لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۱۹

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید ۱۷ شهرستان را از طالبان بازپس گرفته است


تصویری از نیروهای امنیتی افغانستان

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور موفق شده‌اند ۱۷ ولسوالی (شهرستان) را از نیروهای طالبان بازپس گرفته و «ده‌ها جنگجوی» این گروه را بکشند.

بر اساس این گزارش، تنها در ۲۴ ساعت گذشته، نیروهای امنیتی افغانستان موفق شده‌اند با کمک نیروهای «خیزش مردمی»،‌ ۴ ولسوالی دیگر را از کنترل نیروهای طالبان خارج کنند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، از دست دادن این مناطق را تایید کرده ولی گفته است چون «موقعیت و اراضی این مناطق نسبتاً مناسب نبود، طالبان آن را رها کردند». طالبان می‌گوید از مجموع ۴۲۱ ولسوالی افغانستان بر ۱۹۳ ولسوالی کنترل دارد ولی وزارت دفاع افغانستان این ادعا را رد کرده است.

دولت افغانستان همچنین پاکستان را متهم به کمک به طالبان کرده است.

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، روز جمعه در نشستی که در شهر تاشکند با حضور عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان برگزار شد، گفت براساس اطلاعات نهادهای امنیتی، حدود ۱۰ هزار جنگجو در یک ماه گذشته از پاکستان برای جنگ به افغانستان آمده‌اند.

نخست‌وزیر پاکستان این موضوع را رد کرد و گفت پاکستان با روند صلح افغانستان همکاری کرده است.

همزمان با تشدید درگیری‌ها، زلمای، خلیل‌زاد، نمایندهٔ ویژه امریکا برای صلح افغانستان، ابراز امیدواری کرده است که در عید قربان آتش‌بس میان حکومت افغانستان و طالبان برقرار شود.

او گفته است که با آتش‌بس می‌توان امیدوار بود که در مرحله بعد درباره کاهش خشونت در کل کشور توافق صورت گیرد.

در حال حاضر، مذاکرات محرمانه میان هیئت‌های هفت نفری حکومت افغانستان و گروه طالبان در دوحه قطر در جریان است.

به گزارش رادیو آزادی، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان، و ملا عبدالغنی، برادر رئیس دفتر طالبان در قطر، این مذاکرات را رهبری می‌کنند.

گفتگوهای صلح افغانستان در قطر ده ماه پیش آغاز شده ولی پیشرفت خیلی اندک داشته است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG