لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۱۴

وزیر دفاع کلمبیا از بازداشت و اخراج دو عضو حزب‌الله لبنان خبر داد


تصویر آرشیوی از سرباز کلمبیایی در کنار پرچم این کشور

دیه گو مولانو، وزیر دفاع کلمبیا، از بازداشت «دو عضو گروه تروریستی حزب‌الله لبنان» خبر داده است که برای «اعمال مجرمانه» وارد این کشور شده و از شهروندان اسرائیلی جاسوسی می‌کرده‌اند.

به گزارش روزنامه «ال تیمپو»، این دو عضو حزب‌الله لبنان قبل از ارتکاب «اعمال مجرمانه» بازداشت و از کلمبیا اخراج شده‌اند.

وی توضیح نداد این افراد به کدام کشور اخراج یا تحویل داده شده‌اند، اما گفت مقامات کلمبیا با آژانس‌های اطلاعاتی مختلف دیدارهایی داشته و حضور گروه حزب‌الله در ونزوئلا و ارتباط آن با گروه‌های تروریستی و منابع مالی آنها مایه نگرانی است.

این روزنامه همچنین گزارش داده است یک مامور سابق امنیتی که با تیم دیپلماتیک اسرائیل در کلمبیا ارتباط داشت، متوجه شده که از طرف گروه حزب‌الله لبنان تحت نظر است.

بر اساس این گزارش، این مامور که شرکتی برای واردات تکنولوژی و دوربین‌های نظارتی تاسیس کرده بود، هدف ترور بوده و با عملیاتی «مخفی» به تل‌آویو منتقل شده است. علاوه بر این مامور، افراد خارجی سرشناس دیگری نیز هدف بالقوه ترور از سوی گروه حزب‌الله بودند.

کلمبیا سال گذشته حزب‌الله لبنان را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داد.

در ماه‌های اخیر، دولت اسرائيل بارها درباره اقدامات ایران و گروه حزب‌الله لبنان علیه شهروندان خود هشدار داده است.

روز ۱۴ مهر، رسانه‌های اسرائیل از اعلان هشدار دولت این کشور به سفارتخانه‌ها و سایر دفاتر نمایندگی خود در چند کشور به دلیل «نگرانی از تهدید ایران» خبر دادند.

روز ۱۶ آبان نیز در پی کشف توطئه ترور چندین تاجر اسرائیلی در قبرس طی، موساد، سازمان جاسوسی خارجی اسرائیل، گزارش داد که حملات طراحی شده از سوی نیروی قدس سپاه پاسداران را علیه گردشگران و بازرگانان اسرائیلی در سه کشور آفریقایی شناسایی و خنثی کرده است.

با استفاده از گزارش‌های جروزالم پست، رادیو فردا. د.خ

XS
SM
MD
LG