لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۳۶

خبرخوان

پدر آتنا دائمی: آیا رسانه‌ای در داخل کشور هست که صدای ما را بشنود؟

آتنا دائمی، فعال مدنی

پدر آتنا دائمی، زندانی سیاسی، با انتشار ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی، از عدم توجه رسانه‌های داخلی نسبت به شرایط دختر وی در زندان شکایت کرد.

حسین دائمی در این ویدیو که آن را پاسخ خود به ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی توصیف کرده است، می‌گوید که مقامات قضایی بارها به خاطر مصاحبه با رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور به او تذکر داده‌اند.

آقای دائمی سپس این پرسش‌ها را پیش می‌کشد که «آیا در داخل کشور رسانه‌ای هست که صدای ما را بشنود؟ چرا من باید مجبور باشم با این ویدیو جواب ستاد حقوق بشر ایران را بدهم؟»

وی در نهایت تاکید می‌کند که هر کدام از رسانه‌ها و گزارشگران داخل کشور اگر مایل به گفت‌وگو با او هستند، درخواستشان را می‌پذیرد.

آتنا دائمی، فعال مدنی که از سال ۱۳۹۵ در زندان اوین در حال گذراندن دوران محکومیت پنج ساله خود‌ بدون یک روز مرخصی در زندان اوین بود، ۲۶ اسفندماه، به زندان لاکان رشت تبعید شد. اتهامات او از جمله «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبر جمهوری اسلامی» عنوان شده است.

با استفاده از شبکه‌های اجتماعی و گزارش‌های پیشین رادیو فردا؛ س.ن

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

اعتراض بهائیان به مصادره زمین‌های روستاییان کهگیلویه و بویراحمد توسط ستاد فرمان امام

نماینده جامعه جهانی بهائی در سازمان ملل در نامه‌ای خواستار لغو فوری مصادره ۱۳ قطعه زمین کشاورزی بهائیان در روستایی در کهگیلویه و بویراحمد شده است.

بانی دوگال در نامه‌ای که اخیرا منتشر کرده، گفته است این «اراضی ارزشمند آبی» در روستای کتا، اواخر مهر امسال از سوی «ستاد اجرایی فرمان امام خمینی» با قیمتی معادل ١۵ درصد ارزش آن‌ها در یک سایت به مزایده گذاشته شده است. ستاد اجرایی فرمان امام بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بنگاه اقتصادی وابسته به دفتر رهبر جمهوری اسلامی محسوب می‌شود.

خانم دوگال در ادامه نامه خود آورده است که شکایت‌های بهائیان محلی و حتی تلاش‌های آن‌ها برای بازخرید زمین‌های خود از سوی مقامات رد شده و همچنین اعلام شده است که مشارکت آنها و هر مسلمانی که با آنها وارد معامله شود، در این حراج ممنوع است.

به گفته خانم دوگال بیش از ۴۰۰ خانواده بهائی پس از انقلاب از روستای کتا آواره شدند و چند صد خانه آن‌ها توسط افراد تحریک‌شده به آتش کشیده شده و در برهه‌ای از زمان آواره شده و در کمپ پناهندگان به سر می‌بردند.

تصرف اراضی و خانه‌های بهاییان از سوی حکومت پس از انقلاب ۵۷ در ایران سابقه طولانی دارد. در ماه‌های گذشته نیز گزارش‌های متعددی از تخریب خانه‌های خانواده‌های بهایی و تصرف زمین‌های کشاورزی آن‌ها در روستای «روشنکوه» ساری منتشر شده بود.

سال گذشته نیز دادگاهی در ایران، مالكیت اراضی ۲۷ بهایی روستای «ایول» ساری را «غیرقانونی» اعلام كرده و حکم به مصادره این اراضی به نفع «ستاد اجرایی فرمان امام» داده بود.

مصادره املاک بهاییان بخشی از تلاش سیستماتیک جمهوری اسلامی علیه این اقلیت مذهبی در ایران است.

علاوه بر این در چهار دهه گذشته گزارش‌های متعددی درباره محرومیت از تحصیل بهاییان در دانشگاه‌ها و حق امرار معاش آن‌ها منتشر شده و حتی گورستان‌های پیروان این آیین مورد بی‌احترامی قرار گرفته است.

تشکیل یک قرارگاه برای افزایش فعالیت‌های اقتصادی وزارت دفاع

وزیر دفاع ایران از تشکیل یک «قرارگاه اقتصادی» در این وزارتخانه با هدف «تسهیل فعالیت‌های اقتصادی در عرصه‌های ملی و فراملی» و «شناسایی فرصت‌های مرتبط با حوزه اقتصادی» خبر داده است.

محمدرضا قرایی آشتیانی نیاز به «تمرکز در حوزه اقتصادی» وزارت دفاع و «ایفای نقش در فرآیندتعیین مدیران بنگاه های اقتصادی» وابسته به این وزارتخانه را از دیگر فعالیت‌های این قرارگاه عنوان کرده است.

این اظهارات در حالی که مطرح می‌شود که در دولت روحانی، وزیر دفاع ایران گفته بود رهبر جمهوری اسلامی به ستاد کل نیروهای مسلح مأموریت داده تا فعالیت‌های اقتصادی وزارت دفاع کاهش یابد و بر همین اساس بخش‌های «مربوط به بازار سرمایه» واگذارخواهند شد.

وزارت دفاع ایران تاکنون گزارش دقیقی از نحوه عملی شدن این دستور نداده است. این وزارت‌خانه به جز شرکت‌های صنایع نظامی، شرکت‌های متعددی دارد که از جمله آنها صنایع الکترونیک ایران، شركت شمس عمران و توسعه منابع انرژی است.

وزارت دفاع ایران همچنین در زمینه تولید قطعات خودرو فعال است و پیش از این اعلام کرده است که ۴۰ قطعه خودرو را تامین کرده است.

در سال‌های اخیر انتقادات گسترده‌ای علیه فعالیت نهادهای نظامی در اقتصاد ایران مطرح شده است ولی این انتقادات منجر به تغییر قابل توجه‌ای در این زمینه نشده است.

تشکیل شعبه ویژه‌ برای رسیدگی به اتهامات بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اصفهان

اسدالله جعفری، رئیس دادگستری اصفهان

رئیس دادگستری اصفهان ضمن اشاره به تشکیل «شعبه ویژه»‌ برای رسیدگی به اتهامات بازداشت‌شدگان تجمع اعتراضی اخیر در این استان، از آزادی موقت چند نفر از آن‌ها خبر داد.

اسدالله جعفری روز یک‌شنبه، ۱۴ آذر بدون اشاره به آمار بازداشت‌شدگان تجمعات اعتراضی اخیر اصفهان و شمار افرادی که آزاد شده‌اند، گفته است که تعدادی از افراد بازداشت شده با «قرار وثیقه»، «معرفی وکیل» و «وثیقه‌گذار» به‌صورت موقت آزاد شده‌اند.

رئیس دادگستری اصفهان در ادامه از برخی از بازداشت‌شدگان به‌عنوان «محرکان اصلی» نام برده و گفته است تنها تعدادی از آن‌ها که در بازداشت موقت به‌سر می‌برند، حق اعتراض داشتند و اعتراض شماری دیگر در دادگاه پذیرفته نشده و هم‌چنان باید در بازداشت بمانند.

در همین حال اسماعیل کوثری، نماینده تهران روز دوشنبه به‌صورت تلویحی اعتراضات اخیر اصفهان را «مسلحانه» خوانده و گفته است «اگر کسی تجمعات آرام و حق‌خواهانه را به جایی برساند که مسلحانه باشد، آن وقت برخورد می‌شود».

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که ویدیوها و تصاویر متعدد منتشرشده از اعتراضات اصفهان، نشان می‌دهد نیروهای نظامی و امنیتی به صورت مستقیم به مردم شلیک می‌کردند و تاکنون تصویری از مسلح بودن هیچ‌یک از معترضان منتشر نشده است.

تجمع‌ اعتراضی کشاورزان اصفهان به ناکارآمدی مدیریت آب این استان و محروم ماندن آنها از حقآبه‌شان از روز ۱۷ آبان‌ آغاز شد و طی دو هفته با پیوستن سایر شهروندان گسترده‌تر شد و سرانجام روز جمعه، پنجم آذر توسط نیروهای نظامی و امنیتی سرکوب شد.

بر اساس آخرین گزارش سازمان حقوق بشر ایران، بیش از ۳۰۰ نفر در جریان این اعتراض‌ها بازداشت و حدود ۴۰ نفر دچار آسیب‌های جدی چشمی شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، بازداشت برخی معترضان در روزهای اخیر کماکان ادامه دارد.

فاوچی می‌گوید که گزارش‌های اولیه درباره سویه «اومیکرون» دلگرم‌کننده است

مقامات بهداشت ایالات متحده روز یکشنبه ۱۴ آذر اعلام کردند، سویه جدید ویروس کرونا موسوم به «اومیکرون» در حالی که به سرعت در سراسر این کشور شیوع می‌یابد، شواهد اولیه حاکی از آن است که احتمالا کمتر از سویه دلتا خطرناک باشد.

دکتر آنتونی فاوچی، مشاور پزشکی جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، به شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفت که البته دانشمندان به اطلاعات بیشتری نیاز دارند تا درباره شدت و سختی اومیکرون نتیجه‌گیری کنند.

گزارش‌ها از آفریقای جنوبی، کشوری که سویه اومیکرون از آنجا شیوع پیدا کرده است، گویای آن است که افزایش میزان بستری شدن نگران‌کننده نبوده است.

فاوچی گفت: «تا اینجای کار به نظر نمی‌رسد که خیلی شدید باشد، اما برای تصمیم‌گیری دراین‌باره که شدت کمتری دارد یا در مقایسه با دلتا بیماری شدیدی ایجاد نمی‌کند، باید واقعا مراقب باشیم.»

او افزود که دولت بایدن در حال بررسی لغو محدودیت‌های سفر به ایالات متحده از بسیاری کشورهای آفریقایی است.

سویه اومیکرون تا روز یکشنبه در یک سوم ایالت‌های آمریکا، از شمال شرق این کشور گرفته تا جنوب و سواحل غربی آن شناسایی شده است. با این حال سویه غالب ویروس کرونا در ایالات متحده همچنان سویه دلتاست که ۹۹ درصد موارد را تشکیل می‌دهد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ س.ن

حمله شبه‌نظامیان داعش در شمال عراق «پنج کشته» بر جای گذاشت

منابع امنیتی عراق می‌گویند که شبه‌نظامیان گروه موسوم به «خلافت اسلامی»، داعش، چهار پیش‌مرگه کرد و یک شهروند غیرنظامی را در نزدیکی روستای قره سالم کشته و شش نفر را نیز مجروح کرده‌اند.

وزارت امور پیش‌مرگه‌ها نیز روز یکشنبه ۱۴ آذر در بیانیه‌ای گفت که این حمله تلفاتی بر جای گذاشته است، اما به آمار تلفات اشاره‌ای نکرد.

یک سرهنگ پیش‌مرگه به خبرگزاری رویترز گفت که پیکارجویان داعش از روش حمله و فرار استفاده می‌کنند و دیگر مثل گذشته دنبال این نیستند که جایی را برای مدتی طولانی‌ نگه دارند.

یک منبع نظامی عراق نیز عنوان کرد که نیروهای امنیتی این کشور برای کمک به پیش‌مرگه‌ها در منطقه بسیج شده‌اند.

به گفته منابع امنیتی عراق، اما شبه‌نظامیان داعش یک روز پس از حمله به روستای لوحیبان در شمال عراق آنجا را تصرف کرده‌اند. با این حال مقامات عراق هنوز این خبر را تایید نکرده‌اند.

این دو روستا در مناطق دورافتاده شمال عراق قرار دارند، جایی ;i دولت عراق و دولت خوnمختار اقلیم کردستان در اربیل، هر دو ادعای مالکیت آن را می‌کنند و به طور مدام نیز تحت هجوم پیکارجویان داعش قرار می‌گیرد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن

ابراهیم رئیسی: در کنار رفع تحریم‌ها، دنبال خنثی‌سازی هستیم

ابراهیم رئیسی در مصاحبه یکشنبه شب خود مدعی شد که دولت وی استقراض از بانک مرکزی را متوقف کرده است.

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که دولت او در کنار رفع تحریم‌ها، به‌دنبال خنثی‌سازی تحریم‌ها است.

ابراهیم رئیسی یکشنبه شب ۱۴ آذر گفت برخی تصور می‌کردند ما ابتکار عمل و حرفی برای گفتن نداریم و در مذاکرات شرکت نمی‌کنیم‌ اما ایران «مقتدرانه و عزتمندانه» در مذاکرات حضور یافت و دو متن‌ هم درباره‌ هسته‌ای و تحریم‌ها منطبق با برجام ارائه کرد.

اظهارات وی در حالی است که آمریکا و اعضای اروپایی برجام بعد از شش ماه تعلل ایران، بازگشت تهران به مذاکرات هسته‌ای با پیشنهادات جدید را «مایه یاس و ناامید‌کننده» توصیف کرده‌اند.

از طرفی بر اساس آمارهای شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها، همچنین گزارش اخیر خبرگزاری رویترز، متوسط صادرات نفت خام ایران در سه ماه گذشته ۵۶۰ هزار بشکه در روز بوده است. این در حالی است که متوسط صادرات روزانه نفت ایران در ماه‌های پایانی دولت حسن روحانی به ۶۵۰ هزار بشکه در روز می‌رسید.

از طرفی در پی عدم موفقیت در مذاکرات هسته‌ای، نرخ دلار طی دو روز گذشته به‌صورت متوالی افزایش یافته و به بالای ۳۰ هزار تومان جهش کرده است.

ابراهیم رئیسی در ادامه مدعی شد که دولت وی استقراض از بانک مرکزی را متوقف کرده و تورمی که (حدود ۴۵ درصد) در کشور مشاهده می‌شود، حاصل استقراض دولت قبلی از بانک مرکزی و خلق پول طی ماه‌های گذشته بوده است.

ساعتی پس از این ادعا، عبدالناصر همتی رئیس کل سابق بانک مرکزی ایران در واکنش گفت: «تامین مالی دولت از بانک‌ها و برداشت آن‌ها از بانک مرکزی تا رقم ۸۰ همت در پایان آبان ماه همان چاپ پول است».

او در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت: «خرید ارز دولت با نرخ نیمایی توسط بانک مرکزی در رشد پایه پولی نمایان خواهد شد و کندی رشد پایه پولی بخشی به‌دلیل تامین واردات دارو و نهاده با منابع بانک مرکزی است».

اخیرا سازمان برنامه و بودجه کشور در گزارشی هشدار داده بود که نسبت بدهی دولت به تولید ناخالص داخلی به یک سوم رسیده و تا سه سال آینده اگر تحریم‌ها ادامه پیدا کند به ۵۰ درصد خواهد رسید و دولت در آستانه ورشکستگی قرار می‌گیرد.

بر اساس گزارش یاد شده، اگر این وضعیت ادامه یابد، نسبت بدهی دولت به تولید ناخالص داخلی کشور تا پنج سال آینده به ۱۵۰ درصد می‌رسد.

با استفاده از مصاحبه زنده تلویزیونی، رویترز، رادیو فردا/د.خ/ک.ر

تورم ۴۵ درصدی؛ حداقل حقوق کارمندان ایران فقط «۲۹ درصد» افزایش می‌یابد

براساس پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، حداقل حقوق سال آینده کارمندان از ۳.۵ میلیون تومان به ۴.۵ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

یک «مقام آگاه» در سازمان برنامه‌وبودجه روز یکشنبه ۱۴ آذر به خبرگزاری فارس گفت که حداقل حقوق کارمندان برای سال بعد به ۴.۵ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

بدین ترتیب در حالی که نرخ تورم سالانه در کشور حدود ۴۵ درصد و تورم اقلام خوراکی کماکان بالای ۶۰ درصد است، حداقل حقوق کارمندان تنها کمتر از ۲۹ درصد افزایش خواهد یافت.

شکاف بین حداقل درآمد و خط فقر در ایران طی سال‌های گذشته به شدت افزایش یافته است و بر اساس آمارهای رسمی، ۳۰ درصد از مردم ایران زیر خط فقر مطلق و ۶۰ درصد زیر خط فقر هستند.

این «مقام آگاه» که خبرگزاری فارس نامی از او نبرده، گفته است: «حداقل‌بگیران ۲۹ درصد افزایش حقوق خواهند داشت و هر چقدر حقوق بالاتر برود به همان نسبت ضریب افزایش حقوق کاهشی می‌شود».

او همچنین گفت معافیت مالیاتی حقوق برای سال آینده نیز پنج میلیون تومان پیش‌بینی شده است.

در مورد کارگران، وضعیت معیشتی و دستمزدها به مراتب بدتر است. در حالی که خط فقر در ایران به‌صورت رسمی ۷۰ میلیون تومان برای خانوار (۳.۳ نفر بطور متوسط) در یک سال تعیین شده، حداقل حقوق سالانه کارگران ۲۶.۵ میلیون تومان است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فارس و سایت رادیو فردا/د.خ/ک.ر

فوران آتشفشان در اندونزی دست‌کم ۱۴ کشته برجای گذاشت

یک روستایی در حال حمل باروبنه خود پس از فوران آتشفشان کوه سِمِرو که خانه‌ها را در زیر تلی از خاکستر مدفون کرده است.

فوران آتشفشان در کوه سِمِرو واقع در جزیره جاوه اندونزی دست‌کم ۱۴ کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشته است.

آتشفشان سمرو روز شنبه ۱۴ آذر فوران کرد و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های اندونزی نشان می‌دهد که ابری سیاه از دود آتشفشان آسمان را فرا گرفته و جزیره را به تاریکی کشانده است.

سازمان ملی مدیریت فجایع اندونزی اعلام کرده که جستجو برای افراد ناپدید شده در زیر خاکسترهای آتشفشان و تخلیه ساکنان کماکان ادامه دارد: شکسته شدن پل ارتباطی منطقه لومجنگ با شهر مالنگ نیز عملیات تخلیه ساکنان جزیره در نزدیکی کوه سمرو را دشوارتر کرده است.

سمرو بزرگرین کوه جزیره جاوا با ۳۷۰۰ متر ارتفاع است.

بر اساس اطلاعیه دولت اندونزی، تاکنون به غیر از ۱۴ کشته، ۵۶ نفر نیز زخمی شده‌اند که بیشتر آن‌ها سوختگی داشتند و حال ۳۵ نفر از آن‌ها وخیم است. ۱۳۰۰ نفر از منطقه خطر تخلیه شده‌اند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که در برخی مناطق جزیره، خانه‌ها زیر تلی از خاکستر مدفون شده و ساکنان کماکان در حال تلاش برای نجات خود و حیوانات‌شان از خطر هستند.

سازمان ملی مدیریت فجایع اندونزی می‌گوید صدها خانه به‌طور کامل ویران شده و ساختمان ۳۳ مدرسه نیز آسیب دیده است.

مقامات اندونزی می‌گویند وضعیت کوه سمرو کماکان خطرناک است و احتمال فوران دوباره گازهای آتشفشانی، گدازه‌های سنگی و خاکستر وجود دارد.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و سی‌ان‌ان/د.خ/ک.ر

افزایش قیمت خودرو در ایران در پی بالا رفتن نرخ ارز

یک بازار خریدوفروش خودرو در تهران

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران از افزایش قیمت خودروهای داخلی و خارجی در پی رشد نرخ ارز در چند روز گذشته خبر داد.

سعید موتمنی به خبرگزاری فارس گفته که در روزهای اخیر قیمت پراید و کوئیک حدود ۲ تا ۳ میلیون تومان و قیمت پژو ۲۰۶ و ۲۰۷ دنده‌ای و اتومات بین ۵ تا ۶ میلیون تومان افزایش یافته است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با اعلام این‌که قیمت خودروهای خارجی نیز افزایش یافته است، گفت: برای این خودروها با توجه به افزایش قیمت‌ در روزهای اخیر تقاضایی وجود ندارد.

نرخ دلار آمریکا در روز شنبه و در پی اعلام «یاس و نگرانی» قدرت‌های غربی از رویکرد و پیشنهادات جدید ایران در مذاکرات هسته‌ای، به ۳۰ هزار و ۲۵۰ تومان رسید.

نرخ دلار در بازار آزاد ایران در روز یکشنبه ۱۴ آذر نیز دوباره ۲۵۰ تومان رشد کرد.

آقای موتمنی می‌گوید تا زمانی که قیمت ارز در کانالی ثابت نماند معمولا شرایط خریدوفروش خودرو در بازار راکد خواهد ماند.

کارشناسان می‌گویند خودروهای بی‌کیفیت ساخت ایران بسیار بالاتر از ارزش ذاتی آن قیمت‌گذاری شده و ممنوعیت ورود خودروهای خارجی نیز راه را برای رقابت در بازار خودرو بسته است.

از طرفی، بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، زیان انباشته خودروسازان داخلی نیز از ۳.۸ هزار میلیارد تومان در سال ۹۶ به ۳۱ هزار میلیارد تومان در سال گذشته رسیده است.

با استفاده از گزارش‌های فارس، مهر، رادیو فردا/د.خ/ک.ر

«ممنوعیت» استفاده از نام‌های محلی و غیرفارسی برای واحدهای صنفی تهران؛ مقام وزارت ارشاد تکذیب کرد

پس از انتشار خبری به نقل از رئیس پلیس اماکن تهران مبنی‌بر ممنوعیت استفاده از نام‌های بومی و محلی برای واحدهای صنفی در پایتخت، یک مقام وزارت ارشاد جمهوری اسلامی ایران ضمن تکذیب این اظهارات، گفت «مشکل بر سر رسم‌الخط است».

مجید امامی، دبیر شورای فرهنگ عمومی وزارت ارشاد، شامگاه یکشنبه ۱۴ آذر گفت خبر ممنوعیت استفاده از «نام‌های محلی و غیرفارسی» برای اماکن تهران «اساسا از پایه کذب است».

مجید امامی در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا تصریح کرد که برخلاف خبر منتشر شده، هیچ مخالفتی با نامگذاری اصناف به گویش‌های محلی و زبان‌های غیرفارسی وجود ندارد.

این در حالی است که ساعاتی قبل از این تکذیب، خبری در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به نقل از رئیس پلیس اماکن تهران منتشر شده بود که بر اساس ابلاغیه وزارت ارشاد، استفاده از نام‌های محلی ترکی، کردی، لری، و شمالی برای واحدهای صنفی پایتخت ممنوع خواهد بود.

رسانه‌های داخل ایران از جمله خبرگزاری مهر اوایل روز یکشنبه گزارش دادند که بر اساس ابلاغیه جدید این وزارتخانه، واحدهای صنفی در تهران فقط می‌توانند «نام‌ فارسی» انتخاب کنند و استفاده از نام‌های محلی فقط در شهر و استان‌های مرتبط مجاز است.

این خبر در حالی تکذیب می‌شود که در گذشته، مواردی از ممانعت اداره ثبت احوال از نامگذاری کودکان به نام‌های ترکی در برخی مناطق تُرک‌نشین گزارش شده است.

این اداره بر اساس کتابچه اسامی که توسط دولت تهیه شده، فهرستی از نام‌هایی که والدین «مجاز» به انتخاب برای فرزندان خود هستند را معرفی و نام‌هایی که خارج از این فهرست باشد را «غیرمجاز» اعلام کرده و از نامگذاری کودکان به آن‌ها خودداری می‌کند.

با استفاده از گزارش‌های خبری رسانه‌های ایران و شبکه‌های اجتماعی

رئيس موساد برای دادن اطلاعات جدید درباره برنامه هسته‌ای ایران به آمریکا می‌رود

داوید بارنئا، رئیس موساد

داوید بارنئا، رئیس موساد، قرار است روز یک‌شنبه، ۱۴ آذر به واشنگتن سفر کند تا با مقام‌های ارشد دولت بایدن درباره ایران گفت‌وگو کند و آنها را قانع کند که دنبال توافق موقت با ایران نباشند.

این سفر چند روز پس از ناکامی دور هفتم مذاکرات وین انجام می‌شود. روزنامه اسرائیلی هاآرتص سفر رئيس موساد را «بسیار مهم» خوانده است و نوشته است در این سفر اطلاعات جدیدی درباره برنامه هسته‌ای ایران به آمریکایی‌ها ارائه خواهد شد.

مقام‌های دولت اسرائيل پیش از این بارها مخالفت خود با بازگشت آمریکا به برجام را اعلام کرده‌اند و ابراز نگرانی کرده‌اند که در صورت موفقیت مذاکرات احیای برجام «میلیاردها دلار پول بادآورده به ایران برسد اما ساخت بمب متوقف نشود».

داوید بارنئا، رئیس موساد، در روزهای اخیر با تاکید بر اینکه اسرائیل توافق بد را تحمل نمی‌کند، وعده داده بود که ایران هرگز به سلاح اتمی دست نخواهد یافت.

ایران و کشورهای عضو برجام تاکنون در وین هفت دور مذاکره کرده‌اند که این مذاکرات درباره لغو تحریم‌های آمریکا و نحوه بازگشت ایران به اجرای کامل برجام است. آمریکا در این مذاکرات به صورت غیرمستقیم حضور دارد و در تازه‌ترین تحول ایران اقدام به تحویل دو پیش‌نویس کرده است که محتوای آن از سوی کشورهای غربی «غیرقابل قبول» توصیف شده است.

وزارت خارجه ایران: پیش‌نویس‌های بعدی درباره راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها و تضمین عدم خروج آمریکا از برجام است

Iranian foreign ministry building

یک مقام ارشد وزارت خارجه ایران به رسانه‌های داخلی گفته است ایران در پیش‌نویس‌های بعدی «نحوه و زمان راستی‌آزمایی» لغو تحریم‌ها توسط آمریکا و «دریافت ضمانت عدم خروج مجدد آمریکا از توافق» است.

این دیپلمات ایرانی گفته است دور هشتم مذاکرات احیای برجام در وین «آخر هفته آینده» برگزار می‌شود و ایران امیدوار است که در این دور «مذاکره جدی بر روی متون» پیشنهادی‌اش آغاز شود.

تیم مذاکره کننده ایران در دور هفتم مذاکرات دو پیش‌نویس درباره نحوه لغو تحریم‌ها و روند بازگشت ایران به اجرای کامل برجام و رعایت تعهدات هسته‌ای خود ارائه داد که از سوی کشورهای غربی «زیاده‌روی» و «غیرقابل قبول» خوانده شد.

مقام وزارت خارجه ایران نیز گفته است کشورهای غربی پس از دریافت این پیش‌نویس گفته‌اند که «تمایل ندارند مباحثی را که در پیش‌نویس‌های [شش دور مذاکرات قبلی که در دوران دولت روحانی انجام شده] آمده اند، مجددا مورد بحث بگذارند».

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا روز شنبه ۱۳ آذر گفت که ایران در هفتمین دور مذاکرات وین از تمام مواضع سازشکارانه پیشین خود عقب‌نشینی کرده و در عوض، با سوءاستفاده از پیشنهادهای دیگر طرف‌های مذاکره‌کننده، با خواسته‌های بیشتری به مذاکرات بازگشته است.

این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، تصریح کرد چین و روسیه از این‌که ایران تا چه حد از پیشنهادهای خود در مذاکرات قبلی وین (در زمان دولت حسن روحانی) عقب‌نشینی کرده، شگفت‌زده شده‌اند.

این مقام آمریکایی همچنین در مورد تاریخ از سر گیری مذاکرات اظهار بی‌اطلاعی کرد.

آمریکا و کشورهای هم‌پیمان، «قتل‌های خودسرانه» افراد به دست طالبان را محکوم کردند

نیروهای طالبان در ولایت ارزگان

ایالات متحده، اتحادیه اروپا و ۲۰ کشور دیگر، طالبان را به اتهام قتل‌های خودسرانه مأموران سابق پلیس و اطلاعات افغانستان محکوم کردند.

این کشورها در بیانیه‌ای که روز شنبه ۱۳ آذر منتشر کردند، به گزارش اخیر سازمان دیدبان حقوق بشر اشاره کردند که حاکی از کشته یا ناپدید شدن دست‌کم ۴۷ تن از نیروهای امنیت ملی افغانستان به‌دست طالبان است.

در این بیانیه که به رهبری آمریکا منتشر شده و اتحادیه اروپا، استرالیا، بریتانیا و ژاپن نیز آن را تایید کرده‌اند، تاکید شده است که «این اقدامات نقض جدی حقوق بشر و با عفو اعلام‌شده از سوی طالبان در تناقض است.»

در گزارش دیدبان حقوق بشر که اوایل این هفته منتشر شده آمده است که رهبران طالبان به نیروهای امنیتی تسلیم‌شده دستور داده‌اند تا در اداراتی ثبت نام کنند و سپس از این نام‌نویسی‌ها برای بازداشت و اعدام یا ناپدید شدن اجباری این افراد استفاده کرده و اجساد اعدامیان را نیز به حال خود رها کرده‌اند.

یک فعال مدنی به این نهاد بین‌المللی گفته است یورش‌های شبانه طالبان «وحشتناک» است. آنها قربانیان را شبانه ناپدید می‌کنند و خانواده قربانیان جرات تایید یا گزارش ماجرا را ندارند و حتی نمی‌توانند سوال کنند که قربانی کجا برده شده است.

ویروس اومیکرون؛ «به اتباع آفریقای جنوبی برخلاف مقررات اجازه ورود» به استان خوزستان دادند

عکس از آرشیو

فرهاد ابول نژادیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، درباره مراقبت‌های مرزی در استان خوزستان به دنبال گسترش سویه اُمیکرون کرونا در برخی کشورها، گفته است، پلیس گذرنامه برخلاف مقررات به اتباع کشورهای هند، پاکستان و آفریقای جنوبی اجازه ورود به این استان را داده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز روز شنبه در جمع خبرنگاران گفت: «به دنبال گسترش سویه اُمیکرون کرونا در برخی کشورها، مراقبت‌های مرزی در خوزستان تشدید شده است.»

فرهاد ابول نژادیان با اشاره به این که «عمده کشتی‌های وارد شده به بنادر خوزستان از امارات، هند، روسیه و برزیل هستند»، اظهار داشت: «در حالی که قرار بود به اتباع کشورهای هند، پاکستان و آفریقای جنوبی اجازه ورود ندهیم اما پلیس گذرنامه بندر امام خمینی برای این اتباع روادید صادر کرده و به این افراد اجازه خروج از کشتی و ورود به شهر دادند.»

پیشتر یک مقام وزارت بهداشت ایران در ششم آذرماه گفته بود در راستای تمهیدات جدید برای مقابله با سویه جدید ویروس کرونا موسوم به «اومیکرون» و تشدید سخت‌گیری‌ها در مبادی ورودی کشور ورود افراد غیر ایرانی از مبدا شش کشور از جمله آفریقای جنوبی به ایران در حال حاضر ممنوع است.

مقام‌های ایران پیشتر گفته بودند که ورود مستقیم و غیر مستقیم مسافر از آفریقای جنوبی، موزامبیک، نامیبیا، زیمبابوه، بوتسوانا، لسوتو، اسواتینی به ایران ممنوع شده است.

رسانه‌های ترکیه: طرح «ترور» اردوغان خنثی شد

رسانه‌های ترکیه از کشف بمب تعبیه شده در زیر خودروی پلیس محافظ تجمع سخنرانی رئیس‌جمهوری ترکیه خبر داد.

روزنامه «ینی شفق» می‌نویسد قرار بود این بمب در نزدیکی محل سخنرانی رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه منفجر شود.

روزنامه حریت نیز گزارش داده که طرح ترور اردوغان با انفجار بمب درست لحظاتی قبل از آغاز سخنرانی وی در شهر «سعرد» کشف و خنثی شد.

این گزارش می‌گوید بعد از کشف بمب در زیر یک خودروی پلیس، تحقیقات برای یافتن عاملان طرح ترور آغاز شد. برخی گزارش‌ها می‌گویند خودروی بمب‌گذاری شده، ماشین شخصی یک پلیس بوده، نه خودروی خدمتی و رسمی پلیس.

حمزه داغ، معاون رئیس حزب حاکم «عدالت و توسعه» نیز به «سی‌ان‌ان ترک» گفته است که «تروریست‌ها» در صدد ایجاد اغتشاش در کشور بوده‌اند.

معمولا عملیات تروریستی در ترکیه به گروه داعش یا شبه‌نظامیان کرد جدایی‌طلب نسبت داده می‌شود، اما طرفداران فتح‌الله گولن، یکی از رهبران مذهبی ترکیه در آمریکا نیز هم از طرف حزب حاکم و هم احزاب مخالف متهم به طرح کودتا علیه دولت در سال ۲۰۱۶ هستند. این کودتا که منجر به کشته شدن ۲۵۰ نفر شد، ناکام ماند و در پی آن هزاران نظامی، نیروهای پلیس و دولتی متهم به ارتباط به گرون گولن بازداشت یا از کار اخراج شدند.

دولت ترکیه بارها اعلام کرده که هواداران گولن در دستگاه‌های مختلف، از جمله پلیس نفوذ کرده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های ینی شفق، حریت، سی‌ان‌ان ترک و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG