لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۰۹:۴۶

گسترش اعتراضات «به اصفهان و بوشهر»؛ وضعیت بازداشتی‌های خوزستان نامشخص است


اعتراضات در خوزستان
اعتراضات در خوزستان

هم‌زمان با هفتمین شب پیاپی اعتراضات گسترده اهالی خوزستان، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، روز پنج‌شنبه در توئیتی نوشت که «به نیروهای امنیتی دستور داده شد بازداشتی‌های حوادث اخیر خوزستان که عمل مجرمانه‌ای نداشته‌اند به سرعت آزاد شوند.»

مسئولان جمهوری اسلامی تاکنون در مورد تعداد افراد معترضی که بازداشت کرد‌ه‌اند و هویت آنها اطلاع دیگری نداده‌اند.

اعتراض به بی‌آبی در تعدادی از شهرهای خوزستان چهارشنبه ۳۰ تیرماه برای هفتمین شب پیاپی ادامه یافت.

گفت‌وگوی محمد ضرغامی با صدیقه وسمقی پیرامون اعتراضات در خوزستان
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:42 0:00
لینک مستقیم

شامگاه چهارشنبه ۳۰ تیر گزارش‌هایی منتشر شد که از گسترده‌تر شدن دامنه اعتراضات به خارج از خوزستان حکایت دارند.

ویدئوهایی مربوط به روز چهارشنبه حاکی از مسدود کردن خیابانی در کرمانشاه به‌دست معترضان، در حمایت از اعتراضات خوزستان است. در همین حال، ویدئوهایی دیگر، از تجمعات اعتراضی در استان‌های اصفهان و بوشهر در جریان شامگاه چهارشنبه خبر می‌دهند.

ویدئوهای دریافتی حاکی از آن است که شامگاه چهارشنبه، اهالی یزدان‌شهر اصفهان با شعار «خوزستان، حمایتت می‌کنیم» از یک هفته اعتراضات آن استان اعلام حمایت کرده و در ادامه نیز شعار «می‌کشم می‌کشم، آنکه برادرم کشت» سر دادند.

برخی تصاویر ویدئویی نیز حاکی از آن است که اهالی یزدان‌شهر که در حومه نجف‌آباد اصفهان قرار دارد، با پرتاب سنگ، به یکی از خودروهای نیروهای بسیج آسیب زده و شعارهای مختلفی ازجمله «ایرانی می‌میرد – ذلت نمی‌پذیرد» و «ای شاه ایران، برگرد به ایران» سر دادند.

از استان بوشهر نیز گزارش‌هایی دریافت شده که حکایت از تیراندازی شدید مأموران به‌سوی معترضان دارد که ویدئوهای آن مربوط به شهرهای بوشهر و گناوه است. ویدئویی دیگر حاکی از برقراری جو امنیتی در شهرک فضیلت شهر بوشهر است. تأیید این ویدئوها به طور مستقل هنوز میسر نیست.

در همین حال ویدئوهای تأییدنشده‌ای نیز از ادامه شکل‌گیری تجمعات اعتراضی با شعار «مرگ بر دیکتاتور» در ایستگاه‌های متروی تهران منتشر شده است.

در خوزستان، کاربران اهل شهر اهواز در شبکه‌های مجازی از کشته شدن جوانی به نام «فرزاد فریسات» در جریان برخورد خشونت‌آمیز با اعتراض‌های شهروندان در کوی علوی شهر اهواز خبر می‌دهند. عکس‌ها و ویدئوهای دلخراشی نیز مربوط به جان باختن او منتشر شده است. مسئولان و رسانه‌های داخلی ایران هنوز کشته شدن این جوان را تأیید یا رد نکرده‌اند.

براساس ویدئوها و خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، تظاهراتی در شهرهای اهواز، شادگان، سوسنگرد، مسجد سلیمان، الهایی، بهبهان و دزفول برگزار شده است.

در تصاویری که گفته می‌شود مربوط به اهواز است صدها نفر از شهروندان این شهر دست به تظاهرات و راهپیمایی زدند. در تصاویر دیگر منتشر شده از اهواز، معترضان با آتش زدن لاستیک برخی از خیابان‌ها را مسدود کرده‌اند. تعداد از شهروندان اهوازی گفته اند که بامداد روز پنجشنبه برق از بخش هایی از شهر قطع شده است.

در شهر شادگان نیز معترضان در خیابان‌های این شهر شعار «هیهات من الذله» سر دادند.

معترضان در مسجد سلیمان شعار دادند: «ایرانی بسه دیگه – غیرتت رو نشون بده»

قطعی مداوم آب و برق در ایران همزمان با گرم‌شدن هوا، موجب اعتراض‌های پراکنده‌ای در نقاط مختلف ایران شد اما در استان خوزستان از هفته گذشته اعتراضات گسترش یافت و همچنان ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG