لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۲۶

ایران اظهارات نفتالی بنت را «نادرست و ادعاهای بی‌اساس» خواند


نفتالی بنت می‌گوید اسرائیل در برابر برنامۀ اتمی ایران بی‌طاقت شده است

هیئت نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل در واکنش به سخنان نخست‌وزیر اسرائیل در نشست سالانۀ مجمع عمومی سازمان ملل، اظهارات او را «ادعاهایی بی‌اساس» خواند و گفت اسرائیل درصدد توسعۀ ایران‌هراسی است.

هیئت ایران روز سه‌شنبه ۶ مهرماه، طی نامه‌ای به رئیس مجمع عمومی سازمان ملل، دولت اسرائیل را به ادامۀ «سیاست فریب» متهم کرد.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، روز دوشنبه پنجم مهر در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل ایران را متهم کرد که تمام «خط قرمزهای هسته‌ای» را زیر پا گذاشته و ذیل «چتر هسته‌ای» به‌دنبال تسلط بر خاورمیانه است.

هیئت ایران در سازمان ملل این اظهارات را «سرپوش گذاشتن بر تمام سیاست‌های توسعه‌طلبانه و بی‌ثبات‌کنندۀ و رفتارهای جنایتکارانۀ» اسرائیل در منطقه طی هفت دهه گذشته توصیف کرده است.

هیئت ایران در ادامۀ این نامه به توانایی‌های تسلیحات هسته‌ای اسرائیل اشاره کرده و این کشور را به «ریاکاری» دربارۀ توانایی‌های «تسلیحات متعارف و برنامۀ صرفاً صلح‌آمیز هسته‌ای ایران» متهم کرده است.

آقای بنت روز دوشنبه گفته بود که برنامۀ هسته‌ای ایران ماهیت «نظامی» دارد و با هدف دستیابی به جنگ‌افزار هسته‌ای است و در این مسیر در حال رسیدن به نقطۀ بی‌بازگشت است. او همچنین تأکید کرده بود که تحمل اسرائیل در برابر برنامۀ هسته‌ای ایران «به پایان رسیده» و کشورش اجازه نخواهد داد که ایران به سلاح اتمی برسد.

هیئت ایران در سازمان ملل این اظهارات را «تهدید علیه ایران» ارزیابی کرده و گفته است که اسرائیل نباید در مورد توانایی و عزم ما برای دفاع از امنیت و منافع‌مان توهمی داشته باشد.

این جدل‌های لفظی در حالی جریان دارد که مذاکرات موسوم به احیای برجام بین ایران و طرف‌های اروپایی با حضور غیرمستقیم ایالات متحده که در وین جریان داشت، حدود سه ماه است که متوقف مانده و هنوز زمان ازسرگیری این مذاکرات مشخص نشده است.

ساعاتی پیش از سخنرانی نفتالی بنت در مجمع عمومی سازمان ملل، گیلعاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، با اشاره به ننتایج احتمالی این مذاکرات گفته بود مذاکراتی میان آمریکا و قدرت‌های جهانی با اسرائیل بر سر «طرح ب» در صورت شکست مذاکرات اتمی با ایران در وین در جریان است.

هم‌زمان یک مقام ارشد آمریکا نیز در روزهای گذشته به خبرگزاری‌ها گفته بود که «طرح ب» در دست بررسی است.

اسرائیل گفته که در کنار «طرح ب»، «طرح ج» یا طرح سومی نیز از سوی خود اسرائیل در قبال ایران آماده شده است. مقامات ارشد اسرائیل به‌صراحت گفته‌اند که طرح مستقل کشورشان حملۀ نظامی به ایران است.

با این حال نفتالی بنت در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل که واکنش هیئت ایرانی را در پی داشت، علی‌رغم تأکید بر «بی‌طاقت شدن اسرائیل در برابر برنامۀ اتمی ایران»، اشاره‌ای به احتمال حمله نظامی نکرد.

با استفاده از ایسنا و رادیو فردا / د.خ/ر.ش
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG