لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۳۵

مسئولان ستاد عتبات: بازسازی اماکن مذهبی شیعی خارج از ایران تا ۲۰ سال آینده ادامه دارد


مسئولان ستاد بازسازی عتبات عالیات، وابسته به نیروی قدس سپاه پاسداران، می‌گویند پروژه‌های بازسازی اماکن مذهبی شیعه در عراق و سایر کشورها که هزینه‌های آن توسط ایران تامین می‌شود، تا ۲۰ سال آینده ادامه دارد.

مجید نامجو و یوسف افضلی، جانشین و معاون این ستاد، در میزگردی که در خبرگزاری مهر برگزار شده است، گفته‌اند تاکنون بیش از ۱۵۰ پروژه بازسازی اماکن مذهبی شیعی خارج از ایران انجام شده است که بزرگ‌ترین آن «طرح توسعه شبستان حضرت زهرا با بیش از ۲۲۰ هزار متر مربع» و «شبستان حضرت زینب با بیش از ۱۳۵ هزار متر زمین» است.

در این میزگرد درباره هزینه‌ این ۱۵۰ پروژه انجام شده اطلاعاتی داده نشده است ولی قبلا هزینه یکی از این پروژه‌ها یعنی «شبستان حضرت زهرا» حدود ۶۰۰ میلیون دلار برآورد شده است.

مجید نامجو، جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات، گفته است توصیه قاسم سلیمانی این بوده که پس از پایان پروژه‌های مذهبی در عراق «راجع به پروژه‌های دیگر در کشورهای دیگر برویم».

ستاد بازسازی عتبات عالیات و حسن پلارک و محمد جلال‌مآب، روسای سابق و کنونی «ستاد بازسازی عتبات عالیات» هستند که قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، آنها را به این سمت گماشته، در فهرست تحریم‌های دولت آمریکا قرار دارند.

به گفته وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، این اشخاص و شرکت‌های تجاری با سپاه پاسداران و نیروی قدس مرتبط بوده‌ و اسلحه‌های مرگباری را نیز تحویل شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق از جمله «کتائب حزب‌الله» و «عصائب اهل حق» داده‌اند.

فعالیت‌های ایران در بازسازی اماکن مذهبی شیعیان در عراق از سال ۱۳۸۲ شروع شده و این ستاد در شهرهای مختلف عراق مانند نجف، کربلا، کاظمین، کوفه، سامرا، مسیب و شهر بلد از توابع سامرا فعالیت دارد.

این ستاد در حال حاضر یک دفتر مستقل در سوریه دارد که وظیفه‌اش بازسازی اماکن مذهبی در این کشور است.

در وب‌سایت این ستاد که مربوط به گزارش کار این ستاد تا سال ۱۳۹۸ بوده است، اعلام شده است که تاکنون در مجموع ۱۵۶ پروژه در عراق و سوریه، شامل ۳۴ پروژه در شهر نجف اشرف، ۴۰ پروژه در کربلا، ۲۹ پروژه در کاظمین، ۱۹ پروژه در سامرا، ۱۳ پروژه در شهر مسیب، ۴ پروژه در شهر بلد، ۵ پروژه در کوفه و ۱۲ پروژه در دمشق توسط این ستاد اجرا شده است.

این ستاد از روش‌های گوناگونی مانند فروش فرش و اقلام «متبرک» آرامگاه ائمه شیعه در ایران، ساخت بخش‌هایی مثل ضریح و درب این اماکن در ایران و ارسال آنها به عراق و فروش خشت طلا و دریافت پول از طریق ارسال پیامک به یک شماره مشخص، بخشی از بودجه‌اش را تأمین می‌کند.

XS
SM
MD
LG