لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۰۱

خبرهای کوتاه

کاهش ۵۱ درصدی حجم آب‌ سدهای سیستان و بلوچستان؛ نماینده زاهدان خواستار مذاکره با طالبان برای حل مشکل آب شد

محمد دلمرادی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان گفته است حجم فعلی آب سدهای این استان نسبت به سال آبی قبل «۵۱ درصد کاهش یافته» و «حجم آب موجود در مخازن سدهای سیستان و بلوچستان ۳۴ درصد حجم کل مخازن است‌».

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بیشترین کاهش ذخیره آب موجود در سد‌های سرباز و زیردان رخ داده است و میزان کسری مخزن منابع زیرزمینی آب به ۴۳۰ میلیون متر مکعب است.

در همین حال، حسین فدامالکی، نماینده زاهدان در مجلس، با تاکید بر اینکه مهم‌ترین مسئله سیستان و بلوچستان آب است، از دولت خواسته است که وزیر نیرو به افغانستان سفر کند و در مذاکره با طالبان، آنها را وادار کند تا «بر اساس حق‌ آبه» مشکل تامین آب را حل کنند.

ایران و افغانستان سال‌هاست که به ‌دلیل خشکسالی کم‌سابقه در منطقه در مورد حقابه رودخانه هیرمند و دریاچه هامون با هم اختلاف دارند.

قرارداد حقابه هیرمند در سال ۱۳۵۱ بین تهران و کابل امضا شد، اما در اواخر دهه ۷۰ همزمان با کاهش باران‌های موسمی، سطح آب در دریاچه هامون که منبع اصلی تامین آب آن رودخانه هیرمند است به حداقل رسید.

در سال‌های گذشته ده‌ها روستا در استان سیستان ‌و بلوچستان خالی از سکنه شده است و به گفته یکی از نمایندگان مجلس ایران، تنها ۱۹ درصد از ساکنان این استان به آب آشامیدنی بهداشتی دسترسی دارند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

گروه هکری «تپندگان» اسناد قرارگاه خاتم‌الانبیا را هک کرد

گروه هکری «تپندگان» روز سه‌شنبه هشتم آذر اسنادی از قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا وابسته به سپاه پاسداران را برای «افشای» شماری از گروه‌های همکار این قرارگاه در ارتباط با حکومت سوریه، منتشر کرد.

«تپندگان» در ای‌میلی که برای خبرنگاران رسانه‌های برون مرزی ارسال کرده، از جمله جزئیاتی را از شرکت‌هایی با اسامی «میلاد»، «سورین» و «پارس» به عنوان عوامل مرتبط با قرارگاه خاتم‌الانبیا و فعال در راستای پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی ایران در سوریه، منتشر کرد.

این گروه به اسامی افراد دست‌اندرکار در این شرکت‌ها با عنوان «افراد پشت پرده» همکاری ایران و سوریه از طریق ستاد خاتم‌الانبیا اشاره کرده است.

اسناد انتشار یافته متن شماری از مکاتبات ستاد خاتم‌الانبیا با مدیران شرکت‌های یاد شده در دوره‌های زمانی مختلف است. برخی از اسناد مهر «محرمانه» دارد.

این مکاتبات همکاری در عرصه‌هایی از جمله بهره‌برداری از معادن تا نفت و گاز را در برمی‌گیرد. شرکت‌های «میلاد» و «پارس» دارای سابقه کار ده‌ها ساله در ایران هستند.

رادیو فردا نمی‌تواند فعلا به طور مستقل درستی اسناد منتشر شده را تایید کند.

«تپندگان» اواخر سال گذشته نیز دو سند از طرح‌های ایران برای حضور اقتصادی در سوریه و عراق، شامل یک نامه‌نگاری مرداد سال ۱۳۹۷ را از مدیر گروه «میلاد» به مدیر عامل گروه بین‌المللی «پارس» در ارتباط با منابع طبیعی و زیرساخت‌های سوریه منتشر کرد. آن دو سند از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران یا ستاد خاتم‌الانبیا تکذیب نشد.

جمهوری اسلامی ایران همکاری در عرصه‌های تجاری، اقتصادی و بازرگانی سوریه را پنهان نکرده است.

قرارگاه سازندگی خاتم‎‌الانبیا وابسته به سپاه پاسداران، از پیمانکاران متعددی در ایران برای پیشبرد اهداف خود در چارچوب طرح‌های «اقتصاد مقاومتی» و کمک به متحدین در منطقه استفاده می‌کند. این قرارگاه و شرکت‌های زیرمجموعه آن از ۱۲ سال پیش تحت تحریم آمریکا قرار دارند.

اما گروه هکری «تپندگان» در پیام تازه خود تاکید کرده که با «حرام کردن بیت‌المال در کشورهای دیگر به‌شدت مخالف است و تمای کوشش خود را جهت مقابله با این سیاست مفتضحانه جمهوری اسلامی ایران به عمل خواهد آورد».

«تپندگان» مهر سال ۱۳۹۷ نیز «قرارداد محرمانه» سپاه پاسداران با دمشق برای استخراج فسفات از سوریه را منتشر کرد.

گروه هکری «تپندگان» در نخستین اقدام خود بهار چهار سال پیش سامانه‌های رایانه‌ای فرودگاه مشهد و سپس فرودگاه تبریز را هک کرد.

همچنین هک سامانه کامپیوتری شهرداری تهران که موجب اختلالات حدودا دو هفته‌ای در کار خدمات شهرداری شد، به گروه «تپندگان» نسبت داده می‌شود.

اقدام جدید «تپندگان» در شرایطی صورت گرفته که عملیات هکری چند گروه دیگر نیز در روزهای گذشته بخشی از تکاپوی گسترده نیروهای امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران را برای مقابله با اعتراضات جاری در ایران فاش کرده است.

فایل‌ صوتی از نشست‌های محرمانه مقامات ارشد امنیتی حکومتی که در روزهای گذشته از سوی گروه هکری «بلاک ریوارد» افشا شد، خستگی، سردرگمی و نیز نگرانی مقامات جمهوری اسلامی از ادامه اعتراضات را نشان داده است.

سایت والانیوز: ایران تعهد داده است که به اسرائیلی‌ها در خاک تایلند حمله نکند

تایلند یکی از قطب‌های جذاب برای گردشگران اسرائیلی است

سایت خبری اسرائیلی «والانیوز» روز سه‌شنبه هشتم آذر خبر داد که از مفاد یک سند وزارت خارجه این کشور مطلع شده که بر اساس آن، تایلند به اسرائیل گفته است جمهوری اسلامی ایران در خاک این کشور به اتباع اسرائیلی‌ حمله نخواهد کرد.

باراک راوید، خبرنگار والانیوز و سایت آمریکایی «اکسیوس»، خبر داده که دولت تایلند دو هفته پیش اسرائیل را در جریان این «تعهد» جمهوری اسلامی ایران قرار داد.

سایت «والانیوز» با استناد به تلگرام رسیده از تایلند به وزارت خارجه اسرائیل و اظهارات دو مقام ارشد این وزارتخانه که از این امر «مطلع» هستند، این گزارش را منتشر کرد.

به نوشته والانیوز، خانم علیزه بن‌نون، یک مقام بلندپایه اسرائیلی، روز ۲۴ آبان در بانکوک با یک مقام ارشد وزارت خارجه تایلند دیدار کرد. آن مقام تایلندی پیشتر با هدف گفت‌وگو حول مسائل امنیتی به ایران سفر کرده بود.

تایلند یکی از قطب‌های جذاب برای گردشگران اسرائیلی است. جمهوری اسلامی ایران در دهه گذشته چند طرح را برای ضربه زدن به اتباع اسرائیل و اهداف این کشور در خاک تایلند اجرا کرد. آن طرح‌ها به نیروی قدس سپاه پاسداران نسبت داده شد.

روزنامه «بانکوک پست» اوایل تابستان امسال خبر داد که تایلند با نگرانی از رخنه دوباره عوامل امنیتی ایران به خاک این کشور، نیروهای اطلاعاتی خود را به حالت آماده‎‌باش در آورد.

نگرانی تایلند از هدف قرار گرفتن مجدد خاک این کشور در عملیات خرابکاری پس از آن بود که یک عامل مرتبط با نهادهای اطلاعاتی ایران در اندونزی شناسایی و بازداشت شده بود.

شبکه اسرائیلی «کان» هفته گذشته خبر داد که تدابیر امنیتی برای حفظ جان مقامات کنونی و پیشین موساد از «بیم تهدیدات ناشی از ایران» در ماموریت‌های خارجی آن‌ها افزایش یافته است.

به گفته «کان»، اسرائیل نگران است که جمهوری اسلامی ایران بخواهد در واکنش به یک رشته اقدامات منتسب به اسرائیل علیه جمهوری اسلامی در یک سال اخیر، ماموران موساد را نیز هدف قرار دهد.

تایلند آذر سال ۱۳۹۹ با آزاد کردن سه ایرانی عضو نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران که در سال ۲۰۱۲ در جریان حمله به اهداف اسرائیلی زخمی، بازداشت و محاکمه شدند، به رهایی کایلی مور- گیلبرت، شهروند استرالیایی- بریتانیایی زندانی در ایران کمک کرد.

آن معامله چند جانبه تبادل زندانی ظاهرا با حمایت دولت وقت اسرائیل انجام شد زیرا همسر پیشین خانم مور قبلا نظامی اسرائیلی بود.

پرویز برومند، دروازه‌بان سابق تیم استقلال، به قید وثیقه آزاد شد

عکس پرویز برومند- آرشیوی

رسانه‌های ایران روز سه‌شنبه هشتم آذر خبر دادند پرویز برومند، دروازه‌بان پیشین تیم استقلال، که چندی پیش به‌دنبال شرکت در تظاهرات اعتراضی در خیابانی در تهران بازداشت شده بود، با سپردن وثیقه «آزاد شد».

به گزارش خبرگزاری ایسنا، احمد‌رضا عابدزاده، کریم باقری و علی فتح‌الله زاده با حضور در دفتر دادستانی تهران، خواهان «مساعدت» برای بررسی مجدد پرونده اتهامی آقای برومند شده بودند.

خانواده این ورزشکار هنوز آزادی او را تایید نکرده‌اند.

چند ساعت پیش از آن نیز، وریا غفوری، مدافع سرشناس تیم فولاد خوزستان که از روز سوم آذر در خانه خود بازداشت شده بود، بامداد سه‌شنبه با قرار وثیقه سنگین آزاد شد.

جمهوری اسلامی ایران این ستاره عضو پیشین تیم ملی فوتبال را به اتهام «فعالیت تبلیغی و اجتماع و تبانی علیه نظام» بازداشت و در زندان اوین محبوس کرده بود.

وریا غفوری چندی پیش به منزل فرشته احمدی، یک زن کشته شده سقزی رفت و تصاویر او در کنار دختر این خانواده منتشر شد. فیلم و ویدئوهای دختر بر مزار مادر، در حالی که مشتی خاک را در دست داشت و فغان می‌کرد، مردم ایران را تکان داد.

بسیاری از ناظران ورزشی ایران معتقدند که کنار گذاشتن وریا غفوری از تیم ملی و سپس تیم استقلال، دستور نهادهای امنیتی علیه این فوتبالیست بود که پیش از اعتراضات سه ماه اخیر نیز همواره با درد و محرومیت‌ مردم ایران ابراز همبستگی کرده بود.

آزادی این دو فوتبالیست شناخته شده با سپردن وثیقه، ساعاتی پیش از مسابقه حساس میان تیم‌های ملی ایران و آمریکا در جام جهانی فوتبال در قطر صورت می‌گیرد.

توافق برای صادرات دست‌کم ۱۵ ساله گاز قطر به آلمان

شرکت‌های قطر انرژی و کونوکو فیلیپس توافقنامه‌ای را برای صادرات گاز طبیعی مایع از قطر به آلمان برای دست‌کم ۱۵ سال به امضا رساندند.

سعد الکعبی، مدیرکل شرکت قطر انرژی روز سه‌شنبه هشتم آذر در یک نشست خبری مشترک با ریان لانس، مدیرکل مسئولان کونوکو فیلیپس این خبر را اعلام کرد.

وی گفت که به آلمان تضمین داده شده هر سال، دو میلیون تن گاز طبیعی مایع از مبدا راس لفان در قطر را در پایانه‌ای که قرار است در شهر برونزبوتل آلمان ساخته شود، دریافت کند.

تاریخ شروع این توافق سال ۲۰۲۶ میلادی است.

خبرگزاری رویترز نوشت که این توافق، اولین قرارداد از این نوع در اروپا برای تحویل گاز استخراج شده از میدان گازی گنبد شمالی قطر است.

این میدان گازی بزرگ میان قطر و ایران مشترک است و در ایران به آن، «پارس جنوبی» گفته می‌شود.

این قرارداد در حالی امضا شده که هفته گذشته، شرکت دولتی انرژی قطر با شرکت چینی سینوپک یک قرارداد ۲۷ ساله برای فروش گاز مایع امضا کرد.

براساس این قرارداد چهار میلیون تن گاز مایع در سال طی ۲۷ سال به شرکت چینی سینوپک فروخته می‌شود.

شرکت دولتی انرژی قطر در سال جاری میلادی پنج قرارداد برای توسعه بهره‌برداری از فاز شرقی میادین شمالی امضا کرده که تا سال ۲۰۲۷ حجم تولید گاز این کشور را از حدود ۷۷ میلیون تن به ۱۲۶ میلیون تن در سال افزایش خواهد داد.

تهاجم روسیه به اوکراین موجب کاهش عمده واردات گاز از سوی روسیه به اروپا و در نتیجه، افزایش قیمت انرژی در این قاره شده است.

هشدار رئیس‌جمهور کره جنوبی به پیونگ‌یانگ درباره «واکنش بی‌سابقه» سئول و متحدانش

رئیس‌جمهور کره جنوبی

یون سوک یول رئیس‌جمهور کره جنوبی اعلام کرد در صورت تداوم آزمایش هسته‌ای از سوی پیونگ یانگ، سئول و متحدانش «واکنش مشترک بی‌سابقه‌ای» نشان خواهند داد.

آقای یون در گفت‌وگویی با خبرگزاری رویترز که روز سه‌شنبه هشتم آذر منتشر شد، همچنین از چین، نزدیکترین متحد کره شمالی خواست تا به مسئولیت خود به عنوان عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد عمل کند.

او گفت: «انجام ندادن این کار منجر به هجوم منابع نظامی به منطقه می‌شود».

رئیس‌جمهور کره جنوبی که در دفتر خود با رویترز مصاحبه می‌کرد، ادامه داد: «مسلم است که چین بر کره شمالی نفوذ داشته و مسئولیت مشارکت در این روند را دارد. این به پکن بستگی دارد که تصمیم بگیرد آیا این نفوذ را برای صلح و ثبات اعمال خواهد کرد یا نه».

یون اضافه کرد که اقدامات کره شمالی منجر به افزایش هزینه‌های دفاعی در کشورهای منطقه از جمله ژاپن و استقرار بیشتر هواپیماها و کشتی‌های جنگی آمریکا شده است.

این اظهارات در حالی مطرح شده که رهبر کره شمالی به تازگی اعلام کرده کشورش قصد دارد به «قدرتمندترین نیروی هسته‌ای جهان» تبدیل شود.

تنش‌ها در شبه جزیره کره به ویژه در منطقه مرز دریایی دو کشور از ابتدای سال جاری میلادی به طور پیوسته تشدید شده است.

به طوری که در هفته‌های اخیر پیونگ‌یانگ چندین پرتاب موشک و رگبار توپخانه‌ای را در آب‌های سواحل شرقی و غربی خود با هدف قرار دادن این مرز مشترک انجام داده که از سوی کره جنوبی و ژاپن تحریک‌آمیز تلقی شده‌اند.

کره شمالی همچنین اخیرا آزمایش‌های تسلیحاتی را که به عنوان حملات «هسته‌ای تاکتیکی» شبیه‌سازی شده علیه اهدافی در کره جنوبی توصیف می‌شود، افزایش داده است.

سفر نخست‌وزیر عراق به تهران در میانه حملات سپاه به اقلیم کردستان

استقبال از نخست وزیر عراق در کاخ سعدآباد

محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق به تهران سفر کرد و در کاخ سعدآباد مورد استقبال ابراهیم رئیسی قرار گرفت.

این سفر آقای شیاع السودانی که صبح سه‌شنبه هشتم آذر آغاز شد به مدت دو روز ادامه خواهد داشت.

رئیسی پس از گفت‌و‌گو با السودانی، در یک نشست خبری مشترک گفت که از «توافقات و اراده مشترک» دو کشور، مبارزه با «گروه‌های تروریستی» است.

سفر نخست‌وزیر عراق به تهران در حالی صورت گرفته که سپاه پاسداران در هفته‌های اخیر مواضع کردهای مخالف جمهوری اسلامی در اقلیم خودمختار کردستان عراق را بمباران کرده است.

روز دوشنبه، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی از تصمیم دولت عراق برای استقرار نیروها در منطقه مرزی ایران و اقلیم کردستان عراق استقبال کرد.

پیش از این دیدار، خبرگزاری دولتی ایرنا گزارش داده بود که قرار است در مذاکرات دوجانبه و همچنین هیئت‌های اقتصادی و سیاسی ایران و عراق، موضوعات و همکاری‌های دوجانبه‌ای و منطقه‌ای مطرح شود.

محمد جمشیدی، معاون سیاسی دفتر رئیسی اعلام کرده که قرار است نخست وزیر عراق در این سفر، تفاهم‌نامه‌ای را برای توسعه همکاری‌های تهران و بغداد امضا کند.

او گفت که دولت رئیسی «بارها اعلام کرده اولویت سیاست خارجی ایران با دیپلماسی منطقه‌ای و کشورهای همسایه است.»

تهران و بغداد همچنین در سال‌های اخیر درباره چگونگی پرداخت بدهی‌های عراق به ایران که به دلیل وجود تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی با مشکل مواجه شده، اختلاف داشته‌اند.

سخنگوی دولت: از آلمان به دلیل نقض حقوق بشر شکایت می‌کنیم

تصویری از تظاهرات اعتراضی بزرگ ایرانیان در برلین، پایتخت آلمان با شعار «زن زندگی آزادی»

سخنگوی دولت در واکنش به صدور قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل در تشکیل کمیته حقیقت‌یاب درباره اعتراضات ایران، گفت معاونت حقوقی ریاست جمهوری از دولت آلمان، به دلیل «نقض حقوق بشر» شکایت خواهد کرد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در سی‌وپنجمین نشست ویژه خود، سوم آذر در ژنو، به تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب جدید برای انجام تحقیقات در مورد گزارش‌های «نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در رابطه با اعتراضاتی که پس از ۲۵ شهریور آغاز شد» رای مثبت داد.

علی بهادری جهرمی در واکنش گفت: «اگر بنا بر تشکیل کمیته حقیقت‌یاب باشد، باید برای عاملان و حامیان و تامین‌کنندگان بیماران شیمیایی مردم ایران تشکیل شود که بیش از ۶۷ هزار نفر آسیب زدند یا باید برای دخالت‌ها و حمایت‌های کشورهای غربی از گروه‌های تروریستی تشکیل شود».

وی افزود: « آلمان که یکی از بانیان این قطعنامه بود، سابقه طولانی در اقدامات ضدحقوق بشری دارد. شهروندان اهل سنت و کرد ساکن سردشت گواه روشن و زنده‌ای بر وضعیت و اقدامات ضدحقوق بشری، ضدکودکان و ضدزنان کشور نژادپرست آلمان علیه ملت ایران است».

پیش از این نیز در واکنش به تصمیم شورای حقوق بشر در تشکیل کمیته حقیقت‌یاب، وزارت خارجه جمهوری اسلامی سفیر آلمان در تهران را احضار کرده بود.

سفیران آلمان و ایسلند در مقر سازمان ملل در ژنو، خواستار برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران شده بودند.

مقامات بلندپایه ایران پس از اعمال خشونت‌های دولتی علیه شهروندان معترض در دور جدی اعتراضات، بارها به صراحت از معترضان حمایت و از جمهوری اسلامی انتقاد کرده‌اند.

ایرانیان ساکن آلمان نیز به طور مرتب برنامه‌های اعتراضی بزرگی در شهرهای مختلف این کشور برگزار می‌کنند و ایرانیان دوتابعیتی فعال در عرصه سیاسی این کشور نیز این موضوع را به صورت جدی دنبال می‌کنند.

قطعنامه اخراج ایران از کمیسیون مقام زن، ۲۳ آذر به رای گذاشته می‌شود

خبرگزاری رویترز به نقل از چند دیپلمات گزارش داد که قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای حذف جمهوری اسلامی از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد در روز ۲۳ آذر به رای گذاشته خواهد شد.

رویترز نوشت که آمریکا روز دوشنبه هفتم آذر پیش‌نویس این قطعنامه را منتشر کرد که این خبرگزاری نیز به آن دسترسی پیدا کرده است.

در این قطعنامه پیشنهادی، سیاست‌های جمهوری اسلامی از آنجا که «به شدت در تضاد با حقوق زنان و دختران و ماموریت کمیسیون مقام زن» سازمان ملل متحد است، محکوم شده است.

ایران از ابتدای سال جاری دوره چهار ساله عضویت در این کمیسیون را آغاز کرده است. همان زمان اعتراض‌هایی نسبت به عضویت جمهوری اسلامی در این کمیسیون مطرح شد، اما اکنون با سرکوب شدید اعتراضات ایران، انتقادها به این عضویت بیشتر شده است.

کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد که دارای ۴۵ عضو است، با هدف ترویج برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان هر سال در ماه مارس تشکیل جلسه می‌دهد.

پیش‌نویس قطعنامه‌ای که آمریکا تهیه کرده، «جمهوری اسلامی ایران را برای باقیمانده دوره ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۶ از کمیسیون مقام زن حذف می‌کند».

پیشتر دولت فرانسه از تصمیم دولت آمریکا برای اخراج جمهوری اسلامی از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد حمایت و اعلام کرد که هیچ کشوری نباید مجامع بین‌المللی حقوق بشری را از اهداف خود منحرف کند.

همچنین کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا با اعلام تلاش این کشور برای حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل، در بیانیه‌ای گفت که دلیل این اقدام، نقض حقوق زنان توسط حکومت و سرکوب وحشیانه معترضان در ایران است.

با استفاده از گزارش‌های رویترز، شبکه‌های اجتماعی و رادیو فردا؛ م.ت/ب.ب

کانون فیلمسازان «مستقل» ایران در حمایت از اعتراضات تشکیل شد

گروهی از سینماگران ایرانی برای حمایت از اعتراضات «زن زندگی آزادی» یک تشکل جدید با عنوان «کانون فیسلمازان مستقل ایران» تشکیل داده‌ و بیانیه‌ای منتشر کرده‌اند.

روز دوشنبه ۷ آذر بیانیه این کانون در وب‌سایت و حساب‌های کاربری آن در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن چهار موضوع به‌عنوان اهداف کانون مطرح شده است.

تلاش برای جلوگیری از سرکوب و کشتار، دادخواهی برای آزادی زندانیان، جلب‌‌نظر سینماگران دنیا به وقایع ایران و «افشاگری سیاست‌های تبلیغاتی رژیم اسلامی» در دنیای سینما سرفصل اهداف این کانون است.

روز دوشنبه، عادله چراغی، از سخنگویان این کانون، به بی‌بی‌سی فارسی گفت تا کنون بیش از پنجاه سینماگر ایرانی به عضویت این کانون درآمده‌اند، از جمله «شیرین نشاط، مصطفی عزيزی، عبدالرضا كاهانی، نيما سروستانی، كاوه فرنام و علی عباسی».

به‌گفته خانم چراغی، اسامی برخی از اعضای این کانون در داخل و خارج ایران به «علت شرایط امنیتی و سرکوب موجود» در آینده منتشر خواهد شد.

در روند اعتراضات سراسری، که از ۲۶ شهریور در پی اعلام خبر کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت پلیس گشت ارشاد آغاز شده، شمار بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر به حامیان اعتراضات مردم پیوسته‌اند.

خبرگزاری میزان از آزادی وریا غفوری به قید وثیقه خبر داد

دیدار وریا غفوری با دختر فرشته احمدی، یکی از کشته‌شدگان در اعتراضات اخیر ایران که خبرساز شد.

خبرگزاری رسمی قوه قضاییه جمهوری اسلامی، میزان نیوز، از آزادی وریا غفوری، فوتبالیست سرشناس ایرانی به قید وثیقه خبر داد.

بر اساس این گزارش، صبح روز سه‌شنبه، هشتم آذر، وریا غفوری با اعزام از زندان به دادسرا و انجام آخرین تحقیقات قضایی آزاد شد.

میزان نوشته: «با بررسی پرونده، انجام آخرین تحقیقات قضایی، نظر دادستان تهران و بازپرس پرونده، وریا غفوری پس از حضور در دادسرای تهران با سپردن وثیقه مناسب از زندان آزاد شد».

پیش از این دست‌کم دو بار خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران از آزادی وریا غفوری خبر داده بود که هر دو بار تکذیب شد.

وریا غفوری که در حال حاضر بازیکن تیم فوتبال فولاد خوزستان است، با حضور در خانه فرشته احمدی، یکی از کشته‌شدگان اعتراضات اخیر ایران، و همچنین انتشار توییت‌هایی از معترضان در ایران حمایت کرده است.

او یک روز مانده به بازی تیم ملی فوتبال ایران با ولز در رقابت‌های جام جهنی قطر بازداشت شد.

علاوه بر اتهاماتی چون «اجتماع و تبانی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، یکی دیگر از اتهامات این بازیکن «توهین و تخریب تیم ملی» عنوان شده است.

همزمان با آغاز دور تازه اعتراضات در ایران پس از مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، شماری از ستاره‌های ورزشی همچون علی دایی و علی کریمی، به حمایت از معترضان پرداخته‌اند.

فوران آتشفشان ماونا لوا در هاوایی

ماونا لوا در هاوایی، بزرگترین آتشفشان جهان، پس از حدود چهار دهه از غروب روز یکشنبه ۶ آذر فعال شده و به گفته مقامات محلی توده عظیمی از خاکستر و ذرات آتشفشانی در اطراف این قله پخش شده است.

اداره زمین‌شناسی آمریکا روز دوشنبه گفت فوران خاکستر و ذرات آتشفشانی به قله این کوه محدود می‌شود و در حال حاضر مناطق مسکونی کوهپایه‌های آن به خطر نیافتاده است.

رصدخانه آتشفشان‌های هاوایی نیز در بیانیه‌ای گفت: «سرازیر شدن مواد مذاب از شهر کونا در ساحل غربی هاوایی قابل رویت است و در حال حاضر هیچ نشانه‌ای از فوران مواد آتشفشانی در شکاف‌های کوه دیده نمی‌شود.»

دره‌ها و به خصوص شکاف اصلی در قله‌های آتشفشانی معمولا استحکام کمتری دارند و مواد مذاب راحت‌تر از آنها خارج می‌شود.

یک سخنگوی اداره زمین شناسی آمریکا گفت در حال حاضر پیش‌بینی دقیق در مورد حجم مواد مذابی که ممکن است از آتشفشان خارج شود و احتمال رسیدن آن به نواحی مسکونی ناممکن است. او افزود: «ما با اداره دفاع غیرنظامی هاوایی مرتب در تماس هستیم و آنها ساکنان این مناطق را در جریان آخرین تحولات قرار می‌دهند.»

اداره زمین‌شناسی آمریکا از قبل به ساکنان مناطق نزدیک به آتشفشان هشدار داده بود که خود را برای احتمال تخلیه سریع آماده کنند. به دلیل افزایش وقوع زمین لرزه در قله این کوه آتشفشانی طی ماه‌های اخیر کارشناسان این اداره در حالت آماده‌باش بوده‌اند و تغییر وضعیت در منطقه را با دقت تحت نظر دارند. آخرین مورد از فوران آتشفشان ماونا لوا در سال ۱۹۸۴ روی داد.

اداره هواشناسی هاوایی خبر داد که بخش‌هایی از مناطق اطراف این کوه آتشفشانی با خاکستر پوشیده شده است و در برخی از نقاط ضخامت لایه خاکستر به حدود نیم سانتی‌متر می‌رسد.

ماونا لوا یکی از پنج کوه آتشفشانی است که روی هم رفته جزیره بزرگ هاوایی را که جنوبی‌ترین جزیره در مجمع الجزايرهاوایی است تشکیل می‌دهند. ارتفاع آن حدود چهار هزار و ۱۷۰ متر بالاتر از سطح دریاست.

یکی دیگر از کوه‌های آتشفشانی هاوایی، «به‌کیلائوه»، که ارتفاع کمتری دارد در سال ۲۰۱۸ فوران کرد و بر اثر پخش مواد مذاب در سطح منطقه حدود ۷۰۰ ساختمان مسکونی نابود شد. برخی از دامنه‌های کوه آتشفشان ماونا لوا شیب بیشتری دارد و در صورت فوران مواد مذاب آن می‌اند در منطقه وسیع‌تری پخش شود.

در فوران این آتشفشان در سال ۱۹۵۰ مواد مذاب در مدتی کمتر از سه ساعت حدود ۲۴ کیلومتر را طی کرده و به ساحل اقیانوس آرام رسید.

سرنوشت نامعلوم ده‌ها تن از معترضان بازداشت‌شده در شهر سرابله ایلام

تصویری ویدیویی از اعتراضات در شهر سرابله

وبسایت حقوق بشری هه‌نگاو و شبکه حقوق بشر کردستان از سرنوشت نامعلوم ده‌ها تن از معترضان بازداشت شده در شهر سرابله استان ایلام و «ربوده شدن بیش از ۲۲ تن» از معترضان در این شهر به دست نیروهای امنیتی گزارش دادند.

بر اساس این گزارش‌ها، پس از اعتراضات خیابانی گسترده در شهر سرابله در روزهای ۲۴ تا ۲۶ آبان ماه، همزمان با سالگرد کشته شدگان اعتراضات آبان ۹۸، نیروهای اداره اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران استان ایلام اقدام به بازداشت ده‌ها شهروند کرد در شهر سرابله کرده و آنها را به مکانی نامعلوم منتقل کرده‌اند.

شبکه حقوق بشر کردستان اسامی ۲۲ تن از معترضان بازداشت شده در شهر سرابله را منتشر کرد که شامل جواد فریادیان، هیوا حجتی، علی جمشیدزاده، مجتبی صادقی، ایوب سید محمدی، مهرداد قیصربیگی، جواد مومنی، صدرا ماهیگیر، یونس نعمتی، آرش فریادی، اشکان صادقی، شیرزاد ماهیگیر، مبین ماهیگیر، روح الله صادقی، محمد گراوند، آرمین غفوریان، رامتین غفوریان، ایوب گراوند، وحید غلامی، محمدرضا فریادیان، امیرحسین نونهال و سامان آیین است.

این گزارش می‌گوید، دست‌کم یکی از افراد بازداشت شده در سرابله به نام جواد فریادیان به «محاربه» متهم شده است.

شبکه حقوق بشر کردستان تاکید کرد که با وجود مراجعه و پیگیری خانواده‌‎های بازداشت‌شدگان به دادگاه‌ها و نهادهای امنیتی در شهرهای سرابله و ایلام، «تاکنون هیچ اطلاعی از سرنوشت این افراد به دست نیامده است.»

هشدار هیات نظارت بر مطبوعات نسبت به انتشار تصاویر زنان بدون حجاب در رسانه‌های ایران

هیات نظارت بر مطبوعات ایران روز دوشنبه با صدور ابلاغیه‌ای از رسانه‌های کشور خواست که از انعکاس تصاویر و مطالبی که آن را «مغایر با هنجارهای اجتماعی در حوزه حجاب» خوانده است، خودداری کنند.

ابلاغیه این نهاد پس از اقدام شماری از رسانه‌های ایران در انتشار تصاویر بدون حجاب زنان و دخترانی ایرانی صورت گرفته است که پیروزی تیم ملی فوتبال ایران در برابر ولز را در خیابان‌های شهرهای مختلف کشور یا در قطر، محل برگزاری رقابت‌های جام جهانی، جشن گرفته بودند.

هیات نظارت مطبوعات در ابلاغیه خود تاکید کرده که مدیران مسئول رسانه‌های کشور «در انتشار و یا بازنشر محتواهای خبری و تحلیلی، نسبت به پاسداشت ارزش‌های فرهنگی اجتماعی و حفظ حرمت حجاب و عفاف، توجه ویژه مبذول فرمایند و از انعکاس اخبار و تصاویر هنجارشکنانه و مغایر با اصول اخلاقی جامعه، پرهیز کنند».

ابلاغیه هیات نظارت بر مطبوعات اشاره‌ای به موارد این «هنجارشکنی» و تصاویر «مغایر با اصول اخلاقی جامعه» نکرده است. روزنامه سازندگی، چاپ تهران، و خبرگزاری‌های دولتی ایرنا و ایسنا در پی بازی ایران و ولز تصاویر شادی دختران بدون حجاب همراه زنان باحجاب در خیابان‌ها و استادیوم قطر را منتشر کردند که حتی بسیاری از کابران اصول‌گرای شبکه‌های اجتماعی نیز به ستایش از آن پرداختند و آن را ایران مطلوب خود خواندند.

با این حال هیات نظارت بر مطبوعات تهدید کرده که رسانه‌ها در صورت تخلف از این ابلاغیه «مستوجب مجازات‌های مقرر در ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی» خواهند بود.

قعطنامه قانونگذاران فرانسوی در محکومیت سرکوب اعتراضات ایران

نمایندگان مجلس سفلای فرانسه به اتفاق آرا و بدون هیچ رای مخالفی، قطعنامه محکومیت سرکوب اعتراضات و لزوم فشار بر جمهوری اسلامی از طرف کشورهای اروپایی را تصویب کردند.

قانونگذاران فرانسوی با ۱۴۹ رای موافق در مقابل هیچ رای مخالفی، روز دوشنبه ۷ آذرماه با تصویب این قطعنامه‌، از دولت‌های اروپایی خواستند تا فشارها بر جمهوری اسلامی برای تحقیق پیرامون مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد را افزایش دهند.

این نمایندگان همچنین در نظر دارند بیرون ساختمان مجلس سفلای فرانسه تجمع کنند.

این قطعنامه غیرالزام‌آور از کشورهای اروپایی می‌خواهد فشارها را بر جمهوری اسلامی برای عمل به تعهدات بین‌المللی خود و تحقیق پیرامون مرگ خانم امینی افزایش دهند.

قانونگذاران فرانسوی همچنین «سرکوب وحشیانه و گسترده نیروهای امنیتی علیه اعتراضات مسالمت‌آمیز» را محکوم کرده و آن را نقض آشکار و غیرقابل قبول حق تظاهرات و آزادی بیان خواندند.

این قطعنامه در ادامه، قوانین و مقررات محدودکننده حقوق زنان و اقلیت‌ها در ایران را محکوم کرده و خواستار آزادی هفت شهروند فرانسوی بازداشت شده در ایران شده است.

اتریش آزادی مسعود مصاحب، زندانی دو تابعیتی، از زندان جمهوری اسلامی را تایید کرد

پیشتر سازمان عفو بین‌الملل در مورد عواقب بیماری آقای مصاحب در زندان هشدار داده و بر لزوم اقدام برای آزادی او تاکید کرده بود

وزارت خارجه اتریش روز دوشنبه هفتم آذر تایید کرد که مسعود مصاحب، زندانی دو تابعیتی اتریشی- ایرانی به دلیل وضعیت جسمانی از زندان «آزاد شده است».

با این حال، خبرگزاری اتریش می‌گوید آقای مصاحب هنوز باید در ایران بماند و هر هفته یک بار حضور خود را به نهادهای ذیربط خبر بدهد.

مسعود مصاحب، بازرگان ۷۶ ساله و دبیرکل «انجمن دوستی ایران و اتریش»، بهمن سال ۱۳۹۷ در جریان سفر به تهران، دستگیر و سپس به اتهام «جاسوسی برای آلمان و اسرائیل» به ده سال حبس محکوم شد.

خانواده او این اتهام را قاطعانه رد کرد.

وزارت خارجه اتریش گفته است که «کوشش‌های فشرده دیپلماتیک» منجر به «آزادی» آقای مصاحب شد. اما توضیح بیشتری در این باره نداد.

پیشتر سازمان عفو بین‌الملل در مورد عواقب بیماری آقای مصاحب در زندان هشدار داده و بر لزوم اقدام برای آزادی او تاکید کرده بود.

ایران خبر «آزادی» آقای مصاحب را هنوز تایید نکرده است. حکومت جمهوری اسلامی معمولا در برابر دریافت امتیازاتی، زندانیان دو یا چند تابعیتی را آزاد می‌کند.

رویکرد اخاذی از کشورها از راه گروگان گرفتن شهروندان دو یا چند تابعیتی، که اکثرا شهروند ایران هم هستند، از آغاز نظام جمهوری اسلامی تا به امروز ادامه یافته است.

اتریش تایید کرده که دو شهروند دیگر این کشور هنوز در زندان‌های ایران هستند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG