لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۱۱:۴۴

تکواندوی المپیک؛‌ کیمیا علیزاده با کسب عنوان چهارمی از دستیابی به مدال برنز بازماند


کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با پرچم تیم پناهجویان در رقابت‌های المپیک توکیو شرکت کرده بود، در دیدار رده‌بندی تکواندو زنان پس از شکست در مقابل حریفی از ترکیه از دستیابی به مدال برنز بازماند.

تکواندوکار ۲۳ ساله ایرانی مسابقه در مقابل خدیجه کبری ایلگون از ترکیه را با نتیجه ۸ بر ۶ واگذار کرد و با کسب عنوان چهارمی به کار خود در توکیو ۲۰۲۰ پایان داد.

او که توانسته بود پس از سه پیروزی پیاپی به مرحله نیمه‌نهایی رقابت‌های وزن ۵۷ کیلوگرم صعود کند، از دیگر حریف خود، تاتیانا مینینا از کاروان روسیه با نتیجه ۱۰ بر ۳ باخت و به دیدار رده‌بندی با حریف ترکیه‌ای رفت.

کیمیا علیزاده در بازی اول موفق شد ناهید کیانی را با نتیجه ۱۸ بر ۹ شکست دهد. او در بازی دوم نیز موفق شد که با نتیجه ۱۶ بر ۱۲ جید جونز، ورزشکار بریتانیایی و دارنده ۲ طلای المپیک را شکست دهد و در بازی سوم نیز با نتیجه ۹ بر ۸ بر ورزشکار چینی غلبه کرد و به مرحله نیمه نهایی مسابقات این وزن رسید.

علیزاده با کسب مدال برنز در المپیک ریو دو ژانیرو در سال ۲۰۱۶ نخستین زن ایرانی است که موفق به کسب مدال در این رقابت‌ها شد. او بعدها به انتقاد از حجاب اجباری پرداخت و در اعتراض به «نگاه جنسیتی» در ورزش ایران، کشور را برای زندگی در آلمان ترک کرد.

خانم علیزاده سال گذشته گفت: «از تصمیمی که برای زندگی‌ام گرفتم و به طور حتم آینده‌ام را تغییر می‌دهد، احساس بسیار خوبی دارم».

ناهید کیانی، حریف کیمیا علیزاده نیز برنده مدال برنز در مسابقات تکواندو قهرمانی آسیا ۲۰۱۶ و بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ بود.

بر اساس اعلام رسمی کمیته بین‌المللی المپیک، نام پنج ورزشکار ایرانی در فهرست ۲۹ نفره ورزشکاران پناهنده به چشم می‌خورد.

کیمیا علیزاده و دینا پوریونس لنگرودی در رشته تکواندو، جواد محجوب در رشته جودو، هامون درفشی‌پور در رشته کاراته و سعید فضل‌‌اولی در رشته قایقرانی، پنج ایرانی تیم پناهجویان در مسابقات المپیک توکیو هستند.

XS
SM
MD
LG