لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۶:۳۶

اتاق بازرگانی: چین نفت ایران را نمی‌خرد، خبرگزاری سپاه: یک میلیون بشکه می‌خرد


در حالی که اتاق بازرگانی ایران در گزارشی از افت فروش نفت ایران به چین به ۱۱ میلیون دلار و جایگزینی عربستان خبر داده بود، خبرگزاری فارس وابسته به سپاه به نقل از یک «منبع آگاه» نوشته است ایران همچنان با دور زدن تحریم‌ها «بیش از یک میلیون بشکه نفت» به چین می‌فروشد و اعضای اتاق بازرگانی قصد تخریب روابط ایران و چین را دارند.

این خبرگزاری بدون ارائه جزییات درباره قیمت فروش نفت به چین و نحوه دریافت پول نفت از چینی‌ها، اتاق بازرگانی ایران را متهم کرده است که «اطلاعات غلط» درباره روابط نفتی ایران و چین داده‌اند و این اطلاعات به طرز مشکوکی با هدایت‌های رسانه‌ای» در کشور منتشر شده است.

در گزارش اتاق بازرگانی ایران، آمار کاهش خرید نفت ایران توسط چین به نقل از گمرک چین منتشر شده بود و آمده بود که «واردات نفتی چین از ایران در هشت ماه ابتدایی سال ۲۰۲۱، تنها ۱۱ میلیون دلار بوده» ولی خبرگزاری فارس می‌گوید «رقم صادرات نفت ایران به چین برای کاهش هزینه‌های دور زدن تحریم توسط گمرک چین صفر اعلام می‌شود».

چین تنها مشتری نفتی مهم است که علیرغم تحریم‌ها واردات نفت از جمهوری اسلامی را ادامه می‌دهد ولی درباره آمارهای واردات نفت همواره اختلاف نظر وجود داشته است.

آمارهای سال گذشته گمرک چین نشان می‌دهد روزانه ۸۰ هزار بشکه واردات نفت از ایران داشته، اما شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها رقم واقعی فروش نفت ایران به چین را حدود ۳۲۰ تا ۵۵۰ هزار بشکه ارزیابی کرده‌اند.

آمارهای گمرکی چین همچنین نشان می‌دهد که در ۹ ماه ابتدایی امسال هیچ نفتی به صورت مستقیم از ایران خریداری نکرده است ولی پیش از این خبرگزاری رویترز و بلومبرگ گزارش داده‌اند که نفت ایران توسط دلال‌ها و تحت نام نفت عراق، امارات، عمان، اندونزی و مالزی راهی چین می‌شود.

در روزهای گذشته خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که آمریکا مذاکراتی با چین جهت کاهش خرید نفت خام از ایران انجام داده و وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا در سفر اواخر ماه ژوئیه خود به چین، این موضوع را با مقامات چینی مطرح کرده است.

یک دیپلمات اروپایی در همین زمینه به خبرگزاری رویترز گفته بود چین از ایران حفاظت می‌کند و مساله الان برای غرب این است که چین به چه میزان نفت از ایران می‌خرد.

علاوه بر بحث صادرات نفت ایران، آمارهای رسمی چین، حاکی از افت شدید صادرات آنها به جمهوری اسلامی است.

بر اساس آمارهای گمرک چین، این کشور در ۹ ماه ابتدایی سال ۲۰۲۱ حدود ۵.۶ میلیارد دلار صادرات به ایران داشته که نسبت به دور مشابه پارسال بیش از ۱۵ درصد سقوط کرده است.

گزارش‌ها درباره کاهش مناسبات تجاری دو کشور در حالی منتشر می‌شود که مقام‌های حکومت ایران با امضای سند همکاری ۲۵ ساله با چین، از گسترش مناسبات اقتصادی خود به این کشور خبر داده بودند.

XS
SM
MD
LG