لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۱۵

پایان هواپیمای ملی ایتالیا


کارت پرواز آخرین پرواز شرکت آلیتالیا

شرکت هواپیمایی آلیتالیا که حامل پرچم ایتالیا است، به‌عنوان بزرگترین شرکت هواپیمایی ایتالیا به کار خود پایان داد و جای این شرکت را یک شرکت بسیار کوچک‌تر با نام ایتا گرفت.

به گزارش خبرگزاری آنسا آخرین پرواز شرکت هواپیمایی آلیتالیا بین کالیاری-رم انجام شد و این شرکت با بیش از ۷۴ سال سابقه فعالیت، به کار خود پایان داد.

پایان کار این شرکت هوایی با شکایت اتحادیه‌های کارگری همراه بوده است چرا که بسیاری از کارکنان آلیتالیا بیکار شده‌اند و شرکت جدید با نام ایتا تنها با بخشی از کارکنان این شرکت شکل گرفته و کار خود را آغاز می‌کند.

در آخرین پرواز این شرکت سرمهماندار پرواز گفت: «خانم ها و آقایان، ابتدا می‌خواهم از شما تشکر کنم که در این ۷۴ سال ما را همراهی کردید، امروز آخرین پرواز ما در آلیتالیاست و از شما بسیار سپاسگزارم که همیشه با ما پرواز می کردید و به ما اعتماد کردید.»

بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها احتمالاً از بیش از ۱۱ هزار کارمند آلیتالیا زیر سه هزار نفر جذب شرکت جدید ایتا خواهند شد. از این روز انحلال آلیتالیا، هزاران نفر از کادر این شرکت را از کار بیکار کرده است.

یکی از معترضان به انحلال آلیتالیا، نشان این شرکت را در فرودگاه فیومیچینو بر کف دست خود نقاشی کرده است/ ۲۱ مهر ۱۴۰۰
یکی از معترضان به انحلال آلیتالیا، نشان این شرکت را در فرودگاه فیومیچینو بر کف دست خود نقاشی کرده است/ ۲۱ مهر ۱۴۰۰

یکی از دلایل پایان کار آلیتالیا بحران شدید در خطوط هوایی به‌دلیل کرونا بوده است. این شرکت پیش از بحران کرونا هم وضع نابسامانی داشت و کرونا وضعیت این شرکت را وخیم‌تر کرد تا جایی که در نهایت ادامه کار این شرکت غیر ممکن شده بود.

قطب اصلی این شرکت هواپیمایی در فرودگاه لئوناردو داوینچی شهر رم قرار داشت، و مرکز عملیاتی دوم این هواپیمایی در فرودگاه میلانو مالپنسا شهر میلان بود. فرودگاه تورین، کاسله، و فرودگاه ونیز، مارکو پولو، از دیگر مراکز حساس این خط هوایی بودند.

این شرکت هوایی در خطوط خود بیش از ۷۸ فروند هواپیمای فعال داشت که از بسیاری از خطوط هوایی در اروپا کمتر است. بدنه اصلی این خط هوایی را خانواده ایرباس ۳۲۰ با تعداد بیش از ۶۰ فروند شامل می شد.

این خط هوایی ۱۰ فروند ایرباس ۳۳۰ و شش فروند بوئینگ ۷۷۷ داشت. این دو تیپ هواپیما مسیرهای دوربرد و خانواده ایرباس ۳۲۰ مسیرهای داخل اروپای این شرکت را پوشش می دادند.

با انحلال آلیتالیا، حالا بر تابلوهای اطلاعات پرواز نام ایتا به چشم می‌خورد
با انحلال آلیتالیا، حالا بر تابلوهای اطلاعات پرواز نام ایتا به چشم می‌خورد

شرکت جایگزین آلیتالیا شرکت ایتا است که حالا حامل پرچم ایتالیا خواهد شد. این شرکت متعلق به دولت ایتالیا است و توسط وزارت اقتصاد این کشور مدیریت می‌شود. این شرکت هوایی با کد یاتای ITY ثبت شده است.

برای شروع، این خط هوایی با بخشی از هواپیماهای شرکت آلیتالیا کار خود را آغاز می‌کند، ولی برای این شرکت ۱۵ فروند ایرباس ۳۳۰ نئو، ۲۲ فروند ایرباس ۳۲۰ ،۱۳ فروند ایرباس نئو ۳۲۰ و ۹ فروند ایرباس ۳۲۱ نئو سفارش داده شده است.

هزینه اصلی خرید هواپیماهای جدید را که بیش از پنج میلیارد دلار است، دولت ایتالیا تأمین خواهد کرد.

توقف پرواز شرکت آلیتالیا باعث جنجال‌های سیاسی مختلفی در داخل ایتالیا شده و برخی دولت را محکوم می‌کنند که یکی از شرکت‌های مهم ایتالیا را از دست داده است.

آلیتالیا در زبان ایتالیایی به معنی بال‌های ایتالیا است و برخی حالا می‌گویند ایتالیا بال‌های خود را از دست داده است و یک شرکت بزرگ تبدیل به یک شرکت کوچک هوایی شده است.

XS
SM
MD
LG