لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۰۲:۱۴

فعالان سیاسی بازداشتی در تهران آزاد شدند؛ «برقراری جو امنیتی» در اطراف میدان آزادی


گزارش‌ها از تهران حاکی است که شماری از فعالان حقوق بشری، سیاسی، مدنی و کارگری که عصر روز سه‌شنبه در حمایت از معترضان خوزستان در تهران تجمع کرده و بازداشت شده بودند، اکنون آزاد شده‌اند. با این حال برخی گزارش‌ها حاکی از مستقر شدن نیروهای انتظامی در اطراف میدان آزادی تهران و برقراری جو امنیتی است.

پس از افزایش اعتراضات در خوزستان و انتشار خبر برخورد خشونت‌آمیز با معترضان، روز سه‌شنبه در متروی تهران نیز شعارهایی علیه جمهوری اسلامی و «اصل ولایت فقیه» سر داده شد.

فعالان در تهران پس از آن بازداشت شده بودند که قصد داشتند در مقابل وزارت کشور در تهران، تجمعی را در حمایت از تظاهرات روزهای اخیر در استان خوزستان، برگزار کنند.

بازداشت نرگس محمدی، آرش صادقی، رسول بداقی، آرش کیخسروی، پوران ناظمی، جعفر عظیم‌زاده، روح‌الله مردانی، حمید آصفی و بهزاد همایونی با خشونت انجام شده بود.

بر اساس ویدئویی که انتشار یافته است، خانم محمدی پیش از بازداشت این فعالان، با اشاره به مضروب شدن شماری از آنان گفته بود که شماری از زندانیان سابق، فعالان مدنی، مادران صلح و مادران داغدار قصد داشتند در اعتراض به «کشتار» مردم «بی‌پناه و بی‌گناه و تشنه» خوزستان مقابل وزارت کشور جمع شوند که با ضرب و شتم مواجه شدند و به همین دلیل به سوی خیابان زرتشت تهران در حال راهپیمایی هستند.

نرگس محمدی نیز در ویدیوی دیگری به نقل از فعالان مدنی و کارگری همراه خود، به حکومت ایران هشدار داده که «کشتارها» در خوزستان را متوقف کند.

تظاهرات و اعتراض‌ها شش روز پیش در چندین شهر استان خوزستان آغاز شد. شعارهای داده شده در این تظاهرات، در شهرهای غربی استان به‌طور عمده در اعتراض به کم‌آبی سر داده شد اما اکنون با کشیده شدن اعتراضات به مناطق شرقی استان، رنگ سیاسی به خود گرفته و معترضان خواستار سرنگونی نظام جمهوری اسلامی شده‌اند.

قطعی مداوم آب و برق در ایران همزمان با گرم‌شدن هوا، موجب اعتراض‌های پراکنده‌ای در نقاط مختلف ایران شده که در استان خوزستان، به طور گسترده به خیابان‌های چندین شهر کشیده شده است.

در ویدیوهایی که از شهرهای مختلف خوزستان منتشر شده است، تعداد زیادی جوان بدلیل بی‌آبی شعار می‌دهند و در برخی از آنها به وضوح صدای شلیک گلوله شنیده می‌شود.

محمود احمدی‌نژاد و محمد خاتمی، روسای جمهوری پیشین ایران نیز در پیام‌های جداگانه‌ای، برخورد خشونت‌آمیز با معترضان در خوزستان را محکوم کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG