لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۰۹

خواندن فهرست اسامی اعدامی‌های ۶۷ در سومین روز از دادگاه حمید نوری


سومین روز از دادگاه رسیدگی به اتهامات حمید نوری، دادیار سابق قوه قضائیه جمهوری اسلامی که به مشارکت در اعدام‌های ۶۷ ایران متهم است، روز پنج‌شنبه ۲۱ مرداد در استکهلم سوئد برگزار شد.

حمید نوری در ۱۸ آبان ۹۸، با یک پرواز مستقیم از ایران وارد فرودگاه استکهلم و در پی تلاش‌های ایرج مصداقی، فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق بلافاصله دستگیر شد.

در روز سوم دادگاه، دادستان سوئدی اسامی زندانیانی را که در کشتار جمعی سال ۶۷ هر روز به دار آویخته می‌شدند، می‌خواند و به شرح شکنجه و روند اعدام آنها اشاره می‌کرد.

دادستان در ادامه نیز به خاطرات منتشر شده از ایرج مصداقی پرداخت و از زندانیانی نام برد که در کتاب آقای مصداقی به اعدام شدن آنها در جریان کشتار ۶۷ اشاره شده است.

دادگاه روز سوم حمید نوری، پنج‌شنبه در نوبت صبح به پایان رسید و قرار شد از هفته آینده از سر گرفته شود.

حمید نوذری، فعال سیاسی که در جلسه دادگاه حضور داشته، در مصاحبه با رادیو فردا گفته در جلسه امروز، دادستان با توجه به اسناد و کتاب‌های خاطراتی که زندانیان سیاسی نوشته بودند «راهروی مرگ، اتاقی را که برخی از زندانیان در آنجا مقابل هئیت مرگ قرار گرفتند و راهی که به آمفی‌تئاتر منتهی می‌شد، جایی که زندانیان را در آنجا دار می‌زدند» بازتصویر کرد.

به گفته آقای نوذری، به همین دلیل خانواده‌های قربانیان و زندانیان سیاسی حاضر در جلسه، «لحظات سختی» را گذراندند و «تن شماری از خانواده‌ها به لرزه افتاده بود.»

گفت‌وگوی پروانه وحیدمنش با حمید نوذری از حاضران در دادگاه حمید نوری
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:14 0:00
لینک مستقیم

وی درباره واکنش حمید نوری نیز اضافه کرده که وی برخلاف جلسه اول، در جلسه دوم و سوم دادگاه، چهره خونسردی نداشت و به خصوص در جلسه سوم به دلیل نقشی که در هدایت زندانیان سیاسی به کریدور مرگ داشت، «چهره‌اش عوض شده بود.»

این فعال سیاسی در عین حال گفت که قرار است جمعه هفته آینده وکیل حمید نوری درباره استراتژی آنها و اینکه آیا شاهدی دارند یا خیر، برای دادگاه، توضیح دهد.

ایرج مصداقی، فعال سیاسی و از شاکیان این پرونده، در گفت‌وگو با رسانه‌ها، چگونگی «تله‌گذاری» برای این مسئول سابق قوه قضائیه جمهوری اسلامی را توضیح داده و گفته است که او، علاوه بر موضوعات خانوادگی، «برای یک سفر تفریحی لوکس به‌دور اروپا و دیدار با ماهرویان» به سوئد سفر کرده بود.

شبکه‌های تلویزیونی سوئد نیز در گزارش‌های خود ذکر می‌کنند که حمید نوری به‌دنبال یک «تله‌گذاری برنامه‌ریزی‌شده» به سوئد کشیده شد.

همچنین خبر می‌رسد که تمامی این مراحل و کشیدن حمید نوری به سوئد، توسط نیما سروستانی، مستندساز ایرانی‌تبار ساکن سوئد، فیلمبرداری شده و قرار است به‌زودی در یک فیلم مستند تحت عنوان The Executioner (جلاد) به نمایش گذاشته شود.

ایرج مصداقی در زمان دستگیری حمید نوری در فرودگاه سوئد، در گفت‌وگو با رادیوفردا، حمید نوری را معاون قاضی محمد مقیسه‌ای و ایفاگر «نقشی فعال» در اعدام‌های سال ۶۷ معرفی کرد.

روند محاکمه حمید نوری تا آوریل سال آینده میلادی ادامه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG