لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۴۷

بازداشت فریده مرادخانی، فعال مدنی و خواهرزاده رهبر جمهوری اسلامی


فریده مرادخانی، فعال مدنی و خواهرزاده رهبر جمهوری اسلامی، روز پنج‌شنبه ۲۳ دی ماه، در مسیر بازگشت به خانه خود در تهران بازداشت شده است.

خبرگزاری هرانا در گزارشی در این باره نوشته است که خانم مرادخانی توسط وزارت اطلاعات بازداشت شده است. نیروهای امنیتی پس از بازداشت او اقدام به بررسی منزل این فعال مدنی کرده و برخی از لوازم شخصی‌اش را ضبط کرده و با خود برده‌اند.

بر اساس این گزارش، هنوز روشن نیست که چه اتهامی متوجه خانم مرادخانی شده و او در تماسی که یک روز پس از بازداشت با خانواده خود داشته، گفته است در بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به‌سرمی‌برد.

خانم مرادخانی در ماه‌های اخیر کارزاری را در حمایت از زندانیان راه‌اندازی کرده بود. او خرداد سال ۹۷ هم پس از سفر به سنندج و دیدار با خانواده رامین حسین پناهی،‌ زندانی سیاسی کرد که به اتهام فعالیت علیه جمهوری اسلامی اعدام شد، بازداشت شده بود.

فریده مرادخانی فرزند علی مرادخانی مشهور به «شیخ علی تهرانی» است. شیخ علی تهرانی که با بدری حسینی، خواهر رهبر جمهوری اسلامی ازدواج کرده است، از روحانیون مخالف حکومت شاهنشاهی ایران بود و بعد از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ نیز به یکی از منتقدان حکومت جمهوری اسلامی تبدیل شد.

او در اوایل جنگ ایران و عراق به بغداد رفت و شروع به موضع‌گیری علنی علیه جمهوری اسلامی کرد. آقای تهرانی سال ۱۳۷۴ به تهران بازگشت و پس از محاکمه به ۲۰ سال زندان محکوم شد. او سال ۱۳۸۴ از زندان آزاد شد و اکنون در سن ۹۵ سالگی در انزوای سیاسی در تهران زندگی می‌کند.

به تازگی ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که نشان می‌داد خانم مرادخانی در مراسم آنلاین جشن تولد شهبانو فرح پهلوی، آخرین ملکه ایران، سخنانی را در ستایش او بیان می‌کند. این مراسم روز ۲۲ مهر ماه برگزار شد و خانم پهلوی نیز در آن حضور داشت.

محمود مرادخانی، دیگر فرزند شیخ علی تهرانی نیز مخالفان حکومت جمهوری اسلامی است و اکنون در فرانسه زندگی می‌کند.

XS
SM
MD
LG