لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۲۰:۵۳

کارنامه تیرماه ۱۴۰۰

تازه‌ترین رویدادهای صنفی و کارگری ایران در تیرماه ۱۴۰۰ را هر روز در اینجا دنبال کنید.


۱۵:۱۵ ۶.۴.۱۴۰۰

ادامه اعتراض‌ها در صنعت نفت؛ «دهها هزار کارگر» به اعتصاب پیوسته‌اند

اعتصاب کارگران پیمانکاری، پروژه‌ای و روزمزد صنعت نفت، گاز و پتروشیمی روز یکشنبه ششم تیر، ادامه و گسترش یافت.

در همین حال، شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت اعلام کرده است که اعتصاب‌ها تا زمان تحقق خواسته‌های کارگران ادامه خواهد یافت.

بر اساس گزارش‌ها و فیلم‌های انتشار یافته در شبکه‌های اجتماعی، کارگران پیمانکاری و پروژه‌ای شرکت پیروشیمی در بوشهر و شرکت‌های پرتونگاری نیما، آزمون فولاد، پیشتازان آریا و پیشگامان فنون فارس در فاز دو پالایشگاه آبادان به اعتصاب کارگران صنعت نفت، گاز و پتروشیمی پیوشته اند. همچنین شماری از کارگران پالایشگاه شیراز نیز روز یکشنبه در اعتراض به شرایط معیشتی خود تجمع و اعتصاب کردند.

تاکنون کارگران بیش از ۶۰ شرکت در دست‌کم هشت استان، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، تهران، اصفهان، آذربایجان‌غربی، کرمان و ایلام در روزهای اخیر در اعتصاب کارگران صنعت نفت،‌ گاز و پتروشیمی شرکت کرده‌اند.

در این ارتباط، شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت در بیانیه روز شنبه پنجم تیر، با اشاره به آغاز اعتصاب‌ها از روز ۲۹ خرداد خبر داده که «چند ده هزار از همکاران ما در اعتصابند و همکاران رسمی‌مان نیز در نهم تیر ماه دست به تجمع خواهند زد. ضمن اینکه در همین مدت در مناطقی چون فازهای ۱۰ تا ۱۴ عسلویه، آنها را همراه خود داشته ایم. تا همین جا خوب آمده ایم.»

در این بیانیه آمده است: « چه با حضور در محل و ماندن در خوابگاه‌ها و برنامه‌ریزی برای تجمعات اعتراضی در مقابل پالایشگاه‌ها و مراکز نفتی، و چه از طریق حضور فعال در گروه‌هایی که در مدیای اجتماعی داریم هر روزه در جریان تصمیم‌گیری در چگونگی پیشبرد مبارزه‌مان، فعالانه دخالت‌گر باشیم».

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت اضافه کرد: «این درس مهمی است که از کارگران نیشکر هفت‌تپه آموختیم و باید بدانیم که تنها به این صورت و با تصمیم‌گیری شورایی و جمعی است که می‌توانیم جلوی تفرقه‌افکنی‌ها و زد و بندهای احتمالی و از بالای سرمان را بگیریم. نگذاریم که باز ما را با وعده و وعید سر بدوانند و همانطور که اخطار کرده‌ایم اگر تا آخر مرداد ماه، به خواست‌های‌ ما پاسخ داده نشود، در تدارک ادامه گسترده‌تر اعتراضات‌مان باشیم.»

بر اساس گزارش‌ها، شمار زیادی از کارگران اعتصابی، محل‌ کار را ترک کرده و به شهرهای خود بازگشته‌اند. با این همه، این شورا از آنها خواسته است تا به خوابگاه‌های خود بازگردند تا مانع از استخدام نیروهای جدید از سوی شرکت‌های پیمانکاری شوند.

کارگران پیمانی پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و نیروگاه‌ها با خواست «افزایش دستمزد به ۱۲ میلیون تومان در ماه» و «تغییر نوبت مرخصی به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز مرخصی»، اعتصاب کرده‌اند. در حال حاضر، آنها در ازای ۲۴ روز کار، ‌از ۶ روز مرخصی برخوردار می‌شوند.

به گفته شورای سازماندهی اعتراض‌های کارگران پیمانی، مطالبات دیگری هم مطرح هستند. از جمله این‌که «دستمزدها به موقع پرداخت شوند، دست پیمانکاران از صنعت نفت کوتاه شود، اخراج کارگران و قوانین برده‌وار مناطق آزاد اقتصادی لغو شوند».

«رعایت استانداردهای بهداشتی، محیط‌زیستی و ایمنی محیط کار، بالا بردن استانداردهای بهداشتی خوابگاه‌ها و سرویس‌های بهداشتی، پایان دادن به امنیتی‌سازی محیط‌های کار، به رسمیت شناخته‌شدن حق تشکل‌یابی، برگزاری تجمع و اعتراض کارگران» از دیگر مطالباتی هستند که شورای سازماندهی اعتراض‌های کارگران پیمانی نفت، اعلام کرده است.

کارگران پیمانکاری، پروژه‌ای و روزمزد صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در تابستان‌های ۵ سال گذشته، کمپین‌هایی را برای بهبود شرایط صنفی خود برگزار کرده‌اند اما این دومین اعتصاب گسترده آنان در کمتر از یک سال گذشته است.

اعتصاب‌ها در شرایطی ادامه یافته است که ۷۰۰ کارگر اعتصابی پالایشگاه نفت تهران روز سه‌شنبه اخراج شدند.

این موضوع، انتقادهای زیادی را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشته است.

در این حال، فدراسیون سندیکای جهانی اینداستریال که بیش از ۵۰ میلیون کارگر صنعتی در صنایع اتومبیل‌سازی، فولاد، نفت و پتروشیمی و نساجی در کشورهای سراسر جهان را نمایندگی می‌کند، در بیانیه‌ای اعلام کرد که در کنار کارگران اعتصابی، تا تحقق خواسته‌های‌شان خواهد ایستاد.

علاوه بر این، اتحاد بین‌المللی در حمایت از کارگران ایران، پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد، انجمن کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه، سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه،‌ اتحادیه آزاد کارگران ایران، شورای بازنشستگان ایران، گروه اتحاد بازنشستگان، دانشجویان پیشرو دانشگاه اصفهان، جمعی از معلمان و مادران پارک لاله ایران از این اعتصاب حمایت کرده‌اند.

به موازات کاهش قدرت خرید در سالیان گذشته، گزارش‌های بسیاری از تجمع‌ها و اعتصاب‌های کارگران و مزدبگیران نسبت به شرایط دشوار معیشتی منتشر شده است.

۱۹:۳۰ ۴.۴.۱۴۰۰

حمایت گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، از اعتصاب‌های کارگران نفت

گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، کارگر وبلاگ نویسی که در بازداشتگاه پلیس فتا در سال ۹۱ کشته شد، حمایت خود را با اعتصاب‌های کارگری در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران اعلام کرد.

او در بیانیه‌ای که در حساب اینستاگرامی بنیاد ستار بهشتی انتشار یافت، با اعلام اینکه خود را عضوی از خانواده بزرگ کارگری ایران می‌داند، نوشت: وظیفه معترضان و دادخواهان است که ضمن پیوستن به اعتصاب‌ها و اعتراض‌های سراسری، حمایت خود را از کارگران اعلام کنند.

مادر ستار بهشتی، اعتصاب را یکی از ابزارهای کارگران برای رسیدن به عدالت و دریافت حقوق‌شان دانست.

خانم عشقی از جمهوری‌اسلامی خواست که به توصیف او، با خشونت با کارگران رفتار نکند و به جای تهدیدها و اعزام ماموران علیه آنان، مطالبات‌شان را برآورده کند.

کارگران اعتصابی از جمله خواستار افزایش دستمزدها، پرداخت به موقه حقوق‌ها، افزایش مدت مرخصی و پایان کار شرکت‌های پیمانکاری هستند.

بنیاد ستار بهشتی از سوی گوهر عشقی با هدف حمایت از زندانیان و آسیب‌دیدگان، تاسیس شده است.

۱۵:۴۳ ۳.۴.۱۴۰۰

ادامه و گسترش کارگران پیمانکاری، پروژه‌ای و روزمزد صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

گزارش‌ها از ایران حاکی از ادامه و گسترش کارگران پیمانکاری، پروژه‌ای و روزمزد صنعت نفت، گاز و پتروشیمی است.

بر اساس گزارش‌های دریافتی که با فیلم‌هایی در شبکه‌های اجتماعی همراه بود، کارگران سیکل‌ترکیبی ارومیه، شرکت بوتیا‌ فولاد کرمان، پروژه بیدبلند خلیج‌فارس در بهبهان، شرکت دی‌پلیمر در صنایع پتروشیمی‌های عسلویه، پروژه بیدبلند ۲ ماهشهر، شرکت آبسان‌پالایش در پالایشگاه نفت اصفهان و‌ شرکت سازه‌فرافن قشم،‌روز پنجشنبه،‌ سوم تیر، به اعتصاب پیوستند.

بر اساس فیلم‌های انتشار یافته در شبکه‌های اجتماعی، شمار زیادی از کارگران اعتصابی در مناطق مختلف ایران، محل‌ کار را ترک کرده و به شهرهای خود بازگشته‌اند.

کارگران پیمانی پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و نیروگاه‌ها با خواست «افزایش دستمزد به ۱۲ میلیون تومان در ماه» و «تغییر نوبت مرخصی به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز مرخصی»، اعتصاب کرده‌اند.

در حال حاضر، آنها در ازای ۲۴ روز کار، ‌از ۶ روز مرخصی برخوردار می‌شوند.

به گفته شورای سازماندهی اعتراض‌های کارگران پیمانی، مطالبات دیگری هم مطرح هستند. از جمله این‌که «دستمزدها به موقع پرداخت شوند، دست پیمانکاران از صنعت نفت کوتاه شود، اخراج کارگران و قوانین برده‌وار مناطق آزاد اقتصادی لغو شوند».

«رعایت استانداردهای بهداشتی، محیط‌زیستی و ایمنی محیط کار، بالا بردن استانداردهای بهداشتی خوابگاه‌ها و سرویس‌های بهداشتی، پایان دادن به امنیتی‌سازی محیط‌های کار، به رسمیت شناخته‌شدن حق تشکل‌یابی، برگزاری تجمع و اعتراض کارگران» از دیگر مطالباتی هستند که شورای سازماندهی اعتراض‌های کارگران پیمانی نفت، اعلام کرده است.

کارگران پیمانکاری، پروژه‌ای و روزمزد صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در تابستان‌های ۵ سال گذشته، کمپین‌هایی را برای بهبود شرایط صنفی خود برگزار کرده‌اند اما این دومین اعتصاب گسترده آنان در کمتر از یک سال گذشته است.

شورای سازماندهی اعتراض‌های کارگران پیمانی نفت اعلام کرده که اعتصاب کارگران پیمانکاری و پروژه‌ای، «یک اعتصاب اخطاری است و یک هفته در جریان خواهد بود و در روز نهم تیر به صف همکاران رسمی خود که اعلام اعتراض کرده اند، خواهیم پیوست».

همچنین در بیانیه موسوم به «کمپین تخلیه سراسری بیست ده ۱۴۰۰»، از کارگران خواسته شده است تا زمانی که افزایش دستمزدها و تغییر نوبت مرخصی اعمال نشود،‌از بازگشت به سرکار خودداری کنند.

در کنار اعتصاب‌های کارگران پیمانکاری، پروژه‌‌ای و روزمزد، کارکنان رسمی پالایشگاه آبادان نیز روز چهارشنبه در اعتراض به نحوه افزایش دستمزدها و دریافت مالیات مضاعف، اعتصاب و تجمع کردند.

آن‌ها در تجمع خود با شعار «زنگنه ننگت باد»، به وزیر نفت و عملکرد او اعتراض کردند.

همچنین کارگران مستمر فاز ۹ و ۱۰ پارس جنوبی روز چهارشنبه به این اعتصاب پیوستند. به گزارش وب‌سایت «اقتصاد ۲۴»، از سال ۹۲ قرار بود طرح طبقه‌بندی مشاغل اجرا شود و دستمزد کارگران افزایش یابد اما این اقدامات انجام نشده است.

اعتصاب‌ها در شرایطی ادامه یافته است که ۷۰۰ کارگر اعتصابی پالایشگاه نفت تهران روز سه‌شنبه اخراج شدند.

این موضوع، انتقادهای زیادی را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشته است.

در این حال، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه، سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه،‌ شورای بازنشستگان ایران، گروه اتحاد بازنشستگان و دانشجویان پیشرو دانشگاه اصفهان از این اعتصاب حمایت کرده‌اند.

از سویی، ‌همزمان با ادامه اعتصاب‌های کارگران،‌ فریدون حسنوند، ئیس کمیسیون انرژی مجلس، در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، از تشکیل نشست فوق‌العاده این کمیسیون با حضور مسئولان وزارت نفت و نهادهای نظارتی برای حل مشکلات اخیر کارگران و بازنشستگان صنعت نفت خبر داد.

او مشخص نکرد که منظورش از نهادهای نظارتی چیست.

۱۹:۵۴ ۲.۴.۱۴۰۰

ادامه اعتصاب‌های کارگران نفت در ایران

گزارش‌ها حاکی از ادامه و گسترش اعتصاب کارگران پیمانی و پروژه‌ای نفت، گاز و پتروشیمی در چندین منطقه ایران در روز چهارشنبه، دوم تیر، است.

بر اساس این گزارش که همراه با انتشار فیلم‌هایی در شبکه‌های اجتماعی بوده است، کارگران پیمانی و پروژه‌ای در ماهشهر، بندر جاسک، بندرعباس، بندر تنبک و همچنین دو پالایشگاه آبادان و اصفهان اعتصاب کرده و یا در حال ترک محل های کار و بازگشت به شهرهای خود هستند.

کارگران پیمانی پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و نیروگاه ها با خواست «افزایش دستمزد به ۱۲ میلیون تومان در ماه» و «تغییر نوبت مرخصی به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز مرخصی»، اعتصاب کرده‌اند.

اما به گفته شورای سازماندهی اعتراض‌های کارگران پیمانی، خواست های دیگری هم مطرح هستند. از جمله اینکه «دستمزدها به موقع پرداخت شوند، دست پیمانکاران از صنعت نفت کوتاه شود، اخراج کارگران و قوانین برده‌وار مناطق آزاد اقتصادی لغو شوند».

«رعایت استانداردهای بهداشتی، محیط زیستی و ایمنی محیط کار، بالا بردن استانداردهای بهداشتی خوابگاه‌ها و سرویس‌های بهداشتی، پایان دادن به امنیتی‌سازی محیط‌های کار، به رسمیت شناخته شدن حق تشکل‌یابی، برگزاری تجمع و اعتراض کارگران» از دیگر مطالباتی هستند که شورای سازماندهی اعتراض‌های کارگران پیمانی نفت، اعلام کرده است.

اعتصاب کارگران پیمانی و پروژه‌ای نفت، دومین مورد از اعتراض گسترده آنان در کمتر از یک سال گذشته است.

این شورا اعلام کرده که اعتصاب کارگران پیمانی و پروژه‌ای، «یک اعتصاب اخطاری است و یک هفته در جریان خواهد بود و در روز نهم تیر به صف همکاران رسمی خود که اعلام اعتراض کرده اند، خواهیم پیوست».

در کنار این اعتصاب‌ها، کارکنان رسمی پالایشگاه آبادان، نیز روز چهارشنبه، دوم تیر، در اعتراض به نحوه افزایش دستمزدها و دریافت مالیات مضاعف، اعتصاب و تجمع کردند.

آنها در تجمع خود با شعار «زنگنه ننگت باد»، به وزیر نفت و عملکرد او اعتراض کردند.

همچنین کارگران مستمر فاز ۹ و ۱۰ پارس جنوبی روز چهارشنبه به این اعتصاب پیوستند.

به گزارش وب‌سایت «اقتصاد ۲۴»، از سال ۹۲ قرار بود طرح طبقه‌بندی مشاغل اجرا شود و دستمزدشان افزایش یابد اما این اقدامات انجام نشده است.

اعتصاب‌ها در شرایطی ادامه یافته است که ۷۰۰ کارگر اعتصابی پالایشگاه نفت تهران، روز سه‌شنبه اخراج شدند.

این موضوع، انتقادهای زیادی را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشته است.

ایران شرایط نابه‌سامان اقتصادی را تجربه می‌کند به طوری که تورم ۱۲ ماه منتهی به خرداد امسال، نسبت به دور مشابه پارسال، به ۴۳ درصد رسید که بیشترین میزان در طول ربع قرن اخیر بوده است.

در این ارتباط و به موازات کاهش قدرت خرید در یکی دو سال گذشته، گزارش‌های بسیاری از تجمع‌ها و اعتصاب‌های کارگران و مزدبگیران نسبت به شرایط دشوار معیشتی منتشر شده است.

۱۷:۳۵ ۱.۴.۱۴۰۰

برای دسترسی به اخبار و رویدادهای صنفی و کارگری در خرداد ماه، کارنامه خرداد ماه ۱۴۰۰ را دنبال کنید.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG