لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۰۵

موج فزاینده ابتلا به کرونا در ایران؛ ۳۵ هزار بیمار جدید و ۳۵۴ فوتی در یک‌شبانه‌روز


رئیس بیمارستان سینا می‌گوید اگر تعداد بیماران مقداری بیشتر شود، پشت در بیمارستان می‌مانند

رئیس بیمارستان سینا در تهران می‌گوید در تعطیلی شش‌روزه «شمار مراجعان به بیمارستان هر روز بیشتر از روز قبل بوده و هنوز به قله پیک پنجم نرسیده‌ایم». همزمان وزارت بهداشت نیز از شناسایی نزدیک به ۳۵ هزار بیمار و درگذشت ۳۵۴ نفر در شبانه‌روز گذشته خبر داد.

محمد طالب‌پور، رئیس بیمارستان سینای تهران، در مصاحبهٔ روز سه‌شنبه ۵ مرداد با همشهری‌آنلاین گفت در حال حاضر فقط ۲۰۰ بیمار در این بیمارستان بستری هستند و «اگر تعداد بیماران مقداری بیشتر شود، دیگر پشت در بیمارستان می‌مانند».

آقای طالب‌پور همچنین با اشاره به پذیرش بی‌وقفه بیماران کرونایی طی یک سال و نیم اخیر، از «مراکز ارتشی، شهرداری و...» هم خواست که به داد بیماران برسند.

این در حالی است که، به‌گفتهٔ رئیس بیمارستان سینا، همچون اوایل شیوع بیماری همهٔ مبتلایان به بیمارستان مراجعه نمی‌کنند و «برخی بیماران در مراکز سرپایی، مطب‌ها و درمانگاه‌ها ویزیت می‌شوند».

روز گذشته نیز گزارش شده بود که تعطیلات شش‌روزهٔ تهران و موج سفرها موجب شدت دوبارهٔ بحران کرونا در استان‌های شمالی شده و به‌گفته غلامعلی کوهساری، نماینده گلستان در مجلس، در برخی از بیمارستان‌های این استان به دلیل تکمیل ظرفیت، بیماران کف زمین خوابیده‌اند.

رئیس بیمارستان سینا دربارهٔ تأثیر تعطیلی شش‌روزه تهران تاثیری در کاهش بار مراجعان گفته است فعلا برای قضاوت زود است، اما شمار بیمارانی که در روزهای تعطیل مراجعه کردند، هر روز بیشتر از روز قبل بوده است.

همزمان وزارت بهداشت در گزارش روزانه و رسمی خود از کرونا اعلام کرد که نزدیک به ۳۵ هزار بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شده که از این تعداد نزدیک بیش از سه هزار و ۷۰۰ نفر آنان بستری شده‌اند.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر پنج هزار و ۱۰۰ نفر از بیماران نیز در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند.

بر پایه آمار وزارت بهداشت، در حالی که روز دوشنبه ۹ مرداد آمار کرونا در ایران با جهش ناگهانی همراه بود و اعلام شد ۳۲۲ نفر جان خود را از دست داده‌اند، طی شبانه‌روز گذشته این رکورد باز هم شکسته شد و ۳۵۷ نفر دیگر نیز بر اثر کرونا جان باختند.

به این ترتیب، آمار رسمی مجموع جان‌باختگان بر اثر ابتلا به کرونا در ایران به ۸۹ هزار و ۴۷۹ نفر رسید که البته برخی منابع ازجمله سازمان نظام پزشکی ایران، تعداد واقعی قربانیان را ۳ تا ۴ برابر آمار رسمی برآورد می‌کنند.

وزارت بهداشت همچنین گزارش کرده است که تا کنون ۸ میلیون و ۴۷۴ هزار و ۳۳۲ نفر دُز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۴۹۶ هزار و ۶۷۷ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۱۰ میلیون و ۹۷۱ هزار و ۹ دُز رسید.

در چندین ماه اخیر، شمار گسترده‌ای از کشورها با استفاده از انواع واکسن‌ها موفق به کنترل نسبی شیوع ویروس کرونا در کشور خود شده‌اند، اما ایران پس از چندین ماه تأخیر برای ساخت واکسن داخلی و در عین حال ممنوع بودن خرید واکسن غربی به‌دستور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به‌تازگی به روند واکسیناسیون عمومی، اغلب با استفاده از واکسن چینی سینوفارم، سرعت بخشیده است.

در حال حاضر، ۲۳۲ شهر ایران در وضعیت قرمز، ۱۱۷ شهر در وضعیت نارنجی و حدود صد شهر نیز در وضعیت زرد قرار دارند.

با استفاده از همشهری‌آنلاین، ایرنا و رادیو فردا / ر.ش / پ.پ
XS
SM
MD
LG