک نفر برای ساکت کردن خواهرش را «اقدام گستاخانه و بزدلانه» جمهوری اسلامی خواند.

علیرضا علی‌نژاد در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به پنج سال حبس، به اتهام «توهین به رهبری» به دو سال حبس، و برای اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس (در مجموع هشت سال) محکوم شده بود که دادگاه تجدیدنظر استان تهران نیز حکم او را تائید کرد.

با استفاده از گزارش‌های توئیتر و رادیو فردا؛ ب.ب / پ.پ

انتقاد رضا پهلوی از تصمیم نماینده اتحادیه اروپا برای حضور در مراسم تحلیف رئیسی

شاهزاده رضا پهلوی، ولیعهد پیشین ایران از حضور نماینده اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی انتقاد کرد.

آقای پهلوی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فرانسه که روز چهارشنبه، ۱۳ مرداد منتشر شده، گفته که به باور او «حکومت ایران در آستانه فروپاشی است» و «مردم ایران در این مقطع به حمایت قوی‌ترهای غرب نیاز دارند.»

انتقاد وی پس از آن مطرح می‌شود که بنا بر گزارش‌ها قرار است اِنریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا و گروهی از مهمانان خارجی، روز پنجشنبه، ۱۴ مرداد در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی به عنوان هشتمین رئیس‌جمهوری ایران شرکت کنند.

رضا پهلوی، ابراهیم رئیسی را «قصاب» و «احتمالاً یکی از شرورترین» مقام‌های جمهوری اسلامی توصیف کرد، و گفت «تکان‌دهنده است اینکه به توصیف او دموکراسی‌های غربی که بیشترین انتظار از آنها می‌رفت از پشت به مردم ایران خنجر می‌زنند.»

وی افزوده: «ما فرصتی برای کوبیدن میخ آخر بر تابوت آنها را داریم. از جهان نمی خواهیم این کار را انجام دهند؛ مردم ایران این کار را انجام خواهند داد، اما نیاز به کمک دارند.»

حضور نماینده اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی در مجلس شورای اسلامی که از عاملان اصلی اعدام‌های ۱۳۶۷ به‌شمار می‌رود به موجی از انتقادها دامن زده و منتقدان این اقدام را در تضاد با ارزش‌های حقوقی بشری اروپا ارزیابی کرده‌اند.‎

سخنگوی نیروهای مسلح ایران گزارش‌ها درباره «ربایش کشتی» را نوعی عملیات روانی دانست

ابوالفضل شکاری، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح ایران روز سه‌شنبه گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها در خصوص «ربایش» کشتی را « عملیات روانی و بسترسازی برای ماجراجویی جدید» خوانده است.

یک سازمان زیر مجموعه نیروی دریایی بریتانیا روز سه شنبه از «ربوده شدن احتمالی» یک کشتی در دریای عمان خبر داد و بعد از آن نیز سه منبع امنیتی دریایی به رویترز گفتند که به باور آنها «نیروهای تحت حمایت ایران» یک نفتکش را در سواحل امارات متحده عربی در دریای عمان توقیف کرده‌اند.

این در حالی است که سخنگوی نیروهای مسلح ایران گفته است که «اخبار ضدونقیض برخی رسانه‌ها» درباره «ناامنی دریایی و ربایش کشتی، نوعی عملیات روانی و بسترسازی برای ماجراجویی جدید» است.

ابوالفضل شکاری ضمن هشدار نسبت به «هر نوع تحرکات مشکوک» گفته است نیروهای مسلح ایران «دارای اشراف کامل اطلاعاتی بوده و در آمادگی کامل هستند.»

نور نیوز، وب سایت نزدیک به شورای عالی امنیت ایران، هم به نقل از یک منبع ارشد نظامی حاضر در منطقه خلیج فارس نوشت: «بر اساس گزارش نیروهای دریایی ایران در دریای عمان و خلیج فارس، شرایط عبور و مرور شناورهای تجاری کاملا عادی است و تاکنون هیچ یک از منابع رسمی دریانوردی یا کشورهای حوزه خلیج فارس گزارشی از وقوع رخداد غیر قابل کنترل در منطقه اعلام نکرده‌اند.»

نور نیوز می‌گوید خبرهای منتشر شده درباره ربایش یک کشتی «دارای منبع روشن و مورد تایید» نیستند و از قول منابع غیر مشخص منتشر شده‌اند . این وب سایت تاکید کرده است که هدف انتشار این گزارش‌ها « القاء وجود ناامنی در خطوط کشتیرانی در خلیج فارس و دریای عمان است.»

این در حالی است که هفته گذشته کشتی «مرسر استریت»، تحت مدیریت یک شرکت اسرائیلی ، در آب‌های دریای عمان، هدف «حمله پهپادی» قرار گرفت و دو نفر که شهروندان بریتانیا و رومانی بودند، کشته شدند.

ایران هرگونه دخالت در این حمله را انکار کرده است، اما بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، روز دوشنبه اعلام کرد ایران در یک سال گذشته «دست‌کم به پنج فروند کشتی دیگر در مسیرهای کشتیرانی بین‌المللی حمله کرده است».

عربستان: ایران در اقدامات منفی خود بی‌پرواتر شده است

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان روز سه‌شنبه ۱۲ مردادماه گفت که به باور او، ایران بی‌پرواتر شده و در نقاط مختلف خاورمیانه اقدامات منفی انجام می‌دهد که از «ایجاد خطر برای کشتی‌ها و مسلح کردن حوثی‌ها تا مشارکت در بن‌بست سیاسی لبنان» را دربر می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، او با اشاره ضمنی به خبر تازه‌ای مبنی بر «ربودن شدن یک نفتکش از سوی نیروهای مورد حمایت ایران در دریای عمان» گفت «ایران در کل منطقه به گستاخی خود ادامه داده می‌دهد و با اقدامات منفی خود به‌شدت در منطقه فعال است.»

اظهارات فیصل بن فرحان که از طریق تماس ویدئویی با یک اندیشکده آمریکایی بیان شده، همزمان است با انتشار گزارش‌هایی از ربوده شدن یک کشتی در آب‌های امارات متحده در دریای عمان.

وزیر خارجه عربستان همچنین گفته است در صورتی که توافق هسته‌ای با ایران این اطمینان را بدهد که جمهوری اسلامی هرگز به سلاح هسته‌ای دست نیابد، دولت ریاض از آن حمایت خواهد کرد.

عربستان و امارات پیشتر نیز خواستار مشارکت در مذاکرات هسته‌ای و گنجاندن بندهایی در برجام بودند که جواب‌گوی تهدیداتی باشد که حمایت ایران از گروه‌های نیابتی در منطقه و برنامه موشکی ایران ایجاد کرده‌است.

طی سال‌های گذشته چندین نفتکش در آب‌های جنوب ایران و تأسیسات نفتی عربستان مورد هدف قرار گرفته‌است. آمریکا، اروپا، اسرائیل و عربستان ایران را متهم به این حملات کرده‌اند؛ موضوعی که ایران آن را رد کرده‌است.

هفته گذشته همچنین یک کشتی اسرائیلی در آب‌های عمان هدف قرار گرفت و روز سه‌شنبه در حالی که چندین نفتکش اعلام کرده‌اند در آب‌های امارات کنترل کشتی را از دست داده‌اند، یک کشتی حمل آسفالت و قیر گفته می‌شود توسط نیروهای مورد حمایت ایران به گروگان گرفته شده‌است.

با استفاده از گزارش‌های رویترز، رادیو فردا / د.خ / پ.پ

ارتش افغانستان از مردم شهر ۲۰۰ هزار نفری لشکرگاه خواست این شهر را تخلیه کنند

شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند در جنوب افغانستان

یک فرمانده ارشد نظامی افغانستان از ساکنان شهر لشکرگاه که اخیرا به محاصره طالبان درآمده، خواست که شهر را تخلیه کنند.

طی سه روز گذشته نبردهای سختی میان طالبان و نیروهای دولتی در این شهر در جریان بوده و گزارش‌ها حاکی از محاصره ادارات دولتی و قرارگاه‌های نظامی در این شهر توسط ستیزه‌جویان طالبان است.

شبکه الجزیره روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد گزارش داده است ژنرال سامی سادات فرمانده ارتش ۲۱۵ «میوند» افغانستان از مردم خواسته است فورا شهر را ترک کنند.

این گزارش می‌گوید ارتش افغانستان در تدارک حمله‌ای قاطع به نیروهای طالبان در این شهر است.

وی خطاب به ۲۰۰ هزار ساکن شهر لشکرگاه واقع در جنوب کشور گفته است تا جایی که امکان دارد سریع شهر را ترک کنند تا عملیات ضد طالبان ارتش آغاز شود.

وی گفته است می‌داند که ترک خانه برای ساکنان این شهر دشوار است، اما اگر برای چند روز مردم شهر را ترک کنند، طالبان را از این منطقه پاک خواهند کرد.

به‌گفته وی، ارتش افغانستان «حتی نمی‌خواهد یک جنگجوی طالبان را نیز زنده بگذارد.»

با استفاده از گزارش الجزیره / د.خ / پ.پ

نیمی از جمعیت اتحادیه اروپا به‌طور کامل علیه کرونا واکسینه شد

خبرگزاری فرانسه براساس آمارهایی که از منابع رسمی جمع‌آوری کرده روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد گزارش داد که نیمی از جمعیت اتحادیه اروپا علیه ویروس کووید-۱۰ دو دوز کامل را دریافت کرده و به‌طور کامل واکسینه شده‌اند.

همزمان دولت چین اعلام کرده که به دنبال مشاهده موارد جدیدی از ابتلا به ویروس در شهر ووهان که منشأ همه‌گیری کرونا بود تمام ۱۱ میلیون جمعیت این شهر و حومه آن را تست خواهد کرد.

در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، اسپانیا با واکسینه کردن ۵۸.۳ درصد جمعیت کشور در صدر و ایتالیا با ۵۴.۴ درصد از جمعیت در رتبه دوم قرار دارند و پس از آنها فرانسه با واکسینه کردن ۵۲.۹ درصد و آلمان نیز با ۵۲.۲ درصد در رتبه‌های سوم و چهارم هستند.

اتحادیه اروپا از نظر درصد جمعیت واکسینه شده اکنون از آمریکا که این رقم حدود ۴۹.۷ درصد است جلو افتاده‌است. عدم تمایل یا مخالفت با واکسن در میان بخش چشمگیری از جمعیت آمریکا روند واکسیناسیون را کند کرده و همزمان شیوع گسترده سویه دلتا تعداد افراد بستری در بیمارستان‌ها به حدی افزایش داده که از تابستان گذشته که اوج بحران کرونا بود، تاکنون بی‌سابقه است.

سویه دلتا که شیوع آن سریع‌تر و گسترده‌تر است تعداد مبتلایان را در سراسر جهان حتی در کشورهایی که چند ماه پیش همه‌گیری ویروس را کاملاً تحت کنترل داشتند، افزایش داده‌است.

به عنوان نمونه چین به فاصله چندین ماه پس از آغاز همه‌گیری در شهر ووهان که در دسامبر ۲۰۱۹ مشاهده شد، توانست شیوع ویروس را در سراسر کشور کنترل کرده و فعالیت‌های جاری در سطح جامعه به حالت عادی بازگشت.

ولی شیوع مجدد ویروس بخش اعظم این اقدامات را به خطر انداخته و اکنون سویه دلتا در ده‌ها شهر شیوع پیدا کرده‌است.

در استرالیا که فقط ۱۵ درصد از جمعیت ۲۵ میلیونی کشور واکسینه شده‌اند، دولت برای مقابله با شیوع گسترده سویه دلتا مجدداً مقررات قرنطینه را به اجرا گذاشته و موارد ابتلای روزانه به حدود سه هزار و ۶۰۰ نفر رسیده‌است.

جمعیت شهرهای بزرگ استرالیا تحت مقررات قرنطینه و ممنوعیت رفت و آمد بین شهرها و ایالات زندگی می‌کنند و دولت روز دوشنبه نیروهای ارتش را برای نظارت بر این مقررات در سیدنی، پایتخت مستقر کرد. مقررات قرنطینه در سیدنی از شش هفته پیش آغاز شد و تا پایان ماه اوت ادامه خواهد داشت.

بنگلادش یکی دیگر از کشورهایی است که با شیوع گسترده سویه دلتا روبرو است. دولت این کشور روز سه شنبه ۱۲ مرداد مقررات قرنطینه را تمدید کرد و گفت ظرف یک هفته حداقل ۱۰ میلیون نفر را واکسینه خواهد کرد.

در ایران که در میان کشورهای خاورمیانه بدترین وضعیت را دارد طبق آمار رسمی روز سه‌شنبه بیش از ۳۹ هزار مورد جدید ابتلا ثبت شده که از نظر تعداد ابتلای روزانه رکورد جدیدی است.

با استفاده از خبرگزاری فرانسه / ش.ر / پ.پ

«سد سیستم بیمارستانی ایران در حال شکسته شدن است»

پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در تهران می‌گوید با افزایش تعداد مبتلایان به سویه دلتای کرونا ظرفیت بیمارستان‌ها به حداکثر رسیده و به گفته او سد سیستم بیمارستانی ایران در حال شکسته شدن است.

او تأکید کرد که «سیستم بهداشتی کشور در حال فروپاشی است.»

به گفته آقای طبرسی، عدم آشنایی کافی مردم با نوع جهش‌یافته ویروس کرونا و افزایش سفرها، تجمعات و مراسم مذهبی سبب شده تعداد مرگ و میر و ابتلا به این بیماری شدیداً بالا رود.

دولت حسن روحانی و ستاد مقابله با کرونا به‌رغم درخواست کارشناسان و دستور رهبر جمهوری اسلامی در زمینه بررسی تعطیلی دو هفته‌ای همچنان از اعمال قرنطینه کامل شهرها خودداری می‌کنند.

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت در شبانه‌روز گذشته بیش از ۳۹ هزار نفر به تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایران افزوده شده است.

بر اساس آماری که مورد تأیید کارشناسان داخلی و بین‌المللی نیست ۳۷۸ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ نیز جان خود را از دست داده‌اند.

همزمان با افزایش شمار مبتلایان، تعداد شهرهای قرمز به ۲۸۵ شهر رسیده و در برخی مناطق کمبود شدید تخت‌های بیمارستان و کادر پزشکی گزارش شده است.

به‌رغم وعده مقامات بهداشتی تاکنون تنها دو میلیون و ۸۵۰ هزار نفر هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

آتش‌سوزی در منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر

تعداد آتش‌سوزی‌ها در تأسیسات انرژی ایران، به‌ویژه در منطقه ماهشهر روندی رو به افزایش داشته است

انبار ضایعات شیمیایی شرکت هامور، واقع در منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد دچار آتش‌سوزی شده است.

محسن ادیبی، سخنگوی کمیته شرایط اضطراری منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی اعلام کرده است که حریق در انبار ضایعات شیمیایی مهار شده است.

وی گفت این حادثه مصدومی نداشت و علت حادثه توسط کارشناسان در دست بررسی است.

شرکت هامور واقع در سایت یک منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، در زمینه ساخت صنایع فلزی فعالیت می‌کند.

طی سال‌های گذشته و در ماه‌ها و هفته‌های اخیر حوادث زیادی از آتش‌سوزی‌ها در پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و خطوط لوله انتقال نفت گزارش شده و علت عمده این حوادث فرسودگی و کهنگی تجهیزات عنوان شده است.

دولت ایران میزان سرمایه‌گذاری برای حفظ، نگهداری، تعمیر و نوسازی تجهیزات حوزه نفت، گاز و پتروشیمی را اعلام نکرده، اما بر اساس آخرین سند رسمی وزارت نفت که سال ۹۴ منتشر شد، سالانه ۲۰ میلیارد دلار هزینه برای نگهداری، تعمیرات و نوسازی تجهیزات این حوزه نیاز است.

نیاز به ۲۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در این بخش در حالی است که بر اساس آمارهای بانک مرکزی، ارزش کل صادرات نفت، میعانات گازی، فرآورده‌های نفتی و گاز ایران در سال گذشته خورشیدی تنها ۲۱ میلیارد دلار بوده‌است. تقریباً ۱۴.۵ درصد این رقم سهم برای شرکت ملی نفت اختصاص یافته ست.

آخرین گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس که هفته گذشته منتشر شد، می‌گوید طی سال گذشته بدهی‌های شرکت ملی نفت ۱۰ میلیارد دلار افزایش یافته و به ۶۰ میلیارد دلار رسیده و سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه اکتشاف و تولید صنعت نفت نیز کمتر از نصف شده و به ۳ میلیارد دلار کاهش یافته است.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا، رادیو فردا / د.خ / پ.پ

ابهام در میزان تولید واکسن ایرانی کرونا؛ «هنوز یک میلیون هم تولید نشده است»

در حالی که سه روز پیش مدیر تولید واکسن برکت از تولید و تحویل یک و نیم میلیون واکسن کرونای برکت به وزارت بهداشت خبر داده بود، امروز معاون موسسه رازی که در حال ساخت واکسن کرونا است، گفته است «کمتر از یک میلیون دز واکسن در داخل کشور تولید شده است».

محمدحسین فلاح مهرآبادی که در وبینار واکسن های ایرانی کرونا سخن می‌گفت، سیاست‌های دولت را در زمینه برنامه‌ریزی برای تولید واکسن داخلی دچار اشکال ارزیابی کرد و گفت تعدد شرکت‌های واکسن‌سازی در ایران مانند یک شمشیر دولبه است.

او همچنین خبر داده است که زمستان سال گذشته شورای عالی امنیت ایران مبالغی را به چهار شرکت‌ تولیدکننده واکسن اختصاص داده ولی درباره میزان و جزییات این کمک‌ها توضیحی نداده است.

در حال حاضر مهم‌ترین شرکت تولیدکننده واکسن متعلق به ستاد اجرایی فرمان امام است. این ستاد که زیر نظر دفتر رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود، وعده داده بود که تا پایان شهریور ۵۰ میلیون واکسن کرونا تولید و تحویل وزارت بهداشت می‌دهد ولی تاکنون به ادعای مقام‌های این ستاد یک و نیم میلیون واکسن تولید کرده است.

در روزهای اخیر با افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا، انتقادات گسترده‌ای درباره فرمان منع واردات واکسن بریتانیایی و آمریکایی که توسط رهبر جمهوری اسلامی صادر شد و همچنین تبلیغات گسترده ستاد اجرایی فرمان امام با محوریت تولید واکسن داخلی مطرح شده است.

کشتی فرنگی ایران در المپیک توکیو؛ یک فینالیست، یک برنز

در یازدهمین روز بازهای المپیک توکیو، محمد هادی ساروی، فرنگی‌کار وزن ۹۷ کیلوگرم موفق به کسب مدال برنز شد.

او روز گذشته حریفانی از الجزایر و بلغارستان را شکست داده بود و مقابل حریف ارمنی خود شکست خورده بود، در آخرین کشتی خود موفق شد با نتیجه ۹ بر ۲ بر آروی ساوولاینن از فنلاند پیروز شود و مدال برنز بگیرد.

محمدرضا گرایی، کشتی‌گیر وزن ۶۷ کیلوگرم ایران نیز با پیروزی مقابل رقبایی از گرجستان، کلمبیا و آلمان به فینال راه یافت. مسابقه فینال این وزن روز چهارشنبه، ۱۳ مرداد، ساعت ۱۵ به وقت ایران برگزار می‌شود.

سفیر ایران در لندن: یکی از حملات به کشتی‌های ایرانی با زیردریایی بوده است

نفتکش مرسر استریت (عکس از آرشیو)

محسن بهاورند، سفیر ایران در لندن، اعلام کرد «در طول یکسال اخیر «یازده» کشتی ایرانی مورد حمله قرار گرفته است که در یک مورد با زیردریایی به یک کشتی ایرانی حمله شده است.

آقای بهاروند این موضوع را در گفت‌و‌گویی که روزنامه فایننشیال تایمز، روز سه‌شنبه، ۱۲ مرداد منتشر کرده، بیان کرده است. او به زمان و مکان این حملات اشاره‌ای نکرده اما آنها را به «اسرائیل» نسبت داده است.

پیش از این اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در شبکه اجتماعی کلاب هاوس، بدون اشاره به جزئیات گفته بود «به ۱۲ نفتکش ما آسیب زده و منفجر کردند» و در مقطعی «اسرائیل آدم می‌فرستاد داخل نفتکش ما و آن را منفجر می‌کرد».

اظهارات بهاروند پس از آن بیان می‌شود که بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا روز دوشنبه ۱۱ مرداد اعلام کرد ایران باید با عواقب حمله «فجیع» به کشتی اسرائیلی در سواحل عمان که یک شهروند بریتانیایی در پی آن کشته شد، روبه‌رو شود.

بهاروند مدعی شده واکنش لندن در این باره و متهم کردن ایران، «بدون داشتن مدارک و مستندات» بوده و به همین دلیل به ادعای وی، «شتابزده و ناپخته» بوده است.

او از کشته شدن شهروند بریتانیایی در جریان حمله به یک کشتی تجاری، اظهار تاسف کرد و گفت که ایران بدنبال «تنش» در منطقه و در روابط با بریتانیا نیست.

در حمله‌ای که اسرائیل و سنتکام آن را «پهپادی» نامیده‌اند، بامداد پنجشنبه، هفتم مرداد، کشتی «مرسر» که در مالکیت شرکت اسرائیلی «زودیاک» است، آسیب دید و دو خدمه بریتانیایی و رومانیایی آن کشته شدند.

بریتانیا و رومانی روز دوشنبه ۱۲ مرداد سفیران ایران در کشورهای خود را در ارتباط با حمله به یک کشتی تجاری در سواحل عمان احضار کردند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای ایران را مسئول حمله مرگبار به نفتکش اسرائیلی در ساحل عمان دانست و گفت «پاسخی مناسب» به این حمله در راه است.

این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه ایران با تکذیب دوباره نقش داشتن ایران در حمله به نفتکش اسرائيلی گفته است که حکومت ایران به هر اقدام تلافی‌جویانه‌ کشورهای دیگر «بی‌درنگ و با قوت و جدیت» پاسخ می‌دهد.

با استفاده از گزارش‌های فایننشیال تایمز و رادیو فردا؛ ب.ب/ر.ح

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG