لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۰۸

خبرخوان

نیمی از جمعیت اتحادیه اروپا به‌طور کامل علیه کرونا واکسینه شد

خبرگزاری فرانسه براساس آمارهایی که از منابع رسمی جمع‌آوری کرده روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد گزارش داد که نیمی از جمعیت اتحادیه اروپا علیه ویروس کووید-۱۰ دو دوز کامل را دریافت کرده و به‌طور کامل واکسینه شده‌اند.

همزمان دولت چین اعلام کرده که به دنبال مشاهده موارد جدیدی از ابتلا به ویروس در شهر ووهان که منشأ همه‌گیری کرونا بود تمام ۱۱ میلیون جمعیت این شهر و حومه آن را تست خواهد کرد.

در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، اسپانیا با واکسینه کردن ۵۸.۳ درصد جمعیت کشور در صدر و ایتالیا با ۵۴.۴ درصد از جمعیت در رتبه دوم قرار دارند و پس از آنها فرانسه با واکسینه کردن ۵۲.۹ درصد و آلمان نیز با ۵۲.۲ درصد در رتبه‌های سوم و چهارم هستند.

اتحادیه اروپا از نظر درصد جمعیت واکسینه شده اکنون از آمریکا که این رقم حدود ۴۹.۷ درصد است جلو افتاده‌است. عدم تمایل یا مخالفت با واکسن در میان بخش چشمگیری از جمعیت آمریکا روند واکسیناسیون را کند کرده و همزمان شیوع گسترده سویه دلتا تعداد افراد بستری در بیمارستان‌ها به حدی افزایش داده که از تابستان گذشته که اوج بحران کرونا بود، تاکنون بی‌سابقه است.

سویه دلتا که شیوع آن سریع‌تر و گسترده‌تر است تعداد مبتلایان را در سراسر جهان حتی در کشورهایی که چند ماه پیش همه‌گیری ویروس را کاملاً تحت کنترل داشتند، افزایش داده‌است.

به عنوان نمونه چین به فاصله چندین ماه پس از آغاز همه‌گیری در شهر ووهان که در دسامبر ۲۰۱۹ مشاهده شد، توانست شیوع ویروس را در سراسر کشور کنترل کرده و فعالیت‌های جاری در سطح جامعه به حالت عادی بازگشت.

ولی شیوع مجدد ویروس بخش اعظم این اقدامات را به خطر انداخته و اکنون سویه دلتا در ده‌ها شهر شیوع پیدا کرده‌است.

در استرالیا که فقط ۱۵ درصد از جمعیت ۲۵ میلیونی کشور واکسینه شده‌اند، دولت برای مقابله با شیوع گسترده سویه دلتا مجدداً مقررات قرنطینه را به اجرا گذاشته و موارد ابتلای روزانه به حدود سه هزار و ۶۰۰ نفر رسیده‌است.

جمعیت شهرهای بزرگ استرالیا تحت مقررات قرنطینه و ممنوعیت رفت و آمد بین شهرها و ایالات زندگی می‌کنند و دولت روز دوشنبه نیروهای ارتش را برای نظارت بر این مقررات در سیدنی، پایتخت مستقر کرد. مقررات قرنطینه در سیدنی از شش هفته پیش آغاز شد و تا پایان ماه اوت ادامه خواهد داشت.

بنگلادش یکی دیگر از کشورهایی است که با شیوع گسترده سویه دلتا روبرو است. دولت این کشور روز سه شنبه ۱۲ مرداد مقررات قرنطینه را تمدید کرد و گفت ظرف یک هفته حداقل ۱۰ میلیون نفر را واکسینه خواهد کرد.

در ایران که در میان کشورهای خاورمیانه بدترین وضعیت را دارد طبق آمار رسمی روز سه‌شنبه بیش از ۳۹ هزار مورد جدید ابتلا ثبت شده که از نظر تعداد ابتلای روزانه رکورد جدیدی است.

با استفاده از خبرگزاری فرانسه / ش.ر / پ.پ

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

درخواست آزادی اتباع زندانی در دستور کار دیدار وزیر خارجه بریتانیا با امیرعبداللهیان

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا قرار است روز دوشنبه ۲۹ شهریور در نیویورک با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران دیدار کند.

به نوشته خبرگزاری‌ها، درخواست آزادی فوری اتباع بریتانیایی از جمله نازنین زاغری رتکلیف که در ایران در زندان به‌سر می‌برند، در دستور کار خانم تراس در این دیدار قرار دارد.

این دیدار پس از آن صورت می‌گیرد که ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری روز یکشنبه از ارائه فهرستی به وزارت خارجه بریتانیا شامل اسامی ۱۰ فرد حقیقی خبر داد که به گفته او در «گروگان‌گیری» شهروندان دوتابعیتی یا خارجی در جمهوری اسلامی نقش دارند.

به گفته آقای رتکلیف نام‌های بیشتری ممکن است در آینده به این فهرست اضافه شود.

نازنین زاغری-رتکلیف، مهران رئوف و انوشه آشوری از جمله شهروندان ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران هستند.

رئیس دانشگاه تهران خواستار آزادی کسری نوری شد

کسری نوری، درویش و دانشجوی زندانی

رئیس دانشگاه تهران با ارسال نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه، خواستار آزادی کسری نوری، دانشجوی زندانی این دانشگاه شد.

محمود نیلی احمدآبادی در مصاحبه‌ای که خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه، ۲۹ شهریور از او منتشر کرده، گفته است با توجه به این که آقای نوری نیمی از دوره حبس خود را گذرانده و قانون اجازه آزادی او را بر اساس این شرایط می‌دهد، دانشگاه تهران بنا بر تقاضای خانواده این دانشجوی زندانی، درخواست آزادی او را در دستور کار قرار داده است.

به گفته آقای نیلی احمدآبادی «قوه قضاییه پیش از این مشکلات دانشجویانی را که پرونده داشتند؛ به شکلی حل کرده و ما اطلاع نداریم به جز کسری نوری، دانشجوی دیگری از دانشگاه تهران در زندان باشد.»

کسری نوری از دراویش گنابادی و از مدیران وب‌سایت «مجذوبان نور» در جریان واقعه گلستان هفتم، اول اسفند ۹۶ به همراه صدها تن دیگر از دراویش بازداشت و در دادگاه انقلاب تهران به ۱۲ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به شهرستان «ثلاث باباجانی» و محرومیت‌های اجتماعی محکوم شد.

این درویش زندانی در زمان بازداشت دانشجوی مقطع کارشناسی ‌ارشد حقوق بشر در دانشگاه تهران بود و به گفته خانواده‌اش از زمان بازداشت بدون مرخصی در زندان به‌سر می‌برد.

برادر آقای نوری، اوایل ماه تیر از محرومیت او از ادامه تحصیل و اخراج از دانشگاه خبر داده بود.

این حکم که با اعتراض‌های گسترده‌ای از سوی دانشجویان و کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شده بود، بعدتر لغو شد.

وزارت ورزش: اجازه این‌گونه پوشش زنان فوتبالیست را نداده بودیم

عکس اعضای تیم فوتبال ایران پیش از سفر به تاشکند

معاون وزارت ورزش ایران در واکنش به انتقادها از نوع پوشش زنان فوتبالیست ایرانی گفته است که وزارت ورزش برای این پوشش، مجوز نداده و بر اساس بخشنامه، مانتو، شلوار و مقعنه، «پوشش رسمی» ورزشکاران زن ایرانی است.

مهین فرهادی‌زاد، روز یک‌شنبه، ۲۸ شهریور به خبرگزاری فارس گفته است که نایب رئیس فدراسیون فوتبال «شاید به دلیل گرفتاری شخصی مسئولیت خود را به بخش دیگری محول کرده که این حاشیه ها ایجاد شده است».

خانم فرهادی‌زاد هم‌چنین افزود است که درباره پوشش زنان فوتبالیست «تذکر لازم» به فدراسیون داده شده است.

اعزام تیم ملی فوتبال زنان ایران که پس از دو سال دوری از مسابقات از رده‌بندی جهانی خارج شده بود و امسال دوباره به رنکینگ فیفا بازگشته است با برخی حواشی مربوط به پوشش اعضای این تیم همراه بوده است.

در تصاویر منتشرشده از اعزام این تیم به رقابت‌های مقدماتی قهرمانی آسیا به تاشکند ازبکستان در روز چهارشنبه، ۲۴ شهریور، زنان ورزشکار ایران با کت و شلوار زنانه تیره‌رنگ دیده می‌شدند.

در واکنش‌ به پوشش اعضای این تیم، خبرگزاری فارس روز شنبه لباس اعضای این تیم را «مردانه» و «تلفیق کج‌سلیقگی و بی‌توجهی به عرف جامعه» نامیده و ضمن «بی‌سابقه» خواندن اقدام فدراسیون فوتبال برای طراحی چنین پوششی، خواستار «اصلاح فوری» و «بررسی این موضوع از سوی نهادهای مربوطه» شد.

احمد راستینه، رئیس کمیته تربیت بدنی کمیسیون فرهنگی مجلس نیز گفته است که «موضوع طراحی لباس تیم فوتبال بانوان قابل توجیه و چشم‌پوشی نیست و فدراسیون باید پاسخ‌گو باشد».

نتایج اولیه: حزب حامی پوتین برنده انتخابات پارلمانی است

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی روسیه حاکی از پیشتازی حزب حاکم روسیه متحد است که از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور، حمایت می‌کند.

کمیسیون انتخابات مرکزی روسیه شامگاه یکشنبه ۲۸ شهریور اعلام کرد که از ۹ درصد آرای شمارش شده حزب روسیه متحد توانسته است ۳۸.۵۷ درصد آرا را به خود اختصاص دهد.

این حزب در انتخابات سال ۲۰۱۶ با کسب ۵۴ درصد آرا پیروز شد، اما از آن زمان تاکنون به خاطر نارضایتی‌ها نسبت به شرایط معاش مردم در روسیه، محبوبیت آن کاهش یافته است.

نتایج یک نظرسنجی که در آستانه انتخابات در خبرگزاری ریانووستی روسیه منتشر شده است، پیش‌بینی می‌کند که حزب روسیه متحد در این انتخابات حدود ۴۵ درصد رای بیاورد.

شمارش اولیه آرا همچنین نشان می‌دهد که حزب کمونیست با کسب ۲۵.۱۷ درصد آرا در جایگاه دوم قرار دارد و جایگاه سوم هم از آن حزب ناسیونالیست ال‌دی‌پی‌آر است که ۹.۶ درصد آرا را به خود اختصاص داده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن

فرمانده نیروی هوایی ارتش ایران تغییر کرد

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز یکشنبه ۲۸ شهریور با صدور حکمی سرتیپ حمید واحدی را به سمت فرماندهی نیروی هوایی ارتش ایران منصوب کرد.

آقای خامنه‌ای در حکم خود نوشته است که انتظار دارد فرمانده جدید نیروی هوایی توان و آمادگی‌های رزمی کشور «در پاسخگویی هوشمندانه به هر سطح و نوع از تهدید هوایی» را ارتقا دهد.

حمید واحدی جایگزین سرتیپ عزیز نصیرزاده شده که از مرداد ۱۳۹۷ تاکنون فرماندهی نیروی هوایی ارتش را بر عهده داشته است. آقای واحدی، ۵۶ ساله، خلبان جنگنده سوخو-۲۴ است و در فاصله سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ به‌عنوان فرمانده پایگاه دوم شکاری تبریز فعالیت می‌کرد.

رهبر جمهوری اسلامی همچنین در حکم دیگری عزیز نصیرزاده را به ‌عنوان جانشین رییس ستاد کل نیروهای مسلح منصوب کرده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری‌های ایسنا و ایرنا؛ س.ن

ایران خواهان آزادی دو راننده بازداشت شده توسط جمهوری آذربایجان شد

تصویر آرشیوی است

چند روز پس از انتشار گزارش‌‌هایی از بازداشت دو راننده کامیون ایرانی توسط اداره مرزبانی جمهوری آذربایجان، سخنگوی وزارت خارجه ایران خواهان آزادی این افراد شد.

سعید خطیب‌زاده روز یکشنبه ۲۸ شهریور اعلام کرد سفارت جمهوری اسلامی این موضوع را پیگیری کرده و انتظار از جمهوری آذربایجان است که فورا این دو نفر را آزاد کرده و اجازه دهند به مسیر خود ادامه دهند.

الشاد حاجی‌یف، از مقامات وزارت کشور آذربایجان، در گفتگو با شبکه «آی تی‌وی» این کشور گفته است دو راننده ایرانی از طریق خاک ارمنستان و به صورت غیرقانونی به اراضی آذربایجان در قره‌باغ کوهستانی (خان‌کندی) وارد شده و هنگام بازگشت به ایران متوقف شده‌اند و طبق قوانین جمهوری آذربایجان با آنها برخورد خواهد شد.

هم اکنون بخش اعظمی از صادرات ایران به ارمنستان از طریق جادهگؤروش‌-قاپان انجام می‌شود که هفت کیلومتر آن از مناطق آزاد شده آذربایجان در قره‌باغ کوهستانی عبور می‌کند.

جمهوری آذربایجان از هفته گذشته در نزدیکی روستای «ائیوازلی» در مسیر جاده گؤروش‌-قاپان آغاز به دریافت رسوم گمرکی از کامیون‌های حامل کالا از ایران به ارمنستان و برعکس کرده است.

آذربایجان می‌گوید مشکلی با تردد کامیون‌ها از این جاده به خاک ارمنستان ندارد، اما خان‌کندی بخشی از خاک آذربایجان است و ورود بدون اجازه به این منطقه ممنوع است.

در جریان جنگ ۴۴ روزه پاییز پارسال، جمهوری آذربایجان مناطق اشغال شده توسط ارتش ارمنستان طی نزدیک به سه دهه گذشته را آزاد کرد، اما نظارت بر منطقه خان‌کندی که اکثریت ساکنان آن ارمنی‌تبار هستند، به همراه جاده اتصال این شهر به ارمنستان، برای پنج سال به نیروهای نظامی روسیه محول شد.

با استفاده از گزارش‌های ایرنا، «آی‌ تی‌وی»، رادیو فردا. د.خ

پلیس هند قایق ماهی‌گیری ایرانی را با ۳۰ کیلوگرم هروئین توقیف کرد

تصویر آرشیوی از پلیس هند

نیروهای مرزبانی و پلیس ضد تروریسم منطقه گجرات هند طی عملیاتی مشترک یک قایق ماهی‌گیری ایرانی که محموله ۳۰ کیلوگرمی هروئین در آن بود را در آب‌های گجرات توقیف کردند.

روزنامه «د هندو» روز یکشنبه ۲۸ شهریور گزارش داد که هفت نفر از خدمه‌های قایق ایرانی نیز در این رابطه بازداشت شده‌اند. همه این افراد شهروندان ایران بوده‌اند.

بر اساس گزارش این روزنامه، طی سال‌های گذشته قاچاقچیان مواد مخدر از پاکستان و ایران، قاچاق مواد از طریق بندر گجرات را ترجیح می‌دهند. ژانویه پارسال و آوریل امسال نیز در مجموع ۱۳ شهروند پاکستانی حامل مواد مخدر در آب‌های نزدیک گجرات در دریای عربی بازداشت شدند.

با استفاده از گزارش روزنامه د هندو. د.خ

دستمزد کارگران ایرانی معادل «۳۵ درصد هزینه خانوار» است

Retirees gather in Tehran

آمارهای جدید وزارت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می‌دهد که حداقل دستمزد کارگران تنها ۳۵ درصد از هزینه یک خانوار را پوشش می‌دهد.

به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری تسنیم، در سال ۹۹ نسبت حداقل دستمزد سالانه کارگران به متوسط هزینه سالانه برای یک خانوار شهری و روستایی به ترتیب ۳۵.۳ درصد و ۶۴.۲ درصد بوده است.

قبلا وزارت راه و شهرسازی در تیرماه امسال گزارش داده بود که ۶۴ درصد متوسط درآمد خانوار در تهران و دیگر کلان‌شهرهای ایران سهم اجاره مسکن است.

این گزارش از افزایش ۳۰.۵ درصدی هزینه سالانه یک خانوار شهری به ۶۳ میلیون تومان در سال ۹۹ خبر داده و گفته است متوسط هزینه سالانه خانوارهای روستایی نیز با ۳۱.۲ درصد افزایش به نزدیک ۳۵ میلیون تومان رسیده است.

وضعیت بد معیشتی کارگران در ایران در سال‌های گذشته بارها منجر به برگزاری تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف شده است.

اردیبهشت امسال، ۱۵ سندیکای کارگری و تشکل صنفی و فرهنگی با انتشار بیانیه‌ای به مناسب روز جهانی کارگر، به سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی حکومت ایران اعتراض کردند و آن را عامل «فقر روز افزون» کارگران دانستند.

با استفاده از گزارش تسنیم، رادیو فردا. د.خ

محمدباقر ذوالقدر دبیر مجمع تشخیص مصحلت نظام شد

محمدباقر ذوالقدر، از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران، با حکم صادق لاریجانی به عنوان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شده است.

پیش از او محسن رضایی این مسئولیت را بر عهده داشت. آقای رضایی در حال حاضر معاون اقتصادی ابراهیم رئیسی است. محمدباقر ذوالقدر که مشاور رئیس قوه قضاییه بود، در دوره صادق لاریجانی به عنوان مشاور اجتماعی و معاون امور راهبردی قوه قضاییه فعالیت می‌کرد.

آقای ذوالقدر که باجناق ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق است، پیش از قوه قضاییه در سپاه پاسداران و ستاد کل نیروهای مسلح فعالیت داشت و از او به عنوان یکی از سازمان‌دهندگان نیروهای لباس شخصی به ویژه انصار حزب‌الله در دهه هفتاد نام برده شده است.

محمدباقر ذوالقدر از اعضای یک گروه اسلامی مسلح به نام منصورون است که در سال‌های پیش از انقلاب به همراه محسن رضایی در استان خوزستان فعالیت می‌کرد و در سال ۱۳۵۷ یک مهندس آمریکایی و یکی از مدیران شرکت ملی نفت ایران را در اهواز ترور کرد.

او در سال ۱۳۷۶ و با کناره‌گیری محسن رضایی از فرماندهی سپاه و انتصاب یحیی رحیم صفوی به این سمت به عنوان جانشین فرمانده کل سپاه منصوب شد.

از محمدباقر ذوالقدر به عنوان یکی از فرماندهانی یاد می‌شود که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ مقدمات رسیدن محمود احمدی‌نژاد به قدرت را فراهم آورده است.

او در اظهاراتی در همایش فرماندهان بسیج اداری و کارگری که در شماره روز شنبه ۱۸ تیر سال ۱۳۸۴ روزنامه ایران نیز به چاپ رسید وجود یک برنامه چندلایه برای در اختیار گرفتن دولت را تائید کرد و گفت: «نيروهاى اصول‌گرا بحمدالله با طراحى درست و چندلايه توانستند در انتخابات پیروز شوند.»

کرونا در ایران؛ افزایش دوباره آمار جان‌باختگان و مبتلایان، چالش بیشتر استان‌های غربی

همزمان با اعلام خبر کاهش روند تدریجی آمار کرونا از سوی رئیس مرکز بیماری‌‌های واگیر وزارت بهداشت، روابط عمومی این وزارتخانه از افزایش دوباره آمار جان‌باختگان و مبتلایان در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

وزارت بهداشت ایران روز یکشنبه ۲۸ شهریور اعلام کرد که در شبانه‌روز گذشته، ۳۹۱ نفر دیگر بر اثر کرونا جان خود را از دست داده‌ و نزدیک به ۱۶ هزار بیمار جدید شناسایی شده‌اند.

این در حالی است که آمار جان‌باختگان کرونا در روز شنبه، ۳۵۵ نفر و آمار مبتلایان جدید نزدیک به ۱۳ هزار نفر اعلام شده بود.

بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت در روز یکشنبه، مجموع جان‌باختگان کووید-۱۹ به ۱۱۷ هزار و ۱۸۲ نفر و شمار کل مبتلایان به پنج میلیون و ۴۲۴ هزار و ۸۳۵ نفر رسیده است.

در این گزارش همچنین آمده که حدود هفت هزار بیمار مبتلا به کرونا به دلیل وخامت وضعیت جسمانی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند و از روز گذشته دو هزار و ۲۰۷ بیمار جدید در بیمارستان‌های کشور بستری شده‌اند.

آمار رسمی کرونا در حالی به‌ صورت روزانه از سوی وزارت بهداشت و برخی مسئولان اعلام می‌شود که مقامات سازمان نظام پزشکی ایران، آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند.

در همین حال، محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌ های واگیر وزارت بهداشت، روز یکشنبه با اشاره به کاهش آمار جان‌باختگان، مبتلایان و بستری‌شدگان پیش‌بینی کرده که بیشتر استان‌ها به مرحله‌ای از «آرامش» دست پیدا خواهند کرد، اما استان‌‌های غربی همچنان با بیشترین چالش بیماری مواجهند.

آقای گویا در ادامه با بیان این‌که نباید «خوش‌خیال» بود، درباره شیوع سویه جدید «لامبادا» که به گفته او رد آن در کشورهای همسایه پیدا شده است، هشدار داد.

پیش از این برخی دیگر از مقامات وزارت بهداشت درباره اوج‌گیری دوباره کرونا و شکل‌گیری «پیک ششم» در پاییز امسال به دلیل احتمال ورود سویه‌های جدید هشدار داده بودند.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های ایران و سایت رادیو فردا/ف.ع/ک.ر

احتمال انجام مذاکرات هسته‌ای بین ایران و کشورهای ۱+۴ در نیویورک

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، قرار است روز دوشنبه عازم نیویورک شود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران از ایجاد تغییراتی در ترکیب تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران خبر داد و گفت ایران ممکن است هفته آینده در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، با قدرت‌های جهانی در مورد احیای برجام مذاکراتی انجام دهد.

سعید خطیب‌زاده روز یکشنبه ۲۸ شهریور در یک نشست خبری گفت که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه، روز دوشنبه عازم نیویورک خواهد شد و به صورت جداگانه و دوجانبه با همه وزیران خارجه ۱+۴ دیدار و رایزنی می‌کند.

او در مورد احتمال برگزاری مذاکرات هسته‌ای با این وزرا افزود: «اگر دستور کار ویژه‌ای بود می‌تواند به صورت جمعی بین ایران و ۱+۴ برگزار شود ولی تا الان تصمیمی در این خصوص اتخاذ نشده و باید دید دستور کار چیست».

او در پاسخ به این پرسش که با انتخاب علی باقری به عنوان معاون سیاسی وزیر خارجه، «آیا او رئیس تیم مذاکره‌کننده ایران خواهد بود؟» گفت: «ترکیب تیم مذاکره‌کننده در حال بررسی است. طبیعتاً تغییراتی صورت خواهد گرفت و وقتی شکل و شمایل این تغییرات نهایی شود به اطلاع عموم خواهیم رساند».

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته نشست‌هایی را برگزار کرد که گرچه قطعنامه‌ای علیه ایران در جریان آن صادر نشد، اما کشورهای غربی انتقادهای تندی را نسبت به اقدامات هسته‌ای تهران مطرح کردند و خواستار بازگشت هر چه سریع‌تر ایران به میز مذاکره برای احیای برجام شدند.

بریتانیا، فرانسه و آلمان روز ۲۴ شهریور در بیانیه مشترکی با ابراز «نگرانی عمیق» از «نقض پیاپی تعهدات هسته‌ای ایران»، از تهران خواستند تا از «فرصت دیپلماتیک» ایجاد شده در پی توافق خود با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «استفاده کند».

روز یکشنبه همچنین اعلام شد که رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به منظور شرکت در شصت‌وپنجمین نشست سالانه آژانس در رأس هیاتی وارد وین شده است.

محمد اسلامی در این سفر علاوه بر شرکت و سخنرانی در نشست سالانه آژانس با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، و دیگر همتایان خود دیدار می‌کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های ایران و سایت رادیو فردا/پ.پ/ک.ر

گمانه‌زنی‌ رسانه‌های ایران از گزینه جدید ریاست سازمان صداوسیما

پیمان جبلی، معاون برون‌مرزی رادیو و تلویزیون حکومتی ایران

برخی از سایت‌های خبری در ایران گمانه‌زنی کرده‌اند که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، احتمالا پیمان جبلی، معاون برون‌مرزی صداوسیما، را به ریاست این سازمان منصوب خواهد کرد.

گزارش‌ها حاکی است که دوره ریاست عبدالعلی علی‌عسکری بر سازمان صداوسیما احتمالا تک‌دوره‌ای خواهد بود. آقای علی عسکری از ۲۲ اردیبهشت ۹۵ رئیس بزرگترین بنگاه تبلیغاتی جمهوری اسلامی است.

بر اساس گزارش‌های غیررسمی که برخی از سایت‌های خبری داخلی منتشر کرده‌اند، نام پیمان جبلی به عنوان «جدی‌ترین گزینه» برای تصدی پست ریاست سازمان صداوسیما مطرح شده است.

سایت خبری «صبا» روز یکشنبه ۲۸ شهریور در این زمینه گزارش داد که گزینه‌های دیگری چون شهاب اسفندیاری، رئیس دانشگاه صداوسیما، و مصطفی محمدی رئیس مرکز طرح، برنامه و بودجه این سازمان پیش از این به‌عنوان گزینه‌های احتمالی مطرح بوده‌اند.

انتصاب رئیس سازمان صداوسیما با حکم رسمی رهبر جمهوری اسلامی و برای یک دوره پنج ساله صورت می‌گیرد. آیت‌الله خامنه‌ای می‌تواند این دوره را برای پنج سال دیگر تمدید کند.

حسین محمدی که در سال‌های اخیر با سمتِ معاونت بررسی بیت رهبر جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند، از متنفذترین مدیران پشت پرده صداوسیما و عرصه فرهنگ در جمهوری اسلامی به شمار می‌آید و احتمالا نقش اصلی را در معرفی نامزد مورد نظر برای ریاست رادیو و تلویزیون حکومتی، به علی خامنه‌ای دارد.

پیمان جبلی دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و تبلیغ، و همچنین «دکترای فرهنگ و ارتباطات» از دانشگاه امام صادق است و از سال ۹۵ به عنوان «معاون برون‌مرزی» سازمان صداوسیما مشغول به کار است.

در دوران ریاست آقای جبلی بر بخش برون مرزی صداوسیما، پخش ماهواره‌ای چند شبکه بین‌المللی این سازمان به دلیل «انباشت بدهی‌ها» متوقف شد و او «سهل‌انگاری برخی دستگاه‌های تصمیم‌گیر» را مسبب این موضوع عنوان کرد.

بر اساس گزارش سایت‌های خبری ایران و سایت رادیو فردا/ف.ع/ک.ر

باقری: عملیات علیه گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی در کردستان عراق ادامه می‌یابد

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح خواستار جمع‌آوری پایگاه‌های آمریکا در اقلیم کردستان عراق شده است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به دولت عراق و اقلیم کردستان هشدار داد که باید با گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی برخورد کنند و عملیات نظامی ایران علیه این گروه‌ها ادامه خواهد یافت.

محمدحسین باقری روز یکشنبه ۲۸ شهریور در مراسم معرفی جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: «عملیات‌های ما در برخورد با گروهک‌های ضد انقلاب ادامه خواهد داشت و هیچ‌گونه شیطنتی را در این مرز‌ها تحمل نمی‌کنیم».

او مدعی شد که حملات ایران به مراکز تجمع گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی بر اساس «منشور سازمان ملل متحد» است.

این فرمانده ارشد نظامی همچنین خواستار جمع‌آوری پایگاه‌های آمریکا در این منطقه شد و گفته که نباید از این پایگاه‌ها به عنوان «کانون ضد انقلاب و سازماندهی» استفاده شود.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از دو هفته پیش حملاتی را به مناطقی در شمال کردستان عراق آغاز کرده و بر اساس گزارش رسانه‌های کردزبان، در این حملات از جنگنده و همچنین پهپادها برای بمباران برخی مناطق کوهستانی استفاده شده است.

وب‌سایت امنیتی «مشرق نیوز» در این زمینه گزارش داده که هدف حملات نظامی، مقرهای گروه دمکرات کردستان عراق بوده و سه منطقه «سیده کان؛ چومان و حاجی عمران عراق هدف حملات پهپادی قرار گرفته» است.

تهدید رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی یک هفته پس از هشدار مشابه دبیر شورای عالی امنیت ملی صورت می‌گیرد که در دیدار با نخست‌وزیر عراق خواستار «خلع سلاح» و «اخراج سریع» گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی از اقلیم کردستان عراق شد.

علی شمخانی در گفت‌وگو با مصطفی الکاظمی گفته بود که «گروه‌های تروریستی در اقلیم کردستان» تحرکات خود را افزایش داده و حضور این گروه‌ها «مخل امنیت مرزهای دو کشور» است.

محمد خاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، نیز روز ۱۵ شهریور مدعی شده بود برخی گروه‌های مسلح از مناطقی در شمال کردستان عراق برای «تحرکات امنیتی» استفاده می‌کنند و مسئولان اقلیم کردستان و دولت عراق با این پدیده برخورد نمی‌کنند.

هم‌اکنون چندین گروه مسلح کُرد مخالف جمهوری اسلامی از جمله کومله (سازمان کردستان حزب کمونیست ایران)، پژاک (حزب حیات آزاد کردستان) و حزب دموکرات کردستان (حدک) در اقلیم کردستان عراق حضور دارند.

جمهوری اسلامی ایران گروه‌های مسلح کرد را به «تجزیه‌طلبی»، «تروریسم» و «ارتباط با بیگانگان» متهم می‌کند. از سوی دیگر، این گروه‌ها نیز جمهوری اسلامی را به نقض حقوق کردها در ایران متهم می‌کنند و می‌گویند هدف‌شان پیگیری حقوق کردها است.

بر اساس گزارش خبرگزاری صداوسیما و سایت رادیو فردا/ک.ر

طالبان وزارت «امر به معروف و نهی از منکر» را جایگزین «وزارت زنان» کرد

تصویری از وروردی «وزارت امور زنان» افغانستان

طالبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که وزارت امور زنان به «وزارت امر به معروف و نهی از منکر» تبدیل شده است.

دولت جدید طالبان با انحلال وزارت امور زنان، همان ساختمان را به محل استقرار وزارت جدید التاسیس امر به معروف و نهی از منکر اختصاص داد.

انحلال وزارت زنان همزمان با بازگشایی مدارس در افغانستان روی داده است، که بنابر اعلام طالبان دختران تنها در مقطع ابتدایی اجازه حضور در مدارس را دارند.

طالبان افغانستان پیش از این با اعلام این‌که تحصیل زنان باید در«چارچوب شریعت اسلامی» باشد، تفکیک جنسیتی در کلاس‌های درس و پوشش جدید اسلامی را در دانشگاه‌های این کشور اجباری کرده بود.

سازمان ملل و کشورهای غربی توجه طالبان به حقوق زنان را از شروط ارائه کمک‌های بشردوستانه و به رسمیت شناختن دولت طالبان دانسته‌اند.

وزارت بهداشت ایران از آغاز واکسیناسیون دانش‌آموزان با «سینوفارم» خبر داد

بنابرآمارهای رسمی وزارت بهداشت ایران، تاکنون ۴۲ میلیون دُز واکسن در کشور تزریق شده است.

وزارت بهداشت ایران از آغاز واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله با واکسن «سینوفارم» خبر داد.

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفته است که تحقیقات برای واکسیناسیون کودکان ۷ تا ۱۲ ساله نیز آغاز شده است. تنها یک روز پیش از این رسانه‌ها در چین اعلام کردند تزریق واکسن سینوفارم به کودکان ۳ تا ۱۷ سال ایمن است.

وزیر بهداشت ایران با تاکید بر این‌که انجام واکسیناسیون به منزله بازگشایی مدارس نیست، افزود: برای بازگشایی مدارس لازم است هر دو دُز واکسن تزریق شود.

در همین حال، محسن بیگی مدیرکل سلامت وزارت آموزش و پرورش گفته که «١۵ میلیون دانش‌آموز از پیش دبستانی تا سال دوازدهم داریم و قرار بر این است که واکسیناسیون از سنین بالاتر و با اولویت مدارس با نیاز‌های ویژه انجام شود».

او افزوده است: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای حضوری شدن مدارس، قرار بر این بود که در مهرماه آموزش‌ها به‌صورت مجازی و از آبان به تدریج آموزش حضوری داشته باشیم.

بنابرآمارهای رسمی وزارت بهداشت ایران، تاکنون ۴۲ میلیون دُز واکسن در کشور تزریق شده است.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG