لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۲۲:۰۹

ادامه کشتار غیرنظامیان توسط طالبان؛ «شکنجه و قتل» یک شاعر و «تیرباران» زنان


نیروهای طالبان در در شهر سپین بولدک، واقع در جنوب افغانستان
نیروهای طالبان در در شهر سپین بولدک، واقع در جنوب افغانستان

بر اساس تازه‌ترین خبرها درباره کشتار نظامیان توسط گروه طالبان، مقام‌های دولتی افغانستان می‌گویند نیروی طالبان، شامگاه ۱۳ مرداد، عبدالله عاطفی، شاعر و مورخ افغانستانی، را در منزلش در ولایت ارزگان، شکنجه کرده و به قتل رسانده‌اند.

دو روز پیش، پلیس ولایت بلخ در افغانستان، نیز اعلام کرد که طالبان یک زن جوان را به دلیل اینکه در طول سفر مرد همراه او نبوده و لباس کوتاه پوشیده بود، تیرباران کرده است. در ولایت بادغیس نیز طالبان یک زن جوان که سابقه شرکت در کمپین واکسن فلج اطفال داشته است را تیرباران کرده‌اند.

نیروهای طالبان هفته گذشته نیز محمد خاشه، کمدین مشهور افغان، را در شهر قندهار از خانه‌اش ربودند و تیرباران کردند.

رادیو آزادی نیز گزارش داده است که شهر هرات در شرق ایران «به تازگی شاهد جنگ و درگیری شدید بوده» است و نیروهای طالبان در مناطقی که تصرف کرده‌اند، «دست به کشتار غیرنظامیان و غارت و چپاول اموال مردم زده‌اند».

چنین رویدادهایی سابقه دارد است و پیش از این دولت‌های آمریکا و بریتانیا با اشاره به کشتار غیرنظامیان در شهر سپین بولدک، واقع در جنوب افغانستان، گفتند این کشتار مصداق «جنایات جنگی» است.

بر اساس این گزارش، پیکارجویان طالبان در این شهر که حدود دو هفته پیش تصرف شد، به دلیل انتقام‌جویی، تعداد زیادی از مردم را قتل‌عام کرده‌اند.

راس ویلسن، سرپرست سفارت آمریکا در کابل، در توییتی که روز جمعه، ۱۵ مرداد منتشر کرده است، گروه طالبان را متهم به «کشتارهای تهاجمی و هدفمند» کرده و گفته این گروه «تنها خشونت را می‌شناسد و از صلح ترس» دارد.

همزمان با آغاز روند خروج نظامیان خارجی از افغانستان که روز ۳۱ اوت به پایان می‌رسد طالبان حملات خود را در سراسر کشور تشدید کرده و از اردیبهشت تاکنون توانسته است نیمی از وُلُسوالی‌ها (شهرستان‌ها) و چندین گذرگاه مرزی مهم در مرزهای افغانستان با پاکستان و ایران را تصرف کند.

با تشدید درگیری‌های نظامی در غرب افغانستان، گروهی از مردم جنگ‌زده این کشور شبانه گریخته و به مناطق مرزی ایران پناه آورده‌اند.

وب‌سایت «اقتصاد آنلاین» که ویدئویی از ورود مردم جنگ‌زده منتشر کرده، نوشته است که در میان افرادی که وارد ایران شده‌اند «تعداد زیادی از مسئولین و نیروهای ارشد نظامی افغانستان» نیز حضور دارند.

XS
SM
MD
LG