لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۲۵

سخنگوی ارتش: صدای انفجار در نطنز به دلیل آزمایش سامانه موشکی بود


تاسیسات هسته‌ای نطنز (عکس از آرشیو)

رسانه‌های ایران شنبه ۱۳ آذرماه به نقل از شهروندان نطنز گزارش‌هایی در خصوص شنیده شدن صدای انفجار و مشاهده نوری در آسمان این شهر و در نزدیکی تاسیسات غنی سازی ایران خبر دادند.

خبرگزاری فارس می‌گوید، در پی این اتفاق برخی از مردم محلی برای مشاهده و کنجکاوی بر اثر صدا و انتشار دود در روستای عباس آباد بادرود تجمع کرده بودند.

طبق این گزارش، مردم محلی گفته‌اند، «این صدا زمان کوتاهی شنیده شده و بعد از آن قطع شده است.همچنین وجود این شی در آسمان با نور شدیدی همراه بوده است.»

ساعتی بعد، شاهین تقی‌خانی٬ سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ایران در خصوص شنیده شدن صدای انفجار در آسمان نطنز گفته است: «برای ارزیابی آمادگی میدانی، یکی از سامانه‌های موشکی منطقه آزمایش شد و این آزمایش برای ارزیابی سامانه‌های مستقر در منطقه صورت گرفت.»

سخنگوی ارتش اضافه کرده است:« این گونه تمرینات در فضای کاملا امن و در هماهنگی کامل شبکه یکپارچه پدافندی صورت گرفت و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.»

فرماندار نطنز نیز پس از انتشار گزارش‌ها درباره صدای انفجار شدید در این منطقه اعلام کرد که این صدا بر اثر «شلیک پدافندی در حاشیه شهر بادرود بوده است».

رمضانعلی فردوسی افزود: «این رویداد خسارتی نداشته است و مردم نگران نباشند. جزییات بیشتر در دست بررسی است.»

شماری از خبرگزاری‌های ایران در گزارش‌های خود شلیک این موشک را رخدادی برنامه‌ریزی‌شده و در راستای آزمایش توان دفاعی ایران در منطقه نطنز توصیف کرده‌اند، جایی که تاسیسات هسته‌ای ایران واقع است.

از جمله این رسانه‌ها، خبرگزاری تسنیم که نزدیک به سپاه پاسداران است، نوشت: «شلیک موشک پدافندی در آسمان منطقه بادرود با هدف آزمایش واکنش سریع نسبت به تهاجم احتمالی شلیک و با هدایت سایت پدافندی منطقه بوده است.»

غروب شنبه گزارش‌هایی به نقل از منابع محلی منتشر شد که حکایت از شنیده شدن «صدای انفجار شدید» در آسمان نطنز داشت.

متعاقب آن خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، نیز نوشت که صدای این انفجار مهیب در آسمان بادرود از توابع شهرستان نطنز و در فاصله نزدیک به ۲۰ کیلومتر مجتمع شهید احمدی روشن شنیده شده است.

این خبرگزاری در گزارش بعدی خود عنوان کرد که «انفجار ساعت ۲۰ و ۱۵ دقیقه امشب در آسمان شهرستان نطنر در منطقه کویری اتفاق افتاده و ربطی به تاسسیات هسته‌ای نظر ندارد.»

طی ۱۸ ماه گذشته دو انفجار در سایت نطنز اتفاق افتاده که مقامات ایران انگشت اتهام را به سوی اسرائیل دراز کرده‌اند.

نشریه «جوئیش کرانیکل» هفته‌نامه یهودی در بریتانیا نیز ۱۱ آذرماه مدعی شد موساد، سازمان جاسوسی اسرائیل، با استخدام ۱۰ دانشمند هسته‌ای ایران توانست در کمتر از دو سال، سه طرح خرابکاری در سایت‌های اتمی ایران را اجرایی کند که دو انفجار آن در سایت نطنز بوده است.

به دنبال انفجار در تاسیسات غنی سازی نطنز در ۲۲ فروردین ماه سال جاری، فریدون عباسی، رئيس کمیسیون انرژی مجلس ایران، گفته بود، در طول ۱۵ سال گذشته، پنج انفجار «بزرگ» در تاسیسات هسته‌ای نطنز رخ داده و علاوه بر آن حوادث کوچک متعددی هم در این تاسیسات به وقوع پیوسته است.

ایران هم‌اکنون در میانه مذاکره با قدرت‌های جهانی برای احیای توافق هسته‌ای است. دور هفتم این مذاکرات بعد از ۵ ماه وقفه هفته گذشته از سرگرفته شد. اما دیپلمات‌های غربی مذاکرات اخیر را «ناامیدکننده و مایه نگرانی» خوانده‌اند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG