لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۵۵

گفت‌وگوی راب مالی با نمایندگان روسیه و چین در آستانه مذاکرات برجام


نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که همزمان رهبری تیم آمریکایی مذاکرات برجام را برعهده دارد، از مذاکرات «سازنده» با نمایندگان روسیه و چین درباره مذاکرات هسته‌ای وین خبر داده است.

رابرت مالی جمعه ۲۸ آبان با انتشار توئیتی گفت که با سرگئی ریابکوف و ما ژائوشو‎ معاونان وزرای خارجه روسیه و چین گفت‌وگوی «سازنده» تلفنی داشته است.

وی در ادامه عنوان کرد که هر سه کشور به شدت موافق لزوم بازگشت کامل (ایران و آمریکا) به تعهدات برجام هستند: «ما در حال کار با همدیگر برای همسو کردن رویکردهایمان در آستانه هفتمین دور مذاکرات برجام هستیم».

دفتر نمایندگی چین در سازمان ملل نیز این گفتگو را تایید کرده، اما جزئیاتی درباره مذاکرات منتشر نکرده است. همچنین خبرگزاری تاس روسیه نیز از قول دیپلمات‌ها از توافق هیات روسی و آمریکایی برای مشاوره‌های بیشتر در وین خبر داده است.

قرار است دور جدید مذاکرات هسته‌ای ۸ آذرماه در وین برگزار شود. آخرین دور مذاکرات آخر خرداد برگزار شد و از آن زمان ایران برای بازگشت به میز مذاکرات تعلل کرده است.

طی چند روز گذشته نماینده‌‌های چین و روسیه گفتگوهای تلفنی جداگانه‌ای با علی باقری کنی، نماینده ایران در کمیسیون مشترک برجام داشته‌اند.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز جمعه ۲۸ آبان به ایران هشدار داد اگر به صورت ساختگی به مذاکرات هسته‌ای بیاید، برجام «پوچ و بی‌معنی» خواهد شد.

با استفاده از صفحات توئیتری مالی، وزارت خارجه چین، تاس، رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG