لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۴۸

وزیر خارجه ایران خبر مربوط به غنی‌سازی ۹۰ درصدی را «کذب محض» خواند


حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران

یک هفته پس از آن‌که وب‌سایت خبری آکسیوس به نقل از دو منبع آمریکایی گزارش کرد که جمهوری اسلامی در حال انجام اقداماتی با هدف آماده شدن برای «غنی‌سازی اورانیوم ۹۰ درصد» مورد نیاز برای تولید سلاح هسته‌ای است، وزیر خارجه ایران این خبر را تکذیب کرد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، روز دوشنبه ۱۵ آذر در یک نشست خبری مشترک با همتای سوری خود گفت که جوزپ بورل، مسئول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در این مورد بامداد جمعه به او زنگ زده و ابراز نگرانی کرده است.

آقای امیرعبداللهیان گفت: «به صراحت به ایشان گفتم که این صرفاً جوسازی است. جمهوری اسلامی در همان چارچوبی که با شفافیت اعلام کرده و در چهارچوب ان‌پی‌تی غنی‌سازی ۲۰ درصد و بالاتر را ادامه می‌دهد و برای غنی‌سازی ۹۰ درصدی هیچ خبری را مورد تأیید قرار نمی‌دهیم و کذب محض است.»

این در حالی است که یکی از منابع آمریکایی در گفت‌وگو با آکسیوس گفته بود اطلاعاتی که اسرائیل با دولت بایدن به اشتراک گذاشته حاکی از آن است که اقدامات مقدماتی ایران این امکان را فراهم می‌آورد که طی چند هفته به غنی‌سازی ۹۰ درصدی برسد.

این منبع گفته است که تحلیل‌گران اطلاعاتی اسرائیل بر این باورند که ایران می‌تواند به زودی این گام چشمگیر را در تلاش برای به دست آوردن «اهرم فشار» در مذاکرات وین بردارد.

پیش از این در ۱۸ دی‌ماه پارسال، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفته بود که «پیشرفت‌های ما به حدی است که به راحتی می‌توانیم در درصدهای مختلف تا ۹۰ درصد، اورانیوم را غنی‌سازی کنیم.»

ایران در حال حاضر در حال غنی‌سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد است که همین میزان نیز بسیار فراتر از سطوح مجاز در توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ موسوم به برجام است.

در همین حال، دور هفتم مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی حاضر در برجام برای احیای این توافق در وین، پایتخت اتریش، بدون دستیابی به نتیجه مشخص خاتمه یافت و کشورهای غربی درخواست‌های ایران که در قالب دو پیش‌نویس برای لغو تحریم‌ها و بازگشت به اجرای کامل برجام تنظیم شده را «زیاده‌خواهی» و «غیرقابل قبول» خوانده‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG