لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۳۳

نگرانی گزارشگران بدون مرز از تصميم تازه دولت ايران


بر اساس مصوبه دولت ايران، تمام سایت های خبری در ارتباط با ایران باید طی دو ماه آینده مشخصات خودرا در وزارت ارشاد به ثبت برسانند.

گزارشگران بدون مرز با انتشار بيانيه ای نگرانی خود را از تصمیم دولت جمهوری اسلامی مبنی برتصویب آيین نامه ساماندهی فعالیت پایگاه های اطلاع رسانی ابراز کرده است.


براساس اين مصوبه، تمام سایت های خبری در ارتباط با ایران باید طی دو ماه آینده مشخصات خودرا در وزارت ارشاد به ثبت برسانند.


گزارشگران بدون مرز در بیانیه خود می افزاید، این آين نامه جدید که اجرای آن احتمالا مشکل خواهد بود، به این منظور طراحی شده است که به مقام های حکومتی اجازه دهد تا سایت های مستقل خبری را مسدود یا تعطیل کنند.


در دنباله این بیانیه چنین آمده است: «کشورهای دیگری چون چین و بحرین تلاش کرده بودند ثبت نشریات اینترنتی را اجباری سازند اما در این زمینه موفقیتی بدست نیاوردند. مجبور کردن ده ها هزار سایت خبری درباره ایران که بسیاری از آنها در خارج از کشور اداره می شوند، برای دریافت مجوز فعالیت امکان پذیر نیست.»


به گفته گزارشگران بدون مرز، «چنین آيین نامه ای امکان مسدود سازی و فیلتر کردن خودسرانه سایت های خبری را به وجود می آورد و به عنوان ابزاری قانونی مورد استفاده سانسور سایت ها قرار می گیرد که در ایران اعمال می شود.»


گزارشگران بدون مرز در بیانیه خود با اشاره به اعتراض سایت بازتاب در این باره نوشته است:« بازتاب یک سایت محافظه کار که از آیت الله علی خامنه ای حمایت می کند و برخی از سیاست های محمود احمدی نژاد را به انتقاد می گیرد، به این تصمیم دولت جمهوری اسلامی اعتراض کرده و اعلام داشته است که این گونه مصوبه ها تنها در صلاحیت مجلس شورای اسلامی است و دولت نمی تواند در این باره تصمیم بگیرد.»


سايت بازتاب این آيین نامه دولت را غیرقانونی و بر خلاف قانون اساسی دانسته است. سایت بازتاب ماه گذشته فیلتر شده بود و در ایران قابل دسترس نبود.


در پایان بیانیه گزارشگران بدون مرز آمده است:« دولت جمهوری اسلامی همچنین سایت های دیگری را به زعم خود تخلف کار خوانده و آنها را به این شرح در فهرست قرار داده است: سایت هایی که به اسلام یا سایر ادیان آسمانی اهانت کنند، پایگاه های اینترنتی که مطالب تفرق افکنانه منتشر سازند و سایت هایی که با نشر اکاذیب حریم خصوصی افراد را تهدید کنند.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG