لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۰۵

خامنه‌ای خواستار مجازات عاملان حمله به مسجد شیعیان در قندوز شد


رهبر جمهوری اسلامی ایران با انتشار بیانیه‌ای خواهان مجازات عاملان حمله به مسجد شیعیان در قندوز شد.

آیت‌الله خامنه‌ای روز شنبه ۱۷ مهرماه بدون اشاره به نام طالبان گفت: «از مسئولان کشور همسایه و برادر افغانستان جداً انتظار می‌رود که عاملان خونخوار این جنایت بزرگ را به مجازات برسانند و با تدابیر لازم از تکرار چنین فجایعی جلوگیری کنند.»

مقامات محلی می‌گویند، در حمله انتحاری به مسجد سیدآباد منطقه خان‌آباد ولایت قندوز در روز جمعه دست کم ۴۶ نفر کشته و بیش از ۱۴۰ نفر مجروح شدند.

شاخه «خراسان» گروه حکومت اسلامی، داعش، مسئولیت این حمله انتحاری را به عهده گرفته است.

همزمان، حسن روحانی رئیس‌جمهور سابق ایران نیز که از زمان تحویل دولت طی دو ماه گذشته سکوت کرده بود، با انتشار توئیتی تاکید کرد که «در برابر کشتار بی‌رحمانه قندوز نمی‌توان سکوت کرد».

وی گفت در شرایط فعلی که گروه طالبان، حکومت را «تصرف» کرده، مسئولیت جان مردم افغانستان به عهده آن‌هاست.

از روز جمعه، طیفی از مقامات ارشد ایران، از جمله محمدباقر قالیباف رئیس مجلس، علی‌اکبر ولایتی مشاور رهبری در امور بین‌الملل، وزیر کشور و سخنگوی وزارت خارجه ایران حمله به مسجد شیعیان در قندوز را محکوم کرده‌اند.

اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد و کمیسیون حقوق بشر افغانستان، آمریکا، ترکیه و پاکستان نیز این حمله را به شدت محکوم کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه شامگاه جمعه گزارش داد که داعش در کانال‌های تلگرامی خود نوشته است، یک عامل انتحاری این گروه «جلیقه انفجاری را در میان جمعیت» نمازگزاران شیعه حاضر در مسجد منفجر کرد.

در هفته‌های اخیر که گروه طالبان به قدرت رسیده‌اند، حملات و انفجارهایی در شهرهای مختلف این کشور رخ داده است که اغلب گروه داعش خراسان، مسئولیت آنها را بر عهده گرفته است.

گروه داعش خراسان پیش از این نیز مسئولیت حمله خونین به فرودگاه کابل را که منجر به کشته شدن ۱۷۰ افغان و ۱۳ آمریکایی شد را بر عهده گرفته بود.

اگرچه دو گروه داعش و طالبان، شبه‌نظامیان تندروی اسلام سنی به‌شمار می‌روند، اما در مسائل مذهبی و استراتژی اختلاف نظرهایی دارند که به نظر می‌رسد منجر به حملات خونین اخیر شده است.

با استفاده از گزارش‌های پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر خامنه‌ای، توئیتر روحانی، ایرنا و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG